aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Czwartek, 20 lipca 2017
Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
Opublikowano 17-05-2017 22:10
hosting
   Podczas niedawnej "majówki patriotycznej" w Brodnicy (gra terenowa z elementami wychowania obywatelskiego) jeden z etapów miał swój finał w lokalu tutejszego Podregionu NSZZ"S". Spotkania z młodzieżą gimnazjalną mieli m.in. senator Mioduszewski (PiS) i zastępca wojewody kujawsko-pomorskiego Józef Ramlau. Obaj opowiadali o polskich konstytucjach. Wspierali ich szef Podregionu S i lokalny radny J. Kowalski.
Fot. Fotka z uczestnikami jednej z grup (pierwszy z lewej wicewojewoda, w środku z flagą senator Mioduszewski z Grudziądza)
więcej »
Opublikowano 15-05-2017 20:34
hosting
   Zgodnie z zapowiedziami, już wkrótce ruszą na dobre prace przy filmie dokumentalnym o wydarzeniach w Lipnie, jakie miały miejsce 13 grudnia 1981 roku.
   Przypomnijmy tło - zimą 1980 roku komisja zakładowa NSZZ "Solidarność" przy Fabryce Urządzeń Wentylacyjno Klimatyzacyjnych KONWEKTOR w Lipnie, podjęła uchwałę o ufundowaniu związkowego sztandaru. Datę jego uroczystego poświęcenia wyznaczono na niedzielę 13 grudnia 1981 roku. Nikt nie spodziewał się, że sytuacja w Naszym kraju zmieni sie diametralnie w ten dzień. Organizatorzy Poświęcenia sztandaru rankiem zobaczyli zerwane ze słupów informacyjnych plakaty zapraszające na ich uroczystość. Tablice gdzie wywieszano informacje dla związkowców zostały zdewastowane. Doarła do nich informacja o tym, że w tym dniu w Polsce wprowadzono stan wojenny.
   Mimo zaistniałej sytuacji kontynuowano przebieg uroczystości. Polecono przewodniczącemu "Solidarności" z KONWEKTORA powiadomić dyżurnego MO, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami o godz. 1200 odbędzie się msza święta, a po niej przemarsz członków NSZZ"S" przez miasto. Mało inteligentny dyżurny... przyjął zgłoszenie, a nawet uzgodnił trasę przejścia w celu zabezpieczenia jej przez milicjantów. Tak bowiem w Lipnie praktykowano np. Obchody święta Bożego Ciała. Związkowcy nie mogli uwierzyć, ale o godz. 1100, w tajemnicy z mieszkania Zygmunta Lewandowskiego przetransportowali sztandar do kościoła WNMP w Lipnie. Proboszcz ks. Józef Kaźmierski uroczyście odprawił mszę, poświęcił sztandar, a następnie setki ludzi, niosąc emblematy właśnie zdelegalizowanej NSZZ"S" najspokojniej w świecie przemaszerowały przez miasto (funkcjonariusze MO regulowali ruch!) do świetlicy OSP, gdzie bez pośpiechu wbito gwoździe pamiątkowe...
   Przypomnę film ma realizować zespół kierowany przez dwóch młodych filmowców pochodzących z Lipna, a do tego rodzinnie związanych z uczestnikami historycznych wydarzeń: Ariel Paprota i Dariusz Czapiewski (na fotografii).
Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 11-05-2017 21:00
hosting
Jutro (12.05) w siedzibie brodnickiej Solidarności przy ul. Podgórnej będzie jeden z etapów "Majówki Patriotycznej". Jest to forma gry terenowej połączonej z elementami wychowania patriotycznego. Jej uczestnicy na każdym etapie mają do wykonania jakieś zadanie, zazwyczaj wymagające wiedzy o Polsce, regionie, mieście, spotykają się też z rozmaitymi ludźmi działającymi w pro-obywatelskich organizacjach.
   Siedziba Solidarności po raz pierwszy będzie takim etapem. Dyżur potrwa do godziny 2400. Razem z szefem lokalnej Solidarności P. Grążawskim, młodych uczestników gry terenowej ma przyjmować senator PiS A. Mioduszewski i prawdopodobnie wicewojewoda kujawsko- pomorski Józef Ramlau.
