aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Poniedziałek, 24 kwietnia 2017
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
Opublikowano 19-01-2017 20:36
hosting
    Jak to zrobić? Bardzo prosto!  Wypełnij odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38) Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”) wpisujemy nazwę i numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) organizacja, której chcemy przekazać 1% należnego podatku. Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać dla opp, nie może ona jednak przekraczać 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
    Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis 1% tylko dla jednej organizacji. Jeśli jednak podatnik rozlicza się na więcej niż jednym formularzu – w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego. Podatnik w składanym zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1% przez organizację pożytku publicznego (np. wskazać na konkretny cel). Przeznaczona jest na to specjalna rubryka „Informacje uzupełniające” (PIT-28 poz. 132-134,PIT-36 poz. 308 – 310, PIT-36L poz. 108 – 110, PIT-37 poz. 127 – 129, PIT-38 poz. 61 – 63 ). Informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot.
   Podatnik ma prawo wyrazić zgodę na podanie swych danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji pożytku publicznego. Informacje te przekazuje urząd skarbowy. Zgodę podatnik wyraża w formularzu PIT, zakreślając odpowiednią rubrykę (PIT-28 poz. 134, PIT-36 poz. 310, PIT-36L poz. 110, PIT-37 poz. 129, PIT-38 poz. 63). Złóż zeznanie podatkowe i zapłacić podatek Wniosek podatnika o przekazanie 1% wybranej organizacji, zostanie zrealizowany tylko wtedy, gdy podatnik zapłaci w pełnej wysokości należny podatek.
   Pieniądze – 1% podatku należnego – na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe. 1% można przekazać w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie lub w korekcie zeznania podatkowego, pod warunkiem, że zostanie ona złożona w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu składania zeznań podatkowych (art. 45 c ustawy o pdof). Termin składania zeznań podatkowych mija 31 stycznia (dla ryczałtowców) oraz 30 kwietnia (dla pozostałych podatników).
PO LEWEJ STRONIE EKRANU, U DOŁU, W ZAKŁADCE "MOŻESZ POMÓC" ZNAJDZIECIE DANE OSÓB I ORGANIZACJI ZWIĄZANYCH Z NSZZ"S", KTÓRYM MOŻNA PODAROWAĆ 1%. JEŻELI WIESZ O PODOBNYCH POTRZEBACH Z TWOJEGO OTOCZENIA - CHĘTNIE OPUBLIKUJEMY.
więcej »
Opublikowano 17-01-2017 20:43
hosting
* 1. 01 grudnia 2016 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy w wypadku, któremu w dniu 01 grudnia 2016 roku ok. godz. 13.00 na terenie zakładu produkcji konstrukcji stalowych uległ pracownik – kierowca wózka jezdniowego. W czasie prac transportowych polegających na załadunku konstrukcji metalowej o długości 13,30 metra i ciężarze ok. 1000 kg na naczepę pojazdu ciężarowego nastąpiło zerwanie zastosowanego zawiesia. Upadający ładunek przygniótł poszkodowanego. Doszło do zmiażdżenia nogi.
* 2. 05 grudnia 2016 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 05 grudnia 2016 roku ok. godz. 09.15 na budowie w Bydgoszczy uległ pracownik firmy ogólnobudowlanej z Zamościa. Poszkodowany poślizgnął się na posadzce i upadł na wystający ze stropu pręt zbrojeniowy doznając urazu powłok brzusznych.
* 3. 07 grudnia 2016 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 06 grudnia 2016 roku ok. godz. 17.40 uległa osoba wykonująca pracę zarobkową na podstawie umowy zlecenie na rzecz zakładu produkującego metalowe kontenery w Mroczy. Poszkodowany przechodził przez plac załadunkowy. W pewnym momencie został uderzony przez cofający samochód dostawczy, którego kierowca nie zauważył pieszego. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał otwartego złamania lewej nogi.
* 4. 07 grudnia 2016 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 22 listopada 2016 roku uległ pracownik firmy handlowej z Solca Kujawskiego. Poszkodowany wracając samochodem, do siedziby firmy ze spotkania służbowego w Bydgoszczy wyjeżdżając z drogi podporządkowanej wymusił pierwszeństwo przejazdu na innym uczestniku ruchu drogowego i doprowadził do zderzenia aut. W wyniku wypadku doznał urazów wielonarządowych i przebywa w szpitalu.
