aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Środa, 22 lutego 2017
Imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora
Opublikowano 22-12-2016 11:33
hosting
   21 grudnia, w Centrum Dialogu Społecznego w Toruniu odbyło się spotkanie przedświąteczne Zarządu Regionu i szefów toruńskich kz z biskupem toruńskim Andrzejem Suskim. Obecny był także kapelan Solidarności ksiądz Nowakowski, a także nasz stary przyjaciel poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski. 
Zebrani wysłuchali okolicznościowego wystąpienia ks. biskupa, a następnie przełamali się opłatkiem, życząc sobie samych dobrych dni...
Krótki filmik z tego wydarzenia tu www.youtube.com/watch
więcej »
Opublikowano 21-12-2016 20:57
hosting
Dziś (21.12) odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Zarządu Regionu. Pomimo wielu akcentów świątecznych, których kulminacją było wspólne spotkanie w Centrum Dialogu Społecznego pierwsza część obrad była poświęcona najważniejszym problemom, w tym realizacji porozumienia we włocławskiej wytwórni keczupu, gdzie trawa zwolnienie grupowe (Oddział Włocławek wynegocjował spore odprawy pieniężne na dobrowolne odejścia).
Po serii sprawozdań z rozmaitych działań, zwłaszcza niedawnych obchodów 13 grudnia przeprowadzono dyskusję na temat aktualnej sytuacji w kraju, w kontekście słynnej już wypowiedzi  Piotra Dudy o ewentualnym wyjściu związku na ulicę i "policzenia się".
    Podkreślano, iż w związku nie ma nadzwyczajnej chęci "pakowania się w politykę", lub spory między partiami ale zarówno nasz Statut, jak również zwykły obowiązek obywatela wolnego kraju musi nas skłaniać do pilnowania, aby to reguły demokratyczne, nie zaś przemoc ulicy ewentualnie zmieniały wyroki wyborcze. Solidarność wielokrotnie wyprowadzała swoich członków na demonstracje uliczne, lecz naszym celem były konkretne problemy, a nie obalanie rządów. Tymczasem działacze tzw. KOD nie ukrywają właśnie takiego celu, zaś za fasadą stoją politycy dwóch skrajnie antyzwiązkowych partii PO i .N.
Co znaczą rządy tej pierwszej odczuliśmy przez osiem lat, doświadczając atmosfery pogardy, nie liczenia się z ludźmi ani ich argumentami, przy jednoczesnej skłonności do korupcji, zarządzania sprawami państwa poprzez nieformalne układy, psucie prawa (w tym prawa pracy), nieustanne próby ograniczania wolności związkowych, a nawet obywatelskich. Druga partia (.N) - wnosząc z wystąpień jej lidera - lepiej aby nie miała w ogóle możliwości wcielania swoich pomysłów w w życie... 
   Związek - zdaniem mówców - nie może bezczynnie patrzeć na zagrożenie powyborczego ładu, ponieważ gdyby KOD-owskim rebeliantom poprzez uliczne zamieszki - a nie wybory - udało się zmienić polityczną grupę władzy, to doświadczenie uczy, że już wkrótce my sami zostalibyśmy zmuszeni do wyprowadzania ludzi na ulice w obronie podstawowych praw związkowych i obywatelskich. Chcemy choć kilku lat spokoju, normalnej pracy w warunkach choćby zbliżonych do tych, jakie mają pracownicy w krajach "starej demokracji".
   W konkluzji stwierdzono, że gdy wymagać tego będzie interes Polaków, a władze krajowe związku podejmą decyzję o czynnym, fizycznym wsparciu powyborczego porządku to regionalne struktury (związkowcy) z pewnością wezmą w tym udział.
Powyższe jest skrótem dyskusji, a nie oficjalnym stanowiskiem ZR.
Podsumował - Piotr Grążawski
Fot. u góry. Karty z takimi napisami przylepili KODziarze na drzwiach wejściowych do ZR (gdzie także znajduje się biuro poselskie PiS) w trakcie swojego toruńskiego zgromadzenia w dniu 19.12. Brednie o faszystach wyraźnie wskazują na tragiczny stan poczucia rzeczywistości u tych bojówkarzy...
więcej »
Opublikowano 20-12-2016 22:09
Noc. Rynek Lipna i urocza Szopka Bożonarodzeniowa. Tradycyjnie, po polsku. Jesteśmy u siebie.
