aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Poniedziałek, 24 kwietnia 2017
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
Opublikowano 28-02-2017 20:31
hosting
    Wiele wskazuje na to, iż w naszym regionie nie ma większych kłopotów z wprowadzeniem nowej stawki płacy za godzinę pracy  - 13 zł. Pewna ostrożność tego stwierdzenia bierze się stąd, iż nie ma pewności czy wszyscy zainteresowani wiedzą o swoim prawie. Niestety, część pracowników (zwłaszcza w rolnictwie i budownictwie) nadal świadomie pracuje bez umów ("na czarno"), a tu już trudno o skuteczną interwencję.
   Jak do tej pory do Zarządu Regionu zgłosiły się cztery osoby (w tym jedna także "w imieniu grupy zatrudnionych"). Dwie interwencje polegały na wyjaśnieniu, że w 2017 roku płaca minimalna wzrosła o 150 zł dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę i wynosi 2000 zł brutto. To znaczy, że pracownicy, dotychczas najmniej zarabiający, mogą liczyć na pensję w wysokości 1459 zł "na rękę". Proszący o interwencję przeliczali to bardziej korzystnie, jednak - niestety - nieprawidłowo.
    Podobnie było w przypadku trzeciej interwencji. Po telefonicznej rozmowie z pracodawcą zainteresowanego udało się wyjaśnić nieporozumienie na tle płacy godzinowej. Przypomnijmy zatem, że minimalna stawka godzinowa nie może być niższa niż 13 zł. Warto dodać, że pracodawcy od początku roku zobligowani są do wypłaty pełnej stawki płacy minimalnej, również osobom, które zatrudnienie podejmują po raz pierwszy. Dotychczas, debiutanci na rynku płacy mogli dostawać tylko 80 proc. ustawowej płacy minimalnej.
   W przypadku czwartej sprawy - zgłoszono ją do PIP, jednak z informacji zgłaszającego wynika, iż została załatwiona polubownie.
więcej »
Opublikowano 21-02-2017 21:17
hosting
   W styczniu, w naszym, województwie zdarzyło się (zostało zgłoszonych do PIP) 21 wypadków przy pracy, z czego 4 były śmiertelne, 12 ciężkie, 5 lekkich. Oto przebieg niektórych z nich.
   * 03 stycznia 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 03 stycznia 2017 roku ok. godz. 10.40 uległ pracownik składu opału w Toruniu. Pracownik dostarczył samochodem workowany węgiel do klienta. Stojąc na zewnątrz obok kabiny samochodu nagle źle się poczuł i zasłabł. Klient do którego kierowca dostarczył towar podjął akcję reanimacyjna i wezwał karetkę pogotowia. Przybyłe na miejsce służby ratownictwa medycznego kontynuowały akcję. Prowadzone czynności nie dały rezultatu i poszkodowany zmarł.
   * 04 stycznia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o ciężkim wypadku, któremu w dniu 04 stycznia 2017 roku ok. godz. 14.00 uległ pracownik przedsiębiorstwa budowlanego w Nakle nad Notecią. W czasie przechodzenia przez plac na terenie zakładu poszkodowany został potrącony przez cofającą ładowarkę. W wyniku zdarzenia pracownik doznał urazów głowy. Dwa dni po wypadku w wyniku odniesionych urazów poszkodowany zmarł.
   * 12 stycznia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 11 stycznia 2017 roku ok. godz. 07.30 uległ pracownik zakładu przetwórstwa spożywczego w Kruszwicy. Podczas opróżniania zbiornika zawierającego roztwór wody z wapnem poszkodowany został oblany cieczą o temperaturze ok. 600C. Poparzeniu uległo ok. 50% powierzchni ciała.
   * 13 stycznia 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 13 stycznia 2017 roku ok. godz. 08.55 uległ pracownik zakładu przetwórstwa drewna w Runowie Krajeńskim. Operator wózka jezdniowego z napędem silnikowym najechał wózkiem na stopę poszkodowanego powodując jej zmiażdżenie.
