aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Czwartek, 02 kwietnia 2015
Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
Opublikowano 05-02-2015 19:07
zdjęcieJak podkreślają przedstawiciele Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego JSW, zaostrzenie strajku to odpowiedź załóg na brak efektów kolejnej rundy rozmów pomiędzy przedstawicielami związków zawodowych a reprezentantami zarządu i rady nadzorczej spółki. Zasadniczym postulatem strajkujących jest odwołanie prezesa zarządu spółki Jarosława Zagórowskiego, który ich zdaniem jest głównym winowajcą trudnej sytuacji finansowej spółki i zaostrzającego się strajku w kopalniach JSW. – 80 mln kosztował remont siedziby zarządu spółki, 27 mln zł JSW wpakowała w hotel Różany Gaj w Gdyni. Wielomilionowe kwoty płyną do zewnętrznych firm, m.in. pijarowskich czy konsultingowych. W sumie te 400 mln zł, które prezes chce uzyskać z realizacji programu naprawczego, sam wyrzucił w błoto, bo lista jego nietrafionych inwestycji i bezsensownych wydatków jest bardzo długa. I teraz ten prezes chce, aby górnicy zapłacili za jego niekompetencję – mówi Roman Brudziński, wiceszef „Solidarności” w JSW. – Ludzie są gotowi na ustępstwa, na zmiany organizacyjne, a nawet na zaciśnięcie pasa, aby ratować swoje kopalnie, ale pod jednym zasadniczym warunkiem, bez tego prezesa – podkreśla Brudziński. Wiceprzewodniczący dodał też, że załoga jest gotowa na szybkie odpracowanie strat powstałych w wyniku trwającej już ponad tydzień przerwy w wydobyciu.
Artykuł opublikowany na stronie: http://www.naszdziennik.pl/ekonomia-gospodarka/126985,strajk-pod-ziemia.html
więcej »
Opublikowano 05-02-2015 19:05
 
więcej »
Opublikowano 05-02-2015 18:59
..."Pracę w sieci Empik zakończyłem nieco ponad rok temu. Wcześniej przez 18 miesięcy biegałem po jednym z salonów w czarnej koszulce, najpierw z plakietką z napisem „Multimedia” a potem „Szef Sekcji”. Pozwólcie, że opowiem wam, jak uwielbiany przez wielu Empik wygląda zza kontuaru. Bez ogródek i owijania w bawełnę. Jak przystało na dobrze wychowaną osobę, nie będzie tu osobistych wycieczek, ale podam wam kilka przykładów. Kiedy pomnożycie je razy 365, a potem jeszcze razy ilość salonów, otrzymacie dobrą perspektywę na sytuację w tej firmie."..
Cały art tu  - aspirujacypisarz.pl/2015/02/03/cala-prawda-o-empiku/
więcej »
Opublikowano 03-02-2015 23:02
 
