aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Piątek, 20 stycznia 2017
Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
Opublikowano 09-10-2016 20:32
hosting
   W piątek 7 października obradował Zarząd Regionu. Obrady zdominowała debata nad kierunkami działań związku w nadchodzącym czasie. Podjęto też kilka decyzji z zakresu wewnętrznej organizacji i zarządzania majątkiem Zarządu Regionu.
   Po serii tradycyjnych "sprawozdań z działalności" regionalnych przedstawicielstw spontanicznie wywiązała się dyskusja na temat bieżących i przyszłych działań związku. Zauważono, że wprawdzie konfliktów z zarządami firm jest odczuwalnie mniej, to jednak wcale nie znaczy, że związek nie ma co robić. Padły wręcz stwierdzenia, iż w kilku dużych firmach z terenu naszego Regionu nie zmieniło się nic, zaś w paru innych zmiany są jedynie kosmetyczne; zmieniono prezesa, lecz zostali dawni zastępcy, którzy jakby nic się nie stało - po dawnemu rozgrywają załogi. Chodzi tu oczywiście o wielkie firmy z decydującym, kapitałem państwowym, zaś tych - wbrew pozorom jest jeszcze trochę, a przede wszystkim mają wielki udział w rynku zatrudnienia. 
   Po komunikacie o powołaniu nowej komisji kodyfikacyjnej mającej przygotować zmiany w prawie pracy zebrani zaczęli zgłaszać uwagi do wielu przestarzałych już zapisów. Przewodniczący Regionu Żurawski zaapelował aby te wszystkie propozycje "zebrać w formie pisemnej", tak, aby po opracowaniu jednego dokumentu można je dać pod rozwagę komisji.
ZACHĘCAMY TAKŻE WSZYSTKIE JEDNOSTKI ZWIĄZKU, ABY JEŻELI CHCĄ MIEĆ WPŁYW NA ZAPISY I POSTANOWIENIA NOWEGO KODEKSU PRACY - WSZYSTKIE SWOJE UWAGI, POSTULATY, OPINIE SFORMUŁOWALI NA PIŚMIE I PRZESŁALI DO ZARZĄDU REGIONU. 
 
  
więcej »
Opublikowano 06-10-2016 20:42
hosting
   Dobre wieści z rynku pracy. Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 8,4 proc. – poinformowało w czwartek Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. To spadek o 0,1 pkt. proc. w porównaniu do sierpnia. Bezrobocie nieustannie maleje.
   GUS odnotował kolejny rekord. W sierpniu bezrobocie wyniosło 8,5 proc. Kolejny spadek W końcu września w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 1 mln 325,6 tys. osób, co oznacza spadek w porównaniu do końca sierpnia 2016 r. o 21,2 tys. osób (o 1,6 proc.). W analogicznym okresie ubiegłego roku (wrzesień 2015 - sierpień 2015) odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 24,1 tys. osób. (o 1,5 proc.). 
   Spadek liczby bezrobotnych we wrześniu 2016 roku miał miejsce we wszystkich województwach, przy czym odnotowany został w województwach lubuskim, lubelskim, łódzkim i podlaskim. Liczba bezrobotnych w końcu września br. była o 213,7 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 13,9 proc.).
więcej »
Opublikowano 05-10-2016 19:07
hosting
Obradowali członkowie Prezydium Zarządu Regionu. Tematem głównym była sytuacja związkowców w zakładach pracy Regionu, a także realizacja programu wyznaczonego przez ostatnie WZD Regionu. Podjęto kilka decyzji o znaczeniu wewnętrznym. Skarbnik przedstawił statystykę dotyczącą spływu składek i zapowiedział, że taką samą wyśle do komisji zakładowych. Zapoznano się ze stanem przygotowań do corocznych uroczystości na włocławskiej Tamie (gdzie zginął ks. Popiełuszko). Sytuację nieco komplikuje fakt, iż tego dnia odbywa się także posiedzenie Komisji Krajowej, stąd trzeba jedynie mieć nadzieję, że jednak zdążą...
W piątek zbierze się na swoje obrady Zarząd Regionu.
Fot. Włocławska Tama z góry. Zielony cypel na środku to miejsce gdzie stoi Krzyż Popiełuszki
więcej »
Opublikowano 05-10-2016 19:07
 
