aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Środa, 22 lutego 2017
Imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora
Opublikowano 17-11-2016 20:06
Image and video hosting by TinyPic
   Pierwszy dzień Walnego Zebrania Delegatów toruńskiej ENERGI zakończył się długą serią wyborów uzupełniających do rozmaitych struktur wewnętrznych. Między innymi wybrano nowego skarbnika (poprzedni odszedł na emeryturę), uzupełniono skład komisji rewizyjnej oraz komisji międzyzakładowej i komisji wydziałowych, wyłoniono nowego delegata na walne zebranie delegatów MKK przy Grupie ENERGA.
  Wybory poprzedziły rozmaite sprawozdania, a w tym z działalności komisji międzyzakładowej (przewodniczący Józef Adamczewski), oraz Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego (delegat i sekretarz ZR Piotr Grążawski). Po serii wyborów, wieczorem rozpoczęto dyskusję programową. Jutro (18 listopada) druga część obrad, a w niej rozpatrzenie zgłoszonych projektów uchwał, wystąpienia zaproszonych gości WZD (wyłącznie przedstawiciele branży) i ciąg dalszy dyskusji programowej.
więcej »
Opublikowano 15-11-2016 21:09
hosting
   W najbliższy czwartek rozpocznie się dwudniowe walne zebranie delegatów toruńskiej ENERGI (dawny Zakład Energetyczny). To jedna z największych, najprężniejszych komisji zakładowych (właściwie w strukturze MKZ) w naszym Regionie. Cała firma przez ostatnie lata rządów poprzedniej ekipy politycznej przeszła nieprawdopodobne wstrząsy kadrowe i organizacyjne. W obronie całości zakładu i miejsc pracy energetycy kilkakrotnie prowadzili akcje protestacyjne, spory zbiorowe marsze, a nawet krótkotrwałe strajki. 
   Obecnie sytuacja wyraźnie się uspokoiła, a ENERGA gdzie może cofa fatalne skutki rządów poprzedniej ekipy. Solidarność jest największą siłą związkową w toruńskich strukturach zakładu. Od kilku kadencji przewodzi tam Józef Adamczewski.
   W ciągu dwóch dni obrad związkowcy mają przyjąć kilka uchwał o znaczeniu zakładowym i branżowym, a także ocenić skutki ostatnich zmian dla załogi, oraz wytyczyć nowe zadania na drugą część kadencji związkowej. Powodzenia.
Fot - jeden z protestów ENERGI pod "Szklaną Pułapką" czyli gdańskim biurowcem koncernu.
więcej »
Opublikowano 14-11-2016 20:18
hosting
   10 listopada o godz. 12.00 w Pijalni Wód - Palmiarni „Inowrocławianka" (Park Solankowy Inowrocław) została otwarta ekspozycja pt. „Jerzy Giedroyc i jego dzieło". W wydarzeniu wzięło udział wielu członków Solidarności naszego Regionu.
   Wystawa - prezentuje ważną część dziedzictwa publicysty i Instytutu Literackiego, a powstała w 60. rocznicę ukazania się pierwszych publikacji w ramach serii wydawniczej Biblioteka „Kultury" - jednej z najważniejszych kolekcji w dziejach kultury polskiej po II wojnie światowej. 26 plansz prezentuje najważniejsze okresy działalności Jerzego Giedroycia i Instytutu Literackiego poprzez cytaty z wypowiedzi redaktora, jak i dotąd niepublikowane ilustracje z Archiwum Instytutu Literackiego. W kuluarach wystawy toczono ciekawe dyskusje na temat relacji między Gedroyciem, a Solidarnością, a także poruszano kwestie prób szufladkowania intelektualisty po stronie jednej opcji politycznej, co było zabiegiem dalece nieuczciwym. Sam bohater wypowiedział się kiedyś na temat walki o polską niepodległość w ten sposób - " Starałem się wykorzystać wszystkie możliwości dotarcia do kraju, zdając sobie sprawę z tego, ze jakakolwiek zmiana systemu prowadząca w konsekwencji do niepodległości jest możliwa tylko poprzez działania w Polsce. Naszą rolą  miało być pobudzanie ludzi do myślenia w wielu dziedzinach życia, dlatego zajmowaliśmy się problematyką ściśle kulturalną". 
   Całość przygotowała Fundacja Kultury Paryskiej z siedzibą w Warszawie. Wystawę otworzyła autorka ekspozycji dr Małgorzata Ptasińska z Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Warszawie.
 Fot. Dyskusja związkowców w kuluarach wystawy
więcej »
Opublikowano 13-11-2016 21:11
hosting
Obrady Prezydium ZR odbyły się w siedzibie inowrocławskiej Solidarności Oświaty, a gospodarzem jest Tomasz Marcinkowski. Omawiano głównie ważne sprawy wewnętrzne, a także podjęto decyzję, że głównym koordynatorem do sprawy wprowadzenia nowych legitymacji związkowych będzie Marcin Gralak.
Przygotowano (przeanalizowano) też tematy na najbliższą sesję Zarządu Regionu, która odbędzie się 22 listopada.
Fot od lewej: T. Jeziorek, T. Marcinkowski. J. Dębczyński, J. Żurawski, M. Kawczyński (fot. P. Grążawski)
więcej »
Opublikowano 08-11-2016 20:54
hosting
   Równo 80 lat temu zakończono prace budowlane przy przebijaniu tramwajowego przejazdu obok Łuku Cezara w Toruniu - czyli kamienicy stanowiącej obecnie własność Zarządu Regionu.
