aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram WYBORY W ZWIĄZKU
Czwartek, 26 kwietnia 2018
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
Opublikowano 05-02-2018 20:39
hosting
   W całym regionie trwa akcja wyborcza i właściwie każdego dnia członkowie Prezydium są gdzieś na zebraniu. Mimo to narady Prezydium odbywają się prawie zgodnie z harmonogramem. Ostatnio podjęto kilka decyzji, które maja także znaczenie budżetowe. Na pierwszym miejscu wypłynęła konieczność zagwarantowania szkoleń dla wybranych po raz pierwszy. Prezydium wstępnie planuje, że termin powinien objąć najbliższą jesień, choć ostateczną decyzję podejmą nowe władze Regionu.
    W związku z przypadającymi na ten rok obchodami 100 lecia niepodległości, skarbnik Regionu zaproponował zabezpieczenie na ten cel pewnej kwoty. Jej wysokość zostanie przedłożona członkom Zarządu regionu do ewentualnej akceptacji. "Jako związek o takiej przeszłości i takim podejściu do patriotyzmu powinniśmy się włączyć w narodowe święto - argumentował.
Ustalono też daty niektórych najbliższych wydarzeń i tak - najbliższe posiedzenie Zarządu Regionu odbędzie się 23 lutego w Toruniu, zaś prezydium zarekomenduje ZR aby Walne Zebranie Delegatów Regionu odbyło się w dniu 28 maja, w Toruniu.
   Komisjom zakładowym przypominamy, iż protokóły z wyborów powinny być jak najszybciej dostarczone (przesłane) do siedziby Zarządu Regionu w Toruniu, biur Oddziałów, Podregionów.
Foto - grupa liderów związkowych podczas przerwy w obradach Zarządu Regionu
Text & foto Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 31-01-2018 20:20
Zarezerwuj sobie 23 lutego, godz.18. Niezwykłe wydarzenie kulturalne! Związkowcy Solidarności wejdą ze specjalnymi biletami.
hosting
więcej »
Opublikowano 30-01-2018 20:07
    hostingPrzeprowadzanie wyborów w wielkiej liczebnie, wielozakładowej komisji to przede wszystkim spore przedsięwzięcie logistyczne. Jaka to skala wystarczy wiadomość, że Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność Sody Polskiej Ciech SA zrzesza związkowców z następujących firm: Elpomiar, Remsod, Ciech, Ciech Soda Polska S A, Ciech Cargo, Usługi zewnętrzne. Każda z tych komórek wybrała delegatów - w sumie 63! Właśnie Ci elektorzy zebrali się w dniu 24 stycznia i dokonali wyboru nowych władz MOZ. Wybrano z poszczególnych zakładów: Elpomiar – Kaczmarek Piotr, Remsoda – Kuźmiński Jarosław, Walczak Maciej, Cargo – Kaczmarek Dariusz, Poliński Jan, Łapiński Andrzej, Soda Inowrocław – Dariusz Zdziarski, Drabikowski Piotr, Jeske Maciej, Lisiecki Rafał, Najberg Roman Wiesław Cabański, Polaszewski Jarosław, Śliwczyński Łukasz,  Soda Janikowo – Magdalena Furmańczyk, Usługi – Aniela Tejza, Emeryci – Witkowski Marek, Gościak Stanisław Ciech – Hutek Andrzej. Temu gremium kolejna kadencję bedzie przewodniczył - wyłoniony jednogłośnie - Daniel Sendor.
   Wszystkim związkowcom Sody składamy serdeczne dzięki za sprawne przeprowadzenie całego procesu wyborczego, gratulujemy wybranym, a zwłaszcza Danielowi Sendorowi i cóż - powodzenia w nowej kadencji, wiele satysfakcji, no i zdrowia, że by to wszystko ogarnąć!
hosting
więcej »
Opublikowano 30-01-2018 08:16
hosting
    Od dziś zaczęła się seria wyborcza u związkowców ENERGI. Po "reformach i restrukturyzacjach", jakie miały miejsce w czasach poprzedniego rządu pozostała skomplikowana struktura firmy, którą obecnie rządzący próbują zbudować na nowo, według przejrzystych schematów. To pewnie dopiero się stanie, lecz związek jakoś musi wybrać nowe władze i to w taki sposób aby co pół roku nie przeprowadzać wyborów uzupełniających w miarę porządkowania struktury firmy i powrotu jej dawnych składników (dziś spółek, spółeczek) "do macierzy". 