* 5. 08 grudnia 2016 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 08 grudnia 2016 roku ok. godz. 10.00 na budowie wiaduktu drogowego w Bydgoszczy uległ pracownik firmy budowlanej. Podczas prac przygotowawczych związanych z opuszczaniem konstrukcji wiaduktu poszkodowany został uderzony stalową podporą. W wyniku zdarzenia mężczyzna doznał rany ciętej mięśnia czworogłowego nogi.
* 6. 15 grudnia 2016 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 15 grudnia 2016 roku ok. godz. 05.50 na terenie zakładu produkcji papieru w Brzozowie uległ pracownik – operator maszyny. Podczas obsługi krajarko – przewijarki doszło do pochwycenia lewej dłoni poszkodowanego przez wałki napędu podajnika. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał rozległego urazu dłoni w postaci ran ciętych i szarpanych.
* 7. 29 grudnia 2016 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 29 grudnia 2016 roku ok. godz.14.10 na budowie w Koronowie uległa osoba wykonująca pracę zarobkową w ramach umowy cywilnoprawnej na rzecz przedsiębiorstwa budowlanego z Bydgoszczy. Poszkodowany, chcąc przeparkować przyczepę przy użyciu ciągnika rolniczego, podłączał przewody zasilające, zwalniając przy tym hamulec postojowy pojazdu. W pewnym momencie przyczepa stoczyła się przygniatając poszkodowanego do koła ciągnika. Poszkodowany z obrażeniami klatki piersiowej został przewieziony do szpitala.
Źródło - PIP Bydgoszcz
więcej »
Opublikowano 12-01-2017 18:28
hosting
    Uspokajające sygnały z rynku pracy i idiotyczne zadymy w świecie polityki sprawiły, że od pewnego czasu nie pisaliśmy o lokalnym rynku pracy, tymczasem jest o czym! Niestety.  Wprawdzie stopa bezrobocia w Polsce wynosi tylko około 8,2%, to jednak nasze kujawsko-pomorskie jest w czołówce województw "podbijających" ogólnopolski procent, ponieważ u nas wynosi ono 11,7%, co daje nam paskudne drugie miejsce pod względem najwyższego bezrobocia (pierwsze zajmuje warmińsko-mazurskie z 13%, a najmniejsze jest w wielkopolskim 5%) .
   W kujawsko-pomorskim najwyższe bezrobocie panuje w powiecie włocławskim - 21,4, zaś najmniejsze - Bydgoszcz 4,9%, Toruń - 5,9%, powiat bydgoski - 7,9%. Jak przedstawia się sytuacja w poszczególnych obszarach naszego województwa mozna sprawdzić tu - wup.torun.pl/urzad/statystyki/stopa-bezrobocia-w-wojewodztwie/
    W ostatnim miesiącu ubiegłego roku było w naszym województwie 4481 wolnych miejsc pracy, lub aktywizacji zawodowej. Najwięcej zgłoszono w Bydgoszczy - 1308, natomiast najmniej w obszarze tucholskim - 32. Toruń - 276, Włocławek - 293, Inowrocław (wraz z powiatem) - 383.
   Co do tej ostatniej statystyki należy od razu dodać, że chodzi tu w większości o miejsce pracy wąskiego specjalisty albo stanowiska tak marnie opłacane, że trudno złapać na nie jelenia...
Oprac. Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 10-01-2017 20:01
hosting
   Polskie Przetwory, należące do Krajowej Spółki Cukrowej, redukują załogę o połowę. Firma zapewnia, że chce utrzymać produkcję w stolicy Kujaw i pracuje nad planem inwestycyjnym. Razem ze związkami zawodowymi przygotowała program dobrowolnych odejść, dzięki któremu pracownicy otrzymają wyższe odprawy.
   To już koniec sezonu, w dodatku kolejnego o słodko-gorzkim posmaku. Włocławska przetwórnia produkująca m.in. keczup dworski oraz soki warzywne, nie wytrzymuje konkurencji z tańszymi produktami zza wschodniej granicy. - Koncentrat z Ukrainy, mówiąc wprost, zalał nasz kraj, bo większość jego kontyngentu zatrzymała się na naszych granicach i to spowodowało dużo trudności nie tylko u nas, ale i u innych producentów z tej samej w branży - przyznaje Marek Ciborski, prezes zarządu Polskie Przetwory Sp. z o.o. Krajowej Spółce Cukrowej, która w 2013 roku przejęła fabrykę w stolicy Kujaw od producenta znanego na całą Polskę keczupu „Włocławek”, bez prawa do marki, nie udało się przekonać do własnych wyrobów większej grupy klientów. Stąd, jak tłumaczy szefostwo spółki, konieczność zwolnień.
