aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Czwartek, 25 maja 2017
Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
Opublikowano 15-02-2017 21:21
hosting
     Od stycznia 2017 r. obowiązuje minimalna stawka godzinowa dla pracujących w ramach umowy zlecenia. Jeśli Twój szef zapłacił Ci mniej niż 13 zł brutto (ok. 9,7 zł netto) poinformuj nas o tym! Wypełnij poniższy formularz, a my przekażemy informację do właściwego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy, która dokona kontroli. Uwaga! Zapewniamy osobom zgłaszającym pełną anonimowość. Formularz kontaktowy: www.tysol.pl/formularz
   Twoje dane kontaktowe są tylko do naszej wiadomości. Informujemy też, że zgłoszenia anonimowe nie będą uwzględniane.
więcej »
Opublikowano 14-02-2017 20:29
hosting
   Powstanie film o niezwykłej historii, jaka miała miejsce 13 grudnia 1981 roku w mieście Lipno. Przypomnijmy w wielkim skrócie.
Jesienią 1981 roku jedna z największych komisji zakładowych w zakładach KONWEKTOR Lipno podjęła decyzje o ufundowaniu sobie związkowego sztandaru. Datę jego uroczystego poświęcenia wyznaczono na niedzielę 13 grudnia 1981 roku, jednak rankiem tego dnia zastali zerwane ze słupów informacyjnych plakaty, "wyczyszczone" solidarnościowe tablice - stan wojenny. Mimo wszystko przewodniczący "S" z KONWEKTORA jakby nigdy nic się nie stało powiadomił dyżurnego MO, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami o godz. 1200 odbędzie się msza święta, a po niej przemarsz członków NSZZ"S" przez miasto. Gamoniowaty dyżurny... zgodził się i nawet razem skoordynowali trasę przejścia, żeby milicjanci mogli zabezpieczyć jak np. procesję na Boże Ciało.
   Związkowcy nie mogli uwierzyć, ale o godz. 1100, w tajemnicy, z miejsca ukrycia (mieszkanie Zygmunta Lewandowskiego) przetransportowali sztandar do kościoła WNMP w Lipnie. Proboszcz ks. Józef Kaźmierski uroczyście odprawił mszę, poświęcił sztandar, a następnie setki ludzi, niosąc emblematy właśnie zdelegalizowanej NSZZ"S" najspokojniej w świecie przemaszerowały przez miasto (funkcjonariusze MO regulowali ruch!) do świetlicy OSP, gdzie bez pośpiechu wbito gwoździe pamiątkowe... 
   Dopiero następnego dnia rozszalała się burza. Wściekli SB-cy szaleli po mieście, zgarniali głównych członków uroczystości, przystąpili do aresztowań, poszukiwań związkowców i rzecz jasna sztandaru.... Zaczęła się fascynująca historia.
   O tym, wszystkim opowiemy w filmie, jaki mamy zamiar nakręcić pod egidą Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ"S". Dziś, podczas posiedzenie Prezydium ZR zapadła decyzja na ten temat. Głównymi realizatorami będą Ariel Paprota i Dariusz Czapiewski, koordynatorem Piotr Grążawski. Film powinien mieć premierę 13 grudnia tego roku.
Fot. Młodzi (choć z dorobkiem) filmowcy: Ariel Paprota i Dariusz Czapiewski - obaj pochodzą z Lipna, są bliskimi krewnymi bezpośrednich uczestników wydarzeń.
więcej »
Opublikowano 12-02-2017 21:45
 
