aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Poniedziałek, 06 lipca 2015
Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
Opublikowano 01-05-2015 12:30
więcej »
Opublikowano 29-04-2015 10:11
Szanowne Panie i Panowie!
Koleżanki i Koledzy!
Drodzy przyjaciele !

     Od tamtych dramatycznych protestów i demonstracji Torunian, brutalnie spacyfikowanych przez SB i ZOMO, mijają 33 lata. Tak jak w kilku ostatnich już latach, zachęcam Was wszystkich, wasze rodziny, a wnusie w szczególności, do upamiętniania tamtych masowych toruńskich wystąpień i wspólnego pielęgnowania pamięci o prawie 300-tu brutalnie pobitych, aresztowanych i skazywanych. Jak co roku, oddajmy im naszą pamięć i honor, za ich odwagę, ideały, za marzenia o wolności, ale nade wszystko za pragnienia i dążenia do prawdy.
    Spotykamy się 3 maja 2015 roku o godz. 11:00, przed pomnikiem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszko, na skwerze Ślimaka Getyńskiego w Toruniu. Tam po wspólnym odśpiewaniu Ojczyzno Ma i po modlitwie dziękczynnej Bogu, za dar dobrego i szlachetnego księdza, patrona Solidarności, którą poprowadzi ks. Prałat Józef Nowakowski, złożymy kwiaty jako nasze wyrażenie wdzięczności i podziękowania.
     W uformowanym pochodzie z pocztami sztandarowymi Solidarności Zarządu Regionu i ludzi pracy toruńskich zakładów, przejdziemy pod kościół akademicki pw. Świętego Ducha. Tam przy tablicy upamiętniającej ludzkie dramaty z 1 i 3 maja 1982 roku, powstałej z inicjatywy min. Staszka Śmigla, odśpiewamy Hymn Polski, a okolicznościowe wspomnienie i zarys historyczny, nakreśli prof. Wojciech Polak.
     Po wystąpieniu profesora, złożymy po jednej różyczce, dla każdego wówczas represjonowanych, jako symbol naszej pamięci.
O godz. 12, na rynku Starego Miasta, odbędzie się Eucharystia w intencji Ojczyzny, której przewodniczył będzie ks. biskup Andrzej, ordynariusz Diecezji Toruńskiej.
Nie zapomnijcie o flagach biało-czerwonych, bądź Solidarności, a w szczególności o tych do których ja, nie mam adresu e-poczty, a według Was też chcieliby wiedzieć i uczestniczyć w upamiętnianiu tamtego dramatu wielu Torunian.
Pozdrawiam, Piotr Łukaszewski, wówczas w 1982 roku czł. Tajnego Prezydium Zarządu Regionu Solidarności.
Fot Wjazd Milicji na Rynek Staromiejski w Toruniu, 1 maj 1982, fot . Czerniak
więcej »
Opublikowano 29-04-2015 09:57
GALA BOKSU ZAWODOWEGO W INOWROCŁAWIU - SALA OSIR
więcej »
Opublikowano 29-04-2015 08:15
W naszej GALERII jest parę zdjęć z wczorajszej demonstracji nauczycieli w Warszawie. Wejdź w górną zakładkę "zdjęcia", albo po prostu kliknij tu- www.solidarnosc.torun.pl/82,zdjecia.html
więcej »
Opublikowano 28-04-2015 21:08
Image and video hosting by TinyPic
Dzisiejsza demonstracja nauczycieli skupionych w NSZZ"Solidarność" zgromadziła pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów kilka tysięcy (tu szacunki - jak zwykle różne; od 5 do 7 tysięcy) przedstawicieli tego trudnego zawodu. Uzbrojeni w gwizdki, syreny, a nawet dzwonki próbowali obudzić rzad, aby ten zajął się rozwiązaniem rzeczywistych problemów środowiska, w tym podwyższył pensje o 9%. W jakieś mierze się to udało, ponieważ do zgromadzanych wyszła minister Kluzik Rostkowska. Przywitały ją gwizdy, buczenie i niesamowity jazgot rozmaitych "przeszkadzajek". Minister, w płytkim przemówieniu próbowała zwrócić uwagę, że rząd przeznaczył już na oświatę spore kwoty  i wyraziła żal, że związkowcy tego nie widzą. Przybrała pozę zadowolonej z siebie i działań rządu, na co ripostą - oprócz gwizdów związkowców, czay okrzyków - kłamczucha, były stanowcze słowa Piotra Dudy wypominające jej, że jeszcze nie tak dawno, gdy była politykiem kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego "wypowiadała się o tych sprawach oświaty (podwyżkach pensji nauczycieli) diametralnie inaczej". Potem dodał -  "Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, a mówienie o tym, iż podwyżki nie są możliwe bez zmian w Karcie Nauczyciela, to "nie dialog, tylko szantaż".
    Nasi związkowcy z oświaty złożyli w Kancelarii Prezesa RM stosowną petycję, a potem przeszli pod Sejm, gdzie manifestację rozwiązano. Z naszego Regionu stawiła się całkiem liczna reprezentacja, z Wojciechem Jaranowskim i Jerzym Wiśniewskim na czele. Oświatowców symbolicznie wsparli przedstawiciele innych zawodów - zwłaszcza z Inowrocławia. W manifestacji udział wzięło czterech członków Prezydium naszego ZR. Jutro na stronie więcej fot i wideo.      
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 27-04-2015 21:15
   Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w związku z brakiem pozytywnej reakcji Rządu RP na wcześniejsze petycje (ostatnia z dnia 9 grudnia 2014r.) zaostrzyła formy protestu.
   W drugiej połowie kwietnia Komisje Zakładowe i Międzyzakładowe NSZZ ”Solidarność”, obejmujące swoim działaniem przedszkola, szkoły i placówki oświatowe, weszły w spór zbiorowy z pracodawcami. Przedmiotem sporu jest wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty oraz poprawa ich warunków pracy. Istotą sporu zbiorowego jest osiągnięcie porozumienia. Jeśli jednak ono nie nastąpi może to skutkować akcją strajkową. Wyrażamy głęboką nadzieję na pozytywne rozpatrzenie postulatów KSOiW NSZZ „Solidarność” przez Rząd RP.
Żądamy:
· 9% podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2015 r.,
· waloryzacji wynagrodzeń pracowników administracji i obsługi,
· zaprzestania prywatyzacji szkół i placówek oświatowych,
· przywrócenia nauczycielom prawa do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę,
· rzeczowej i merytorycznej debaty o systemie polskiej edukacji.
Jutro 28 kwietnia br. w Warszawie odbędzie się manifestacja „S” oświatowej.
Program manifestacji:
11.30 – zbiórka uczestników pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
12.00 – rozpoczęcie manifestacji.
ok. godz. 13.00 wręczenie petycji Pani Premier Ewie Kopacz.
Następnie przemarsz pod Sejm RP i wręczenie petycji klubom parlamentarnym.
ok. 15.00 zakończenie manifestacji pod Sejmem RP.
Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „S” - Wojciech Jaranowski (na foto - dopisek red.)
więcej »
Opublikowano 26-04-2015 23:12
 
