aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczki, przewozu osóbProgram
Środa, 22 października 2014
Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa
Opublikowano 12-09-2014 08:15
 
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 12-09-2014 08:15
- Pamiętamy szumne zapowiedzi władz województwa i polityków odnośnie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ostaszewie. Azjaci do Polski przyjechali, otworzyli działalność, skorzystali z ulg i w większości wyjechali.
 - Założeniem, które leżało u podstaw powstania strefy, było obniżenie wysokiego bezrobocia w gminach wokół Torunia. Japończycy dostali możliwość wybudowania fabryk i zatrudnienia pracowników. Przez pięć lat korzystali z ulg przyznanych przez nasze państwo. Nigdy nie spełnili jednak swoich obietnic w zakresie poziomu zatrudnienia i płac, o których była mowa na początku. Najczęściej pracownicy dostawali kwoty oscylujące w granicach najniższej krajowej.
- Przywieźli jednak technikę.
To kolejny mit. W fabrykach zlokalizowanych w strefie nigdy niczego nie produkowano. Były one wielką montownią. Części przywożono i składano na naszym terenie. Na granicy rentowności firmy oscylowały od początku. Dużo płaciły za komponenty sprzętu, więc musiały obcinać koszty. Oczywiste jest, czyim odbyło się to kosztem.
- Któraś japońska firma realnie jeszcze tam funkcjonuje?
Pozostał Sharp. Jego przedstawiciele zapewniają, że nadal będą tutaj działali. Mamy jednak swoje źródła i wiemy, że jest to nieprawda. W mediach zagranicznych, zajmujących się biznesem, pojawiła się informacja, że firma ta sprzedała już swoje zakłady pod Toruniem tajlandzkiemu lub tajwańskiemu koncernowi z podobnej branży. Organizacja zakładowa poprosiła w Sharpie o wyjaśnienia w tej sprawie, ale uzyskała wymijające odpowiedzi. Prosiliśmy o spotkanie z Japończykami, ale jest ono nam utrudniane. Polska menadżer o nazwisku Senator od zawsze była nieprzychylna związkom i teraz podejrzewam, że jest podobnie. Właściciele zakładu mogą nawet nie wiedzieć o prośbie „Solidarności”.
Przeczytaj całość tu - pozatorun.pl/archiwa/solidarnosc-cudu-made-in-japan-w-ostaszewie-nie-bedzie
więcej »
Opublikowano 12-09-2014 08:15
12 września, w piątek wieczorem, we włocławskim Casino odbył się koncert  znakomitego ARSENAŁu - zespołu rockowego w którym gra dwóch członków Zarządu Regionu: Wiesław Herliczko i Sławek Dorsz (obaj gitary). Chłopaki byli w doskonałej formie i "wymietli" na maxa! Tu możecie posłuchać (i trochę zobaczyć) jak świetnie zinterpretowali znany przebój walijskiej grupy hard rockowej Budgie - TURN THE STONE.   
więcej »
Opublikowano 09-09-2014 22:44
Image and video hosting by TinyPic
Kolejarze z Torunia członkowie Solidarności w osobach Edmunda Szymborskiego, Bogumiły Jabłońskiej ,Elżbiety Ryneckiej i Zbigniewa Zakrzewskiego wzięli udział w pielgrzymce na terenie Norwegi .Trasę pielgrzymki obrali Polacy w 1985 roku ,którzy jako pierwsi na świecie postawili pomnik zamordowanemu kapłanowi Ks Jerzemu Popiełuszce, przy którym kolejarze z Torunia oddali hołd pochylając sztandar Węzła Solidarności z 1980 roku. Wyjazd kolejarzy z Torunia na pielgrzymkie do Norwegi miał charakter religijny, ponieważ pielgrzymi przekazali relikwie Bł. Ks. Jerzego oraz relikwie Św. siostry Faustyny, oraz obraz bł. Ks Jerzego. W
trakcie uroczystych Mszy Św. w których były przekazywane relikwie i obraz powiewały flagi solidarności z Torunia kolejarzy, Gdańska, Warszawy, Białegostoku Zakopanego. Marsz pielgrzymkowy rozpoczął się po Mszy św. z Askim do Mariaholm trasa około 29 km. Polacy mieszkający i pracujący w Norwegi okazali nam wielką wdzieczność za wsparcie ich inicjatyw związanych z kontynuowaniem marszów pielgrzymkowych które w mięsiacu sierpniu odbywają sie w Polsce.
