aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczki, przewozu osóbProgram
Sobota, 01 listopada 2014
Imieniny: Konrada, Seweryny, Wiktoryny
Opublikowano 24-09-2014 20:17
W Enerdze mnożą się procesy sądowe, które wytaczają zwalniani pracownicy.
Zarządzający Energą doszli do wniosku, że mogą bezkarnie łamać ustalenia Umowy Społecznej, gdyż pracownik jest tchórzliwy i nie pójdzie do sądu bronić swych praw. Sądzą, że konieczność wpłacenia „wadium” sądowego zablokuje pracowników, a ponadto wystraszą ich super kancelarie prawne, na które mogą pozwolić sobie pracodawcy z Energi. Jednakże życie lubi zaskakiwać bo okazuje się, że Polacy w dalszym ciągu potrafią zawalczyć o swoje. Wygląda to już na totalne lanie. W ostatnim czasie dwa kolejne procesy zakończyły się przywróceniem do pracy. Na dniach ruszą procesy pracowników EOiS-u, w przygotowaniu są pozwy przeciw ENVIE, Ekotrade, Oświetleniu, Operatorowi. Po ostatnim zamachu na ludzi ze „wsparcia” w centrali Operatora to pozwy pójdą w dziesiątki. Co na to łamacze prawa z giełdowej spółki Energa ? ? ?
więcej »
Opublikowano 24-09-2014 19:15

Protestujący górnicy przekazali petycję przedstawicielowi rząduW środę od godz. 4 około 200-osobowa grupa górników zablokowała polsko-rosyjskie przejście kolejowe w Braniewie. Protestujący podkreślają, że to akcja "obywatelskiego sprzeciwu wobec nadmiernego importu węgla z Rosji". Ich zdaniem rosnący import rosyjskiego surowca jest jedną z głównych przyczyn dramatycznej sytuacji w polskim górnictwie. Jak tłumaczył Stanisław Kłysz wiceprzewodniczący sekcji krajowej węgla kamiennego Solidarności, akcja ma uniemożliwić wjazd do Polski transportu węgla z Rosji. Związkowcy zajęli pięć torów, a służby kolejowe wstrzymały ruch pociągów. - Możemy blokować przejście nawet do końca tygodnia, chcemy zwrócić uwagę na to, że do kraju wpuszczany jest tańszy węgiel, że nikt się nie interesuje tak potężną branżą, jaką jest górnictwo i przez to zabezpieczeniem energetycznym kraju - podkreślił Kłysz. To akcja obywatelskiego sprzeciwu wobec nadmiernego importu węgla z Rosji - wyjaśnia szef śląsko- dąbrowskiej Solidarności. Dominik Kolorz przypomniał, że już w kwietniu, gdy rząd rozmawiał z górnikami o problemach branży, związkowcy zapowiadali że wezmą sprawy w swoje ręce. - Obiecano nam wprowadzić koncesje na węgiel, obiecano nam wprowadzić certyfikaty, nic z tych rzeczy nie zostało wykonanych - mówił Dominik Kolorz.

więcej »
Opublikowano 24-09-2014 18:55
solidarnośćJak dziś ustalili członkowie Prezydium ZR - najbliższe posiedzenie Zarządu Regionu odbędzie się w dniu 3 października 2014r. Podczas obrad, oprócz stałych punktów obrad (sprawozdania) ma być poruszona sytuacja pracowników w firmach objętych akcją protestu (głównie firmy chemiczne + KPTS). Przedstawione będą też postępy w realizacji programu unijnego i zadania na przyszłość w tej sprawie. Omówione też będą założenia programowe na Krajowy Zjazd Delegatów, jaki odbędzie się w dniach 8-9 października w Bielsku Białej.
Na fot. poprzedni i obecny szef Regionu (gospodarz KZD) Podbeskidzie ( Marcin Tyrna (z lewej) i Marek Bogusz.
więcej »
Opublikowano 17-09-2014 22:16

Koleżanki i Koledzy,

20 września w Częstochowie,  w imieniu Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”, składane będą kwiaty u stóp pomnika naszego patrona bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wszystkich, którzy w tym czasie będą już obecni w Częstochowie serdecznie zapraszamy na godz. 17. 00 u zbiegu ulic ks. Jerzego Popiełuszki i Alei Sienkiewicza.

