aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Wtorek, 01 09 2015
Imieniny: Belindy, Bronisza, Idziego
Opublikowano 03-08-2015 22:13
Image and video hosting by TinyPic
   Gośćmi przewodniczącego ZR Jacka Żurawskiego były dziś (3.VIII) dwie dziennikarki (na fot.) niemieckiego "Radia 1" (nadaje w Berlinie i całej Bawarii) zainteresowane działalnością Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce. Były ciekawe jak Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ocenia takie rozwiązania, jakie widzimy dobre strony, a jakie są mankamenty na przykładzie Strefy pod Toruniem (w Łysomicach). Umożliwiliśmy im też kontakt bezpośredni z grupą pracowników jednego z takich zakładów. Przy okazji obie panie dowiedziały się sporo o pracy polskiego związku zawodowego w starciu z żarłocznym kapitałem.
Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 03-08-2015 21:24
Image and video hosting by TinyPic
 Podczas dzisiejszego (3VIII) posiedzenia Prezydium ZR m.in. dokonano podsumowania pracy dwóch koordynatorów krajowych Marii Bem i Dariusza Gojowczyka wspierających działania naszych związkowców przy organizowania pracowników. Finałem tego było podpisanie "umowy o współpracy" między ZR reprezentowanym przez Jacka Żurawskiego i Janusza Dębczyńskiego, a Działem Rozwoju Związku reprezentowanym przez Kacpra Stachowskiego (na fot. po prawej).
   Przez dwa miesiące Maria i Dariusz współpracowali z działaczami włocławskich struktur Regionu i wynik ich pracy oceniono jako dobry, bo wyraźnie podniosło się  zainteresowanie pracowników do organizowania się. Powstały trzy nowe komisje zakładowe, wzrosła liczebność innych. Podczas obrad Prezydium ZR omawiano najważniejsze problemy wynikające z przedsięwzięć tego typu; dobre i słabe strony podobnych akcji. Wnioski posłużą w dalszej pracy, bo, że nie poprzestaniemy na tym - to pewne. Przewodniczący Oddziału Włocławskiego Janusz Dębczyński, na którego spadł obowiązek "przygotowania terenu" koordynatorom (wszystko zostało poprzedzone tzw. mapowaniem miejscowych firm, ustaleniem kontaktów itd.) - także jest umiarkowanie zadowolony z efektów (umiarkowanie wynika z przekonania, że przecież zawsze można więcej osiągnąć) i akcję ocenia jako udaną. Z doświadczenia wiemy (to drugie działanie na taką skalę), że prawdziwy efekt, to nie tylko deklaracje nowych związkowców, czy nowe komisje uzyskane już, lecz dopiero za jakiś czas powinny być owoce pracy informacyjnej, jaka towarzyszy działalności koordynatorów. Zresztą w trakcie dyskusji Kacper Stachowski mocno podkreślił prawdziwy cel, jakim jest pokazywanie pracownikom, że nie są sami, że mają prawa, zaś zorganizowani w związek mogą je szybciej i pewniej egzekwować.
Tekst i foto. Piotr Grążawski 
więcej »
Opublikowano 29-07-2015 23:43
"Prezydent Komorowski zaskakuje nas coraz bardziej różnymi fatalnymi decyzjami. Żartujemy sobie, że jeszcze do 6 sierpnia prezydent ma czas, aby dać medal Lidlowi. Teraz to przeniesienie wreczęnia orderu przez szefa MSZ... to tylko potwierdza, że cała dezycja jest niezrozumiała i kuriozalna. Biedronka nie zasługuje na wyróżnienie, ale na zwiększone kontrole Państwowej Inspekcji Pracy i bardziej ścisły nadzór" – powiedział portalowi niezalezna.pl Marek Lewandowski rzecznik NSZZ „Solidarność”.
    Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej został przyznany dyrektorowi Biedronki przez Bronisława Komorowskiego. Odznaczenie miało być wręczone za "wkład w rozwój gospodarczy Polski, tworzenie miejsc pracy, zaangażowanie firmy w działalność społeczną i charytatywną oraz znaczący wkład w rozwój stosunków handlowych między Polską a Portugalią". Dziś (29.07) dowiedzieliśmy się ze strony MSZ, że uroczystość została przesunięta.
