aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczki, przewozu osóbProgram
Poniedziałek, 22 grudnia 2014
Imieniny: Bożeny, Drogomira, Zenona
Opublikowano 23-11-2014 21:16
26 października 2014 r. w kościele NSPJ w Grudziądzu-Tarpnie odprawiona została uroczysta Msz św. wieńcząca obchody 30.rocznicy porwania i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. W uroczystości udział wzięli księża parafialni oraz Ojciec Eugeniusz Kamiński (MIC) z parafii NS NMP w Grudziądzu i Ojciec Kajetan ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Werbistów w Grupie. Na uroczystość przybyli licznie wierni z parafii i miasta oraz przedstawiciele Solidarności z przewodniczącym Zarządu Regionu Jackiem Żurawskim - w obecności pocztów sztandarowych. Chór parafialny Sursum Corda uświetnił uroczystą mszę św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. proboszcz Zbigniew Gański. Tylko życie w prawdzie może nas wyzwolić od zła – powiedział ks. Gański wzywając wszystkich do modlitwy o to, abyśmy byli wierni wartościom i umieli zło zwyciężać dobrem. W trakcie uroczystej Mszy św. ks. Zbigniew Gański poświęcił proporzec Duszpasterstwa Ludzi Pracy im. ks. Jerzego Popiełuszki w Grudziądzu. Po mszy św. uczestnicy liturgii mogli uczestniczyć w prelekcji, którą poprowadził parafianin i zarazem nasz związkowy koordynator w Grudziądzu Adam Ronowski na temat kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W krótkim zarysie przedstawił również historię proporca uwieńczoną na zdjęciach i slajdach. Nadesłała - Renata Kucharska
więcej »
Opublikowano 23-11-2014 20:56
  Skończyły się wybory i żałosne widowisko pt. PKW liczy głosy, zatem czas abyśmy wszyscy wrócili do spraw związkowych i pracowniczych. Jedną z nich jest podnoszony już wcześniej problem wyzyskiwania pracowników i ułożenie z tych, którzy to czynią regionalnej "Czarnej Listy". Pomysł nie jest nowy, lecz wciąż nie zrealizowany. Tymczasem mamy próby takich działań w różnych regionach NSZZ"S". Ostatnio "na tapecie" znalazła się fabryka Trend Fashion w podkrakowskich Myślenicach.. Powstaje tam luksusowa odzież, którą można znaleźć m.in. na półkach Próchnika czy Vistuli. Każdy stylowy garnitur, z czterocyfrową ceną na metce okupiony jest wyzyskiem myślenickich szwaczek. Jak donosi OZZZ Inicjatywa Pracownicza - pracownice szyją ubrania w w hali bez klimatyzacji, badania lekarskie są fikcją a urlopy zostały zakazane. Prosząca o anonimowość pracownica dostaje niecałe 1,3 grosza za obrobienie marynarki na 2 maszynach. Za dniówkę wyciąga ok. 50 zł, z czego jakieś 7 zł z akordu – czyli ok. 1000 –1100 zł za miesiąc. Mówi, że 50–60 zł za dniówkę to standard w zakładzie. Załoga ma akord zespołowy, ale stawki akordowe są zróżnicowane i tajne. Ludzie nie wiedzą czemu ktoś ma np. 1 grosz za czynność, a ktoś 0,62 grosza. W sumie daje to różnice w miesięcznym wynagrodzeniu netto ok. 200 zł między pracownicami. Z kolei w rozliczeniach czasu pracy stosuje się niejasną dla pracowników kategorię (uwaga!) motogodziny.
  Podobne kwiatki mamy w naszym Regionie, stąd prosimy o nadsyłanie udokumentowanych prób, czy działań wyzysku, oszustwa wobec pracowników. Gwarantujemy anonimowość i interwencję.
Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 23-11-2014 12:33
 
więcej »
Opublikowano 20-11-2014 15:00
Winnych ukarać, wybory powtórzyć
więcej »
Opublikowano 19-11-2014 21:07
   Obradująca dzisiaj w Warszawie Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wybrała nową radę krajowego funduszu strajkowego oraz przyjęła nowy wzór deklaracji. To piersze robocze posiedzenie KK w tej kadencji.
   Posiedzenie rozpoczęło się od modlitwy i złożenia kwiatów na grobie patrona „Solidarności” bł ks. Jerzego Popiełuszki. Przewodniczący Związku Piotr Duda przekazał proboszczowi parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu ks. dr Marcinowi Brzezińskiemu ufundowaną przez Komisję Krajową wystawę poświęconą ks. Jerzemu oraz podarował kopię dekretu ustanawiającego bł ks. Jerzego Popiełuszkę patronem „Solidarności”.
    Mieczysław Jurek, szef Zarządu Regionu Pomorze Zachodnie nadal będzie kierował Radą Krajowego Funduszu Strajkowego - tak zdecydowali członkowie Komisji Krajowej. KK wybrała 15 osobową radę, która będzie rozpatrywała, przyznawała oraz wnioskowała do Komisji Krajowej o dysponowanie środkami z krajowego funduszu strajkowego.
     Oprócz przewodniczącego w radzie znaleźli się: Marek Bogusz, Kazimierz Grajcarek, Grzegorz Iwanicki, Jerzy Jaworski, Waldemar Krenc, Bogdan Kubiak, Mirosław Miara, Bogusław Motowidełko, Mirosław Piórek, Jerzy Smoła, Waldemar Sopata, Kazimierz Staszewski, Leszek Walczak oraz Jerzy Wielgus. Krajowy fundusz strajkowy jest funduszem celowym, przeznaczonym na finansowanie akcji związkowych i jest tworzony z części składki związkowej.