Pozdrawiam serdecznie

Ewa Zydorek

więcej »
Opublikowano 12-09-2014 08:16
Zarząd Regionu Toruńsko - Włocławskiego NSZZ "Solidarność" prowadzi w ramach zasady konkurencyjności zapytanie ofertowe na przygotowanie i realizację wykładów eksperckich w ramach konferencji, grup roboczych i seminariów jako inicjatyw podejmowanych na poziomie lokalnym i regionalnym mających na celu zwiększanie zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorców w ramach projektu pn. „SKUTECZNI W DZIAŁANIU – INNOWACYJNI W ZMIANACH” realizowanego w poddziałaniu 8.1.3 Wzmacnianie lokalnego partnerstwa na rzecz adaptacyjności Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Zapraszamy Państwa do złożenia swojej oferty.
Formularz oferty proszę złożyć do 23.09.2014r do godz 12.00
Proszę o przesłanie potwierdzenia odczytania wiadomości.
Pozdrawiam
Tomasz Jeziorek - Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność"
ul. Piekary 35/39; 87-100 Toruń , tel +48 669 697 555, tel/fax - 56 622 45 75
 
Więcej - naciśnij na górnej listwie (z prawej) przycisk - "Program", lub ten link www.solidarnosc.torun.pl/119,program.html
     
więcej »
Opublikowano 12-09-2014 08:15
 
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 12-09-2014 08:15
- Pamiętamy szumne zapowiedzi władz województwa i polityków odnośnie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ostaszewie. Azjaci do Polski przyjechali, otworzyli działalność, skorzystali z ulg i w większości wyjechali.
 - Założeniem, które leżało u podstaw powstania strefy, było obniżenie wysokiego bezrobocia w gminach wokół Torunia. Japończycy dostali możliwość wybudowania fabryk i zatrudnienia pracowników. Przez pięć lat korzystali z ulg przyznanych przez nasze państwo. Nigdy nie spełnili jednak swoich obietnic w zakresie poziomu zatrudnienia i płac, o których była mowa na początku. Najczęściej pracownicy dostawali kwoty oscylujące w granicach najniższej krajowej.
- Przywieźli jednak technikę.
To kolejny mit. W fabrykach zlokalizowanych w strefie nigdy niczego nie produkowano. Były one wielką montownią. Części przywożono i składano na naszym terenie. Na granicy rentowności firmy oscylowały od początku. Dużo płaciły za komponenty sprzętu, więc musiały obcinać koszty. Oczywiste jest, czyim odbyło się to kosztem.
- Któraś japońska firma realnie jeszcze tam funkcjonuje?
Pozostał Sharp. Jego przedstawiciele zapewniają, że nadal będą tutaj działali. Mamy jednak swoje źródła i wiemy, że jest to nieprawda. W mediach zagranicznych, zajmujących się biznesem, pojawiła się informacja, że firma ta sprzedała już swoje zakłady pod Toruniem tajlandzkiemu lub tajwańskiemu koncernowi z podobnej branży. Organizacja zakładowa poprosiła w Sharpie o wyjaśnienia w tej sprawie, ale uzyskała wymijające odpowiedzi. Prosiliśmy o spotkanie z Japończykami, ale jest ono nam utrudniane. Polska menadżer o nazwisku Senator od zawsze była nieprzychylna związkom i teraz podejrzewam, że jest podobnie. Właściciele zakładu mogą nawet nie wiedzieć o prośbie „Solidarności”.
Przeczytaj całość tu - pozatorun.pl/archiwa/solidarnosc-cudu-made-in-japan-w-ostaszewie-nie-bedzie
więcej »
Opublikowano 12-09-2014 08:15
12 września, w piątek wieczorem, we włocławskim Casino odbył się koncert  znakomitego ARSENAŁu - zespołu rockowego w którym gra dwóch członków Zarządu Regionu: Wiesław Herliczko i Sławek Dorsz (obaj gitary). Chłopaki byli w doskonałej formie i "wymietli" na maxa! Tu możecie posłuchać (i trochę zobaczyć) jak świetnie zinterpretowali znany przebój walijskiej grupy hard rockowej Budgie - TURN THE STONE.   
więcej »
Opublikowano 09-09-2014 22:44
Image and video hosting by TinyPic
Kolejarze z Torunia członkowie Solidarności w osobach Edmunda Szymborskiego, Bogumiły Jabłońskiej ,Elżbiety Ryneckiej i Zbigniewa Zakrzewskiego wzięli udział w pielgrzymce na terenie Norwegi .Trasę pielgrzymki obrali Polacy w 1985 roku ,którzy jako pierwsi na świecie postawili pomnik zamordowanemu kapłanowi Ks Jerzemu Popiełuszce, przy którym kolejarze z Torunia oddali hołd pochylając sztandar Węzła Solidarności z 1980 roku. Wyjazd kolejarzy z Torunia na pielgrzymkie do Norwegi miał charakter religijny, ponieważ pielgrzymi przekazali relikwie Bł. Ks. Jerzego oraz relikwie Św. siostry Faustyny, oraz obraz bł. Ks Jerzego. W
trakcie uroczystych Mszy Św. w których były przekazywane relikwie i obraz powiewały flagi solidarności z Torunia kolejarzy, Gdańska, Warszawy, Białegostoku Zakopanego. Marsz pielgrzymkowy rozpoczął się po Mszy św. z Askim do Mariaholm trasa około 29 km. Polacy mieszkający i pracujący w Norwegi okazali nam wielką wdzieczność za wsparcie ich inicjatyw związanych z kontynuowaniem marszów pielgrzymkowych które w mięsiacu sierpniu odbywają sie w Polsce.
 Tekst i foto Edmund Szymborski
więcej »

« poprzednia
1|...3|4|5|...|145|146|147
następna »