aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczki, przewozu osóbProgram
Poniedziałek, 24 listopada 2014
Imieniny: Emmy, Flory, Romana
Opublikowano 28-09-2014 20:33
    W dniu 24 września 2014r. krótko przed północą Związki Zawodowe Działające w Soda Polska Ciech S.A. po długich negocjacjach podpisały z Prezesem Zarządu porozumienie regulujące sytuację pracowników w Spółce przez najbliższe 36 miesięcy . Podpisane porozumienie zakłada Zawieszenie na okres 36 miesięcy procedury Zwolnień Grupowych począwszy od dnia 25.09.2014r.
Przewiduje jedynie po stronie pracodawcy możliwość stosowania wypowiedzeń zmieniających przy założeniu utrzymania miejsc pracy .
   Pracodawca zobowiązał się utrzymać w pracy osoby którym wręczono wypowiedzenie a które nabędą uprawnienia do świadczenia emerytalnego w okresie 12 miesięcy.
  Porozumienie ustala przyznanie wszystkim pracownikom w miesiącu październiku średnio 500 zł na zatrudnionego i 1500 zł średnio na święta Bożego Narodzenia wypłacone jednorazowo z zasobów Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych .
Nadto począwszy od 1 września pracodawca zobowiązał się podnieść minimalne wynagrodzenie w spółce do kwoty 2000 zł brutto, co obejmie około 75 pracowników naszej Spółki.
   Z całą pewnością Związki Zawodowe stwierdzają , iż porozumienie to jest najbardziej optymalnym jakie można było wynegocjować mając na uwadze obronę 155 miejsc pracy za którymi stoją konkretne osoby.
            Związki Zawodowe działające w Soda Polska Ciech S.A.
  
Wielu uważnych obserwatorów i uczestników ostatnich wydarzeń w inowrocławskiej Sodzie zauważa, że włączenie w proces mediacji szefa KK Piotra Dudy znacznie ułatwiło osiągnięcie porozumienia. Tak, czy inaczej chyba wszyscy odetchnęli - jeden konflikt w regionie mniej...
więcej »
Opublikowano 25-09-2014 16:36
"Tak w skrócie: Ze skierowaniem z PUP udałem się do przyszłego pracodawcy....
Nadmienię, że zostałem zaatakowany słownie za pierwszym razem tylko dlatego, ze Pan nie rozumiał, iż PUP wydaje 2 skierowania z czego jedno dla siebie zostawia a drugie daje dla pracodawcy. To był powód potraktowania mnie jak śmiecia i wyzywania od debili, ch***w, skur****ów........ uwłaczano mi używając łaciny podwórkowej.. i wyrzucono za drzwi wykrzykując "spier****" tylko dlatego, że domagałem się zwrotu dokumentów, które muszę oddać Urzędowi Pracy. Po wykonanym tel do PUP i przedstawieniu całej sytuacji wróciłem się do "życzliwego zrównoważonego" Pana tym razem już włączając dyktafon w tel. ponieważ jego zachowanie było bardzo agresywne nie wiedzieć czemu. Był do tego stopnia nieobliczalny, że można było spodziewać się wszystkiego, więc wolałem się na wszelki wypadek "ubezpieczyć". Wizyta parę minut później wyglądała tak jak słyszycie. Najpierw łagodnie a potem agresja wobec mnie. Papierów nie oddał. Udałem się do dyrektora PUP i na komendę zgłosić całą chorą sytuację. Dzięki pomocy policjantów odzyskałem dokumenty.
    Nie mniej jednak stosowne pismo z "rekrutacji" dostarczę z samego rana do Dyrektora PUP w Brodnicy (tak jak mi kazał) w którym to ze szczegółami opisałem całe zajście i potraktowanie przez potencjalnego pracodawcę osoby bezrobotnej ubiegającej się o pracę.....  Oceńcie to sami......." 
Uważnie posłuchajcie. Nagranie nie jest długie.
więcej »
Opublikowano 24-09-2014 20:17
W Enerdze mnożą się procesy sądowe, które wytaczają zwalniani pracownicy.
Zarządzający Energą doszli do wniosku, że mogą bezkarnie łamać ustalenia Umowy Społecznej, gdyż pracownik jest tchórzliwy i nie pójdzie do sądu bronić swych praw. Sądzą, że konieczność wpłacenia „wadium” sądowego zablokuje pracowników, a ponadto wystraszą ich super kancelarie prawne, na które mogą pozwolić sobie pracodawcy z Energi. Jednakże życie lubi zaskakiwać bo okazuje się, że Polacy w dalszym ciągu potrafią zawalczyć o swoje. Wygląda to już na totalne lanie. W ostatnim czasie dwa kolejne procesy zakończyły się przywróceniem do pracy. Na dniach ruszą procesy pracowników EOiS-u, w przygotowaniu są pozwy przeciw ENVIE, Ekotrade, Oświetleniu, Operatorowi. Po ostatnim zamachu na ludzi ze „wsparcia” w centrali Operatora to pozwy pójdą w dziesiątki. Co na to łamacze prawa z giełdowej spółki Energa ? ? ?
więcej »
Opublikowano 24-09-2014 19:15

