aktualnościzdjęciaszkoleniadokumentyRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeZwolniony ale wygrany
Czwartek, 31 lipca 2014
Imieniny: Ignacego, Lodomiry, Romana
Opublikowano 17-06-2014 20:49
Delegaci Oddziału Włocławek NSZZ"S" wybrali przewodniczącego, którym został Janusz Dębczyński. Jego zastępcą wybrano Sławomira Szablewskiego, natomiast sekretarzem Rady Oddziału została Elżbieta Bańka. W trakcie zebrania, w którym uczestniczyło niemal całe Prezydium ZR poruszono wiele kwestii lokalnych zakładów pracy. W ciągu kilku godzin dyskutowano nad sposobami ochrony związkowców przed negatywnymi skutkami rozmaitych "eksperymentów gospodarczych". Wypracowane wnioski maja posłużyć w określaniu tematyki szkoleń, a także nowych metodach działania bezpośredniego.
Piotr Grążawski
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 16-06-2014 22:38
W DNIU 17 CZERWCA -2014R. O GODZ. 14.30 ODBĘDZIE SIĘ PIKIETA PRZED SIEDZIBĄ ZARZĄDU SPÓŁKI SODA POLSKA DO GODZ. 15.00. NASTĘPNIE PRZEMARSZ NA ULICĘ POZNAŃSKĄ W CELU BLOKADY ODCINKA DROGI KRAJOWEJ ( PRZY RZECE NOTEĆ) OD GODZ. 15.15 - DO GODZ. 16.15.
     AKCJA NASZA SKIEROWANA JEST PRZECIWKO DZIAŁANIOM ZARZĄDU CIECH S.A. l ZARZĄDU SODA POLSKA S.A.
LICZYMY NA LICZNY UDZIAŁ ZAŁOGI - MAMY SWOJĄ GODNOŚĆ.

ZWIĄZKI ZAWODOWE:
więcej »
Opublikowano 16-06-2014 22:30
OŚWIADCZENIE
Szanowni Państwo,
Organizacje Związkowe działające w Soda Polska Ciech S.A. z uwagi na zmianę właściciela, bo już od ponad tygodnia pakiet większościowy 51,1 % akcji skupiła firma Pana Jana Kulczyka KI Chemistry.
Jednak to nie jest powodem Naszego dzisiejszego spotkania. Chcemy Państwa poinformować w jaki sposób zarządzana i restrukturyzowana była Spółka Soda Polska Ciech S.A. przez ostatnie 2 lata.
Okres ten był dla Załogi najgorszym okresem w historii prawie 135 lat istnienia. Przeprowadzone w tym okresie tylko jedną restrukturyzację, która tak naprawdę może się pochwalić Pan Dariusz Krawczyk Prezes Ciech S.A. a mianowicie restrukturyzację stanu zatrudnienia bo zdaniem Zarządu Ciech S.A. i Soda Polska Ciech S.A. pracownik jest największym kosztem Spółki.
Skupienie działań na Załodze przyniosło również kolejne wielkie oszczędności poprzez wypowiedzenie Układów Zbiorowych Pracy, które w swych zapisach niosły dla Załogi przywileje, które przez wiele lat ta Załoga sobie wypracowała, bo praca w przemyśle chemicznym jest bardzo trudną, ciężka ,odpowiedzialną i niosącą wiele zagrożeń. Bez jakichkolwiek zachamowań obniżono uposażenia i zatrudnienie. Działania te dla pracowników były i są niezrozumiałe, bo w sferze technologii produkcji bardzo niewiele się zmieniło, a modernizacje i remonty wymuszone były poprzez awaryjność, zmiany w przepisach ochrony środowiska czy BHP. W Spółce są stanowiska pracy, gdzie warunki pracy zmieniły się na gorsze. Obniżanie zatrudnienia spowodowało również kłopoty z wykorzystaniem dodatkowych wolnych dni i urlopów wypoczynkowych czego wyraz dał Państwowa Inspekcja Pracy w protokole kontroli z dnia 08.05.2014 r.
Są to sytuacje, które mają miejsce przez cały czas, a Zarząd Ciech S.A. i Soda Polska Ciech S.A. nadal proponują kolejne zwolnienia pracowników. Nie prowadzi się dialogu z Organizacjami Związkowymi, a informuje sieje tylko o tych zmianach. Łamie się zapisy Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w wielu jego aspektach, ale cóż robią to przedstawiciele naszego Państwa, bo to przecież Skarb Państwa zarządzał przez swoich przedstawicieli, którzy bez żadnych skrupułów pobierali i pobierają wielotysięczne pensje i premie.
