aktualnościzdjęciaszkoleniaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczki, przewozu osóbZwolniony ale wygrany
Piątek, 01 08 2014
Imieniny: Jarosława, Justyny, Nadziei
Opublikowano 07-07-2014 20:38
– Prezes PiS obiecał, że po dojściu tej partii do władzy zostaną uchylone przepisy podnoszące wiek emerytalny oraz „inne ustawy antypracownicze” – poinformował szef Solidarności Piotr Duda po spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim.
Duda nie chciał ujawnić dziennikarzom szczegółów ponadgodzinnej rozmowy z prezesem PiS. Przyznał tylko, że spotyka się z Kaczyńskim od czasu do czasu, bo obu "łączy troska o Polskę".
Sejm uchwalił zmiany w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w maju 2012 r. Przed zmianami kobiety miały prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni - 65 lat. Od 2013 r. wiek emerytalny wzrasta co kwartał o miesiąc – dla mężczyzn będzie wynosił 67 lat w 2020 r., a dla kobiet - w 2040 r.
Podwyższenie wieku emerytalnego wzbudziło protesty wielu środowisk. Solidarność, OPZZ i PiS zaskarżyły te zmiany do Trybunału Konstytucyjnego, jednak TK uznał, są jest one zgodne z konstytucją.
więcej »
Opublikowano 06-07-2014 21:55
OD STYCZNIA DO KWIETNA 2014 W NASZYM WOJEWÓDZTWIE ZGINĘŁO 7 PRACOWNIKÓW, A KILKUNASTU ZOSTANIE KALEKAMI NA CAŁE ŻYCIE
* 29 kwietnia 2014 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o śmiertelnym wypadku, któremu w dniu 25 kwietnia 2014 roku ok. godz. 05.05 uległ pracownik zatrudniony na stanowisku portiera – rewidenta w firmie ochroniarskiej w Bydgoszczy. Poszkodowany dokonując obchodu terenu zakładu usługodawcy w Solcu Kujawskim nagle zasłabł i stracił przytomność. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon.
* 29 kwietnia 2014 roku ok. godz. 15.30 na terenie zakładu branży produkcji części i akcesoriów do pojazdów w Brodnicy ciężkiemu wypadkowi uległ pracownik. Podczas obsługi prasy hydraulicznej poszkodowany włożył dłoń w niezabezpieczoną strefę roboczą wykrojnika, w wyniku czego doszło do przygniecenia dłoni przez stempel prasy. W wyniku zdarzenia nastąpiła amputacja czterech palów dłoni.
* 25 kwietnia 2014 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o ciężkim wypadku, któremu w dniu 23 kwietnia 2014 roku ok. godz. 19.00 uległ pracownik zakładu branży przetwórstwa ryb w Bydgoszczy. Podczas obsługi maszyny do rozdrabniania panierki, poszkodowany chcąc usunąć pozostałości surowca umieścił dłoń w strefie pracy noża. Spowodowało to amputację pięciu palców prawej dłoni.
* 20 kwietnia 2014 roku ok. godz. 13.30 pracownik zatrudniony na stanowisku aparatowego w zakładzie przetwórstwa przemysłowego w Bydgoszczy został znaleziony nieprzytomny w pomieszczeniu służbowym. Podjęto próbę reanimacji i wezwano pogotowie ratunkowe. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon.
* 16 kwietnia 2014 roku ok. godziny 12.30 w pomieszczeniu służbowym, na terenie zakładu usług transportowych w Solcu Kujawskim został znaleziony przez współpracowników nieprzytomny pracownik. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon.
* 10 kwietnia 2014 roku ok. godz. 15.40 na terenie zakładu branży produkcji artykułów spożywczych w miejscowości Balczewo doszło do ciężkiego wypadku. Podczas obsługi maszyny do produkcji makaronu poszkodowana włożyła prawą rękę w strefę pracy mieszadła. Nastąpiło pochwycenie ręki przez narzędzie. W wyniku tego zdarzenia nastąpiła amputacja ręki poniżej łokcia.
* 04 kwietnia 2014 roku inspektor pracy powziął informację o ciężkim wypadku, któremu w dniu 04 stycznia 2014 roku ok. godz. 12.30 na budowie wiaduktu drogowego w Gliwicach uległ pracownik zakładu branży budowlanej z miejscowości Dębianki. Ustalono, że w trakcie podpinania zawiesi poszkodowany stał na drabinie opartej o ścianę wiaduktu na wysokości ok. 1,5 metra. W pewnym momencie stracił równowagę i upadł na wystające z posadzki betonowej pręty stalowe. W wyniku tego zdarzenia poszkodowany doznał złamania kości krzyżowej, rozległej rany szarpanej pośladka prawego, ran otwartych dolnej części grzbietu i miednicy.
* 04 kwietnia 2014 roku ok. godz. 18.30 ciężkiemu wypadkowi uległ pracownik gospodarstwa rolnego w Rzadkwinie. W chwili wypadku poszkodowany kierował ciągnikiem rolniczym, w którym znajdował się zwój linki stalowej. W trakcie jazdy jeden koniec linki owinął się wokół stopy pracownika, a drugi został pochwycony przez koło ciągnika. W wyniku tego doszło do naprężenia linki i amputacji stopy pracownika.
* 04 kwietnia 2014 roku Policja powiadomiła okręgowego inspektora pracy o ciężkim wypadku, któremu w dniu 03 kwietnia 2014 roku ok. godz. 16.00 na budowie w Grudziądzu uległa osoba wykonująca pracę zarobkową na podstawie umowy zlecenie. Podczas wykonywania prac związanych z wymianą rynien, poszkodowany wszedł na dach wiaty pokrytej eternitem, który załamał się pod jego ciężarem. W wyniku tego zdarzenia poszkodowany spadł na posadzkę z wysokości ok. 4,0 metrów doznając obrażeń głowy i urazów wewnętrznych.
* 01 kwietnia 2014 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o ciężkim wypadku, któremu w dniu 27 marca 2014 roku ok. godz. 15.30 uległ pracownik zakładu branży budowlanej w Bydgoszczy. Pracownik zatrudniony na stanowisku robotnika drogowego, po skończonej pracy przy układaniu chodnika wraz z drugim pracownikiem wstawiali zagęszczarkę do barakowozu. W trakcie, gdy pracownicy wchodzili po schodach do pomieszczenia drzwi zaczęły się zamykać. Pracownicy uderzyli zagęszczarką w drzwi. Uderzenie spowodowało, że skrzydło drzwi wysunęło się z zawiasów, które opadając zakleszczyły trzeci palec prawej dłoni poszkodowanego. W wyniku tego zdarzenia nastąpiła amputacja pourazowa części palca. 