Protestujący górnicy przekazali petycję przedstawicielowi rząduW środę od godz. 4 około 200-osobowa grupa górników zablokowała polsko-rosyjskie przejście kolejowe w Braniewie. Protestujący podkreślają, że to akcja "obywatelskiego sprzeciwu wobec nadmiernego importu węgla z Rosji". Ich zdaniem rosnący import rosyjskiego surowca jest jedną z głównych przyczyn dramatycznej sytuacji w polskim górnictwie. Jak tłumaczył Stanisław Kłysz wiceprzewodniczący sekcji krajowej węgla kamiennego Solidarności, akcja ma uniemożliwić wjazd do Polski transportu węgla z Rosji. Związkowcy zajęli pięć torów, a służby kolejowe wstrzymały ruch pociągów. - Możemy blokować przejście nawet do końca tygodnia, chcemy zwrócić uwagę na to, że do kraju wpuszczany jest tańszy węgiel, że nikt się nie interesuje tak potężną branżą, jaką jest górnictwo i przez to zabezpieczeniem energetycznym kraju - podkreślił Kłysz. To akcja obywatelskiego sprzeciwu wobec nadmiernego importu węgla z Rosji - wyjaśnia szef śląsko- dąbrowskiej Solidarności. Dominik Kolorz przypomniał, że już w kwietniu, gdy rząd rozmawiał z górnikami o problemach branży, związkowcy zapowiadali że wezmą sprawy w swoje ręce. - Obiecano nam wprowadzić koncesje na węgiel, obiecano nam wprowadzić certyfikaty, nic z tych rzeczy nie zostało wykonanych - mówił Dominik Kolorz.

więcej »
Opublikowano 24-09-2014 18:55
solidarnośćJak dziś ustalili członkowie Prezydium ZR - najbliższe posiedzenie Zarządu Regionu odbędzie się w dniu 3 października 2014r. Podczas obrad, oprócz stałych punktów obrad (sprawozdania) ma być poruszona sytuacja pracowników w firmach objętych akcją protestu (głównie firmy chemiczne + KPTS). Przedstawione będą też postępy w realizacji programu unijnego i zadania na przyszłość w tej sprawie. Omówione też będą założenia programowe na Krajowy Zjazd Delegatów, jaki odbędzie się w dniach 8-9 października w Bielsku Białej.
Na fot. poprzedni i obecny szef Regionu (gospodarz KZD) Podbeskidzie ( Marcin Tyrna (z lewej) i Marek Bogusz.
więcej »
Opublikowano 17-09-2014 22:16

Koleżanki i Koledzy,

20 września w Częstochowie,  w imieniu Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”, składane będą kwiaty u stóp pomnika naszego patrona bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wszystkich, którzy w tym czasie będą już obecni w Częstochowie serdecznie zapraszamy na godz. 17. 00 u zbiegu ulic ks. Jerzego Popiełuszki i Alei Sienkiewicza.