więcej »
Opublikowano 03-02-2015 22:53
   Zakończyły się konsultacje projektu nowelizacji Kodeksu pracy w sprawie umów na czas określony. Najważniejsze zmiany to dłuższa praca na okresie próbnym, a krótsza na umowie na czas określony, informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Zmiany wprowadzono m.in. po skutecznej skardze „S” do Komisji Europejskiej. Zgodnie z wypowiedzią Radosława Mleczki, podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, dla „Dziennika Gazety Prawnej, nowy projekt ma zostać przyjęty przez rząd do końca marca i skierowany do Sejmu. Wiceminister zapowiada, że maksymalnie czwarta, a nie piąta umowa osoby zatrudnionej w momencie wejścia w życie nowych przepisów na czas określony przekształci się w stały kontrakt. Ponadto okres próbny (obecnie do 3 miesięcy) może zostać wydłużony, ale łącznie zatrudnienie na próbę i czas określony nie będzie mogła przekroczyć 36 miesięcy. Mleczko tłumaczy również, że doprecyzowane zostanie pojęcie obiektywnych przyczyn, z powodu, których będzie można nie stosować ograniczeń w zawieraniu umów na czasowych. Według ustaleń pracodawca będzie zobowiązany za każdym razem, gdy zastosuje „obiektywne przyczyny” wobec pracownika zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy. – Celem tego rozwiązania jest zwrócenie uwagi pracodawcom na to, że wspomniane przesłanki uzasadniające zatrudnienie czasowe bez kodeksowych ograniczeń muszą być obiektywne. Tym samym mogą podlegać ocenie pracodawcy, ale też pracownika, inspektora pracy czy sądu pracy – tłumaczy Mleczko w rozmowie z dziennikarzem „DGP”.
   Zmianom z zainteresowaniem przygląda się KK NSZZ „Solidarność”. – Domagaliśmy się ograniczenia wykorzystywania umów terminowych od wielu lat, dopiero skutecznie złożona przez nas skarga do Komisji Europejskiej najprawdopodobniej zaważyła o przygotowaniu przez stronę rządową projektu nowelizacji, do którego wnieśliśmy uwagi w listopadzie br. – wyjaśnia Katarzyna Zimmer – Drabczyk, kierownik Biura Eksperckiego Komisji Krajowej. - Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi na naszą opinię, co nie tylko powinno być dobrym obyczajem, ale jest obowiązkiem wynikającym z ustawy o związkach zawodowych – dodaje.
- Niemniej jednak z zapowiedzi prasowych Pana Ministra Mleczki wynika, że projekt zostanie zmieniony, natomiast jego ostateczna ocena będzie możliwa po zapoznaniu się z nim. Wyłączenie ograniczeń w zatrudnieniu terminowych z powodu tzw. „obiektywnych przyczyn” w zaproponowanym kształcie podważa cel przygotowanej nowelizacji, a Ministerstwo Pracy dostrzega mankamenty takiej konstrukcji. Ponadto zwracaliśmy uwagę na zbyt długi okres zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony, negatywnie oceniliśmy wprowadzenie otwartego katalogu umów o pracę na czas określony, do których nie będzie stosowana ani zasada maksymalnego łącznego czasu zatrudnienia na czas określony ani zasada maksymalnego limitu odnowień a także wątpliwości budzi propozycja jednostronnego decydowania przez pracodawcę o zwolnieniu pracownika z obowiązku pracy- tłumaczy Katarzyna Zimmer – Drabczyk. Jak dodaje, teraz czekamy na korektę wychodzącą naprzeciw naszym uwagom.
więcej »
Opublikowano 01-02-2015 17:57
 