W posiedzeniu wzięli udział także nasi przedstawiciele: Jacek Żurawski i Janusz Dębczyński.
więcej »
Opublikowano 19-11-2014 20:58
    Wczoraj Państwowa Komisja Wyborcza podała, że PSL wygrał (na podstawie danych z ok. 80 proc. protokołów) wybory do wielu sejmików wojewódzkich. Także w Świętokrzyskiem. To zaskoczyło wiceszefa kieleckiej Wojewódzkiej Komisji Wyborczej, bo do tamtego momentu do PKW nie wysłano... ŻADNEGO protokołu.
    Już wczoraj portal niezalezna.pl alarmował, że wynik PSL jest co najmniej podejrzany. Według danych z ok. 80 proc. protokołów PSL wygrał wybory do sejmików w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, mazowieckim i opolskim! A w Świętokrzyskiem miał zdobyć rekordowe 49,9 proc. Dzisiaj wychodzi na jaw coraz więcej faktów, które pozwalają na użycie mocniejszych słów. O fałszerstwach.
     Szokująco brzmią także ustalenia dziennikarzy "Rzeczpospolitej", którzy rozmawiali z zastępcą przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach, który zapewnia, że nie wysłano do Warszawy żadnego z protokołów. Tekst na portalu rp.pl opublikowany został dzisiaj tuż przed 15.
Więcej tu niezalezna.pl/61568-pkw-oglosila-sukces-psl-u-szef-komisji-z-kielc-ale-my-nie-wyslalismy-protokolow
więcej »
Opublikowano 18-11-2014 22:41
Mieliśmy tu podać jak w minionych wyborach poszło członkom Solidarności, ale nie da się ponieważ w kraju jest totalny bajzel! Czegoś podobnego jeszcze nie widziałem: mnożą się karty na poszczególnych kandydatów, zmieniane są wyniki w okręgach już policzonych (ręcznie), na facebooku pokazują zdjęcia podartych i sztukowanych protokółów ... To jakiś horror. Nasza demokracja właśnie wpadła w kolejny dołek, a może nawet dół....
więcej »
Opublikowano 18-11-2014 22:26
     Z powodu kłopotów z systemem informatycznym nadal nie ma pełnych oficjalnych wyników wyborów samorządowych, które odbyły się w niedzielę. Najdłużej trwa ustalanie wyników wyborów do sejmików wojewódzkich. Wojewódzkie komisje wyborcze w całym kraju informują, że nie otrzymują protokołów z powiatowych i miejskich komisji wyborczych. Protokoły te są podstawą do obliczenia wyników wyborów do sejmików.
    W 2010 roku Platforma wygrała w 12 sejmikach, PiS w dwóch, a PSL - w jednym. PO zwyciężyła w województwach: lubuskim, opolskim, dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, małopolskim i łódzkim. Prawo i Sprawiedliwość wygrało w województwach: lubelskim i podkarpackim. PSL zwyciężyło w świętokrzyskim. W województwie podlaskim PO i PiS uzyskały równą liczbę mandatów.
Podczas wyborów w 2006 roku Platforma Obywatelska wygrała w 8 sejmikach wojewódzkich, PiS wygrało w 6 sejmikach. W jednym województwie - opolskim - PO i PiS zdobyły równą liczbę mandatów - po 8. W jednym sejmiku - świętokrzyskim - wygrało PSL.
    Jak wynika z cząstkowych nieoficjalnych wyników głosowania w tegorocznych wyborach samorządowych, które podała PKW, w wyborach do sejmików PO prowadzi w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim. PiS wygrywa w województwie: podkarpackim, śląskim i małopolskim. W pozostałych dziesięciu województwach wygrywa PSL.
     W sejmiku w woj. kujawsko-pomorskim prowadzi PSL z 28,23 proc., wyprzedzając PO, która ma 28,07 proc. głosów i PiS - z 21,20 proc. Na kolejnym miejscu jest SLD z 12,66 proc. głosów. Progu wyborczego nie przekroczyły: Nowa Prawica z 3,54 proc. głosów, Ruch Narodowy z 0,91 proc. głosów i Demokracja Bezpośrednia (0,16 proc.).
więcej »
Opublikowano 13-11-2014 20:10
P. Duda: Polska samorządowa to dziecko „Solidarności”
- Polska samorządowa to dziecko NSZZ "Solidarności", dlatego związek angażuje się w wybory – tłumaczył dziennikarzom Piotr Duda podczas regionalnej konwencji Pis w Rzeszowie.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, lider Solidarności podziękował działaczom, którzy posłuchali jego apelu i zaangażowali się w wybory, kandydując do władz na rożnych szczeblach. - Tu są nasze małej ojczyzny i tu musimy być jako członkowie Solidarności - zaznaczył.
Przewodniczący podkreślił, że władza musi służyć społeczeństwu, a nie działać przeciw niemu. Zdaniem Dudy, w ostatnich latach było dużo przykładów, gdzie władza nie liczyła się z głosem społeczeństwa.
- Jako społeczeństwo pamiętamy i będziemy rozliczać tych wszystkich ludzi i tych wszystkich posłów, którzy chcą się ukryć i kandydują do samorządu, a głosowali przeciwko wielu milionom ludzi, którzy podpisali się pod wnioskami pod referendum w sprawie wieku emerytalnego, o referendum ws. sześciolatków i wiele bardzo ważnych inicjatyw obywatelskich zabili. My im tego nie zapomnimy - oświadczył szef "S".
Piotr Duda wręczył marszałkowi woj. podkarpackiego Władysławowi Ortylowi wyróżnienie, jakie otrzymali św. Jan Paweł II i śp. prezydent Lech Kaczyński.
więcej »

« poprzednia
1|...3|4|5|...|150|151|152
następna »