aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram WYBORY W ZWIĄZKU
Sobota, 24 lutego 2018
Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja
Opublikowano 22-12-2017 11:36
hosting
    Wczoraj, tuż po nieco krótszym niż zazwyczaj posiedzeniu Zarządu Regionu odbyło się tradycyjne spotkanie przedświąteczne, w którym oprócz członków naszego związku udział wzięli; nowy biskup toruński Wiesław Śmigiel oraz poseł PiS Krzysztof Ardanowski. Przewodniczący ZR Jacek Żurawski i biskup Śmigiel złożyli wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne.
więcej »
Opublikowano 19-12-2017 20:46
hosting
    W inowrocławskiej siedzibie Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ,,Solidarność'' odbyło się spotkanie opłatkowe nowo wybranych członków Zarządu Miejskiego Prawa i Sprawiedliwości w osobach Przewodniczącego Daniela Sendora i Wiceprzewodniczącego Jerzego Gawędy z Przewodniczącym Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ ,,Solidarność'' Jackiem Żurawskim i Przewodniczącym Oddziału Inowrocław NSZZ ,,Solidarność" Mariuszem Kawczyńskim. Po części oficjalnej podczas której nowo wybrani członkowie zarządu struktur miejskich PiS odebrali gratulacje od przedstawicieli Solidarności połamano się opłatkiem i złożono sobie życzenia świąteczno noworoczne. W dalszej części spotkania omówiono wspólne cele na najbliższy rok, rozmawiano o postulatach Solidarności i przestawionych obecnemu Rządowi rozwiązań służącym pracownikom.Wśród sposobów poprawy bytu pracownika wskazano m.in. podwyżkę płacy minimalnej (w przyszłym roku wyniesie ona 2,1 tys. zł), wprowadzenie 13-złotowej stawki godzinowej przy umowach cywilnoprawnych (w przyszłym roku wzrośnie ona do 13,70 zł; nie wliczają się do tego dodatki za pracę w godzinach nocnych), wprowadzenie tzw. klauzuli społecznej przy zamówieniach publicznych, ograniczenie okresu zawierania z pracownikami umów na czas określony oraz nakaz zawarcia z pracownikiem umowy przed podjęciem przez niego pracy.Przypomniano też, że rząd przyjął pozytywne stanowisko wobec prezydenckiego projektu, obniżającego wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Zaznaczono również to że związek nadal domaga się wprowadzenia także możliwości przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy - opłacania składek emerytalnych (dla mężczyzn) lub 35 lat (dla kobiet). Ważnymi problemami poruszanymi podczas spotkania były kwestie lokalne m.in. sytuacja w zakładach pracy takich jak Ciech Soda Polska i Solino S.A które zmieniło właściciela z PKN Orlen na Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. – strategiczną spółkę polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Uzgodniono że spotkania takie dotyczące sytuacji na Inowrocławskim rynku pracy i obecnej polityki lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości odbywać będą się cyklicznie w miarę potrzeb.
więcej »
Opublikowano 18-12-2017 18:08
hosting
   Trwają wybory w Komisjach Zakładowych. W ubiegłym tygodniu w Oddziale Inowrocław odbyły się wybory w OSiR Inowrocław i Szpitalu Wielospecjalistycznym im.dr.L.Błażka w Inowrocławiu. Zarówno w jednej jak i drugiej komisji przewodniczącymi na najbliższą kadencję zostali wybrani dotychczasowi przewodniczący. W szpitalu funkcję przewodniczącej pełnić nadal będzie Irena Białecka a w Ośrodku Sportu i Rekreacji Mariusz Kawczyński ( Pełniący funkcję Skarbnika Zarządu Regionu ) zastępcą został Marcin Gralak który w regionie koordynuje wprowadzanie elektronicznych legitymacji związkowych.
