aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram WYBORY W ZWIĄZKU
Czwartek, 23 listopada 2017
Imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa
Opublikowano 29-08-2017 21:48
  hosting Coraz więcej komisji zakładowych w Regionie w całości posiada elektroniczne legitymacje związkowe. Do Zarządu Regionu wciąż wpływają nowe wnioski i są realizowane bez opóźnień. Nad wszystkim czuwa koordynator Marcin Gralak (Inowrocław).
   Dziś (28.08) komplet nowych legitymacji dotarł do komisji zakładowej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Brodnicy i tym samym ta organizacja jest pierwszą w Podregionie Brodnica, która w całości dokonała wymiany. Funkcjonowaniem kz NSZZ"S" w tej firmie zajmuje się kobieta - Elżbieta Pionkowska i stąd niektórzy dopatrują się przyczyny, iż "jest tam wszystko zawsze poukładane".
    Rzeczywiście Elżbieta jest przewodniczącą od kilku kadencji (w kz jest jedyną kobietą), a jeśli się nic nie zmieni w Statucie związku to z całą pewnością przed nią jeszcze kilka...
Fot. Pierwsza z lewej E. Pionkowska w trakcie zebrania w siedzibie Podregionu.
więcej »
Opublikowano 28-08-2017 23:02
Po kliknięciu na fotkę powinna się powiększyć 
hosting
więcej »
Opublikowano 27-08-2017 20:15
hosting
     27 sierpnia 1980 roku, w Grudziądzkich Zakładach Przemysłu Gumowego STOMIL, o godz. 21 odbyło się planowane wcześniej zebranie pracowników Wydziału Przygotowawczego z dyrektorem zakładu. Przyszło na nie 110 osób (ponad 2/3 załogi) i zażądali podwyższenia pensji o minimum 1000 zł. Po gorącej dyskusji dyrektor zgadzał się jedynie na 700 zł, czego w żaden sposób nie akceptowali zebrani, a w odpowiedzi na stanowczość dyrektora ogłosili spontanicznie strajk. Szybko wybrano 13 osobowy komitet strajkowy, któremu przewodniczył Alojzy Możdżyński. Następnego dnia od rana (28.08) do trwającego strajku przyłączały się kolejne wydziały, tak, że po godz. 19 zatrzymano produkcję całego zakładu. Do strajku przystąpiło 4 tysiące pracowników (2/3 załogi).
   Tymczasem trwał strajk w grudziądzkiej "Warmie"....
więcej »
Opublikowano 27-08-2017 18:27
hosting
W Regionie rozpoczęliśmy obchody Sierpnia 80 i narodzin NSZZ "Solidarność". W Toruniu odbyła się uroczysta msza św. po której złożono wieńce pod pamiątkową tablicą umieszczoną na ścianie naszej siedziby.
więcej »
Opublikowano 26-08-2017 21:11
    W ciągu dwóch lat przekształceń spodziewamy się dodatkowych 10 tys. etatów dla nauczycieli - zapowiedziała w piątek minister edukacji hostingnarodowej Anna Zalewska. Jak dodała, obecnie jest 8 tys. ofert pracy dla nauczycieli w Polsce. "Kiedy reformowaliśmy edukację, (...) był alarm, że 7 tys. nauczycieli straci pracę, powtarzałam - nie ma takiej możliwości, dlatego że liczba dzieci się nie zmienia" - powiedziała na konferencji prasowej Katowicach Zalewska. "Okazało się, że zgodnie z naszymi wyliczeniami 850 dodatkowych etatów się pojawi, jednocześnie do dzisiaj mamy ponad 8 tys. ofert pracy w Polsce; w momentach kulminacyjnych było ich prawie 40 tys." - podkreśliła szefowa MEN.
   Minister zapowiedziała, że w ciągu dwóch lat przekształceń spodziewanych jest "dodatkowych 10 tys. etatów". "Jesteśmy dalej przy wdrażaniu reformy, dalej liczymy pieniądze, Komitet Stały przyjął ustawę o finansowaniu oświaty i jednocześnie zmiany w Karcie Nauczyciela" - dodała. Zalewska poinformowała, że zwróciła się z listem z podziękowaniami do samorządów. Podkreśliła, że oprócz podziękowań znalazła się tam również zapowiedź podwyżek", ale, jak zastrzegła, "o tym dokładnie będzie mówiła pani premier 4 września".
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
więcej »
Opublikowano 24-08-2017 20:36
hosting
   Komisja Europejska postanowiła zająć się tym, że nasz kraj powraca do wieku emerytalnego sprzed reformy z 2012 roku. Zdaniem unijnych urzędników, nierówny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest przejawem dyskryminacji ze względu na płeć.