    Podczas posiedzenia MKZ ENERGI pod koniec ubiegłego tygodnia przyjęto kalendarz wyborczy. Możliwe, że ostatniego lutego albo zaraz na początku marca odbędzie się walne zebranie delegatów, które wybierze nowe władze. Solidarność w ENERDZE należy do największych komisji Regionu Toruńsko-Włocławskiego.
więcej »
Opublikowano 28-01-2018 18:22
Wypadki ciężkie – grudzień 2017
* 1. 05 grudnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia ok. godz. 11.35 uległ pracownik zakładu przetwórstwa drewna we Włocławku. Podczas obsługi frezarki dolnowrzecionowej do obróbki drewna doszło do kontaktu lewej dłoni poszkodowanego z będącym w ruchu frezem. Spowodowało to uraz palca wskazującego i kciuka.
hosting* 2. 11 grudnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 23 sierpnia 2017 roku uległ pracownik hurtowni wielobranżowej w Świeciu. Poszkodowany zatrudniony na stanowisku kierowcy wracał samochodem od klienta. W miejscowości Grubno doszło wypadku komunikacyjnego. Na łuku drogi nadjeżdżający z przeciwka kierowca innego samochodu zmienił pas jezdni, co doprowadziło do czołowego zderzenia pojazdów. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał wielonarządowych obrażeń ciała.
* 3. 13 grudnia 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia ok. godz. 10.40 na terenie zakładu produkcji papieru w miejscowości Poledno uległ pracownik firmy budowlanej ze Świecia. Pracownicy utwardzali podłoże płytami betonowymi. Nastąpił upadek płyty, która uderzyła w nogę jednego z pracowników powodując otwarte złamanie kości nogi.
* 4. 21 grudnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 20 grudnia 2017 roku ok. godz. 18.30 uległ pracownik zakładu produkcji elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego w Ostaszewie. Poszkodowany pomagał operatorowi linii technologicznej produkcji metalowych wyprasek w czyszczeniu rolek prostowarki wchodzącej w skład linii produkcyjnej. W pewnym momencie, gdy ręka poszkodowanego znajdowała się strefie roboczej prostowarki operator uruchomił napęd rolek. Spowodowało to pochwycenie dłoni i efekcie doprowadziło do urazu palców.
* 5. 21 grudnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 05.12.2017 roku uległ pracownik zakładu wspomagającego produkcję rolną w Bydgoszczy. Poszkodowany kierując samochodem służbowym wyjeżdżając z drogi podporządkowanej wymusił pierwszeństwo przejazdu na innym użytkownikowi drogi co spowodowało zderzenie pojazdów. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał wielonarządowych urazów.
* 6. 21 grudnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia ok. godz. 12.30 uległ pracownik jednostki utrzymującej porządek i bezpieczeństwo publiczne w Grudziądzu. Poszkodowany zatrudniony w sekcji łączności i informatyki wykonując swoje obowiązki służbowe nagle zasłabł i stracił przytomność. W wyniku podjętej akcji reanimacyjnej zdołano przywrócić oddech. Poszkodowany został przewieziony do szpitala.
* 7. 22 grudnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 15 grudnia 2017 roku uległ pracownik zakładu produkcji wyrobów metalowych we Włocławku. Poszkodowany obsługiwał prasę hydrauliczną. W trakcie pracy lewa dłoń pracownika znalazła się w strefie roboczej maszyny, w efekcie czego doszło do zmiażdżenia i amputacji czterech palców lewej ręki.
* 8. 28 grudnia 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku któremu tego samego dnia ok. godz. 10:00 uległ pracownik przedsiębiorstwa branży elektrycznej z Włocławka. Poszkodowany uczestniczył w pracach związanych z przenoszeniem stacji transformatorowej do nowego budynku. W trakcie tych czynności nastąpiło zwarcie instalacji rozdzielnicy, co doprowadziło do wytworzenia łuku elektrycznego, w efekcie czego poszkodowany doznał poparzeń ręki oraz twarzy.
źródło - PIP Bydgoszcz
więcej »
Opublikowano 24-01-2018 20:32
hosting
  Od środy 24 stycznia obowiązują nowe przepisy w sprawie orzekania o udzieleniu nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. We wtorek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia; dzień później nowe przepisy weszły w życie. Od środy badanie lekarskie nauczyciela przeprowadzane będzie na podstawie skierowania wydanego przez dyrektora szkoły według wzoru określonego w rozporządzeniu. Na badanie lekarskie nauczyciel powinien zgłosić się nie później niż 30 dni od dnia otrzymania skierowania. Lekarz będzie oceniał ogólny stan zdrowia, układ krążenia, układ ruchu, układ nerwowy, układ oddechowy oraz narząd mowy. Może zlecić też dodatkowe badania lub konsultacje specjalistyczne. Nowe regulacje to następstwo zmian w Karcie nauczyciela. Od 1 stycznia 2018 o potrzebie urlopu na poratowanie zdrowia orzekać ma lekarz medycyny pracy, a nie jak dotychczas – lekarz pierwszego kontaktu. Doprecyzowano też m.in., że urlop będzie udzielany nauczycielowi w związku z chorobą zawodową.