Na fot. Flaga narodowa przed wejściem do pasażu w Brodnicy.
więcej »
Opublikowano 10-05-2017 20:48
hosting
Wypadki śmiertelne – kwiecień 2017
   1. 14 kwietnia 2017 roku ok. godz. 16.20 w wyniku informacji przekazanej przez mass media inspektor pracy podjął czynności w miejscu zaistnienia śmiertelnego wypadku, przy rozbiórce domu wielorodzinnego w Toruniu przy ul. Podgórnej. Wypadkowi ok. godz. 15.30 uległa osoba wykonująca pracę zarobkową na podstawie umowy zlecenie na rzecz firmy budowlanej w Skępem. W chwili wypadku poszkodowany wykonywał pracę związaną z ręczną segregacją gruzu pochodzącego z rozbieranego budynku. W pewnym momencie ściany obiektu zawaliły się, przygniatając mężczyznę. Poszkodowany poniósł śmierć na miejscu.
Wypadki ciężkie – kwiecień 2017
   1. 01 kwietnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 18 marca 2017 roku ok. godz. 08.40 uległa pracownica sklepu odzieżowego zlokalizowanego w Galerii TORUŃ PLAZA w Toruniu. Poszkodowana została przygnieciona drzwiami od sejfu znajdującego się na terenie sklepu. Spowodowało to złamanie kości biodrowej oraz porażenie nerwu strzałkowego.
   2. 01 kwietnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 21 marca 2017 roku ok. godz. 19.10 na terenie parku trampolin w Bydgoszczy uległ pracownik zatrudniony na stanowisku menagera. Podczas wykonywania salta do tyłu na trampolinie poszkodowany upadł na plecy doznając urazu karku.
   3. 03 kwietnia 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia ok. godz. 06.30 na terenie hali produkcyjnej zakładu produkcji mebli w miejscowości Rogówko uległ pracownik przedsiębiorstwa. Podczas cięcia elementów stołu na pilarce do cięcia wzdłużnego nastąpił kontakt narzędzia tnącego z prawą dłonią pracownika. Spowodowało to amputację czterech palców prawej dłoni.
   4. 04 kwietnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 03 kwietnia 2017 roku ok. godz. 10.30 uległ pracownik hurtowni materiałów budowlanych w Toruniu. Kierowca wózka jezdniowego podnośnikowego, podczas jazdy najechał kołem na stopę innego pracownika. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał urazów złamania kości stopy z przemieszczeniem.
   5. 11 kwietnia 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia ok. godz. 14.00 uległ pracownik hurtowni motoryzacyjnej w miejscowości Zamość. Poszkodowany przenosił pusty karton w taki sposób, że trzymane opakowanie utrudniało obserwację drogi przed sobą. W momencie gdy wszedł do hali magazynowej został potrącony przez przejeżdżający wózek jezdniowy. W wyniku uderzenia pracownik doznał złamania kości lewej nogi.
   6. 13 kwietnia 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, który miał miejsce tego samego dnia ok. godz. 09.50 na terenie budowy przy ul. Poznańskiej w Toruniu. Poszkodowany, pracownik firmy budowlanej z Ośniszczewa spadł z wysokości ok. 5,0 metrów z niezabezpieczonego rusztowania. Nieprzytomny mężczyzna został przewieziony do szpitala.
   7. 20 kwietnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, który zaistniał tego samego dnia ok. godz. 13.00 na budowie linii elektroenergetycznej w miejscowości Dębowo. Wypadkowi uległ pracownik firmy wykonawczej z Krakowa. Brygada składająca się z 3 pracowników układała z płyt drewnianych, tymczasową drogę przez pole uprawne, do miejsca wykonania fundamentu pod słup. Poszkodowany pracownik znajdował się przed samochodem – klęcząc sprawdzał wzrokowo poprawność wytyczania budowanej drogi. W tym momencie kierowca pojazdu, nie widząc kolegi ruszył samochodem do przodu, najeżdżając na jego stopę. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał rozerwania pięty i złamania z przemieszczeniem kości stopy.
   8. 24 kwietnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, który zaistniał tego samego dnia ok. godz. 11.30 w hali stolarni przedsiębiorstwa zarządzającego nieruchomościami w Mogilnie. Podczas cięcia deski na pilarce tarczowej doszło do kontaktu dłoni pracownika z narzędziem tnącym. Spowodowało to amputację małego palca prawej dłoni.
   9. 25 kwietnia 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, który miał miejsce tego samego dnia ok. godz. 10.10 na terenie budowy w miejscowości Małe Czyste gm. Stolno. Poszkodowany, pracownik firmy remontowo budowlanej z tej samej miejscowości spadł z rusztowania, z wysokości ok. 4,0 metrów doznając urazów wewnętrznych.
więcej »
Opublikowano 09-05-2017 21:50
hosting
   W Toruniu, w wieku 83 lat zmarł były wojewoda i wicewojewoda toruński, starosta nowomiejski, działacz opozycji demokratycznej, internowany w czasie stanu wojennego - Zbigniew Muchliński. Był wieloletnim prezesem PSS w Toruniu. Pełniąc ważne funkcje publiczne, zawsze, z wielkim szacunkiem podchodził do Związku i związkowców.