   *  16 stycznia 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 16 stycznia 2017 roku ok. godz. 08.00 na terenie zakładu przetwórstwa drewna w Brodnicy uległ pracownik zatrudniony na stanowisku stolarza. Podczas obsługi pilarki do cięcia drewna poszkodowany operował prawą dłoń w strefie roboczej maszyny. Doszło do kontaktu palców z narzędziem tnącym, w wyniku czego zranione zostały trzy palce.
   * 18 stycznia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 20 stycznia 2017 roku ok. godz. 19.35 uległa pracownica zakładu przetwórstwa owocowo – warzywnego w Grudziądzu. Podczas wymiany wałka z folią w pakowarce do żywności nastąpiło obsunięcie metalowego elementu, który uderzył w prawą dłoń powodując zranienie IV palca, w tym amputację paliczka.
   * 25 stycznia 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 25 stycznia 2017 roku ok. godz. 05.50. uległa pracownica zakładu produkcji artykułów spożywczych we Włocławku. Podczas ręcznego wprowadzania bibuły pomiędzy grzałki pakowarki nastąpiło pochwycenie palców lewej dłoni przez obracające się elementy grzewcze. W wyniku tego zdarzenia nastąpiła amputacja dwóch palców.
   * 27 stycznia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 27 stycznia 2017 roku ok. 10.45 na terenie zakładu produkcji przyrządów pomiarowych i kontrolnych w Toruniu uległ pracownik firmy budowlanej z Torunia. W trakcie wykonywania demontażu drzwi transformatorowni doszło do porażenia prądem elektrycznym pracownika.
   * 27 stycznia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 04 stycznia 2017 roku ok. godz. 06.40 uległ pracownik zakładu naprawy taboru w Toruniu. Po rozłączeniu wózka wagonowego od pudła wagonu poszkodowany chciał wejść do kanału naprawczego. W tym samym momencie inni pracownicy przesunęli wózek wagonu a koło najechało na stopę pracownika. Spowodowało to otwarte złamanie palucha stopy.
   * 27 stycznia 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 26 stycznia 2017 roku ok. godz. 15.10 uległ pracownik firmy usługowo budowlanej w miejscowości Pęperzyn. Poszkodowany wykonując prace związane z kruszeniem gruzu chciał przy użyciu metalowego łomu usunąć kawałek gruzu, który zablokował kruszarkę. W pewnym momencie nastąpiło odbicie i odrzucenie łomu, który następnie uderzył mężczyznę w głowę.
Źródło PIP Bydgoszcz
więcej »
Opublikowano 20-02-2017 20:37
hosting
   17 lutego 1981 ówczesny rząd komunistyczny zgodził się na rejestrację Niezależne Zrzeszenie Studentów. Pierwszym szefem NZS-u został Jarosław Guzy. Nazwa Niezależne Zrzeszenie Studentów została ustalona na spotkaniu 60 grup założycielskich z uczelni w całej Polsce, które spotkały się w dniach 18–19 września 1980 na Politechnice Warszawskiej. Wybrano tę nazwę w demokratycznym głosowaniu. Odpadły propozycje: Solidarność Zrzeszenia Studentów Polskich i Niezależne Zrzeszenie Studentów Polskich. Ustalono również, że Warszawa będzie siedzibą NZS, przyjęto statut i wybrano Ogólnopolski Komitet Założycielski w składzie m.in.: Mirosław Augustyn, Piotr Bikont, Wojciech Bogaczyk, Stefan Cieśla, Jacek Czaputowicz, Teodor Klincewicz, Barbara Kozłowska, Maciej Kuroń, Krzysztof Osiński, Leszek Przysiężny, Marek Sadowski. Po wprowadzeniu stanu wojennego NZS zostało zdelegalizowane, a wielu jego działaczy aresztowanych. W kilku ośrodkach akademickich NZS prowadziło jednak działalność podziemną. Odrodzenie NZS nastąpiło w maju 1988 roku, kiedy to na fali protestów robotniczych odbyły się pierwsze, bardziej masowe – solidarnościowe działania studentów. Ich przejawem, oprócz szeregu wieców, strajków i innych wystąpień, było zorganizowanie Zjazdu NZS, który odbył się w Gdańsku, w Kościele Św. Bartłomieja, gromadząc przedstawicieli NZS wszystkich najważniejszych ośrodków akademickich. Powstały wówczas struktury NZS, Zarząd Zrzeszenia wraz z Prezydium. 22 września 1989 roku NZS został ponownie zalegalizowany przez Sąd Najwyższy w Warszawie. Stopniowo zmieniał też profil swojej działalności, zdecydowanie ograniczając inicjatywy polityczne na rzecz reprezentowania interesów studentów oraz realizowania przedsięwzięć kulturalno-rozrywkowych, stając się tym samym organizacją o typowo studenckim charakterze. Obecnie przewodniczącym NZS jest Michał Moskal z Uniwersytetu Warszawskiego.