więcej »
Opublikowano 02-07-2014 22:04
Wymiar urlopu wynosi 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat lub 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat – przypomina PIP.
Jak podaje Państwowa Inspekcja Pracy, do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.
„Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia: zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata; średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat” – informuje PIP w komunikacie.
Jak dodaje, w przypadku ukończenia średniej szkoły zawodowej przez absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych do okresu pracy wlicza się 5 lat. Z kolei ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej zwiększa okres zatrudnienia o 4 lata. Absolwentom szkół policealnych, zgodnie z przepisami, do okresu zatrudnienia dolicza się 6 lat, a osobom legitymującym się dyplomem szkoły wyższej - 8 lat.
Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, zgodnie ze stanowiskiem Inspekcji, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.
więcej »
Opublikowano 02-07-2014 21:59
Image and video hosting by TinyPic
Dnia 28.06.2014 r. zmarł w Bydgoszczy artysta malarz Jerzy Puciata . Urodził się w Wilnie w 1933 roku, ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu . W 1980 został Prezesem Zarządu Głównego Związku Polskich Artytów Plastyków. Był współorganizatorem Kongresu Kultury Polskiej . W styczniu 1981 tworzy cykl obrazów "Wojna" następnie cykle "Śwatło w ciemności" - 1982 r. "Światło znak krzyża" - 1984 r. poświęcone męczeńskej śmierci ks.Jerzego , "Światło"-1987r poświęcone wizycie Ojca Świętego w Polsce. Powyższe cykle były prezentowane w kościołach Warszawy ,Gdańska, Gdyni ,Torunia , Krakowa , Wrocławia i Poznania . Z jego mieszkania na Kapuściskach były nadawane audycje Bydgoskiego Radia "Solidarność". W 1985 r. Jerzy Puciata bierze udział w wielkiej wystawie "Artyści w 5 lecie Solidarności " w kościele św. Brigidy w Gdańsku .Wystawa była jedną z największych w tamtych latach manifestacją oporu wobec komunistycznego reżimu środowisk twórczych. Odszedł człowiek wielkiego ducha ,charyzmy, zaangażowany w ruch solidarności , którymu był wierny do końca , wielki artysta naszych czasów .

