aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram WYBORY W ZWIĄZKU
Czwartek, 23 listopada 2017
Imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa
Opublikowano 01-10-2017 16:02
hosting
Na zaproszenie działaczy naszego związku z Golubia-Dobrzynia najbliższe posiedzenie Zarządu Regionu odbędzie się w Szafarni (kilka km od miasta pow. golubsko-dobrzyński). Obecnością władz Solidarności są także zainteresowane tamtejsze władze samorządowe, ponieważ mają nadzieję zwrócenia uwagi społecznej na problemy Polski powiatowej.
   Sama Szafarnia słynie z tego, że swego czasu przebywał tam na wakacjach sam Fryderyk Chopin (w gościnie u swojego przyjaciela szkolnego Dominika Dziewanowskiego) i z urządzanych tam koncertów fortepianowych, jednak członków Zarządu Regionu tym razem te atrakcje raczej nie będą zajmowały, ponieważ do zrealizowania jest zwykły program, choć przewidziane są wystąpienia gości, w tym odznaczonych niedawno Krzyżem Wolności i Solidarności, oraz samorządowców. 
   Powiat golubsko-dobrzyński należy do najmniejszych w naszym województwie (613 km2, około 45 tys ludności) i znany jest głównie z rozmaitych atrakcji turystycznych (w tym średniowiecznego zamku), choć i w gospodarce tego regionu ostatnio "coś drgnęło".
   Najbardziej znanym działaczem Solidarności tego podregionu jest Jerzy Nadolski (na fot trzyma flagę)- wieloletni przewodniczący lokalnych struktur, zasiadający przez kilka kadencji w Zarządzie Regionu, radny miejski I kadencji, niestrudzony organizator "Biegu Solidarności", wreszcie - lokalny polityk prawicy.
więcej »
Opublikowano 28-09-2017 12:47
     27 września, w Inowrocławiu uczczono dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Obchody zorganizowano w Przystani Kajakowo-Żeglarskiej ZHR w Mątwach. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać wykładów "Polskie Państwo Podziemne 1939-1945" Przemysława Wójtowicza z bydgoskiej delegatury IPN i "Harcerze w okupowanym Inowrocławiu" Edmunda Mikołajczaka. Ponadto otwarto wystawę poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Można na niej podziwiać zbiory Mirosława Możdżenia. Wśród obecnych na uroczystości był m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
    Uroczystą oprawę obchodów zorganizowały Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej – Inowrocławski Związek Drużyn Harcerzy i Biuro Badań Historycznych Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” z jego szefem Wojciechem Gonerą, a uroczystości Patronatem Honorowym objął Instytut Pamięci Narodowej.
Wg. portalu ino.online oraz inianie.pl
hosting
więcej »
Opublikowano 25-09-2017 20:06
hosting
    Ponad 70 proc. uczestników konsultacji kształtu kart do głosowania w przyszłorocznych wyborach samorządowych opowiedziało się za kartą w postaci książeczki – poinformował przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przewodniczący PKW zaznaczył, że potrzeba konsultacji wyniknęła z problemów, jakie miały miejsce podczas poprzednich wyborów samorządowych, m.in. zarzutów o fałszowaniu głosów. „Do dzisiejszego dnia nie zostało to w sposób wiarygodny potwierdzone, niemniej jednak cały czas pokutują tego rodzaju zarzuty. Chcieliśmy uniknąć sytuacji, jaka poprzednio się wydarzyła i przygotować karty także na przyszłość” – wyjaśnił. W jego ocenie wybory samorządowe są jednymi z najtrudniejszych „chociażby z uwagi na to, że każdy wyborca otrzymuje trzy, w niektórych okręgach nawet cztery karty do głosowania”. „Nie jest to łatwe zadanie dla wyborcy odnalezienie kandydata i oddanie w sposób prawidłowy głosu” – stwierdził.
    Hermeliński podkreślił, że konsultacje prowadzone od listopada 2016 r. do czerwca br. cieszyły się „bardzo dużym zainteresowaniem ze strony wyborców”. Wzięło w nich udział 13, 1 tys. wyborców z całego kraju. Za kartą w formie broszury opowiedziało się 9,3 tys. wyborców, czyli 70,98 proc. Za kartą wielkoformatową, tzw. „płachtą” było – 1,3 tys. wyborców. Blisko 2,5 tys. osób nie zajęło jednoznacznego stanowiska lub przedstawiło własne propozycje. Hermeliński zapewnił, że przy podejmowaniu decyzji PKW będzie sugerować się opiniami wyborców, ponieważ „są one ważne”.