    Jednym z najbardziej znanych byłych działaczy toruńskiego NZS jest Zbigniew Nowek - pierwszy przewodniczący, po wybuchu stanu wojennego komuniści umieścili go na liście 199 najbardziej poszukiwanych. Warto tu dodać, że działał w podziemnym wydawnictwie "Alternatywy", w którym przed rozpoczęciem strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 wydrukowano ulotkę w obronie Anny Walentynowicz. W 1990 roku zaczął karierę w służbach specjalnych Rzeczpospolitej.
więcej »
Opublikowano 16-02-2017 22:12
hosting
 
16 lutego w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Toruniu o godz. 17 odbyła się uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności ks. prałatowi Józefowi Nowakowskiemu, duszpasterzowi Ludzi Pracy Regionu Toruńsko-Włocławskiego. Odznaczenie zostało przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Suski w obecności władz państwowych, miejskich i organizacyjnych Solidarności.
Uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności odbyła się 16 lutego 2017 r. w kościele Wniebowzięcia NMP i bł. ks. S.W. Frelichowskiego. Odznaczenie wręczył zasłużonemu duchownemu wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i przedstawiciele Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność". Gratulacje odznaczonemu wraz z okolicznościowym upominkiem złożył prezydent Torunia Michał Zaleski.
więcej »
Opublikowano 15-02-2017 21:21
hosting
     Od stycznia 2017 r. obowiązuje minimalna stawka godzinowa dla pracujących w ramach umowy zlecenia. Jeśli Twój szef zapłacił Ci mniej niż 13 zł brutto (ok. 9,7 zł netto) poinformuj nas o tym! Wypełnij poniższy formularz, a my przekażemy informację do właściwego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy, która dokona kontroli. Uwaga! Zapewniamy osobom zgłaszającym pełną anonimowość. Formularz kontaktowy: www.tysol.pl/formularz
   Twoje dane kontaktowe są tylko do naszej wiadomości. Informujemy też, że zgłoszenia anonimowe nie będą uwzględniane.
więcej »
Opublikowano 14-02-2017 20:29
hosting
   Powstanie film o niezwykłej historii, jaka miała miejsce 13 grudnia 1981 roku w mieście Lipno. Przypomnijmy w wielkim skrócie.
Jesienią 1981 roku jedna z największych komisji zakładowych w zakładach KONWEKTOR Lipno podjęła decyzje o ufundowaniu sobie związkowego sztandaru. Datę jego uroczystego poświęcenia wyznaczono na niedzielę 13 grudnia 1981 roku, jednak rankiem tego dnia zastali zerwane ze słupów informacyjnych plakaty, "wyczyszczone" solidarnościowe tablice - stan wojenny. Mimo wszystko przewodniczący "S" z KONWEKTORA jakby nigdy nic się nie stało powiadomił dyżurnego MO, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami o godz. 1200 odbędzie się msza święta, a po niej przemarsz członków NSZZ"S" przez miasto. Gamoniowaty dyżurny... zgodził się i nawet razem skoordynowali trasę przejścia, żeby milicjanci mogli zabezpieczyć jak np. procesję na Boże Ciało.
   Związkowcy nie mogli uwierzyć, ale o godz. 1100, w tajemnicy, z miejsca ukrycia (mieszkanie Zygmunta Lewandowskiego) przetransportowali sztandar do kościoła WNMP w Lipnie. Proboszcz ks. Józef Kaźmierski uroczyście odprawił mszę, poświęcił sztandar, a następnie setki ludzi, niosąc emblematy właśnie zdelegalizowanej NSZZ"S" najspokojniej w świecie przemaszerowały przez miasto (funkcjonariusze MO regulowali ruch!) do świetlicy OSP, gdzie bez pośpiechu wbito gwoździe pamiątkowe... 
