aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczki, przewozu osóbProgram
Środa, 28 stycznia 2015
Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława
Opublikowano 01-12-2014 12:44
Józef Mozolewski ponownie wiceszefem EZA! „To niesamowity sukces”Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” a zarazem członek Komisji Krajowej NSZZ Solidarność” Józef Mozolewski wybrany został na funkcję Wiceprzewodniczącego EZA - Europejskie Centrum Pytań Pracowniczych. W głosowaniu otrzymał aż 99% głosów, co było najlepszym wynikiem w tych wyborach.
- Jest mi niezmiernie miło, to niesamowity sukces – podkreśla nowo wybrany wiceszef EZA. - Nieskromnie powiem, że koledzy po głosowaniu nazywali mnie mistrzem, bo otrzymałem aż 99% poparcia, a taki wynik nieczęsto się zdarza – dodaje z uśmiechem Mozolewski.
EZA (Europejskie Centrum Pytań Pracowniczych) jest organizacją, podkreślającą znaczenie wartości chrześcijańskich, którą tworzy ponad 60 organizacji pracowniczych z 20 różnych krajów. Członkami EZA są centra szkoleniowe związków zawodowych, społeczno-politycznych i społeczno-kulturalnych organizacji pracowników a także ośrodki badawcze, zajmujące się problemami pracowniczymi.
Dwa główne cele EZA to: promocja dialogu społecznego i dyskusja na poziomie europejskim na temat wyzwań społecznych i promocja rozwoju socjalnego, gospodarczego i kulturowego społeczeństwa. W kontekście swoich celów EZA czuje się zobowiązana do uczestniczenia w rozwiązywaniu problemów społecznych i dotyczących pracowników. Ponadto w Europie gdzie postępuje rozwarstwienie społeczne, EZA jest zobowiązana pomagać osobom w gorszej sytuacji socjalnej. EZA uważa, iż edukacja może prowadzić do poprawy integracji społecznej.   www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/zagranica/item/9676-jozef-mozolewski-ponownie-wiceszefem-eza-to-niesamowity-sukces
więcej »
Opublikowano 27-11-2014 21:55
    PO zdobyła 14 mandatów w 33-osobowym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego - ogłosiła Wojewódzka Komisja Wyborcza w Toruniu. Jak podała komisja, pozostałe mandaty zdobyły komitety: PSL - 10, PiS - 7 i SLD - 2.
Na PO głosowało 32,67 proc. wyborców, na PSL - 24,33 proc., na PiS - 21,15 proc., na SLD - 12,25 proc. W 2010 r. PO w wyborach do sejmiku kujawsko-pomorskiego uzyskała 16 mandatów, PiS i SLD - po 6, PSL - 5. Wówczas PO zdobyła 33,81 proc. głosów, PiS - 17,77 proc., SLD - 17,35 proc., PSL - 14,49 proc. Przez cztery lata województwem kujawsko-pomorskim rządziła koalicja PO-PSL. W trakcie kadencji jedna osoba przeszła z klubu PSL do PiS.
Również na Kujawach PSL urósł w siłę. W sejmiku wojewódzkim ludowcy mają teraz dwa razy tyle radnych, co w poprzedniej kadencji. Jeden mandat przybył PiS-owi, zaś PO i SLD zanotowało straty - odpowiednio o dwa i cztery mandaty.
więcej »
Opublikowano 26-11-2014 18:20
 
Image and video hosting by TinyPic
Dzisiejsze obrady Prezydium Zarządu Regionu odbyły się w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku k. Torunia. Zostaliśmy tam zaproszeni przez ks. Pawła Nowogórskiego twórcę i dyrektora placówki, w której mieści się m.in. Multimedialne Muzeum księdza Popiełuszki. 
W trakcie obrad Prezydium omawiało sprawy wewnątrzzwiązkowe, a oprócz tego kwestie zabezpieczeń p.poż naszych nieruchomości, druk związkowych kalendarzy, problem podniesienia opieki prawnej naszych członków itp.. Na końcu omawiano propozycję ks. Nowogórskiego aby to regionalna Solidarność objęła patronat honorowy nad konkursem o ks. Frelichowskim. Wnioski zostaną przekazane członkom Zarządu Regionu.
   W części nieoficjalnej prezydianci obejrzeli (bo na zwiedzanie trzeba poświęcić więcej czasu) Multimedialne Muzeum, zapoznali się z planami rozwoju i na zaproszenie księdza Pawła oraz Tadeusza Kierela obeszli obiekt, oglądając jego urządzenia.
Pewnie nie będzie wielką niedyskrecją jeśli zdradzę, że właśnie w Centrum planowane jest jedno z najbliższych posiedzeń Komisji Krajowej. 