hosting
więcej »
Opublikowano 20-12-2016 21:56
   21 grudnia, w siedzibie ZR w Toruniu odbędzie się posiedzenie Zarządu Regionu. Wśród tematów stałych (sprawozdania, ocena sytuacji pracowników w regionie) należy się spodziewać dyskusji na temat aktualnej sytuacji w Polsce, w kontekście wypowiedzi przewodniczącego Komisji Krajowej Andrzeja Dudy.
więcej »
Opublikowano 19-12-2016 21:38
hosting
   To, co się dzisiaj dzieje to wielka hucpa. Jeśli druga strona myśli, że będziemy się temu biernie przyglądać, to się myli. Przygotowujemy się do wyjścia na ulice i policzenia się. My ich czapkami przykryjemy. Nie będziemy bierni Myśmy czekali osiem lat, by wymienić ekipę rządzącą. Po to, byśmy mieli takie sukcesy jak dziś.
   (…) Oni chcą takiej demokracji, że mają być przy korycie. My na to nie pozwolimy Nas musiało być prawie 100 tysięcy, by media się zainteresowały. Pamiętam, jak nie wpuszczano związkowców na galerię sejmową, jak premier Tusk nazywał nas „pętakami”, jak policja stała zaopatrzona po zęby z tyłu, za Sejmem… Wtedy była demokracja pełną gębą!? Dziś żyjemy w państwie demokratycznym, ale niektórym nie podoba się to, że rządzi PiS i wygrało demokratyczne wybory. Gdybyśmy za czasów Platformy chcieli powiedzieć, że ilościowo tamten rząd nie miał mandatu władzy, to powinien się podać z pięć razy do dymisji
    Dziwię się niektórym politykom, którzy mówią - jak pan Petru - że dziś rząd stracił mandat społeczny do sprawowania władzy. W czyim imieniu on to mówi? W imieniu społeczeństwa? Nie, w swoim, bo chce się dorwać do koryta. Pan Petru niech się przygotowuje do święta 6 króli i da spokój społeczeństwu. Społeczeństwo dziś obchodzi wiek emerytalny, podwyżka stawki godzinowej, 500+, choć mamy do tego uwagi. To są rzeczy, które interesują Polaków, a nie to, że oni stracili władzę
więcej »
Opublikowano 18-12-2016 20:20
hosting
   Z niesłabnącym zdumieniem wielu związkowców NSZZ"S" przygląda się ostatnim wydarzeniom w kraju. Ci którzy jeszcze nie tak dawno nie uważali za stosowne liczyć się z demokratycznymi procedurami, którzy za każdym razem związkowych wystąpień nasyłali, albo przeciwstawiali nam uzbrojone po zęby oddziały prewencji nagle stali się obrońcami demokracji. Niebywałe!
- Należałoby te opozycyjne opcje zapytać i lidera KOD-u i członków Komitetu Obrony Demokracji, gdzie byli przez ostatnie osiem lat, gdzie byli jak faktycznie strzelano do strajkujących górników w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? - mówił w "Gościu Poranka" w TVP Info Dominik Kolorz przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” 
- Gdzie byli jak deptano nasze prawa nie dopuszczając chociażby do krajowego referendum, pod którym zebraliśmy dwa miliony podpisów, gdzie byli obrońcy Trybunału Konstytucyjnego jak w naszej ocenie zapadł polityczny wyrok dotyczący zmiany ustawy emerytalnej, podnoszący wiek emerytalny dla Polaków, gdzie mieliśmy pracować aż do śmierci - pytał Dominik Kolorz
Fot. Luty 2015. Mróz, protestujący górnicy. Dzisiejsi demokraci zdecydowali o użyciu armatek wodnych...
 
więcej »
Opublikowano 14-12-2016 17:55
hosting
   We wtorek 13 grudnia br. w Miejskiej Jadłodajni odbyło się spotkanie opłatkowe, którego organizatorem był NSZZ „Solidarność” Oddział Włocławek.
   Janusz Dębczyński: „Witam Wielką Rodzinę Solidarności na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym.Wigilia to czas refleksji, mijający rok był czasem pewnych zmian, które mam świadomość,że jeszcze niestety nie do wszystkich dotarły. Cieszę się,że postulaty, o które przez lata walczyła Solidarność powoli zostają realizowane przez nasz rząd. Program 500+, ustawa o wieku emerytalnym, podwyższenie od stycznia 2017 roku najniższego wynagrodzenia, podwyższenie kwoty z odpisu socjalnego. To wszystko dobrze rokuje na przyszłość, a my jako Solidarność musimy trzymać rękę na pulsie. Wszystkim Wam życzę na te Święta ciepła, miłości rodzinnej, wzajemnego zrozumienia”.