    Przypomnijmy - trzy tygodnie temu Ewa Kopacz wyjechała w publicznej telewizji z promocją Biedronki - największej zagranicznej sieci sklepów działającej na terytorium Polski. Prowadzący program Piotr Kraśko zadał obecnej premier pytanie dlaczego sklepy wielkopowierzchniowe nie miałyby podzielić się swoimi zyskami z budżetem państwa w postaci specjalnego podatku. W odpowiedzi aktualna premier naszego kraju zaczęła bronić zagranicznych sieci handlowych, by w końcu palnąć następujące zdanie: "W Gdańsku mieszkam obok Biedronki. Chcę panu powiedzieć, że kupuję w Biedronce i te warzywa są super".
 
  Gdy my - jako związek zawodowy zabiegamy o utrzymanie w tej firmie podstawowych praw pracowniczych i związkowych, Komorowski nadaje jej kierownictwu jedno z najwyższych odznaczeń państwowych, a premier beztrosko reklamuje jej produkty. Znacie jeszcze jakiś inny kraj, gdzie takie nieprawdopodobne hece mają miejsce?
Red.Fot Jedna z akcji związkowych w obronie praw pracowniczych wlaśnie w Biedronce
więcej »
Opublikowano 29-07-2015 07:42
    Jak dowiedziało się Radio Wrocław, na wyjazdowe posiedzenie rządu w stolicy regionu dla premier i ministrów specjalnie przywieziono... stoły i krzesła.Rzecznik rządu Cezary Tomczyk nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, skąd jechały meble dla rządu do Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Zażartował, że nie wie, czy służby organizacyjne zabrały też lampy i długopisy. Mamy natomiast informację, że do podobnej sytuacji doszło w Łodzi. Tam rząd obradował na terenie strefy ekonomicznej.
Cały artykuł wraz z materiałem dźwiękowym tu - www.prw.pl/articles/view/44179/Ewa-Kopacz-oprocz-ministrow-przywiozla-do-Wroclawia-stoly-i-krzesla
więcej »
Opublikowano 29-07-2015 00:06
Spór polityczny w Inowrocławiu już dawno zdominował debatę nad przeszłością naszego miasta. Widoczny od wielu lat podział z pewnością utrudnia prowadzenie badań historycznych, w tym również zrealizowanie autorskich projektów poświęconych dziejom opozycji politycznej w okresie Polski Ludowej. Dla wielu działaczy „Solidarności” Jarosław Brejza pozostaje symbolem oporu i poświęcenia. Nie brakuje jednak głosów krytycznych, zwłaszcza pod adresem tych, którzy „wciągnęli” go do działalności związkowej. Taka sytuacja nie pozwala wyjaśnić wszystkich wątpliwości. W krótkiej i zarazem tragicznej historii niepokornego ucznia z Inowrocławia nie brakuje pytań, zwłaszcza w dwóch kwestiach.
Cały artykuł tu - ki24.info/z-kart-historii-niepokorny
więcej »
Opublikowano 28-07-2015 23:56
Jeżeli zdarzy się wypadek w pracy to
telefoniczne zgłaszanie wypadków przez całą dobę pod nr - 602 591 278
„Pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy” (Kodeks pracy art. 234 § 2)
więcej »
Opublikowano 25-07-2015 20:40
Znalezione obrazy dla zapytania Duda Piotr    Wielki festyn rodzinny „Solidarność pokoleń” z okazji 35. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który odbędzie się w sobotę 29 sierpnia na terenach Stoczni Gdańskiej, to główna impreza organizowana przez Związek z okazji swojego jubileuszu.
- Chcemy aby to było radosne święto wszystkich Polaków - mówił podczas konferencji prasowej przewodniczący Piotr Duda. To będzie wielki rodzinny festyn otwarty dla wszystkich, którzy będą chcieli wziąć w nim udział. Robimy to pod hasłem "Solidarność pokoleń", bo związek zawodowy "Solidarność" to już przynajmniej cztery pokolenia.
   Tego dnia staną dwie sceny. Na scenie piknikowej zagra Papa D. Boney'M oraz Maciej Miecznikowski, Maciej Markiewicz i Katarzyna Rogalska. Pojawią się też liczne atrakcje dla całych rodzin, w tym konkursy i parki zabaw dla dzieci. Początek 15.00.