    Kamienica przy ulicy Piekary 37 powstała w I połowie XVIII wieku. Była ona położona nieopodal zachodniego muru Starego Miasta oraz nieistniejącej obecnie Bramy Starotoruńskiej. Barokowa kamienica wyróżniała się na tle innych budynków na Starym Mieście bogatym zdobieniem. Stiukowe ornamenty roślinne zachowane na fasadzie kamienicy stanowią jeden z nielicznych przykładów charakterystycznego dla Torunia stylu zdobnictwa barokowego. Na szczycie budynku od ulicy Różanej znajduje się figura archanioła Michała z trąbką (legenda mówi, że gdy zatrąbi nastąpi koniec świata...), natomiast po jego bokach znajdują się puchary oraz metalowe chorągiewki. Od figury pochodzi jedna ze zwyczajowych nazw kamienicy – Kamienica pod Aniołem.
   W 1911 roku niemiecki architekt Carl Cäsar otrzymał zgodę władz miejskich na przebicie kamienicy celem usprawnienia komunikacji Bydgoskiego Przedmieścia z centrum miasta. Tym samym powstało drugie, obok Bramy Starotoruńskiej połączenie z zachodnimi dzielnicami Torunia. Od nazwiska architekta przebicie, wraz z całą kamienicą, zostało nazwane Łukiem Cezara.
   Po powrocie Torunia do Polski (1920) uznano za konieczne połączenie komunikacyjne Starego Miasta z Bydgoskim Przedmieściem i w 1925 roku podjęto nawet wstępną decyzję o całkowitym rozebraniu Łuku Cezara i sąsiedniej kamienicy. Na szczęście ówczesny konserwator zabytków robił z tego powodu tak wielką awanturę, że w końcu odstąpiono od tego. Właśnie w 1936 roku przebito dwie sąsiednie kamienice i urządzono torowisko tramwajowe. Już 23 października 1936 roku dokonano pierwszego próbnego przejazdu, lecz główne prace budowlane zakończono 8 listopada 1936.
   Tramwaj jeździł tędy do 1971 roku. Potem ruch zatrzymano, ponieważ okazało się, iż od wstrząsów pękają kamienice.
Fot. Tak wyglądał Łuk Cezara na początku XX wieku
więcej »
Opublikowano 07-11-2016 20:07
 
hosting
więcej »
Opublikowano 03-11-2016 21:28
hosting
O sytuacji związkowców w regionie, a także sprawach wewnętrznych dyskutowali dziś (3.11) członkowie Prezydium Zarządu Regionu.
Ustalono datę najbliższej sesji Zarządu na 22 listopada, czyli tuż przed Krajowym Zjazdem Delegatów. Chodzi o uzgodnienie przez naszych delegatów najważniejszych kwestii, jakie będą prawdopodobnie poruszane na zjeździe.
Prezydium zdecydowało o objęciu patronatem Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach. Tym razem tematem będzie - Św. Jan Paweł II w województwie kujawsko-pomorskim, obecność i dziedzictwo.
Swego czasu informowaliśmy o przesłaniu do kapituły Programu "Przedsiębiorstwo Fair Play" informacji na temat rozmaitych kłopotów jakie miała dyrekcja inowrocławskiego sanatorium "Przy Tężni" z traktowaniem przez nią pracowników. Stało się to w reakcji na wiadomość, iż sanatorium stara się o taki certyfikat (Fair Play). Teraz, w imieniu sanatorium odezwała się kancelaria prawna i chce, by Region wycofał z kapituły Programu owe informacje, ponieważ w innym wypadku "bezzwłocznie skieruje sprawę na drogę postępowania sądowego".
Wygląda na to, że o sanatorium "Przy Tężni" znów będzie głośno.
więcej »
Opublikowano 02-11-2016 23:06
hosting
     W 32 rocznicę śmierci Bł ks. Jerzego Popiełuszki członkowie Prezydium ZR złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze w miejscach upamiętniających męczeńską śmierć ks. Jerzego. Kwiaty złożono w Toruniu pod pomnikiem ks. Jerzego w Inowrocławiu w kościele Św. Ducha pod ołtarzem z relikwią księdza i w kościele Zwiastowania Najświętszej Marii Panny gdzie znajduje się tablica upamiętniająca patrona Solidarności.
hosting
więcej »
Opublikowano 02-11-2016 22:53
hosting
W dnu Święta Zmarłych pamiętaliśmy o naszych kolegach z Oddziału Inowrocław NSZZ Solidarność ,którzy odeszli od nas do domu Pana. Mariusz Kawczyński i Marcin Gralak odwiedzili groby naszych związkowców którzy zmarli w tym roku jak i tych których pożegnaliśmy wcześniej. Znicze zapalono na grobach Jana Wojciecha Zielińskiego,Piotra i Romana Bartoszcze, Jarosława Brejzy, Stefana Ciećki, Bogdana Włocha,Marka Wiśniewskiego, Ryszarda Cybulskiego.
Fot. Grób Piotra Bartoszcze (z lewej) i Marka Wiśniewskiego
więcej »

« poprzednia
1|2|...5|6|7|...|202|203|204
następna »