więcej »
Opublikowano 26-04-2015 18:47
Image and video hosting by TinyPic
    Podczas dzisiejszej pielgrzymki Solidarności do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, w której udział wzięły setki członków związku i niespotykana wręcz ilość pocztów sztandarowych, wyróżniono księdza Stanisława Waszczyńskiego z Włocławka, byłego proboszcza parafii katedralnej we Włocławku, kapelana Regionu NSZZ Solidarność Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Ksiądz Waszczyński od początku swej służby w katedrze (a parafia katedralna we Włocławku została mu powierzona, przez biskupa włocławskiego Henryka Muszyńskiego, 29 czerwca 1988 r.) ściśle współpracował ze strukturami NSZZ"S". Bez wahania zgodził się udostępnić pomieszczenia parafii na pierwsze - jeszcze nielegalne zebrania odradzającego się związku.
   Włocławską Parafią katedralną kierował przez 24 lata, najpierw jako administrator (1988-1990), a następnie jako proboszcz. Miał swój udział w przygotowaniu wielkich historycznych uroczystości w katedrze: wizyty 6 czerwca 1991 r. papieża Jana Pawła II (upamiętnia to spiżowa tablica na froncie katedry), w czasie jego pielgrzymki do Ojczyzny; okazałych obchodów 600. rocznicy konsekracji katedry w 2011 r. (upamiętnionej tablicą na froncie katedry). Z upodobaniem organizował w katedrze uroczystości religijno-patriotyczne i dbał o odpowiednią ich oprawę artystyczną. Rozwinął organizowane już dawniej w katedrze koncerty organowe.
   Podczas tegorocznej pielgrzymki nasz Region był reprezentowany przez grupy związkowców z Włocławka, Torunia, Inowrocławia, Golubia-Dobrzynia, Brodnicy, Chełmna, a także - jak zwykle niezawodnych - członków związku z Lipna.
 
więcej »
Opublikowano 23-04-2015 22:08
Znalezione obrazy dla zapytania dobry pomysł     Ponad 500 bezrobotnych z Kujaw i Pomorza będzie mogło ubiegać się w tym roku o wsparcie na podjęcie działalności gospodarczej w ramach kontynuacji projektu "Przedsiębiorczość szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego". Na ten cel zarząd regionu przeznaczył 10 mln zł.
Uczestnicy projektu zostaną objęci doradztwem zawodowym i wezmą udział w szkoleniu "ABC przedsiębiorczości" (Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego fot.kujawsko-pomorskie.pl) Jak poinformował marszałek województwa Piotr Całbecki, projekt "Przedsiębiorczość szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego" skierowany jest do osób "z pomysłem na własną firmę", którym brakuje środków na podjęcie działalności gospodarczej. "Szansę na udział w przedsięwzięciu mają bezrobotni zarejestrowani w powiatowym urzędzie pracy, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy" .
Podkreślono, że w skład tej grupy wchodzą m.in. osoby do 25. lub powyżej 50. roku życia, kobiety, osoby niepełnosprawne oraz długotrwale bezrobotne. Uczestnicy projektu zostaną objęci doradztwem zawodowym i wezmą udział w szkoleniu "ABC przedsiębiorczości". Będą też mogli złożyć wniosek o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności gospodarczej w wysokości do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
     "Udział w tegorocznym projekcie mogą wziąć 534 osoby bezrobotne. Do rozdysponowania jest nie mniej niż 431 dotacji na uruchomienie działalności gospodarczej. Na ten cel zarząd województwa przeznaczył 10 mln zł" - powiedziała rzeczniczka marszałka Beata Krzemińska. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu we współpracy z 17 powiatowymi urzędami pracy.
     W latach 2012-2014 w wartym prawie 50 mln zł projekcie "Przedsiębiorczość szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego" uczestniczyło prawie 2,8 tys. osób. Ze wsparcia finansowego na uruchomienie własnej działalności gospodarczej skorzystało ponad 2,2 tys. bezrobotnych (w tym m.in. 1,2 tys. kobiet, 536 osób do 25. roku życia, 242 osoby powyżej 50. roku życia i 58 osób niepełnosprawnych)
więcej »

« poprzednia
1|2|...5|6|7|...|166|167|168
następna »