   - Pracownicy, którzy będą zgłaszać się dobrowolnie do pracodawcy w określonych terminach, otrzymają - oprócz ustawowych odpraw - dodatkową odprawę w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych - informuje Janusz Dębczyński, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność" Regionu Toruńsko-Włocławskiego.
Szczegóły i if. filmowa tu - bydgoszcz.tvp.pl/28560786/zwolnienia-grupowe-w-keczupie-wloclawek
więcej »
Opublikowano 08-01-2017 20:15
hosting
   Region Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej już nie istnieje, ponieważ ze względów praktycznych został złączony (rzecz jasna decyzją samych związkowców) z Regionem Toruńskim. Do nowego tworu, jakim swego czasu był nowo powstały Region Toruńsko-Włocławski przeszła także historia i dorobek solidarnościowców z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej (może jeszcze doczekamy się pracy na ten temat).
   W czasach stanu wojennego sporo działo się na omawianej ziemi, mimo, iż wielu działaczy internowano. Publikowany tu "Wykaz..." ma przypomnieć choćby nazwiska ludzi, którzy wówczas na różny okres stracili wolność. Wśród zatrzymanych i osadzonych w "internatach" byli nie tylko pracujący członkowie NSZZ"Solidarność", lecz także młodzi ludzie np. z liceów ogólnokształcących. Dwie sylwetki prezentujemy poniżej, natomiast cała lista "pod przyciskiem" z lewej strony ekranu. Wystarczy też kliknąć link podany na końcu.  
   Kwiatkowski Przemysław, ur. 17 VII 1962 - uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie Kujawskim, członek RMP, wydawca gazetki „Biuletyn Solidarności". 13 XII 1981-8 I 1982 internowany w Mielęcinie.
   Kwiatkowski Piotr, ur. 8 IV 1964 - uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Piotr¬kowie Kujawskim, organizator druku i kolportażu ulotek „zawierających fałszywe wiadomości o treści antyradzieckiej i antypaństwowej". 13 XII 1981-29 IV 1982 internowany w Mielęcinie.
Cała lista pod przyciskiem z lewej strony ekranu, lub pod tym linkiem -www.solidarnosc.torun.pl/138,lista-internowanych-z-kujaw-i-ziemi-dobrzynskiej.html
więcej »
Opublikowano 04-01-2017 21:55
    Obradujące dziś Prezydium Zarządu Regionu rozpatrywało sprawę sytuacji przewodniczącego kz Solino w Inowrocławiu. Jerzy Gawęda, któremu pracodawca chce zmienić warunki pracy i płacy (jak twierdzi zainteresowany "na niekorzystne") zwrócił się z takim powiadomieniem do komisji zakładowej, lecz także do Rady Powiatu Inowrocławskiego, gdzie Jerzy Gawęda jest radnym.
   Rada Powiatu już raz wydała decyzję w tej sprawie (nie zgodziła się na zmiany w stosunku do warunków pracy JG), jednak, jak wykazał nadzór prawny wojewody kujawsko-pomorskiego ze sporym uchybienie prawnym. Konieczne będzie powtórzenie głosowania. Ma to nastąpić w trakcie sesji zwołanej na 11 stycznia.
   Jak zwykle w takich wypadkach, gdy procedury się przeciągają dochodzi do pewnych zakulisowych rozgrywek. Prezydium postanowiło, że przewodniczący ZR J. Żurawski weźmie udział w posiedzeniu (rzecz jasna na warunkach gościa) Rady Powiatu i przedstawi stanowisko Prezydium w tej sprawie.
 
więcej »
Opublikowano 02-01-2017 23:03
hosting
   Zgodnie z poprawkami do projektu noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, szpitale powiatowe z jednym oddziałem oraz jednoprofilowe mają szansę znaleźć się w sieci szpitali i nie stracić finansowania.    
   Pierwotna wersja nowelizacji mówiła, że placówka musi posiadać dwa z pięciu oddziałów: internę, chirurgię ogólną, ginekologię i położnictwo, neonatologię, pediatrię, aby trafić do nowo tworzonej sieci szpitali. A tylko szpitale zakwalifikowane do niej otrzymają finansowanie z budżetu państwa w ramach ryczałtu.
