aktualnościzdjęciaszkoleniaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeZwolniony ale wygrany
Piątek, 25 kwietnia 2014
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
Opublikowano 12-03-2014 20:16
No, to by była paskudna sprawa dla nas wszystkich, ponieważ w tym naszym kujawsko- pomorskim grajdole, okupującym w niemal wszystkich istotnych rankingach ostatnie miejsca takie pieniądze mogłyby znacząco zmienić sytuację.
  Według założeń rządowych w województwie kujawsko-pomorskim miał powstać bydgosko-toruński ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). Do wydania jest (?) 153 miliony euro. Znak zapytania jest tu zasadny o tyle, że nie doszło do porozumienia w tej sprawie pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Władze Bydgoszczy i Torunia miały czas na jego zawarcie do końca lutego, ale nie udało się uzgodnić stanowisk w sprawie zasięgu terytorialnego i siedziby ZIT, a także zasad funkcjonowania i podziału środków na inwestycje.
     Rada Miasta Bydgoszczy 29 stycznia przyjęła uchwałę w sprawie ZIT, która określiła, że ZIT utworzy 11 gmin z tzw. bydgoskiego obszaru funkcjonalnego i osiem z toruńskiego. Kierować ZIT miałby prezydent Bydgoszczy, a jego zastępcą zostałby prezydent Torunia. Z kolei prezydent Torunia Michał Zaleski 25 lutego zaproponował, aby ZIT tworzyło 27 samorządów: 12 z obszaru bydgoskiego i 15 z toruńskiego. Władze Bydgoszczy opowiedziały się za podziałem środków ZIT proporcjonalnie do liczby mieszkańców, a projekt toruński zakładał podział "na postawie zgłoszonych projektów".... itd. Pomimo nie zawarcia porozumienia w terminie, podobno pieniądze można jeszcze uratować, jednak pod warunkiem, że rząd wkroczy do akcji.
    Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowy sposób współpracy samorządów. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie mają ustalać cele do osiągnięcia i wskazywać inwestycje do zrealizowania. ZIT będą realizowane ze środków unijnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.
więcej »
Opublikowano 11-03-2014 20:31
NASZE KOCHANE BABY POGNAŁY ZBÓJA I JUŻ SIEDZI W MAMRZE!
SENSACYJNA AKCJA KOLEŻANEK Z GRUDZIĄDZA!
BRAWO GRUDZIĄDZANKI - JESTEŚCIE WSPANIAŁE!
    Fantastyczne dziewczyny,odważne!  Tak o naszych koleżankach mówią z nie ukrywaną zazdrością koledzy. Ten zachwyt i aplauz dotyczy naszych koleżanek pracujących za ladą. "Ze złodziejem i draństwem trzeba walczyć. Goniłyśmy drania, bo ciężko pracujemy, odpowiadamy za utarg" -powiedziała Wanda Kowalska kierowniczka jednego z dużych sklepów osiedlowych PSS Społem w Grudziądzu.
     Napad miał miejsce 3 marca,ok.godz.11.oo.Do sklepu wszedł młody mężczyzna,ubrany w niebiesko-biało-czarną kurtkę. Głowę zakrywał kaptur. Zachowywał się nerwowo.Stanął w pobliżu lodówki i gabloty z ciastkami,ale dało się zauważyć,że o zakupy mu nie chodzi. Przechadzał się to w jedną,to w drugą stronę.Aż wreszcie,odczekał chwilę,po czym skierował się pomiędzy dwie kasy,z których obsługiwana była jedna.Nagle,przy klientach,wyszarpnął kasę z pieniędzmi i uciekł.Zaskoczeni klienci stali w osłupieniu, ale nie nasze koleżanki.Sprzedawczyni Basia Dobiesz wyskoczyła zza kasy i błyskawicznie,tak jak stała,ruszyła w pogoń.A za nią,biegiem kierowniczka sklepu.W fartuszkach służbowych i klapach na nogach.Biegły za nim przez bardzo ruchliwą ulicę Chełmińską, z okrzykiem "złodziej" i wymachując rękoma do kierowców,aby je przepuścili.Kierowcy hamowali,widząc,że coś się dzieje.Złodziej biegł szybko.One,chociaż "w słusznym już wieku" nie dawały za wygraną.Pokonywały różne przeszkody,łącznie z podwyższonym ogrodzeniem,które trzeba było przeskoczyć. Rabuś wpadł do bramy przy ulicy Czerwonodwornej (ok.400 m od sklepu). Basia goniła go aż do klatki schodowej, w której zniknął. Mijała skup złomu,gdy zauważyła straż kolejową. Poprosiła ich, aby zadzwonili na policję.Zadzwonili. Ale ze sklepu też policja już otrzymała wezwanie i była w drodze.Funkcjonariusze zjawili się przy ulicy Czerwonodwornej. Z szybkiego opisu napastnika przez pracownice sklepu domyślili się,kogo mają szukać. Nie raz mieli z nim do czynienia.Zapukali do drzwi mieszkania,w którym odpoczywał zmęczony rabuś wraz z kasą i furą pieniędzy. Nie otwierał drzwi,ale policjanci siłą je wyważyli. Odebrali kasę.Zatrzymali go. Dzięki naszym odważnym paniom w ręce policji spokojnie wpadł młody, 30-letni mężczyzna. Pomimo młodego wieku - już groźny przestępca i złodziej. Na szczęście dla naszych koleżanek wszystko skończyło się dobrze. Ale było niebezpiecznie. Dziękujemy im za odwagę!