  Jako członek Prezydium ZR Toruńskiego wielokrotnie miałem możliwość rozmów i spotkań z wojewodą Muchlińskim i mogę odpowiedzialnie świadczyć o jego pełnej uczciwości w kontaktach ze związkowcami. Zazwyczaj obiecywał mniej, niż faktycznie zrobił. Z zaskoczeniem widziałem jaki miał dar natychmiastowego kontaktu z ludźmi. Nie zapomnę, gdy w PGR Osiek (niedaleko Brodnicy) aby porozmawiać z pracującymi w polu bez wahania wszedł w błoto do łydek... 
   Pogrzeb Śp Zbigniewa Muchlińskiego odbędzie się w Toruniu, w czwartek 11 maja o godzinie 13, w kościele parafialnym Matki Bożej Zwycięskiej przy ul. Podgórnej.
Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 08-05-2017 22:59
hosting
Koledzy i Koleżanki, Region Toruńsko – Włocławski NSZZ „Solidarność” realizując Uchwałę programową przyjętą przez Krajowy Zjazd Delegatów w 2014 r., przystąpił do realizacji wdrożenia Elektronicznej Legitymacji Członkowskiej (ELC). Zwracamy się do Państwa z prośbą do wszystkich członków Związku o wypełnienie wniosków o wydanie Elektronicznej Legitymacji Członkowskiej, które organizacja zakładowa/międzyzakładowa jest zobowiązana dostarczyć do Zarządu Regionu w Toruniu, Oddziałów we Włocławku lub Inowrocławiu. Aby wprowadzanie danych przebiegło sprawnie, każde pola we wniosku powinny być wypełnione czytelnie. Do uzyskania legitymacji niezbędne jest podanie numeru pesel oraz własnoręczny podpis pod wnioskiem. Konieczne jest uzupełnienie kolumn: imię, nazwisko i pesel. Wczytanie danych z pliku do bazy jest niemal natychmiastowe, co bardzo przyspiesza możliwość otrzymania legitymacji. Przypominam, że legitymacja będzie ważna przez rok. Po upływie tego czasu zostanie automatycznie przedłużona po potwierdzeniu przez przewodniczącego przynależności do Związku członków swojej organizacji. Wzór wniosku o wydanie ELC można pobrać tu - www.solidarnosc.org.pl/pzu/wp-content/uploads/2016/07/Wniosek.pdf . Proszę o dostarczanie wypełnionych wniosków do Zarządu Regionu w Toruniu lub Oddziału w Włocławku i Inowrocławiu. Informacje szczegółowych udziela kolega Marcin Gralak kordynator ELC Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność”od 6 marca br, w godz. 8.30 – 14.00, tel. 886173337, e – mail. solidarnosc.osir.ino@interia.pl
więcej »
Opublikowano 04-05-2017 20:56
hosting
     Podczas sesji Rady Miasta Włocławek w dniu 24 kwietnia 2017 r. podjęto uchwałę o ustaleniu opłat za korzystanie z pomieszczeń szkół i placówek oświatowych,dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Włocławek. We wspomnianej uchwale zastosowano 90% ulgę za korzystanie z sal gimnastycznych i boisk szkolnych przez Policję, Straż Pożarną, Straż Miejską oraz związki zawodowe działające w placówkach oświatowych. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Janusz Dębczyński złożył poprawkę do uchwały by ulgą objąć wszystkich członków związków zawodowych działających we Włocławku.
   Poprawka została przyjęta i teraz organizacje związkowe będą mogły korzystać z obiektów sportowych za symboliczną opłatę.Cena za salę 200m wynosi 60zł/godz.Sala powyżej 400m wynosi 85zł/godz. Cena za godzinę korzystania boiska to 100 zł. Po zastosowaniu ulgi w/w ceny stanowią 6zł,8zł 50gr i 10z ł za boisko.
   Zachęcam związkowców z NSZZ solidarność we Włocławku do aktywnego spędzania czasu na obiektach sportowych naszego miasta. J.D.
więcej »
Opublikowano 03-05-2017 15:44
hosting
   32 lata temu na ulice Torunia wyszły wielotysięczne tłumy mieszkańców, które na apel toruńskiej „Solidarności” wzięły udział w kontrpochodzie pierwszomajowym. Doszło wówczas do brutalnych zamieszek, w które zaangażowało się ZOMO.