Tu możesz zapoznać się z całym tekstem rozporządzenia dziennikustaw.gov.pl/DU/2018/190  
więcej »
Opublikowano 22-01-2018 20:12
  hosting Sądząc tylko po dotychczasowych zgłoszeniach do Regionalnej Komisji Wyborczej - na koniec lutego 3/4 zarejestrowanych w naszym Regionie komisji zakładowych powinno już mieć nowe władze (a w każdym razie być po wyborach). Członkowie RKW i Prezydium odbywają nieraz po dwa zebrania dziennie i jeszcze pół biedy, gdy są one w tym samym mieście. Większość komisji zakładowych z organizacją zebrań nastawia się na... piątek. Prawie nikt nie organizuje zebrań w początkowych dniach tygodnia.
    Ani RKW ani Prezydium - rzecz jasna - nie ingeruje w terminy ustalane przez działaczy zakładowych, jednak planując taki warto chociaż zadzwonić do któregoś z pełnomocników RKW i aby skoordynować terminy, ponieważ obecność członka RKW podczas zebrania wyborczego jest obowiązkowa i może być przyczyną podważenia legalności wyboru. 
Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 17-01-2018 21:13
  hosting  Ministerstwo sprawiedliwości (Zbigniew Ziobro), podjęło ważną decyzję, która ma usprawnić pracę Sądu Rejonowego w Toruniu.  Prezes Sądu Rejonowego w Toruniu został dziś odwołany z funkcji - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Podobny los spotkał prezesa SR w Łodzi.
    Powód? Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku chodzi o niską efektywność pracy sądów. Ze stanowiskiem w Toruniu pożegnał się sędzia Andrzej Kurzycha. Sąd Rejonowy w Toruniu kiepsko wypadł w badaniach przeprowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości Jak informuje Polska Agencja Prasowa, ministerstwo zwróciło uwagę, że przeprowadzone przez resort badania efektywności pracy sędziów w Łodzi i Toruniu wykazały niezadowalającą efektywność Sądu Okręgowego w Łodzi, Sądu Rejonowego Łódź Śródmieście i Sądu Rejonowego w Toruniu. Sąd Rejonowy w Toruniu zajął 49 miejsce w rankingu 53 sądów rejonowych gospodarczych w zakresie odsetka spraw gospodarczych cywilnych merytorycznie rozpoznanych. - Spośród wszystkich sądów rejonowych w kraju toruński sąd zajmuje pod względem opanowania wpływu spraw dalekie 232 miejsce - poinformował resort sprawiedliwości.
więcej »
Opublikowano 15-01-2018 20:30
hosting
W Kobylnikach pod Kruszwicą odbyło się doroczne spotkanie członków Zarządu Regionu, związkowców Oddziału Inowrocław, samorządowców, polityków, działaczy gospodarczych. Obecni byli m.in. poseł Ewa Kozanecka (PiS), prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, jeden z największych inowrocławskich przedsiębiorców Tadeusz Chęsy, prezesi, właściciele spółek.
    Zanim to nastąpiło - najpierw przeprowadzono krótkie obrady Zarządu Regionu, podczas których podjęto jedną uchwałę o znaczeniu wewnętrznym, a także podsumowano pierwszy etap akcji wyborczej w związku (idzie dobrze) i oceniono sytuację w zakładach pracy regionu (brak większych konfliktów - rok zaczął się spokojnie).
    W części drugiej, w przyjaznych, rzeczowych rozmowach z zaproszonymi gośmi podsumowano wydarzenia gospodarczo-społeczne minionego roku, a także próbowano określić ramy współpracy na ten rok. Pewną ostrożność w wypowiedziach członków Solidarności wywoływał fakt, że rok bieżący będzie rokiem wyborczym.
Fot u góry - poseł Kozanecka pomiędzy dwoma wiceprzewodniczącymi ZR T. Jeziorkiem i J. Dęmbczyńskim, poniżej - fragment sali obrad
Text i fot Piotr Grążawski
hosting
więcej »

« poprzednia
1|2|...5|6|7|...|226|227|228
następna »