 
Image and video hosting by TinyPic
    Statystyki o liczbie kradzieży w sklepach są przerażające. W 2013 r.złodzieje okradli sklepy na 5 mld zł.W tym roku będzie jeszcze gorzej, bo wzrasta wartość kradzieży z 400 zł.na 420 zł. - za którą grozi jedynie mandat. Kiedyś było to 250 zł.,ale państwo szukając oszczędności uznało, że granica 250 zł .między wykroczeniem a przestępstwem jest  zbyt niska. Do ścigania przestępstw trzeba angażować więcej funkcjonariuszy, a to więcej kosztuje. Ponadto policjanci, prokuratorzy i sędziowie byliby
obciążeni zbyt dużą liczbą spraw. Kodeks Wykroczeń stanowi,że limit do którego wpisuje się mandat, wynosi 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę (od nowego roku 1680 zł.) Teraz koszty "taniego państwa"ponoszą handlowcy.Handlowcy postulują o stworzenie Ogólnopolskiego Rejestru Wykroczeń.Rejestr ułatwiłby ściganie złodziei. Na razie handlowcy próbują się bronić, choć nie zawsze zgodnie z prawem,np. wywieszjąc zdjęcia złodziei na tablicy sklepowej.Umieszczają też nagrania z monitoringu w
internecie,biegną za złodziejem (tak jak nasze koleżanki) z narażeniem zdrowia a nawet życia, ilustrują bezczelność złodziei i bezradność przedsiębiorców. A ściągalność mandatów jest iluzoryczna.Regularni złodzieje unikają płacenia mandatów. Złodzieje wiedzą,ile kosztują poszczególne towary,kradną do wysokości tego limitu i śmieją się właścicielom sklepów w twarz.
Renata Kucharska-przewodnicząca KZ NSZZ"S"w PSS SPOŁEM w Grudziądzu
więcej »
Opublikowano 11-03-2014 20:26
W Zakładach Sprzętu Motoryzacyjnego POLMO S.A w Brodnicy odbyły się wybory władz związkowych na nową kadencję. Obowiązki przewodniczącego kz ponownie powierzono Antoniemu Marchlewskiemu. To bardzo doświadczony związkowiec, należący do związku od 1980 roku. Kilka kadencji był członkiem zarządu kz, jest delegatem na WZD, ma za sobą także zasiadanie w radzie nadzorczej firmy (z ramienia załogi). Antoni Marchlewski był również radnym powiatu brodnickiego.
Sukces przewodniczącego to także sukces jego najbliższych współpracowników, stąd niemal wszyscy przez niego rekomendowani zostali wybrani na odpowiednie funkcje.
Na fot. - Część zgromadzonych na stołówce fabryki. A. Marchlewski składa sprawozdanie z działalności w minionej kadencji. 
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 11-03-2014 20:26
Niedaleko Brodnicy, w samym sercu pojezierza jest niewielka wieś Grzmięca. Tam od średniowiecza wykorzystywano różnicę poziomów jezior; najpierw Krzyżacy postawili młyn, a przez ostatnie dwa stulecia działał tam tartak napędzany siłą wody. Dziś wszystko jest w ruinie... Jedynie uroczysko pozostało...
 
)
więcej »
Opublikowano 10-03-2014 20:49
Do dokonania badania stanu trzeźwości pracownika uprawniony jest tylko organ powołany do ochrony porządku publicznego, a w przypadku badania krwi – pracownik służby zdrowia.
Zbadania stanu trzeźwości pracownika co do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy może zażądać kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona oraz sam pracownik. Do 1 lipca 2011 r., tj. do wejścia w życie nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, badania takiego mógł się domagać jedynie pracownik.
Badanie stanu trzeźwości pracownika (w tym badanie za pomocą alkomatu) przeprowadza uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego, natomiast zabiegu pobrania krwi dokonuje fachowy pracownik służby zdrowia. Z obecnego brzmienia przepisów ustawy wynika, że podmiotem uprawnionym do przeprowadzenia badania stanu trzeźwości pracownika (również za pomocą alkomatu) jest wyłącznie organ powołany do ochrony porządku publicznego, a nie pracodawca.