   Trzeciego maja milicja pobiła torunian modlących się za ojczyznę. Tuż przed obchodami pierwszomajowymi w 1982 roku Tymczasowe Prezydium Zarządu Regionu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”wydało odezwę do mieszkańców Torunia. Nawoływano w niej do zaniechania uczestnictwa w pochodzie organizowanym przez władze z okazji Święta Pracy oraz zachęcano do udziału w oddzielnym spacerze nad brzegiem Wisły. Liczba osób przybyłych wówczas na Bulwar Filadelfijski w Toruniu sięgała 10 tysięcy. Torunianie, uczestnicząc w spacerze organizowanym przez ,,Solidarność”, protestowali przeciw komunistycznej dyktaturze, wprowadzeniu stanu wojennego oraz internowaniu i więzieniu swoich koleżanek i kolegów.
   Po zakończeniu demonstracji biorący w niej udział przeszli pod pomnik Kopernika, gdzie zaczęto śpiewać pieśni patriotyczne i skandowano hasła. Wtedy też ZOMO przystąpiło do ataku na ludność cywilną zgromadzoną na toruńskiej starówce. ,,Zomowcy zaczęli ganiać ludzi, wrzucać ich do bud, do samochodów, pałować. Zamieszki rozciągnęły się na całą ulicę Szeroką” – wspominał prof. Wojciech Polak. W dniu 1 maja 1982 roku zatrzymanych zostało około 200 osób. Wielu postawiono również przed organami orzekającymi w sprawach wykroczeń. Do kolejnych zamieszek doszło dwa dni później w święto Konstytucji 3 Maja i Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.hosting
   Tego dnia torunianie zachęceni przez TPZR masowo uczestniczyli w wieczornych rocznicowych Mszach świętych. Najwięcej ludzi zgromadziło się w kościołach p.w. Św. Ducha oraz p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W całej okolicy stacjonowały wówczas oddziały milicji, które około godz. 20:00, zaraz po zakończeniu Mszy świętej w kościele p.w. Św. Ducha, dokonały szturmu na wychodzących ze świątyni. Prof. Wojciech Polak, wracając pamięcią do tamtych wydarzeń, podkreślał, że ZOMO ,,grasowało” po całym Starym Mieście; jeździły samochody polewające wodą, ścigano ludzi – zwłaszcza młodych, atakowano ludzi na przystankach.
   Zomowcy mieli zamiar uderzyć również na akademiki. Atak milicji odparli profesorowie, którzy stanęli w obronie studentów. Część ludzi, z obawy przed ZOMO, pozostawała jednak w kościołach do późnych godzin nocnych. Wydarzenia majowe 1982 roku zakończyły się dla torunian zatrzymaniem przez milicję kolejnych 200 osób. Piętno odcisnęły również liczne zsyłki ludności do więzień, w których przetrzymywano ich przez długie tygodnie.
więcej »
Opublikowano 26-04-2017 21:45
hosting
   Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 8,1 proc. wobec 8,5 proc. w lutym - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Premier Beata Szydło powiedziała, że dane GUS pokazują, że polska gospodarka rozwija się dynamicznie. GUS podał, że liczba bezrobotnych w marcu zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1.324,2 tys. wobec 1.383,4 tys. osób przed miesiącem. Wydajność pracy w przemyśle w marcu wzrosła o 4,0 proc. rok do roku przy większym o 3,2 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,1 proc.
   Do danych GUS dotyczących spadku bezrobocia odniosła się w środę premier Beata Szydło, która była z wizytą w firmie produkcyjnej Radmot w Woli Gutowskiej, k. Jedlińska (Mazowieckie). "Dzisiaj kolejna dobra informacja - bezrobocie w Polsce spadło do 8,1 punktu procentowego. To pokazuje, że jesteśmy dynamicznie rozwijającym się krajem, dynamicznie rozwijającą się gospodarką" - powiedziała premier na konferencji prasowej.
   We wtorek rząd przyjął plan finansowy na lata 2017-20. "Szacuje się, że w 2017 r. stopa bezrobocia spadnie do 5,7 proc. z 6,2 proc. w 2016 r. W 2018 r. ukształtuje się ona przeciętnie na poziomie 5,0 proc., aby w 2020 r. zmniejszyć się do rekordowo niskiego poziomu 4,0 proc." - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. (PAP)
więcej »

« poprzednia
1|...3|4|5|...|209|210|211
następna »