   Po zmianach wprowadzonych przez resort jedynemu szpitalowi udzielającemu świadczeń w danym powiecie wystarczy jeden z wymienionych oddziałów, by być w sieci. Wszystko wskazuje też na to, że ocaleją niektóre szpitale jednoprofilowe. Nowelizacja gwarantuje wejście do sieci placówkom reumatologicznym i kardiologicznym.
więcej »
Opublikowano 02-01-2017 22:27
hosting
    Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 roku wynosi 2000 złotych brutto. Podwyżka płacy minimalnej sprawia, że pracownik zatrudniony za najniższą krajową dostanie na rękę (netto) ok. 1459 złotych.
Przepisy dotyczące płacy minimalnej obowiązują tylko w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, czyli na etat. Nie stosuje się ich do umów cywilno-prawnych, czyli umowy zlecenie czy o dzieło.
  * Od 1 stycznia 2017 r. dla pracujących na umowach zlecenia oraz umowach o świadczenie usług obowiązuje minimalna stawka za godzinę pracy w wysokości 13 złotych brutto. Stawka dotyczy również samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Nad przestrzeganiem nowych przepisów czuwa teraz Państwowa Inspekcja Pracy.
    Za niepłacenie minimalnej stawki grozi grzywna od 1 tys. do 30 tys. złotych.
   Płaca minimalna niezależna od stażu pracy - kto zyska W 2017 r więcej zarobią osoby dopiero rozpoczynające pracę. Dotychczas ich wynagrodzenie w pierwszym roku zatrudnienia nie mogło być niższe niż 80 proc. minimalnej pensji. Obecnie po zmianie przepisów nowo zatrudnionym osobom przysługuje wynagrodzenie w wysokości co najmniej 100 proc. płacy minimalnej.
   Wzrost płacy minimalnej pociąga za sobą również podwyżkę innych świadczeń. Od 2017 roku wyższa jest odprawa dla zwalnianych grupowo. Nie może ona przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia. Wynosi więc 30 tys. zł brutto (w 2016 roku jest to kwota 27 750 zł brutto).
    Jak zapisano w art. 151 kodeksu pracy, każdemu pracującemu w porze nocnej, czyli między godz. 22 a 7, należy się dopłata do pensji w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z płacy minimalnej. Oznacza to dodatek do każdej godziny pracy w porze nocnej w wysokości od 2,3 do 2,5 zł (w zależności od miesiąca).
więcej »
Opublikowano 27-12-2016 20:30
hosting
   Nakładem Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Inowrocławiu ukazała się książka Wojciecha Gonery - naszego szefa Biura Badań Historycznych Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego pt "Przemiany polityczne w Inowrocławiu w latach 1989-1990".
   Jak pisze w recenzji na ostatniej stronie jeden z jej bohaterów - Edmund Mikołajczak - "Autor podjął się pionierskiej próby przybliżenia przełomowego w dziejach miasta okresu, dobrze ukazując najważniejsze fakty, jak również problemy i animozje występujące w obozie solidarnościowym".
   Rzeczywiście Wojtek Gonera podszedł do tematu z profesjonalnym zacięciem, przez co ta "próba ukazania" stała się po porostu ukazaniem tamtego skomplikowanego czasu przełomu, który nie często jest poruszany w jakichkolwiek publikacjach. Dotąd pozornie jednolita opozycja nagle ujawnia - momentami głębokie różnice w oglądzie świata, a także polityczne sympatie i antypatie. Pamiętam tamten czas doskonale. Cechowała go wielka dynamika przemian i momentami rozpaczliwe walki z nabytą w PRLu mentalnością. Rozwiązywanie nawet dość prostych problemów stawało się przyczynkiem do konfliktów w gronie dawnych przyjaciół. Do tego dochodziły głupkowate uwagi Lecha Wałęsy o "budowaniu lewej nogi", "równowadze", "wojnie na górze" itp. Ponieważ jeszcze wówczas brano go na serio, więc szkody powstawały niepowetowane. Wtedy też nastąpiło jeszcze coś; mianowicie jedni rzucili się w wir politycznych  przemian, zaś drudzy poszli do biznesu. Wśród tych pierwszych wypłynęli nieliczni, natomiast druga grupa w zdecydowanie większej liczbie "dobrze odbiła".
    Wojciech Gonera, nie bojąc się żyjących uczestników opisywanych wydarzeń (to największe zmory historyków współczesności) w kilku artykułach przybliża tamtą atmosferę. Dobrze, takich pozycji trzeba nam więcej.  
Publikacja została sfinansowana przez nasz Zarząd Regionu i Gminę Inowrocław. Pytajcie o nią w toruńskiej siedzibie ZR oraz w Inowrocławiu.
Piotr Grążawski
Fot - okładka książki W. Gonery
więcej »

« poprzednia
1|2|...5|6|7|...|205|206|207
następna »