hosting
więcej »
Opublikowano 09-02-2017 20:27
hosting
   Firma nie będzie mogła wypowiedzieć umowy o pracę np. babci, która zastępuje matkę w opiece nad dzieckiem. Zweryfikowana zostanie jednak zasadność ochrony innych osób.
   Wszystko wskazuje na to, że prezydencki projekt zmian w kodeksie pracy zostanie uchwalony – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. Reprezentatywne centrale związkowe i organizacje pracodawców porozumiały się w sprawie poszczególnych rozwiązań zawartych w projekcie. Obie strony zgodziły się m.in. na objęcie ochroną przed zwolnieniem pracowników – lub innych członków rodziny, którzy korzystają z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego w zastępstwie matki (czyli np. babci, dziadka lub cioci dziecka; dotyczy to wyjątkowych sytuacji np. śmierć matki lub jej pobyt w szpitalu).
   Strony zgodziły się również na dokonanie przeglądu grup pracowników chronionych obecnie przed zwolnienie. Jest ich ponad 40 i warto przeanalizowania czy w każdym przypadku szczególna ochrona jest uzasadniona. Stronom udało się tez porozumieć w sprawie wydłużenia terminu na sprostowanie świadectwa pracy z obecnych 7 do 14.
więcej »
Opublikowano 08-02-2017 20:25
hosting
   Ksiądz Józef Nowakowski to długoletni (40 lat!) proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny w Toruniu, kapelan Solidarności - od sierpnia ubiegłego roku na emeryturze.
   Urodził się 16 lutego 1940 roku w Opaleniu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1964 roku w Pelplinie. Okres wikariatu spędził w Toruniu (od 1972 roku). Cztery lata później został proboszczem. Jest m.in.: kapelanem honorowym Jego Świątobliwości; kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej Toruńskiej; kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Chełmżyńskiej; Dziekanem Dekanatu Toruń I; Diecezjalnym Asystentem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich; Diecezjalnym Duszpasterzem Rodzin; Diecezjalnym Duszpasterzem Ludzi Pracy; Asystentem Rycerstwa Niepokalanej.
    Cała Polska usłyszała o Nim po tym, gdy późnym wieczorem 19 października 1984 roku na Jego plebani pojawił się Waldemar Chrostowski, kierowca porwanego przez funkcjonariuszy SB księdza Jerzego Popiełuszki. Proboszcz kościoła mariackiego usłyszał tą ponurą wiadomość jako jeden z pierwszych i to on sprawę nagłośnił.
   Jego aktywność, niezłomna postawa sprawiły, że był nie tylko świadkiem, lecz również uczestnikiem wielu ważnych wydarzeń religijnych, społecznych, a nawet politycznych.
    Wkrótce - 16 lutego, podczas uroczystej sesji Zarządu Regionu zostanie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Takiego zaszczytu dostępują tylko osoby o wyjątkowych zasługach dla Polski.
O sprawie jeszcze będziemy informowali.
więcej »
Opublikowano 06-02-2017 23:37
hosting
    W Polsce do 2050 roku ubędzie 11,8 proc. mieszkańców - prognozuje Główny Urząd Statystyczny. Populacja kujawsko-pomorskich miast zmaleje o ponad 24 proc., a prawie 1/3 populacji województwa będą stanowiły osoby w wieku 65 lat i więcej. W Bydgoszczy będzie mieszkać 262 tys. ludzi, w Toruniu 157 tys.
   Urząd Statystyczny w Bydgoszczy uzupełnił prognozę GUS z 2014 r. na temat wyludniania w polskich miastach. Z danych GUS wynika, iż w 2050 r. w woj. kujawsko-pomorskim będzie niespełna 1,8 mln mieszkańców, czyli o 294 tys. mniej niż w 2013 r. Do 2050 w kujawsko-pomorskich miastach będzie żyło o 24,4 proc. ludzi mniej niż w 2013 r. Natomiast liczba mieszkańców wsi wzrośnie o 1,6 proc.
    Statystki podają, iż Toruń w 2013 r. miał 203,4 tys. mieszkańców, w 2050 będzie ich tylko 157,9 tys. W Bydgoszczy liczba ludności spadnie z 359,4 tys. do 262,3 tys. Włocławek będzie miał 80,5 tys. mieszkańców. W Grudziądzu populacja zmaleje z 97,6 tys. do 72,5 tys. Zaludni się powiat toruński, przybędzie mieszkańców w gminach: Chełmża, Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Wielka Nieszawka i Zławieś Wielka.
więcej »
Opublikowano 05-02-2017 20:23
hosting
   72 lata temu, 1 lutego 1945 r., oddziały Armii Czerwonej zajęły Toruń, kończąc trwający ponad pięć lat okres niemieckiej okupacji miasta. W powszechnej wizji historii, szczególnie oficjalnej w okresie PRL, „wyzwolenie” było przedstawiane jako „koronkowa” operacja sojuszniczej armii, w wyniku której zabytkowe miasto nie poniosło żadnych poważnych strat materialnych (co zresztą widać dobrze i dzisiaj) i uniknęło losu wielu innych miast w Polsce, całkowicie zburzonych w toku działań wojennych. Tymczasem rzeczywisty przebieg wydarzeń był zupełnie inny.
Cały artykuł tu - www.tysol.pl/a4449-1-lutego-1945-r-%E2%80%93-Armia-Czerwona-zajmuje-Torun
więcej »
Opublikowano 02-02-2017 22:39
hosting
   Ustawa z 16 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w art. 6 mówi o koniczności zmiany nazw budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy. Od prawie sześćdziesięciu czterech lat stoi w centrum Inowrocławia Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni. Jego dzieje to ponury obraz zarówno epok Polski Ludowej jak i Rzeczpospolitej Polskiej w tym mieście.
 
BUDOWA Z KŁOPOTAMI
   Pomniki ku czci Armii Czerwonej stawiano przez cały okres Polski Ludowej, najwięcej w pierwszym jej dziesięcioleciu. Powstało ich ok. pięćset, budowę niektórych inspirował gen. Szatiłow, szef powojennej Misji Wojskowej ZSRR w Polsce. Jednym z nich jest Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni zwany także Pomnikiem Wdzięczności. Uchwałą Miejskiej Rady Narodowej (MRN) z 24 lutego 1949 r. powołany został ,,Komitet Honorowy i Wykonawczy Budowy Pomnika poległych w walce o wyzwolenie naszego miasta żołnierzy Bohaterów Radzieckich”.
Koniecznie przeczytaj całość klikając na zakładkę po lewej stronie ekranu (w "Artykuły naszych korespondentów" albo naciśnij ten link - www.solidarnosc.torun.pl/139,pomnik-wdziecznosci-czy-zniewolenia.html
więcej »
Opublikowano 31-01-2017 21:37
Wałęsa to "Bolek". Jak się to ma do historii i dnia dzisiejszego Solidarności - przeczytaj na TYSOL.pl www.tysol.pl/a4336-GrzechG-Co-dalej-z-Lechem-Walesa-A-Solidarnosc-
więcej »

« poprzednia
1|2|...5|6|7|...|206|207|208
następna »