Image and video hosting by TinyPic
W sobotę 14 września 1985 roku major Milicji Obywatelskiej  Józef Młodzik pełnił wieczorny dyżur w Wojewódzkim Urzędzie Spraw Wewnętrznych w Toruniu. Monotonną pracę postanowił umilić sobie  oglądaniem programu pierwszego Telewizji Polskiej. Nagle zauważył, że po ekranie telewizora płynnie przesuwają się słowa: "Solidarność Toruń. Dość podwyżek, kłamstw, represji" oraz "Solidarność Toruń. Bojkot wyborów naszym obowiązkiem". W ten sposób major Młodzik stał się świadkiem  najbardziej spektakularnej pirackiej emisji w historii PRL - niezwykłego wyczynu, który jeszcze dziś imponuje pomysłowością"...
Styczniowy numer  biuletynu IPN "Pamięć" zawiera m.,in. opis jednej z najbardziej spektakularnych akcji toruńskiej podziemnej Solidarności. W artykule autorstwa Przemysława Wójtowicza przypomniano kilka sylwetek toruńskich naukowców związanych z działalnością podziemia , a w tym m.in. Jana Hanasza, Eugeniusza Pazderskiego, Leszka Zaleskiego i innych.
Już choćby z tego powodu warto sięgnąć po miesięcznik IPN.
więcej »
Opublikowano 01-02-2015 17:52
Laureaci konkursu "Pracodawca Pomorza i Kujaw 2014"Mikro, małe, średnie, duże i innowacyjne przedsiębiorstwa - w regionie są takie, które kierują się zasadami fair play wobec podwładnych i klientów.Tytuł "Przyjaciel Przedsiębiorcy 2014" otrzymała Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Należy jej się szczególnie za rozwój nowych terenów inwestycyjnych oraz profesjonalną obsługę firm otrzymujących kompleksowe wsparcie przy wdrażaniu strategii innowacyjności - uznało jury konkursu. "Liderem Społecznie Odpowiedzialnego Biznesu" została spółka Alcatel-Lucent w Bydgoszczy. W kategorii "Mikro i Mały Przedsiębiorca" wyróżniono Centrum Rozwoju Kapitału w Bydgoszczy i Zakład Produkcyjno-Usługowy Romex. Tytuł "Pracodawca Pomorza i Kujaw 2014" przypadł zaś bydgoskiej spółce Horus - za aktywność społecznej odpowiedzialności biznesu, a konkretnie za kontynuację projektu "Bądź widoczny. Bądź bezpieczny". Przedsiębiorstwo Informatyczne Zeto w Bydgoszczy, Bydgoskie Zakłady Sklejek Sklejka-Multi - Alstal Grupa Budowlana w Inowrocławiu - te firmy wyróżniono w kategorii "Średni i Duży Przedsiębiorca". Natomiast główny tytuł otrzymały ex aequo Belma Accessories Systems i Newell Poland Production we Włocławku - za za szczególne zaangażowanie w rozwój warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie produkcyjnym. W kategorii "Innowacyjna Firma" zwyciężyły Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy. Wdrażają wyniki prac badawczo-rozwojowych, co skutkuje realizacją nowych inwestycji o wysokim zaawansowaniu technologicznym. Wyróżniono spółki: Tele-Fonika Kable w Bydgoszczy, Logon w Bydgoszczy i Centrum Operacyjne Banku Pocztowego w Bydgoszczy.
więcej »
Opublikowano 29-01-2015 21:06
Image and video hosting by TinyPic
W latach 80. ubiegłego wieku nazwisko Bartoszcze było dobrze znane nie tylko na Kujawach. Stało się głośne zwłaszcza na początku 1981 roku, kiedy to Roman został przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, a podczas pamiętnej sesji WRN w Bydgoszczy (19 marca) reprezentujący strajkujących rolników senior rodu – Michał znalazł się w gronie pobitych przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. Jednym z członków OKS był również Piotr Bartoszcze – współorganizator struktur „Solidarności Chłopskiej” na terenie Kujaw Zachodnich i pierwszy przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w gminie Inowrocław. Młody rolnik ze wsi Sławęcin wszedł w skład komitetu strajkowego rolników, którzy 16 kwietnia 1981 roku rozpoczęli okupację siedziby ZSL w Inowrocławiu i głodówkę stanowiącą wyraz solidarności ze strajkującymi w Bydgoszczy. Piotr był także jednym z sygnatariuszy porozumienia bydgoskiego, które utorowało drogę do rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Dalej czytaj tu - www.solidarnosc.torun.pl/120,bartoszcze.html
więcej »
Opublikowano 27-01-2015 19:12
W sprawie pracowników PSSE
 
    Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność" w pełni popiera protesty pracowników oraz związków zawodowych działających w Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w naszym województie,
Domagamy się zwiększenia nakładów J zdecydowanego podwyższenia płac dla pracowników Państwo Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Wysoko wykwalifikowana i wykształcona kadra tych jednostek, wynagradzana jest na poniżającym poziomie od lat.
     Jednocześnie z raportu kontroli NIK z 2013r, wynika, że Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy otrzymuje środki na wynagrodzenia wielokrotnie przekraczające jego zapotrzebowanie, przesuwając je na wydatki majątkowe i rzeczowe.
Domagamy się, by tymi środkami zasilić wynagrodzenia.
    Wnosimy o pilne spotkanie pani wojewody z przedstawicielami Regionalnej Stacji Pracowników Państwowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej i naszym udziałem.
 
Image and video hosting by TinyPic
więcej »

« poprzednia
1|2|...5|6|7|...|159|160|161
następna »