   Dopiero następnego dnia rozszalała się burza. Wściekli SB-cy szaleli po mieście, zgarniali głównych członków uroczystości, przystąpili do aresztowań, poszukiwań związkowców i rzecz jasna sztandaru.... Zaczęła się fascynująca historia.
   O tym, wszystkim opowiemy w filmie, jaki mamy zamiar nakręcić pod egidą Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ"S". Dziś, podczas posiedzenie Prezydium ZR zapadła decyzja na ten temat. Głównymi realizatorami będą Ariel Paprota i Dariusz Czapiewski, koordynatorem Piotr Grążawski. Film powinien mieć premierę 13 grudnia tego roku.
Fot. Młodzi (choć z dorobkiem) filmowcy: Ariel Paprota i Dariusz Czapiewski - obaj pochodzą z Lipna, są bliskimi krewnymi bezpośrednich uczestników wydarzeń.
więcej »
Opublikowano 12-02-2017 21:45
 
hosting
więcej »
Opublikowano 09-02-2017 20:27
hosting
   Firma nie będzie mogła wypowiedzieć umowy o pracę np. babci, która zastępuje matkę w opiece nad dzieckiem. Zweryfikowana zostanie jednak zasadność ochrony innych osób.
   Wszystko wskazuje na to, że prezydencki projekt zmian w kodeksie pracy zostanie uchwalony – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. Reprezentatywne centrale związkowe i organizacje pracodawców porozumiały się w sprawie poszczególnych rozwiązań zawartych w projekcie. Obie strony zgodziły się m.in. na objęcie ochroną przed zwolnieniem pracowników – lub innych członków rodziny, którzy korzystają z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego w zastępstwie matki (czyli np. babci, dziadka lub cioci dziecka; dotyczy to wyjątkowych sytuacji np. śmierć matki lub jej pobyt w szpitalu).
   Strony zgodziły się również na dokonanie przeglądu grup pracowników chronionych obecnie przed zwolnienie. Jest ich ponad 40 i warto przeanalizowania czy w każdym przypadku szczególna ochrona jest uzasadniona. Stronom udało się tez porozumieć w sprawie wydłużenia terminu na sprostowanie świadectwa pracy z obecnych 7 do 14.
więcej »
Opublikowano 08-02-2017 20:25
hosting
   Ksiądz Józef Nowakowski to długoletni (40 lat!) proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny w Toruniu, kapelan Solidarności - od sierpnia ubiegłego roku na emeryturze.
   Urodził się 16 lutego 1940 roku w Opaleniu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1964 roku w Pelplinie. Okres wikariatu spędził w Toruniu (od 1972 roku). Cztery lata później został proboszczem. Jest m.in.: kapelanem honorowym Jego Świątobliwości; kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej Toruńskiej; kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Chełmżyńskiej; Dziekanem Dekanatu Toruń I; Diecezjalnym Asystentem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich; Diecezjalnym Duszpasterzem Rodzin; Diecezjalnym Duszpasterzem Ludzi Pracy; Asystentem Rycerstwa Niepokalanej.
    Cała Polska usłyszała o Nim po tym, gdy późnym wieczorem 19 października 1984 roku na Jego plebani pojawił się Waldemar Chrostowski, kierowca porwanego przez funkcjonariuszy SB księdza Jerzego Popiełuszki. Proboszcz kościoła mariackiego usłyszał tą ponurą wiadomość jako jeden z pierwszych i to on sprawę nagłośnił.
   Jego aktywność, niezłomna postawa sprawiły, że był nie tylko świadkiem, lecz również uczestnikiem wielu ważnych wydarzeń religijnych, społecznych, a nawet politycznych.
    Wkrótce - 16 lutego, podczas uroczystej sesji Zarządu Regionu zostanie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Takiego zaszczytu dostępują tylko osoby o wyjątkowych zasługach dla Polski.
O sprawie jeszcze będziemy informowali.
więcej »

« poprzednia
1|...3|4|5|...|205|206|207
następna »