Fot. W trakcie wizyty w Multimedialnym Muzeum
więcej »
Opublikowano 25-11-2014 20:19
* 10 października 2014 roku ok. godz. 08.00 na budowie w miejscowości Piotrkowo gm. Ciechocin wypadkowi uległ pracownik firmy budowlanej z Lubicza. Stojący na pochyłym terenie pojazd nie został zabezpieczony przed możliwością przetoczenia się – kierowca nie zaciągnął hamulca postojowego i opuścił pojazd, który zaczął się staczać, wciągając stojącego pracownika pod koło pojazdu. W wyniku najechania poszkodowany doznał urazów wielonarządowych i został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Grudziądzu.
* 16 października 2014 roku ok. godz. 13.30 na polu uprawy marchwi w Górsku, pracownik podczas usuwania zanieczyszczeń z elementów maszyny do zbioru marchwi został uderzony w głowę przez burtę przyczepy. W wyniku doznanych urazów pracownik zmarł.
* 17 października 2014 roku właściciel firmy transportowej z woj. pomorskiego zawiadomił właściwego inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 09 października br. ok. godz. 19.00 na autostradzie A1 w okolicach Grudziądza uległ kierowca samochodu ciężarowego. Poszkodowany zjeżdżając ze wzniesienia stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery ochronne. Siła uderzenia spowodowała, że kierowca został wyrzucony z kabiny samochodu. W wyniku odniesionych obrażeń poszkodowany zmarł.
* 21 października 2014 roku ok. godz. 19.40 na terenie zakładu branży transportowej w Toruniu, pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy przygotowywał się do wyjazdu. Przebywając w pomieszczeniu biurowym, nagle zasłabł i stracił przytomność. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe. Przybyły lekarz stwierdził zgon.
* 21 października 2014 roku dyżurny Komisariatu Policji w Kruszwicy zawiadomił inspektora pracy o wypadku śmiertelnym na terenie indywidualnego gospodarstwa rolnego w Chełmiczkach. W celu umycia spodu maszyny służącej do obcinania liści buraków, maszynę umieszczono na widłach wózka jezdniowego i podniesiono do góry. W momencie opuszczania wideł, maszyna utraciła stabilność i spadła na ziemię przygniatając stojącego obok poszkodowanego.
* 22 października 2014 roku ok. godz. 15.30 na terenie zakładu branży przetwórstwa drewna w Grudziądzu, podczas prac związanych z czyszczeniem centrum obróbczego, bez wyłączenia napędu maszyny nastąpiło pochwycenie dwóch palców lewej dłoni przez obracający się frez. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala gdzie dokonano pourazowej amputacji paliczków palców.
* 23 października 2014 roku ok. godz. 14.00 na terenie budowy sali koncertowej w Toruniu, podczas schodzenia po pionie komunikacyjnym, poszkodowany spadł z rusztowania. W stanie ciężkim został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł.
* 24 października 2014 roku Prokuratura Rejonowa w Toruniu zawiadomiła właściwego inspektora pracy o ciężkim wypadku, któremu w dniu 05 września 2014 roku ok. godz. 08.20 uległ pracownik uczelni wyższej w Toruniu. Poszkodowany zatrudniony na stanowisku robotnika w dziale gospodarczym podczas wykonywania pracy nagle zasłabł i stracił przytomność. Po przewiezieniu do szpitala stwierdzono pęknięcie tętniaka mózgu.