Załoga jest tym wielce oburzona, bo to co w ramach podziękowania za uczciwą, wydajną i dobrą pracę otrzymali od Zarządu Ciech S.A. i Soda Polska Ciech S.A. sięgnęło Zenitu. Zaproponowano Nam abyśmy z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych sfinansowali obchody Dnia Chemika , a przecież zapisy Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy jasno precyzują, że koszt tego Święta ponosi Pracodawca. Jest to kolejny przejaw identyfikowania się Zarządu Ciech S.A. i Soda Polska Ciech S.A. z Załogą, która wypracowała większość zysków w Grupie kapitałowej Ciech. Pierwszy raz Załoga nie obchodzi Święta Dnia Chemika, bo Zarządy Ciech S.A. i Soda Polska Ciech S.A. nie mogą tej Załodze spojrzeć uczciwie prosto w oczy. W imieniu Załogi Soda Polska Ciech S.A. dziękujemy Panu Premierowi i Ministrowi Skarbu Państwa, a także Zarządowi Ciech S.A. i Soda Polska Ciech S.A. za tak uroczyste obchody Dnia Chemika i wspaniałe pożegnanie. Jedno nas tylko cieszy, że nie skończyliśmy tak jak Zachem, bo to też zasługa przedstawicieli Skarbu Państwa. Liczymy, że z nowym właścicielem znajdziemy wspólną nić porozumienia i praca w Soda Polska Ciech S.A. wróci do normalności, którą odebrał Nam Zarząd Ciech S.A.
więcej »
Opublikowano 16-06-2014 21:53
Image and video hosting by TinyPic
Jutro (17.06) we Włocławku odbędą się wybory przewodniczącego Oddziału Włocławek NSZZ "Solidarność". Kilkudziesięciu delegatów wybierze spośród siebie kierującego Oddziałem na następne 4 lata. Nie jest żadną tajemnicą, że największe szanse ma dotychczasowy przewodniczący Janusz Dębczyński, no ale zobaczymy. Na fot.  po prawej stronie z częścią delegatów Włocławka.
więcej »
Opublikowano 16-06-2014 17:59
Piotr Duda ze znakiem zwycięstwa– Cały rząd powinien być zmieniony. Każdy inny rząd i każdy inny premier od tego będzie lepszy – mówił Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w programie „Gość Radia ZET” u Moniki Olejnik. Jednocześnie podkreślał, że „Solidarność” jest gotowa do rozmów z rządem. – Jesteśmy przygotowani na każde prawdziwe rozmowy z rządem dotyczące faktycznego dialogu, a nie tylko konsultacji, które wynikają z przepisów prawa – dodał.
   Pytany przez „Stokrotke” czy jest za dymisją rządu Tuska? – Zdecydowanie tak. Ten rząd od początku prawie nic nie robił, a teraz zupełnie nic nie robią. Oni zajmują się tylko sobą, rządzą marketingowo i medialnie – stwierdził Duda.
   Przewodniczący „S” zgodził się z Jarosławem Kaczyńskim, który uznał rząd Tuska za „najgorszy po 1989r.”. – Pod względem dialogu społecznego to jest najgorszy rząd. Nawet z rządem SLD, gdy premierem był Leszek Miller można było w miarę normalnie rozmawiać. A ten rząd uważa, że mają patent na rację, dla nich dialog nic nie znaczy. W Polsce związkom zawodowym – mówił o ekipie Donalda Tuska.
   - Takim przykładem rozmów były sprawy dotyczące wieku emerytalnego oraz wiele innych spraw. Dzisiaj dyskutujemy na temat rozliczenia okresu czasu pracy w okresie rocznym i rząd nie prowadzi dialogu, tylko wysyła nam do konsultacji. Mamy na to 21 dni, dziękuję, do widzenia. Nie tędy droga – powiedział dzisiejszy Gość Radia ZET.
    Duda uważa, że osobą, która najbardziej nadaje się na rozmowy z „Solidarnością” jest minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. – On jest chętną osobą do rozmów, ale pan minister tyle może w rządzie co całe PSL. Karty rozdają premier Tusk i pan minister Rostowski. Od nich wszystko zależy i niestety pod względem jestem pesymistycznie nastawiony – podkreślał przewodniczący największego związku zawodowego w Polsce.
    Dudę śmieszy pomysł, proponowany przez premiera Donalda Tuska pomysł konsultacji społecznych ws. wprowadzenia Euro. – Będzie przez Twittera twittował ze społeczeństwem i według tego podejmie opinię czy Polska ma wejść do strefy euro, czy nie – ironizował szef panny „S”. – Nawet i bardzo dobrzy ekonomiści zastanawiają się, kiedy ma ta chwila nastąpić, bo w tej sytuacji kryzysowej, jaka w tej chwili jest w Polsce i w Stefie Euro nie bardzo jest dobra sytuacja, aby wchodzić do strefy euro – dodał.