Na fotografii wyżej - Irena Białecka, po lewej Mariusz Kawczyński i po prawej Marcin Gralak
więcej »
Opublikowano 18-12-2017 18:08
hosting
Uroczystości w Lipnie odbiły się dobrym echem w całym regionie. M.in. TVP3 poświęciła im sporo miejsca. Link do materiałów TVP3 Bydgoszcz bydgoszcz.tvp.pl/35250136/film-w-nawojce-o-wydarzeniach-stanu-wojennego
więcej »
Opublikowano 17-12-2017 20:11
hosting
    17 grudnia, w Lipnie, punktualnie o godzinie 12 wyemitowano długo zapowiadany film "Sztandar", jednak emisje poprzedziła uroczysta msza św. z udziałem pocztów sztandarowych NSZZ"S" naszego Regionu, oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Solidarności.
     Z udziałem władz samorządowych Lipna, przedstawicieli Prezydium ZR Solidarności, posłów: Krzysztofa Ardanowskiego i Łukasza Zbonikowskiego (obaj PiS), przedstawicielki marszałka województwa, pocztów sztandarowych, z historycznym sztandarem kz Konwektor w Lipnie oraz rzeszy członków, sympatyków Solidarności, miejscowego społeczeństwa odbyły się w Lipnie uroczystości poświęcone wydarzeniom z 13 grudnia 1981 roku. Wówczas to związkowcy z miejscowej fabryki Konwektor, pomimo właśnie wprowadzonego stanu wojennego, surowych zakazów wszelkich zgromadzeń, publicznie poświęcili sztandar i przeszli wielkim pochodem przez miasto.
   Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się mszą św. w tym samym kościele, w którym 36 lat temu poświęcono sztandar, o czym zresztą przypomniał miejscowy proboszcz. Po mszy, prowadzeni przez poczty sztandarowe związku wszyscy przeszli pod pomnik Solidarności, gdzie po krótkich przemowach rozmaitych oficjeli delegacje złożyły kwiaty. Ciekawe zdanie wypowiedział przewodniczący ZR Jacek Żurawski wyrażając opinię o koncyliacyjnej roli związku, o jego misji jednoczącej Polaków. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do lipnowskiego kina "Nawojka", zaś tam punktualnie o godz. 12 rozpoczęto projekcję filmu autorstwa Ariela Paproty i Dariusza Czapiewskiego pt. "Sztandar".
   Dyskusje popremierowe rozpoczęły się już po zakończeniu rzęsistych braw, jakie dostali twórcy za swoje dzieło. M.in. wyraźnie wzruszony jeden z głównych bohaterów, potem długoletni burmistrz Lipna Janusz Dobroś oraz Zygmunt Lewandowski - przewodniczący lipnowskich struktur związku podkreślali nie tylko ewidentne walory historyczno- dokumentalne filmu, lecz także pobudzenie osobistych wspomnień każdego, z bardzo wielu ludzi, jacy przeżyli tamte dni pełne niepewności, momentami także grozy.
    Teraz film, którego właścicielem jest Zarząd Regionu Toruńsko- Włocławskiego NSZZ"S" zacznie swoje życie; tzn. już choćby ze względu na niezmiernie ciekawą i niecodzienną tematykę zamierzamy udostępniać go przed różnymi widowniami i forami (w tym także podczas WZD), a niedługo zaprezentować w internecie dla powszechnej dostępności.
Text i foto - Piotr Grążawski   WIĘCEJ ZDJĘĆ (kliknij a się powiększą) W ZAKŁADCE U GÓRY LUB KLIKNIJ TU  www.solidarnosc.torun.pl/82,zdjecia.html
hosting
więcej »
Opublikowano 14-12-2017 20:51
hosting
   Przy wiodącej roli Komisji Międzyzakładowej NSZZ"S" przy Grupie Kapitałowej ENERGA  SA, reprezentowanej przez jej przewodniczącego Józefa Adamczewskiego udało się związkom zawodowym wynegocjować podwyżkę płac. Dostaną ją wszyscy zatrudnieni w firmie na dzień 21 listopad (z wyłączeniem tych, których stosunek pracy jest zawieszony). Naliczenie wzrostu wynagrodzeń  nastąpi od dnia 1 stycznia 2018 roku. Wynagrodzenie zasadnicze każdego pracownika wzrośnie o 110 zł.