     „Kolejne posiedzenie PKW mamy 2 października, być może wtedy podejmiemy decyzję co do ostatecznej formy karty do głosowania” – powiedział. Dodał, że do rozstrzygnięcia pozostają jeszcze kwestie związane z rozmieszczeniem treści na kartach do głosowania. „O ile łatwiej jest przy formie książeczkowej zawrzeć różnego rodzaju informacje, które są niezbędne dla wyborców, o tyle na płachcie tego miejsca jest mało i większość osób, które oglądały kartę w postaci płachty, wyrażała niezadowolenie z tego, że przede wszystkim przy dużej ilości komitetów wyborczych te karty będą na pewno duże i tam miejsca na instrukcje jest bardzo mało” – zaznaczył.
info wg. PAP
więcej »
Opublikowano 20-09-2017 20:33
hosting
Od jutra zaczynają się zdjęcia do filmu dokumentalnego o wydarzeniach z 13 grudnia 1981 w Lipnie. Przypomnijmy.
   Lipno to miasto powiatowe na ziemi dobrzyńskiej (czyli w naszym Toruńsko-Włocławskim Regionie "S"). Na kilka tygodni przed wprowadzeniem stanu wojennego komisja zakładowa jednego z największych lokalnych zakładów postanowiła ufundować sobie sztandar i poświęcić go uroczyście w dniu 13 grudnia 1981 roku. Wczesnym rankiem Jaruzelski wprowadził stan wojenny, rozszalały się represje, a mimo to związkowcy postanowili nie rezygnować z żadnego punktu uroczystości, z przemarszem przez centrum miasta włącznie...
   Ekipa filmowa pod wodzą młodego człowieka - Ariela Paproty (pochodzącego z Lipna) od jutra "bierze się" do pracy, by ze wszystkim zdążyć na uroczystą premierę na dzień 13 grudnia 2017 w Lipnie. Patronat - także finansowy - objął nasz Zarząd Regionu. Przedsięwzięcie wspiera burmistrz Lipna Pan Paweł Banasik.
   Nieco nas zdziwiła postawa zarządu firmy w której wszystko się działo (dlatego nie wymieniamy jej nazwy), Podobno "nie byli zainteresowani" w choćby symbolicznym wsparciu dzieła, które chcemy pokazać w całej Polsce. Trudno, damy radę. Gdyby któraś z naszych komisji zakładowych zdecydowała się na niechby symboliczne dołożenie się do kosztów, to gwarantujemy uwiecznienie tego w samym filmie (stosownym napisem), specjalną płytę z gotowym dziełem i parę innych miłych drobiazgów.
Fot. 13 grudnia 1981 roku, Lipno. Wokół już szaleje terror stanu wojennego, a oni spokojnie wbijają gwoździe w drzewce sztandaru. za chwilę ruszą tłumnym pochodem przez miasto...
więcej »
Opublikowano 19-09-2017 20:18
hosting
   Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławski NSZZ ,, Solidarność” Oddział Włocławek serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w uroczystych obchodach 33-ciej rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – Patrona Solidarności , które odbędą się w dniu 18 października 2017r. na włocławskiej zaporze.
   Uroczystości rozpoczną się o godz. 16 ³º pod pomnikiem na tamie. Następnie po złożeniu kwiatów nastąpi przemarsz z relikwiami bł. ks. Jerzego do sanktuarium przy ul. Płockiej 167 A we Włocławku gdzie odbędzie się uroczysta msza święta.
   Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków ,, Solidarności” a w szczególności nasze poczty sztandarowe. Łączę pozdrowienia Przewodniczący Oddziału Włocławek
       NSZZ ,, Solidarność” Janusz Dębczyński
Fot. - Włocławski relikwiarz ks. Popiełuszki (fot. Piotr Grążawski)
więcej »
Opublikowano 18-09-2017 20:13
hosting
   Panuje przekonanie, że w małych Podregionach życie płynie leniwie (tylko bez podtekstów), spokojnie, niemal niewiele się dzieje, tymczasem gdyby tylko uczestnikom rozmaitych wydarzeń w Polsce Powiatowej chciało się pisać, informować... Ba! 
   Delegacja związkowców NSZZ Solidarność Podregionu Lipno wraz z Burmistrzem Miasta Lipna panem Pawłem Banasikiem oraz wiceburmistrz Jolantą Zielińską, złożyła podczas uroczystości w jasnogórskim klasztorze w Częstochowie kwiaty pod pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, z okazji 70-tej rocznicy urodzin Patrona Solidarności.
   Z najwyższą przyjemnością zamieszczamy tę informację i prosimy o więcej dla naszego związkowego serwisu. Pozdrawiamy sympatycznych mieszkańców Lipna.
hosting
więcej »
Opublikowano 17-09-2017 21:03
   hostingPięcioma autobusami, kilkoma busami, koleją docierali związkowcy naszego Regionu do Częstochowy. Zdecydowana większość wzięła najpierw udział w warszawskiej demonstracji przed siedzibą KE. To była już 35 doroczna Pielgrzymka Ludzi Pracy. Pierwszą zorganizował ksiądz Jerzy Popiełuszko w 1983 roku.