Należy podkreślić, że obecne przepisy upoważniają organ porządku publicznego do przeprowadzania stanu trzeźwości pracownika nawet w przypadku nie wyrażenia przez pracownika zgody na takie badanie. Pracodawca nie ma jednak obowiązku żądać zbadania stanu trzeźwości pracownika. Nie może natomiast dopuścić go do pracy – jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy.
Warto jednak zwrócić uwagę, że przepisy wykonawcze, które z założenia miały konkretyzować przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości, dopuszczają przeprowadzenie badania stanu trzeźwości za pomocą alkomatu także przez osobę upoważnioną przez kierownika zakładu pracy. Powyższa sprzeczność wynika z faktu, iż przepisy wykonawcze nie zostały dostosowane do nowego brzmienia ustawy. Ze względu na kolizję przytoczonych przepisów zaleca się, aby do każdorazowego badania stanu trzeźwości pracownika za pomocą alkomatu został wezwany organ powołany do ochrony porządku publicznego.

Podstawa prawna:
art. 17 ust. 3 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 1356, ze zm.),
§ 4 ust. 2 rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 6 maja 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie (Dz.U. z 1983 r. nr 25, poz. 117).
więcej »
Opublikowano 10-03-2014 20:23
Część delegacji grudziądzkiej w trakcie niedawnych obchodów pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Pierwszy od prawej Piotr Kociorski przewodniczący kz NSZZ"Solidarność"  w Hydro-Vacuum S.A. Grudziądz, tuż za nim Renata Kucharska Solidarność w "Społem" Grudziądz.
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 09-03-2014 20:45
Państwowa Komisja Wyborcza uruchomiła serwis informacyjny o tegorocznych wyborach samorządowych. Serwis znajduje się pod adresem: http://info.pkw.gov.pl/wybory-samorzadowe-2014/aktualnosci-samorzad.html.
Na razie są tam podstawowe informacje prawne dotyczące zbliżających się wyborów, w tym dotyczące godzin głosowania, rejestru wyborców, osób uprawnionych do głosowania oraz zasad głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika. W przyszłości PKW będzie tam publikować wszystkie informacje i wyjaśnienia dla wyborców. Choć oficjalnie data wyborów samorządowych zostanie ogłoszona najwcześniej w lipcu już od jakiegoś czasu wiadomo, że mieszkańcy gmin pójdą do urn 16 listopada 2014 r. Przepisy umożliwiają bowiem zarządzenie wyborów na jeden konkretny dzień - ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad. Kończy się on w piątek 21 listopada. PKW nie poczekało więc na ogłoszenie terminu wyborów i wprost podało w serwisie, że głosowanie w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw, rad dzielnic m. st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 16 listopada 2014 r. Komisje wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do godziny 21:00.
Przypomnijmy, że nadchodzące wybory samorządowe będą przeprowadzane w tym roku po raz pierwszy wg obowiązującego od 2012 roku Kodeksu wyborczego. W wyborach do rad gmin - z wyjątkiem miast na prawach powiatu - będą okręgi jednomandatowe. Nowe możliwości głosowania zyskały też osoby niepełnosprawne. Będą one mogły głosować korespondencyjnie. Ponadto karty do głosowania mają być dostosowane do stosowania nakładek alfabet Braille'a dla osób niewidzących czy niedowidzących.
więcej »
Opublikowano 09-03-2014 20:38
UWAGA ZWIĄZKOWCY ZSM POLMO SA W BRODNICY!
OGŁASZAMY, ŻE WYBORY NOWYCH WŁADZ ZWIĄZKOWYCH ZAKŁADÓW SPRZĘTU MOTORYZACYJNEGO SA W BRODNICY ODBĘDĄ SIĘ 11 MARCA (WTOREK), O GODZ 14, W STOŁÓWCE FABRYKI.
ZAPRASZAMY
więcej »
Opublikowano 09-03-2014 20:32
Image and video hosting by TinyPic
 W prywatnym sanatorium Uzdrowisko Solanki (Inowrocław) odbyły się wybory nowych władz związkowych na kadencję 2014 - 2018. Członkowie kz uznali, że dotychczasowy zarząd kz dobrze wywiązywał się ze swych obowiązków i wszystkich wybrali ponownie. Szefem związkowców z Solidarności (innego związku zawodowego tam nie ma) nadal pozostaje Krzysztof Chełminiak. Gratulujemy.
więcej »

« poprzednia
1|2|...5|6|7|...|121|122|123
następna »