Piotr Duda zapowiedział również, że przed rozpoczęciem koncertu na scenie pojawi sie prezydent Andrzej Duda i minister kultury Małgorzata Omilanowska oraz - jeśli się uda - czterej przewodniczący NSZZ "Solidarność": Lech Wałęsa, Marian Krzaklewski, Janusz Śniadek oraz Piotr Duda. - Chcemy choć przez kilka godzin być razem, żeby to była prawdziwa solidarność pokoleń.
   Wieczorem na scenie głównej odbędzie się retransmitowany przez TVP1 koncert „My Naród”. - Tytuł nawiązuje do historycznego przemówienia wygłoszonego przez Lecha Wałęsę 15 listopada 1989 roku przed Kongresem Stanów Zjednoczonych - mówił na konferencji Dariusz Przebinda z agencji TOProduction, która jest producentem koncertu. Będzie to koncert-manifestacja miłości do naszej Ojczyzny. Radosna demonstracja patriotyzmu naszych czasów. Na koncercie pojawi się plejada polskich, najpopularniejszych artystów, reprezentujących wszystkie pokolenia i różne style muzyczne. Wśród nich: Krzysztof Cugowski, Lombard, Sztywny Pal Azji, Elektryczne Gitary, Natalia Przybysz, 4PMC, Skubas, Daab, SexBomba, Tomek Lipiński, Złe Psy, Eldo, Dawid Kwiatkowski i Jan Pietrzak. Wykonają największe, bliskie sercom Polaków, najsłynniejsze piosenki o Polsce. Koncert poprowadzą: Anna Próchniak oraz Maciej Musiał. Początek koncertu 19.30. Retransmisja koncertu „My Naród” będzie miała miejsce w TVP1 w poniedziałek 31 sierpnia o godz. 20.00.
   Współproducentem koncertu jest Narodowe Centrum Kultury. Biorący udział w konferencji dyrektor NCK Krzysztof Dudek podkreślał, że bardzo się cieszy, że NCK może brać udział w tak wspaniałym i ważnym przedsięwzięciu. Całość festynu zakończy koncert gwiazdy: Chrisa de Burgha – słynnego irlandzkiego piosenkarza i kompozytora, który przyjął zaproszenie do uświetnienia obchodów 35-lecia NSZZ „Solidarność”. Początek godz. 22.00.
więcej »
Opublikowano 23-07-2015 10:04
Po krótkiej przerwie wracamy do tradycji Festynu Rodzinnego Solidarności we Włocławku! Ci, którzy uczestniczyli w poprzednich wiedza doskonale, że to potężna, plenerowa impreza, w której uczestniczyło nieraz kilkanaście tysięcy ludzi- całe rodziny. Tym razem także nie zabraknie atrakcji i okazji do wspólnej zabawy, czy biesiady, bo wybór rodzajów rozrywki będzie wyjątkowo duży; od tradycyjnych stoisk oferujących "wszystko", po koncerty od rocka, po disco polo.
   To już XIV Festyn i główny jego organizator wiceprzewodniczący ZR Janusz Dębczyński zapowiada, że ma szansę stać się największą imprezą plenerową sezonu. Wszystko odbędzie się 5 września, na placu przy ul. Wiejskiej i Zbiegniewskiej (czyli tam, gdzie poprzednie festyny), a zaczniemy o godz. 15, zaś koniec przewidziany jest w okolicach 23.
    Wśród zespołów muzycznych wystąpią: "Inni", "Fokus", Andrzej Koziński Show, "Playboys", no i nasz znakomity AESENAŁ ze Sławkiem Dorszem i Wiesławem Herliczko. Zobaczcie klip ARSENAŁU z utworem "Chcę cię kochać".
więcej »
Opublikowano 22-07-2015 23:35
Podczas dzisiejszych obrad Prezydium ZR omawiano głównie problemy naszych związkowców w kilku zakładach pracy. W sprawie wcześniej poruszanej, czyli Cargotabor odbędzie się spotkanie z wojewodą kujawsko-pomorskim, ale już dziś widać, że sytuacja wygląda źle. Niepokojący sygnał nadszedł ze szpitala w Brodnicy, gdzie możliwe są redukcje personelu, zwłaszcza w dziale fizykoterapeutów.
Część narady poświęcono przygotowaniom do obchodów 35 rocznicy powstania związku. Jutro zamieścimy komunikat w sprawie Festynu Rodzinnego we Włocławku.
więcej »

« poprzednia
1|...3|4|5|...|172|173|174
następna »