   Podczas tegorocznej - jubileuszowej przewodniczący hostingKomisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda zaapelował w Częstochowie do rządzących o wolne niedziele. - Jesteśmy tutaj, u progu Jasnogórskiej Pani, aby modlić się i dziękować za pracę, za bezpieczną pracę i za sprawiedliwość społeczną. Dzisiaj mogłoby być nas tu więcej, ale wielu z nas, szczególnie kobiet, musi pracować, i to w hipermarketach, niekoniecznie w sklepach pierwszej potrzeby. Dlatego z tego miejsca po raz kolejny apeluję: 500 plus to nie wszystko, dopełnieniem programu jest dbałość o rodzinę, bo niedziela jest dla Boga i rodziny – powiedział lider Solidarności w wystąpieniu przed uroczystą mszą świętą. - Z tego miejsca apeluję do rządzących: będziemy się modlić, aby jak najszybciej projekt obywatelski Solidarności znalazł swoje miejsce na biurku pana prezydenta, bo to jest dbałość o pracownika, ale także o wartości, o rodzinę, abyśmy w tym dniu, jakim jest niedziela, mogli być razem i cieszyć się wspólnie rodzinnym ciepłem - dodał. Piotr Duda podkreślił, że spotkanie na Jasnej Górze jest także wypełnieniem testamentu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, patrona związku, który zapoczątkował pielgrzymkę ludzi pracy do tego sanktuarium. - Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje - to słowa św. Jana Pawła II, słowa, które były w sercu bł. ks. Jerzego, bo ojczyzna kosztuje! Bł. ks. Jerzy oddał za nią życie. My, ludzie Solidarności, na co dzień realizujemy jego testament, a także testament roku 1980 - tych wszystkich porozumień, które zostały spisane, ale nie do końca wypełnione - powiedział przewodniczący "S".
więcej »
Opublikowano 16-09-2017 15:23
hosting
   Kilka tysięcy osób wzięło dziś udział w proteście „Solidarności” przed siedzibą Komisji Europejskiej w Warszawie. Podczas pikiety padły ostre słowa pod adresem KE, która kwestionuje prawo Polski do różnicowania wieku emerytalnego.
– To jest zgodne z naszą konstytucją, jest zgodne z prawem traktatowym, jest decyzją Polek i Polaków i nic do tego biurokratom z Brukseli – powiedział szef związku Piotr Duda. Jacek Saryusz-Wolski zarzucił Komisji naużywanie prawa unijnego w postępowaniu przeciw Polsce.Podczas demonstracji odczytano petycję NSZZ „Solidarność” do Komisji Europejskiej. Związek żąda „uszanowania suwerennej decyzji polskich obywateli” o powrocie do niższego wieku emerytalnego i zróżnicowania go ze względu na płeć oraz wzywa Komisję do „zaprzestania nacisków i działań nękających wobec Polski”.
   Polska reforma emerytalna wchodzi w życie w październiku. Za jej sprawą mężczyźni będą mogli przejść na emeryturę w wieku 65-ciu lat, a kobiety – 5 lat wcześniej. To powrót do stanu sprzed 2012. Wtedy rząd PO-PSL wprowadził reformę, zgodnie z którą wiek emerytalny miał być stopniowo podnoszony do 67. roku życia, niezależnie od płci.
Więcej tu - www.tvp.info/34018139/solidarnosc-protestuje-przeciwko-ingerencji-ke-ws-obnizenia-wieku-emerytalnego
więcej »
Opublikowano 14-09-2017 18:07
  hosting Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej wspólnie z Biurem Badań Historycznych Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność" organizują wyjątkowe wydarzenie - "Dzień Polskiego Państwa Podziemnego".
- Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w całej okupowanej Europie. 27 września 1939 r., krótko przed kapitulacją Warszawy, w stolicy powołano Służbę Zwycięstwu Polski oraz Szare Szeregi. Pomimo klęski Polacy podjęli nierówną walkę z okupantami - w tym celu utworzono podziemne struktury administracji oraz armię. Chcemy przypomnieć o zasługach i poświęceniu Żołnierzy i Funkcjonariuszy Polskiego Państwa Podziemnego, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce - mówi Wojciech Gonera z Biura Badań Historycznych Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", współorganizatora obchodów.
   "Dzień Polskiego Państwa Podziemnego" organizowany jest 27 września w budynku przystani w Mątwach przy ul. Poznańskiej 384. W ramach wydarzenia zaplanowano Harcerski Apel Pamięci oraz wykłady. Dr Przemysław Wójtowicz z bydgoskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, zaprezentuje wykład pt. "Polskie Państwo Podziemne 1939-1945", a Edmund Mikołajczak, regionalista i członek PTH w Inowrocławiu, opowie o harcerzach w okupowanym Inowrocławiu. Tego dnia na przystani otwarta zostanie wyjątkowa wystawa "Rotmistrz Witold Pilecki - zwyczajny bohater". Będzie też można zobaczyć militaria z prywatnych zbiorów Mirosława Możdżenia.  
   Honorowy Patronat nad inowrocławskimi obchodami objął prof. dr hab. Mirosław Golon, Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.
więcej »

« poprzednia
1|...3|4|5|...|217|218|219
następna »