    Duda pytany przez Olejnik, czy jego zdaniem ws wprowadzenia w Polsce euro jest potrzebne referendum? – Zdecydowanie tak! I nie tylko w tym temacie, bo 2012 rok był wielką klęską polskiej demokracji: dwa i pół miliona Polaków podpisało się pod wnioskiem pod referendum, a rządzący przepchali to arytmetyką polityczną, a nie merytoryką – przypomniał szef NSZZ Solidarność.
więcej »
Opublikowano 12-06-2014 22:45
Jak zarobić pieniądze przez Internet   Przekazanie przez pracownika innym pracownikom danych objętych tzw. klauzulą poufności wynagrodzeń w celu przeciwdziałania nierównemu traktowaniu i przejawom dyskryminacji płacowej nie może stanowić podstawy rozwiązania z nim umowy o pracę w trybie art. 52 Kodeksu pracy - orzekł SN w wyroku z 26 maja 2011 r. (II PK 304/10).
Nie jest naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa ujawnienie współpracownikom danych dotyczących wysokości wynagrodzeń, jeśli następuje to w celu wyjaśnienia ewentualnych zastrzeżeń dotyczących dyskryminacji płacowej w firmie. Takie działanie pracownik nie może być przyczyną:
* wypowiedzenia mu umowy o pracę,
* rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, czy też
* nałożenia kary porządkowej.
   Nie ma przy tym znaczenia w jaki sposób pracownik pozyskał informacje dotyczące wysokości wynagrodzeń współpracowników. Przekonał się o tym pracodawca Bartłomieja S. zatrudnionego na stanowisku handlowca. Otóż zgodnie z regulaminem wynagradzania pracownicy mieli zakaz ujawniania danych dotyczących wynagrodzeń. Bartłomiej S. poprosił kierownika działu handlowego o informację o sposobie wyliczenia swojej premii za IV kwartał 2006 r. W odpowiedzi kierownik wysłał mu e-mailem omyłkowo także informacje na temat wynagrodzeń (w tym premii) innych pracowników działu. Bartłomiej S. przekazał te dane najpierw swojej żonie, a potem kolegom z działu celem wyjaśnienia różnic w wysokości płac.
    Pracownicy działu handlowego poprosili kierownika o wyjaśnienie różnic w wynagradzaniu. Kierownik nie umiał jednak tego zrobić, więc obiecał spotkanie w tej sprawie z dyrektorem oddziału. Do tego spotkania ostatecznie nie doszło. Bartłomiej S. najpierw otrzymał zaś karę porządkową, a potem został zwolniony dyscyplinarnie z powodu "złamania obowiązujących w spółce zasad i rozpowszechniania wśród osób nieuprawnionych danych, które stanowiły informacje poufne, czego skutkiem była utrata zaufania do pracownika". Pracownik odwołał się do sądu pracy.
    W ocenie SN pracownik postąpił zgodnie z prawem. Ujawnił poufne dane spółki, ponieważ dążył do ustalenia, czy nie doszło do naruszenia zakazu dyskryminacji płacowej pracowników działu handlowego. W przypadku podjęcia przez pracownika legalnych działań przeciwstawiających się naruszeniu zasad równego zatrudnienia w zatrudnieniu lub dyskryminacji płacowej pracodawca nie może zaś stosować żadnych sankcji.
więcej »
Opublikowano 11-06-2014 14:27
Nasz Zarząd Regionu NSZZ"S" został uhonorowany Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. Wyróżnienie niespodziewane, lecz tym bardziej miłe. W imieniu całego Regionu medal odebrał wiceprzewodniczący Janusz Dębczyński.
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 10-06-2014 21:14
Dziś miały miejsce pierwsze obrady nowo wybranego Zarządu Regionu. Ich najważniejszym rezultatem był wybór Prezydium Zarządu Regionu. W wyniku głosowania jego członkami zostali: Janusz Dębczyński (zastępca przewodniczącego), Tomasz Jeziorek (zastępca przewodniczącego), Mariusz Kawczyński (skarbnik ZR) Piotr Grążawski (sekretarz). Rozmawiano także o sytuacji załóg zakładów pracy regionu. Tomaszowi Wietrzykowskiemu (Zakłady Tłuszczowe Kruszwica) powierzono funkcję koordynatora do spraw Społecznej Inspekcji Pracy.
Poniżej krótki klip z twarzami członków Zarządu Regionu kadencji 2014-2018.
 
więcej »
Opublikowano 09-06-2014 18:17
W Złotowie (niedaleko Kruszwicy) nad Gopłem trwa pierwsze w tej kadencji szkolenie związkowców. Na tą swoistą inaugurację sezonu przyjechał także niedawno wybrany przewodniczący Zarządu Regionu - Jacek Żurawski, a także większość członków ustępującego Prezydium (wybory nowego 10 czerwca podczas pierwszego posiedzenia ZR).  
Image and video hosting by TinyPic
więcej »

« poprzednia
1|2|...5|6|7|...|136|137|138
następna »