   Prezydium ZR serdecznie gratuluje!
więcej »
Opublikowano 12-12-2017 21:10
   Expose z punktu widzenia Solidarności miało kilka mocnych punktów. Przede wszystkim patriotyzm jako punkt odniesienia dla gospodarki i polityki zagranicznej. W tym szczególnie zapowiedź repolonizacji przemysłu i finansów. Ale też – o czym nie wolno zapominać – podjęcie tematu zmiany modelu polskiej gospodarki opartej na własnej produkcji. W te procesy państwo ma się mocno angażować, odchodząc od liberalnego dogmatu, że im państwa mniej, tym lepiej. Bardzo ważna i jednoznaczna w mojej ocenie jest deklaracja dot. bezpieczeństwa energetycznego opartego na węglu. A także dalsza dywersyfikacja dostaw gazu.
   Cieszę się również z pozytywnej oceny Strategii dla Śląska, co może być sygnałem dla innych Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego do wypracowywania własnych strategii. Po raz pierwszy usłyszałem istotną zapowiedź dot. służby zdrowia, gdzie skokowy wzrost nakładów do 6 proc. PKB ma się wiązać z uszczelnieniem systemu, o co Solidarność postuluje od lat. Premier Morawiecki zapowiada podobne mechanizmy, jak przy uszczelnieniu VAT, co budzi nadzieję na jakościową zmianę w ochronie zdrowia.
   To co mocno wybrzmiało, to wzrost płac, w tym płacy minimalnej. Jeśli wraz z rozwojem gospodarki ma nastąpić dalsza kontynuacja, a nawet rozwój ważnych programów społecznych, to tak jak ma to miejsce przez odstanie 2 lata, społeczna gospodarka rynkowa będzie faktem. Tu też warto przywołać zapowiedź zwiększania produktywności, a nie długości pracy. Expose miało wiele ważnych wątków.
   Zobaczymy jak będzie wyglądała realizacja w praktyce, ale odnosząc się do samego wystąpienia, jestem nim zbudowany i oceniam pozytywnie.
Piotr Duda
więcej »
Opublikowano 12-12-2017 20:46
hosting
Kujawsko-pomorskie uroczystości rozpoczną się dziś (12 grudnia) przed północą w Toruniu ceremonią złożenia kwiatów pod wmurowaną w ścianę kościoła akademickiego tablicą upamiętniającą brutalnie rozpędzoną przez peerelowską milicję patriotyczną manifestację z maja 1982.
Środowe (13 grudnia) obchody rozpoczną się o godzinie 10 w Potulicach (powiat nakielski), gdzie zaplanowano złożenie kwiatów pod wmurowaną w ścianę potulickiego więzienia tablicą upamiętniającą internowanie w stanie wojennym działaczy związkowych oraz działaczy antypeerelowskiej opozycji demokratycznej. Toruńskie obchody rozpoczną się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk rolników z NSZZ RI „Solidarność” w budynku toruńskiej cukrowni (ul. Kraszewskiego 40) w 1981 roku (godzina 18) oraz pod tablicę upamiętniającą działaczy opozycji antykomunistycznej więzionych i przetrzymywanych w Areszcie Śledczym MO przy Wałach Generała Sikorskiego 10 (godzina 18.30). O godzinie 19 odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny oraz ofiar stanu wojennego w kościele akademickim.
Uroczystości we Włocławku rozpoczną się o godzinie 17 od złożenia kwiatów pod bramą Zakładu Karnego (ul. Bartnicka 10). Godzinę później odbędzie się msza święta w katedrze, a po niej złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą prześladowanych działaczy niepodległościowych przy placu Kopernika.
więcej »
Opublikowano 10-12-2017 21:07
Nowe miejsca pracy powstałe od I do III kwartału 2017 roku.
hosting
Bezrobocie w Polsce wynosi 6,6%. Najwyższe jest w województwie Warmińsko-mazurskim 11,6%, natomiast nasze jest nieco lepsze, ponieważ plasuje się na drugim miejscu 9,8%... I tak od lat.... hosting
więcej »

« poprzednia
1|...3|4|5|...|222|223|224
następna »