 Tekst i foto Edmund Szymborski
więcej »
Opublikowano 08-09-2014 15:37
16 września, w wieku 77 lat zmarł 
Stanisław Neumann, 
były przewodniczący Komisji Zakładowej PKP Kluczyki, internowany
w stanie wojennym w ośrodku odosobnienia w Kwidzynie 
(ośrodek ten był spacyfikowany przez ZOMO).
Pogrzeb odbędzie się 19 września. O godz. 13.15 w kościele
św. Antoniego na Wrzosach (Toruń) modlitwa w kaplicy  
przy kościele, o godz. 14.00 Msza św. a po niej
pogrzeb na cmentarzu przy ul. Owsianej.
więcej »
Opublikowano 08-09-2014 15:37
Gdy 9 września Piotr Duda przyjechał do Inowrocławia zarządzający  Sodą Polską Ciech zdecydowali, że nie mogą go wpuścić do firmy ze "względów formalnych" (tak wytłumaczyli w piśmie). Podobno komisja zakładowa zbyt późno zawiadomiła zarząd, że taki gość przybędzie... Dywany chcieli przed szefem KK rozkładać, czy co?
więcej »
Opublikowano 08-09-2014 15:37
Przedstawiamy fragmenty spotkania Piotra Dudy ze związkowcami włocławskiego Anwilu (9.09.14). Fragmenty, ponieważ nie było to spotkanie otwarte (dopiero pod koniec nastąpiła konferencja prasowa) i mogło by być niewskazane, aby pewne zapowiedzi, plany, opinie nie pozostały w związkowym gronie.
więcej »
Opublikowano 08-09-2014 15:37
Wczoraj, w godzinach nocnych nieznany sprawca (sprawcy) kilkakrotnie przeciął opony samochodu wiceprzewodniczącego komisji zakładowej NSZZ"S" w Inowrocławskich Kopalniach Soli SOLINO - współorganizatora wczorajszej pikiety.
    Jak się dowiedzieliśmy - wiceprzewodniczący komisji zakładowej NSZZ"S" w SOLINO Bogusław (prosił o niepodawanie nazwiska) po zakończeniu demonstracji i uporządkowaniu wszystkich spraw z nią związanych pojechał do swojego miejsca zamieszkania, zostawiając samochód przed domem. W nocy dotarł tam nieznany dotąd sprawca i pociął opony. Szerokie, gładkie rozcięcia wskazują, że użył do tego dużego, bojowego noża lub nawet bagnetu. "Nie wiem kto to zrobił, jednak o przypadku nie ma mowy" - twierdzi szef kz NSZZ"S" w SOLINO Jerzy Gawęda. - "Żaden inny, ze stojących obok samochodów nie został uszkodzony". Wezwani na miejsce zdarzenia policjanci też wstępnie uznali, iż mamy do czynienia z działaniem celowym, gdzie sprawca musiał wiedzieć czyje mienie niszczy.
"To nie pierwszy taki atak" - komentuje Gawęda. - "Od kiedy zdecydowanie występujemy, ujawniając rozmaite nieprawidłowości, coraz częściej przytrafiają się nam "dziwne przypadki". Jeszcze do końca nie wiem komu depczemy po złodziejskich łapach, ale obracając się w sektorze "energetyczno paliwowym i stając po stronie społeczeństwa, prawdy, zasad prawa zdaję sobie sprawę, że możemy zagrażać przekrętom na wielką skalę... A tu już nie ma żartów".
Policja wszczęła dochodzenie. Czy sprawca, bądź sprawcy pozostaną nieznani?... Zobaczymy. 
więcej »
Opublikowano 08-09-2014 15:37
Z wtorkowego spotkania w Anwilu. Za kilkadziesiąt minut pokażemy relację filmową. Image and video hosting by TinyPic
więcej »

« poprzednia
1|...3|4|5|...|144|145|146
następna »