Tymczasem nie tylko naszym zdaniem (związkowców) zarzut jest tym bardziej absurdalny, że na mocy Dyrektywy 79/7/EWG z 19 grudnia 1978 r. państwa członkowskie mogą swobodnie ustalać wiek emerytalny. Stąd różny wiek emerytalny w Austrii, Bułgarii, Czechach, Chorwacji, na Litwie, w Rumunii i w Wielkiej Brytanii. Zresztą wchodząc do Unii Europejskiej, Polska miała zróżnicowany wiek emerytalny. Było to 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. Funkcjonowały wtedy również rozliczne emerytury pomostowe, między innymi dla dziennikarzy, ale także dla innych grup zawodowych, które mogły przejść na emeryturę w pełnym zakresie nieco wcześniej, niż inne grupy. Polska w żaden sposób nie zobowiązywała się, że w tym zakresie będzie realizowała na sztywno podwyższenie czy zrównanie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet.
    Tym samym Bruksela przekracza określone jej uprawnienia. Zróżnicowany wiek emerytalny, oprócz paru innych argumentów świadczy o docenieniu roli kobiet oraz uznaniu ich uprzywilejowanej pozycji w polskiej tradycji. 15 lipca 2010 r. o godz. 9.30 Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący powszechnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim przewiduje, że ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn, jest zgodny z art. 32 i art. 33 konstytucji.
    Solidarność stanowczo i dawno wygłosiła swój pogląd w sprawie i nic nie zapowiada aby go zmieniła. Odwrotnie - wygląda na to, że przyjdzie nam bronić go czynnie, stąd bardzo poważnie jest rozważana pikieta związkowa pod jednym z przedstawicielstw UE w Warszawie.
   Gdy tylko zapadnie konkretna decyzja, natychmiast podamy ją do wiadomości. Wiemy, że rozważany jest dzień 15 września, jednak na szczegóły poczekajmy.
więcej »
Opublikowano 23-08-2017 21:03
   Wojewoda pomorski wyraził w środę zgodę na organizowanie przez “Solidarność” na gdańskim Placu Solidarności zgromadzeń cyklicznych w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Na tym samym placu obchody rocznicy chciał zorganizować KOD; uzyskał na to zgodę władz Gdańska.  
   O decyzji wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha poinformowała w środę wieczorem jego rzecznik prasowa Małgorzata Sworobowicz. Wyjaśniła, że zgoda wojewody „została udzielona decyzją administracyjną”. Zgoda dotyczy organizacji przez Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" uroczystości mających na celu uczczenie rocznic podpisania Porozumień Sierpniowych corocznie w dniu 31 sierpnia przez kolejne 3 lata począwszy od dnia 31 sierpnia br. w godzinach 12.00 – 19.30 – poinformowała rzecznik. Decyzja wojewody pomorskiego oznacza, że – mimo zgody władz Gdańska - w wymienionych przez wojewodę godzinach w dniu 31 sierpnia na gdańskim Placu Solidarności własnych obchodów rocznicy podpisania Porozumień nie będzie mógł zorganizować pomorski KOD
    Zachęcamy komisje zakładowe do udziału w gdańskich uroczystościach. Im więcej będzie nas w 31 sierpnia na Placu Solidarności tym bardziej okażemy przywiązanie do tradycji, historii, a przede wszystkim do dziedzictwa głównej organizacji. Możemy też zniwelować groźbę prowokacji, gdzie różnej maści donosiciele, obrońcy SB-ków, bardowie PRLu i "obrośnięci w tłuszcz prorocy z dawnych lat" będą urządzali świętokradcze szopki.
    Zgłaszajcie swoją chęć wyjazdu do szefów struktur, lub w Oddziałach bezpośrednio do biur.
hosting
więcej »
Opublikowano 22-08-2017 20:20
hosting
   Nasz kolega Marcin Gralak - biegacz reprezentujący Solidarność Toruńsko - Włocławską powrócił po występie z legendarnego Maratonu Solidarności w Gdańsku który odbywał jak co roku się w dniu 15 sierpnia br. - Maraton Solidarności to także, a przede wszystkim wymiar patriotyczny.
   Bieg nawiązuje do strajków sierpniowych 1980 roku. Przypomina kurierów, którzy w trakcie sierpniowych wydarzeń przenosili ulotki i bibułę w strajkujących zakładach trójmiasta. To również upamiętnienie poległych na wybrzeżu w grudniu 1970 roku.hosting Nie przypadkowo właśnie ta impreza jest uważana przez biegaczy za główny maraton Trójmiasta w okresie wakacyjnej kanikuły. Udział biorą z reguły już doświadczeni oraz przygotowani na wymagające i trudne dla biegaczy warunki letniej aury.