Pozdrawiam serdecznie

Ewa Zydorek

więcej »
Opublikowano 12-09-2014 08:16
Zarząd Regionu Toruńsko - Włocławskiego NSZZ "Solidarność" prowadzi w ramach zasady konkurencyjności zapytanie ofertowe na przygotowanie i realizację wykładów eksperckich w ramach konferencji, grup roboczych i seminariów jako inicjatyw podejmowanych na poziomie lokalnym i regionalnym mających na celu zwiększanie zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorców w ramach projektu pn. „SKUTECZNI W DZIAŁANIU – INNOWACYJNI W ZMIANACH” realizowanego w poddziałaniu 8.1.3 Wzmacnianie lokalnego partnerstwa na rzecz adaptacyjności Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Zapraszamy Państwa do złożenia swojej oferty.
Formularz oferty proszę złożyć do 23.09.2014r do godz 12.00
Proszę o przesłanie potwierdzenia odczytania wiadomości.
Pozdrawiam
Tomasz Jeziorek - Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność"
ul. Piekary 35/39; 87-100 Toruń , tel +48 669 697 555, tel/fax - 56 622 45 75
 
Więcej - naciśnij na górnej listwie (z prawej) przycisk - "Program", lub ten link www.solidarnosc.torun.pl/119,program.html
     
więcej »
Opublikowano 12-09-2014 08:15
 
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 12-09-2014 08:15
- Pamiętamy szumne zapowiedzi władz województwa i polityków odnośnie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ostaszewie. Azjaci do Polski przyjechali, otworzyli działalność, skorzystali z ulg i w większości wyjechali.
 - Założeniem, które leżało u podstaw powstania strefy, było obniżenie wysokiego bezrobocia w gminach wokół Torunia. Japończycy dostali możliwość wybudowania fabryk i zatrudnienia pracowników. Przez pięć lat korzystali z ulg przyznanych przez nasze państwo. Nigdy nie spełnili jednak swoich obietnic w zakresie poziomu zatrudnienia i płac, o których była mowa na początku. Najczęściej pracownicy dostawali kwoty oscylujące w granicach najniższej krajowej.
- Przywieźli jednak technikę.
To kolejny mit. W fabrykach zlokalizowanych w strefie nigdy niczego nie produkowano. Były one wielką montownią. Części przywożono i składano na naszym terenie. Na granicy rentowności firmy oscylowały od początku. Dużo płaciły za komponenty sprzętu, więc musiały obcinać koszty. Oczywiste jest, czyim odbyło się to kosztem.
- Któraś japońska firma realnie jeszcze tam funkcjonuje?
Pozostał Sharp. Jego przedstawiciele zapewniają, że nadal będą tutaj działali. Mamy jednak swoje źródła i wiemy, że jest to nieprawda. W mediach zagranicznych, zajmujących się biznesem, pojawiła się informacja, że firma ta sprzedała już swoje zakłady pod Toruniem tajlandzkiemu lub tajwańskiemu koncernowi z podobnej branży. Organizacja zakładowa poprosiła w Sharpie o wyjaśnienia w tej sprawie, ale uzyskała wymijające odpowiedzi. Prosiliśmy o spotkanie z Japończykami, ale jest ono nam utrudniane. Polska menadżer o nazwisku Senator od zawsze była nieprzychylna związkom i teraz podejrzewam, że jest podobnie. Właściciele zakładu mogą nawet nie wiedzieć o prośbie „Solidarności”.
Przeczytaj całość tu - pozatorun.pl/archiwa/solidarnosc-cudu-made-in-japan-w-ostaszewie-nie-bedzie
więcej »

« poprzednia
1|2|...5|6|7|...|147|148|149
następna »