więcej »
Opublikowano 23-11-2014 21:16
26 października 2014 r. w kościele NSPJ w Grudziądzu-Tarpnie odprawiona została uroczysta Msz św. wieńcząca obchody 30.rocznicy porwania i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. W uroczystości udział wzięli księża parafialni oraz Ojciec Eugeniusz Kamiński (MIC) z parafii NS NMP w Grudziądzu i Ojciec Kajetan ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Werbistów w Grupie. Na uroczystość przybyli licznie wierni z parafii i miasta oraz przedstawiciele Solidarności z przewodniczącym Zarządu Regionu Jackiem Żurawskim - w obecności pocztów sztandarowych. Chór parafialny Sursum Corda uświetnił uroczystą mszę św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. proboszcz Zbigniew Gański. Tylko życie w prawdzie może nas wyzwolić od zła – powiedział ks. Gański wzywając wszystkich do modlitwy o to, abyśmy byli wierni wartościom i umieli zło zwyciężać dobrem. W trakcie uroczystej Mszy św. ks. Zbigniew Gański poświęcił proporzec Duszpasterstwa Ludzi Pracy im. ks. Jerzego Popiełuszki w Grudziądzu. Po mszy św. uczestnicy liturgii mogli uczestniczyć w prelekcji, którą poprowadził parafianin i zarazem nasz związkowy koordynator w Grudziądzu Adam Ronowski na temat kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W krótkim zarysie przedstawił również historię proporca uwieńczoną na zdjęciach i slajdach. Nadesłała - Renata Kucharska
więcej »
Opublikowano 23-11-2014 20:56
  Skończyły się wybory i żałosne widowisko pt. PKW liczy głosy, zatem czas abyśmy wszyscy wrócili do spraw związkowych i pracowniczych. Jedną z nich jest podnoszony już wcześniej problem wyzyskiwania pracowników i ułożenie z tych, którzy to czynią regionalnej "Czarnej Listy". Pomysł nie jest nowy, lecz wciąż nie zrealizowany. Tymczasem mamy próby takich działań w różnych regionach NSZZ"S". Ostatnio "na tapecie" znalazła się fabryka Trend Fashion w podkrakowskich Myślenicach.. Powstaje tam luksusowa odzież, którą można znaleźć m.in. na półkach Próchnika czy Vistuli. Każdy stylowy garnitur, z czterocyfrową ceną na metce okupiony jest wyzyskiem myślenickich szwaczek. Jak donosi OZZZ Inicjatywa Pracownicza - pracownice szyją ubrania w w hali bez klimatyzacji, badania lekarskie są fikcją a urlopy zostały zakazane. Prosząca o anonimowość pracownica dostaje niecałe 1,3 grosza za obrobienie marynarki na 2 maszynach. Za dniówkę wyciąga ok. 50 zł, z czego jakieś 7 zł z akordu – czyli ok. 1000 –1100 zł za miesiąc. Mówi, że 50–60 zł za dniówkę to standard w zakładzie. Załoga ma akord zespołowy, ale stawki akordowe są zróżnicowane i tajne. Ludzie nie wiedzą czemu ktoś ma np. 1 grosz za czynność, a ktoś 0,62 grosza. W sumie daje to różnice w miesięcznym wynagrodzeniu netto ok. 200 zł między pracownicami. Z kolei w rozliczeniach czasu pracy stosuje się niejasną dla pracowników kategorię (uwaga!) motogodziny.
  Podobne kwiatki mamy w naszym Regionie, stąd prosimy o nadsyłanie udokumentowanych prób, czy działań wyzysku, oszustwa wobec pracowników. Gwarantujemy anonimowość i interwencję.
Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 23-11-2014 12:33
 
więcej »
Opublikowano 20-11-2014 15:00
Winnych ukarać, wybory powtórzyć
więcej »
Opublikowano 19-11-2014 21:07
   Obradująca dzisiaj w Warszawie Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wybrała nową radę krajowego funduszu strajkowego oraz przyjęła nowy wzór deklaracji. To piersze robocze posiedzenie KK w tej kadencji.
   Posiedzenie rozpoczęło się od modlitwy i złożenia kwiatów na grobie patrona „Solidarności” bł ks. Jerzego Popiełuszki. Przewodniczący Związku Piotr Duda przekazał proboszczowi parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu ks. dr Marcinowi Brzezińskiemu ufundowaną przez Komisję Krajową wystawę poświęconą ks. Jerzemu oraz podarował kopię dekretu ustanawiającego bł ks. Jerzego Popiełuszkę patronem „Solidarności”.
    Mieczysław Jurek, szef Zarządu Regionu Pomorze Zachodnie nadal będzie kierował Radą Krajowego Funduszu Strajkowego - tak zdecydowali członkowie Komisji Krajowej. KK wybrała 15 osobową radę, która będzie rozpatrywała, przyznawała oraz wnioskowała do Komisji Krajowej o dysponowanie środkami z krajowego funduszu strajkowego.
     Oprócz przewodniczącego w radzie znaleźli się: Marek Bogusz, Kazimierz Grajcarek, Grzegorz Iwanicki, Jerzy Jaworski, Waldemar Krenc, Bogdan Kubiak, Mirosław Miara, Bogusław Motowidełko, Mirosław Piórek, Jerzy Smoła, Waldemar Sopata, Kazimierz Staszewski, Leszek Walczak oraz Jerzy Wielgus. Krajowy fundusz strajkowy jest funduszem celowym, przeznaczonym na finansowanie akcji związkowych i jest tworzony z części składki związkowej.
W posiedzeniu wzięli udział także nasi przedstawiciele: Jacek Żurawski i Janusz Dębczyński.
więcej »

« poprzednia
1|2|...5|6|7|...|153|154|155
następna »