   Marcin rozpoczął z werwą ale spokojnie, na pierwszym punkcie pomiaru czasu 31 pozycja, na półmetku 20, na mecie z czasem 03:03:46 zajął 21 miejsce w klasyfikacji generalnej, 2 miejsce w kategorii wiekowej M 30 -39 oraz 4 miejsce w kategorii członków NSZZ „Solidarność”. Jest to znacząca poprawa w porównaniu do poprzedniego startu w Gdańsku gdyż poprawił się blisko o 10 minut na tym królewskim dystansie 42.195 km. Z krótkiej rozmowy telefonicznej - jak oznajmił plan był ambitny bo chciał pobiec w czasie poniżej 3h- niestety nie nie udało się - ale pomimo to podkreślił że jest zadowolony z rezultatu jak również panującej atmosfery na mecie - setek dopingujących kibiców, turystów. I na koniec zwrócił się z apelem do kolegów i koleżanek którzy również biegają do udziału i wspólnego reprezentowania naszego Regionu w przyszłym roku na XXIV Maratonie Solidarności w Gdańsku.
Brawo Marcin! Życzymy samych sukcesów!
więcej »
Opublikowano 21-08-2017 23:29
      Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” uznaje skierowanie zaproszenia do naszego Związku na uroczystości rocznicy sierpnia 1980 r. przez pomorski Komitet Obrony Demokracji, za bezczelną prowokację. To zdumiewające, że zaprasza się jubilata na jego własne urodziny i to w sytuacji, gdy ów jubilat od 30 lat niezmiennie organizuje swoje obchody.
     Można w tym miejscu postawić pytanie: gdzie były osoby tworzące KOD, tak troskliwie pochylające się dzisiaj nad „Solidarnością”, gdy związkowcy samotnie za składkowe pieniądze wznosili pomniki i organizowali uroczystości ku czci pomordowanych i szykanowanych. Gdzie były te osoby, gdy podczas protestów strzelano do członków „Solidarności”, upominających się o realizację postulatów sierpniowych? Dzisiaj, gdy wreszcie są one realizowane, te środowiska nagle się uaktywniły, maszerując ramie w ramię z liberałami, którzy postulaty sierpniowe przez lata systematycznie deptali.
     Jak pogodzić świętowanie rocznicy sierpnia 1980 r. z Nowoczesną, która jako jedną z pierwszych inicjatyw ustawodawczych postulowała likwidację związków zawodowych, lub z Platformą Obywatelską, która m.in. wydłużyła wiek emerytalny? I wreszcie jak można stać ramię w ramię z ludźmi, którzy dopuścili do rozgrabienia majątku narodowego?
     Tegoroczne centralne uroczystości 37. rocznicy narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” odbędą się w Lubinie. To w związku z 35. rocznicą krwawych wydarzeń lubińskich z 1982 r. Będziemy przypominać ofiary tych ludzi, którzy tak chętnie zasilają dzisiaj szeregi KOD-u. Mamy tu na myśli tak widocznych i aktywnych prominentnych działaczy KOD jak byli SB-cy, funkcjonariusze WSI, TW i liczni przedstawiciele resortowej PRL-owskiej nomenklatury. Słowem: nie potrafimy sobie wyobrazić wspólnego świętowania z ludźmi, dla których refleksją nie jest słowo przepraszam, a jedynie rozpacz, że nie da się wyżyć za 2 tys. po zmniejszeniu SB-eckiej emerytury.
     NSZZ „Solidarność”, który powstał w następstwie podpisania porozumień sierpniowych i nieprzerwanie funkcjonuje do dzisiaj, jest depozytariuszem i kontynuatorem sierpniowego dziedzictwa. Jak co roku organizuje w całej Polsce uroczystości, które jak zawsze w „Solidarności” zaczynają się od mszy świętej. W Gdańsku 31 sierpnia odbędzie się Msza Św. w Bazylice Św. Brygidy, a po niej tradycyjnie uczestnicy przemaszerują pod historyczną Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie złożą kwiaty. Na te uroczystości nigdy nie wysyłaliśmy i nie wysyłamy zaproszeń. Do kościoła na Mszę św. każdy ma prawo wejść i w niej uczestniczyć. Każdy ma też prawo składać kwiaty. Tak będzie również w tym roku.
     Każdy ma prawo manifestować, świętować i korzystać z wolności słowa. Jednak jeśli ktokolwiek przy okazji naszych uroczystości będzie nam to prawo próbował ograniczać ostrzegamy, że zdecydowanie się temu przeciwstawimy.
      Za Prezydium KK NSZZ "Solidarność" Piotr Duda
więcej »

« poprzednia
1|2|...5|6|7|...|217|218|219
następna »