Uroczystosci pogrzebowe odbędą się w Bydgoszczy 3.07.2014 o godz.15:30 w Białych Błotach przy ul. Łochowskiej (pożegnanie).
Pogrzeb w Toruniu dnia 04.07.2014 o godz.13.00 na Cmentarzu przy ul. Gałczyńskiego.
foto. Remigiusz Stasiak
więcej »
Opublikowano 02-07-2014 21:47
Image and video hosting by TinyPic
     Prezes spółki Soda Polska Ciech SA Jarosław Czerwiński skierował do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego skargę na prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzę. Za co? Za to, że ten nie rozwiązał manifestacji przedstawicieli załogi 17 czerwca br., którzy domagali się zaprzestania redukcji etatów pracowniczych w z związku z bardzo dobrą sytuacją finansową zakładu.
Już w dniu manifestacji prezes bezskutecznie dwukrotnie interweniował u prezydenta, domagając się od niego wprowadzenia zakazu dla zgłoszonej manifestacji, nazywając to poważnym zagrożeniem dla porządku i bezpieczeństwa publicznego.
Teraz prezes daje wyraz swojemu oburzeniu, że obecny w trakcie manifestacji prezydent Ryszard Brejza nie rozwiązał jej pomimo, iż jej forma i sposób w jaki się ona odbywała uwłaczała władzom spółki oraz doprowadziła do zakłócenia w ruchu drogowym na drodze krajowej nr 25.
    Nie dam się zastraszyć, tak jak nie dała się zastraszyć załoga Sody. Nie jest kompetencją organu Prezydenta ocenianie haseł wznoszonych w trakcie demonstracji. Jeśli ktoś się czuje urażony, to przysługuje jemu skierowanie sprawy do sądu – mówi Prezydent Ryszard Brejza. Szkoda, że prezes Sody nie jest inowrocławianinem, bo mieszkańcy Inowrocławia wiedzą, że granica miasta kończy się na Noteci. Manifestanci blokowali drogę krajową poza granicami miasta tam, gdzie nie sięga władza prezydenta, o czym prezes Czerwiński zdaje się, że nie wie – kończy prezydent Ryszard Brejza.
W najbliższy piątek w Bydgoszczy Wojewoda Ewa Mes, w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, poprowadzi spotkanie na temat sytuacji w Sodzie z udziałem m.in. związkowców i władz spółki.
Fot. Blokada drogi w dniu protestu.
więcej »
Opublikowano 02-07-2014 21:15
     Nie musicie już czekać na kolejne taśmy z podsłuchów. Jeśli kogoś interesuje treść rozmowy Bieńkowskiej z szefem CBA to polecamy lekturę raportu Kazimierza Turalińskiego, a złożonego na ręce Pani Wicepremier. Opisano w nim proceder masowych oszustw przy inwestycjach w infrastrukturę drogową, gdzie szkody liczone są w miliardach zł. Wszystkie przekręty w ministerstwie Bieńkowskiej (przejętym od Nowaka) były robione według tego klucza, więc nic innego szef CBA raczej z tego źródła nie usłyszał. Miażdżący w swojej wymowie dokument przeszedł bez echa… i konsekwencji!
    Raport ws. zorganizowanej przestępczości ekonomicznej w sektorze budownictwa drogowego oraz korupcji i paserstwa w toku wydatkowania środków unijnych przeznaczonych na budowę polskich dróg ekspresowych i autostrad, przekazany w połowie grudnia 2013 r. wicepremier Elżbiecie Bieńkowskiej za pośrednictwem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
Poniższe opracowanie prezentuje naruszenia prawa cywilnego, metodykę działania sprawców masowych oszustw „w białych rękawiczkach” popełnianych na szkodę polskich, uczciwych firm budowlanych będących podwykonawcami budowy polskich dróg i autostrad oraz zaniedbania władzy państwowej w zakresie wydatkowania środków publicznych (w tym miliardowych dotacji z Unii Europejskiej) a także w oryginale ujawnia tożsamość sprawców zarzucanych przestępstw oraz podmiotów gospodarczych w ramach których realizowali oni swą działalność.
Tu raport - pressmix.eu/index.php/2014/06/27/ujawniamy-o-czym-rozmawiala-bienkowska-z-wojtunikiem-raport-ws-zorganizowanej-przestepczosci-ekonomicznej-w-sektorze-budownictwa-drogowego-oraz-korupcji-i-paserstwa-w-toku-wydatkowania-srodkow-unijn/
więcej »
Opublikowano 02-07-2014 21:09
Ruszył na ul. Piotrkowskiej w Łodzi 25 jubileuszowy Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarności" i Olimpijczyków organizowany przez Region "S" Ziemia Łódzka przez Waldemara Krenca.
więcej »
Opublikowano 01-07-2014 22:13
Fot. Youtube.plRok temu mówiłem na Kongresie PiSu, że premier Tusk to kłamca i tchórz, to się obecnie jedynie potwierdza
— mówi przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda w rozmowie z portalem Stefczyk.info.
Wskazuje, że nie dziwią go treści rozmów, jakie ujawniono na nagraniach z restauracji.
Rządzący to dla mnie banda ludzi, którzy powinni dawno być w rynsztoku politycznym, a nie sprawować władzę w kraju. Oni przynoszą nam wstyd — wskazuje Duda. Podkreśla, że „wiedział od lat, że ci ludzie w ten sposób podchodzą do Polski, że traktują nasz kraj jako swój prywatny folwark”. Przewodniczący Piotr Duda w rozmowie ze Stefczyk.info mówi również m.in. o tym, czy „Solidarność” może włączyć się w protesty związane z aferą taśmową.
CZYTAJ TU - www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/duda-premier-tusk-to-klamca-i-tchorz,11038669551
 
więcej »
Opublikowano 29-06-2014 23:55
 
więcej »

« poprzednia
1|...3|4|5|...|136|137|138
następna »