hosting
więcej »
Opublikowano 02-10-2016 20:35
 
hosting
więcej »
Opublikowano 02-10-2016 20:34
hosting
    Jak zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, rząd nie wycofuje się z obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
– Ten próg przechodzenia na emeryturę zostanie przywrócony w ostatnim kwartale 2017 roku – poinformowała na łamach "Gazety Polskiej Codziennie". Minister zapewniła, że obecnie są bardzo sprzyjające warunki, by przeprowadzić obniżkę progów emerytalnych.
– Mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy. Bezrobocie wynosi 8,5 proc. Budżet państwa jest cały czas kontrolowany – stwierdziła. – To, co jest największym wyzwaniem dla rządzących, to wyeliminowanie patologii, które trawią rynek pracy od dawna. Chodzi np. o kwestie związane z odprowadzaniem składek do ZUS od niższych wynagrodzeń, choć w rzeczywistości pracownikom wypłacane są wyższe kwoty – dodała Rafalska.
więcej »
Opublikowano 29-09-2016 21:43
hosting
   Bez wątpienia zasługuje na miano legendy, choć dzisiaj niewielu inowrocławian zna życiorys tego niezwykłego człowieka. Żołnierz Armii Krajowej, po wojnie skazany na karę śmierci – Jan Wojciech Zieliński spędził sześć lat w stalinowskim więzieniu. Tragiczne wydarzenia zmieniły całe jego życie. Pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia Jan Wojciech Zieliński rozpoczął swoją przygodę z opozycją polityczną, m.in. kontaktując się ze znanym toruńskim działaczem Stanisławem Śmiglem. Uczestniczył również w powołaniu struktur „Solidarności” w naszym mieście, redagował pisma związkowe, a w lipcu 1981 r. został zastępcą przewodniczącego Oddziału Inowrocław.  
   Już na początku stanu wojennego został internowany w ośrodku odosobnienia w Potulicach, skąd przeniesiono go później do Strzebielinka. Po zwolnieniu w maju 1982 r. nadal kontynuował działalność opozycyjną – podczas przeszukania jego mieszkania znaleziono dwa radiotelefony, pistolet pneumatyczny, maskę przeciwgazową, amunicję do broni palnej i mapę lotniczą! W stanie wojennym musiał również bronić się przed oskarżeniem o „wyszydzanie ustroju i naczelnych organów władzy PRL”, którego miał się dopuścić w zredagowanej jeszcze we wrześniu 1981 r. ulotce. Bezpieka przestała się nim interesować dopiero po wyborach czerwcowych. Wspólnie z działaczami zdelegalizowanej „Solidarności” pod koniec 1988 r. rozpoczął starania o reaktywowanie struktur związku w Inowrocławiu. Kierował kampanią kandydatów Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w naszym mieście, potem organizował koło Krajowego Związku Żołnierzy AK.
   Z czasem wycofał się z aktywnej działalności społecznej – niewiele można napisać o ostatnich latach jego burzliwego życia. Zmarł 24 września 2006 r. i spoczął na cmentarzu parafii św. Józefa przy ul. Karola Libelta. Całe dorosłe życie poświęcił walce o wolną Polskę. Niestety, niewielu o tym pamięta…
Wojciech Gonera
fot. Tabliczka Solidarności na nagrobku Zielińskiego
więcej »
Opublikowano 28-09-2016 20:27
hosting
W brodnickiej firmie POLMO (dawniej największy zakład w mieście, zatrudniający do 1500 pracowników, obecnie "po przejściach", sprywatyzowany, do 300 pracujących) wystąpiła dość niecodzienna sytuacja. Otóż przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność osiągnął wiek emerytalny i odszedł na emeryturę, jednocześnie, zgodnie z wolą członków związku, nadal pełni swoje obowiązki.
Pracodawca, który zorientował się w sytuacji polecił swojemu prawnikowi zbadać prawidłowość prawną tego stanu rzeczy, przy czym bardziej niż dalsze pełnienie funkcji przewodniczącego związku zawodowego zaniepokoiła go kwestia przebywania na zamkniętych wydziałach produkcyjnych firmy człowieka - de facto - nie będącego już zatrudnionym. Prawnik poszedł jednak dalej, a mianowicie skierował do komisji zakładowej pismo, w którym podpierając się interpretacjami przepisów wydał coś w rodzaju "regulaminu" poruszania się po firmie przez związkowców. Żeby nie zanudzać szczegółami - uznał, iż związkowcom przysługuje jedynie ograniczona możliwość "chodzenia po działach", zwłaszcza w celach propagandowych. Przy czym owo ograniczenie nie dotyczy tylko przewodniczącego- emeryta, lecz... całą komisję zakładową.
Wyprzedzając ewentualne nieporozumienia, czy nawet konflikt na tym tle, skierowałem jako sekretarz ZR prośbę do Działu Prawnego Komisji Krajowej o opinię prawną w tej sprawie. Ponieważ podobna sytuacja może wyniknąć w innych firmach, opinię naszych prawników przytaczamy w całości.
Piotr Grążawski - sekretarz ZR
fot. www.astor.com.pl
Możesz wejść w zakładkę po lewej stronie albo kliknąć ten linwww.solidarnosc.torun.pl/136,czy-emeryt-moze-pelnic-funkcje-w-zwiazku.html
więcej »
Opublikowano 27-09-2016 20:18
hosting
W 77. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Bydgoszczy uczczono pamięć członków Okręgowej Delegatury Rządu RP na Kraj. Na gmachu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego odsłonięto tablicę upamiętniającą znanych z imienia i nazwiska członków cywilnych struktur ODR oraz wielu bezimiennych bohaterów.
W uroczystości wzięła także udział delegacja naszego ZR.
więcej »

« poprzednia
1|2|...5|6|7|...|200|201|202
następna »