   Małgorzata Safandowska asystent poseł Joanny Borowiak złożyła w imieniu parlamentarzystki życzenia świąteczne: ” Drodzy Państwo człowiekowi najbardziej potrzebna jest miłość, dlatego też z całego serca na te Święta Bożego Narodzenia i na każdy dzień 2017 roku, życzę jak najwięcej miłości, szacunku i spokoju. Niech wzajemna życzliwość i zrozumienie będą z Państwem przy wigilijnym stole i przez cały Nowy Rok 2017.”-poseł Joanna Borowiak
więcej tu - wloclawek.extrapolska.pl/spotkanie-oplatkowe-solidarnosci/
więcej »
Opublikowano 14-12-2016 11:45
hosting
Wczoraj, we wszystkich większych ośrodkach Regionu odbyły się uroczystości związane z oporem Solidarności przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego . Poszczególne sprawozdania będziemy zamieszczali na naszej stronie, jednak już z tych wiadomości, które mamy wygląda, że najbardziej oryginalne obchody 13 grudnia 1981 roku miały miejsce w Lipnie, gdyż tam, w pierwszym rzędzie obchodzono 35 lecie... poświęcenia sztandaru komisji zakładowej firmy KONWEKTOR (największa w mieście).
Otóż 35 lat temu w pierwszym dniu stanu wojennego związkowcy z Lipna wielkim tłumem pomaszerowali do miejscowego kościoła, gdzie proboszcz dokonał poświęcenia sztandaru, a następnie wszyscy przeszli do Domu Kultury, zaś tam nastąpiło uroczyste wbicie gwoździ fundacyjnych w drzewce. To wszystko, gdy wokół szalał stan wojenny!
O całej sprawie napiszemy dokładniej, a także planujemy nakręcenie filmu dokumentalnego o tym wydarzeniu - tym bardziej, że z tamtych uroczystości niemal cudem ocalało kilkadziesiąt zdjęć.
Na zdjęciu - historyczny sztandar związkowców KONWEKTORA
więcej »
Opublikowano 09-12-2016 08:19
hosting
* 11 grudnia 2016
Inowrocław 08.30 złożenie kwiatów pod obeliskiem poświęconym pamięci Piotra Bartoszcze w Radłówku
09.30 uroczysta msza święta w intencji ofiar stanu wojennego, Kościół pw. Św. Krzyża, ul. Kościuszki 3
11.00 spotkanie działaczy „Solidarności", Sala koncertowa im. Ireny Dubiskiej, Zespół Szkół Muzycznych, ul. Kilińskiego ISA
 
* 12 grudnia 2016
Toruń 23.50 złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą patriotyczną demonstrację z 11 3 maja 1983 roku w obronie wolności („Solidarności", Kościół Akademicki pw. Świętego Ducha, Rynek Staromiejski
 
* 13 grudnia 2016
Potulice 10.00 uroczystość w Sali Anieli hr. Potulickiej wzbogacona montażem słowno-rnuzycznym w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Potulicach, ul. Działkowa 8
11.10 przemarsz i złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą działaczom „Solidarności" i innych organizacji niezależnych internowanym i więzionym przez władze PRL w Potulicach po wprowadzeniu stanu wojennego, Zakład Karny
Bydgoszcz  14.00 uroczystość z okazji 35. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 3 - wręczenie Medali „Solidarności". Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego - prezentacja wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej - debata pokoleniowa z udziałem bydgoskiej młodzieży
18.00 uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i „Solidarności"z udziałem Chóru „Exsultate Dea" z parafii Świętych Polskich Braci Męczenników, Kościół pw. Św. Andrzeja Soboli, pl. Kościeleckich 7 (po mszy świętej nastąpi przejście i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa na Starym Rynku)
Toruń 17.00 złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk rolników z NSZZ Rl „Solidarność" w budynku toruńskiej cukrowni w 1981 roku, ul. Kraszewskiego 40
18.00 odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej działaczy opozycji antykomunistycznej więzionych i przetrzymywanych w Areszcie Śledczym MO, Wały Gen. Sikorskiego 10
19.00 msza święta w intencji Ojczyzny oraz ofiar stanu wojennego, Kościół Akademicki pw. Świętego Ducha, Rynek Staromiejski
Włocławek 17.00 złożenie kwiatów pod bramą Zakładu Karnego, ul. Bartnicka 10
18.00 msza święta w intencji ofiar i represjonowanych w stanie wojennym, Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP, pl. Kopernika 7
19.00 złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą prześladowanych działaczy niepodległościowych, pl. Kopernika
więcej »

« poprzednia
1|...3|4|5|...|202|203|204
następna »