aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Środa, 22 lutego 2017
Imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora
Opublikowano 17-04-2016 21:20
Image and video hosting by TinyPic
Podczas ostatnich obrad Zarządu Regionu podjęto m.in uchwałę o zarejestrowaniu kolejnej nowej komisji zakładowej. Tym razem postanowili taką założyć pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku.
Miło nam powitać w związkowym gronie, a przy okazji zwracamy uwagę na ciekawą stronę tej jakże pożytecznej placówki - www.biblioteka.wloclawek.pl/
więcej »
Opublikowano 13-04-2016 20:30
Image and video hosting by TinyPic
   Wypłacanie nauczycielskich wynagrodzeń z budżetu państwa odciąży finansowo gminy - Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej rozpoczął zbieranie podpisów pod projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jst. Marszałek Sejmu zarejestrował Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej popierający projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw.
   Komitet zbiera podpisy pod projektem, gwarantującym wypłatę nauczycielskich wynagrodzeń z budżetu państwa, a nie jak to jest obecnie - z subwencji oświatowej, którą dysponują samorządy. Inicjatywa dotyczy wynagrodzeń nauczycieli pracujących w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Proponowane zmiany oznaczają, że środki przeznaczone na średnie wynagrodzenia nauczycieli szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowo-wychowawczych wraz z pochodnymi, odpisem na fundusz socjalny, dodatek wiejski i fundusz na doskonalenie - gwarantowane są przez państwo w budżecie i przekazywane samorządom w formie dotacji celowej.
   Oczywiście samorządy nadal będą otrzymywać subwencję na realizację pozostałych zadań oświatowych, a ich kompetencje w zakresie kształtowania wynagrodzeń nauczycieli nie ulegną zmianie. Wypłacanie nauczycielskich wynagrodzeń z budżetu państwa odciąży finansowo gminy, a dostęp do publicznej szkoły nie będzie już zależał od zamożności organu prowadzącego, czyli samorządu.
  Oświatowe związki zawodowe zauważyły, że obecny system finansowania oświaty zbyt często prowadzi do przekazywania publicznych, samorządowych szkół w ręce fundacji i stowarzyszeń. W ten sposób dokonuje się prywatyzacja szkół, a nauczyciele tracą uprawnienia wynikające z Karty.  Inicjatywa ustawodawcza nowelizuje ustawę o dochodach JST, ustawę o systemie oświaty oraz ustawę Karta Nauczyciela, lecz przede wszystkim przywraca odpowiedzialność państwa za kadry kształcące Polaków.
Aby sprawa trafiła do Sejmu ustawę powinno poprzeć swoimi podpisami co najmniej 100 tys. osób. Podpisy zbierane będą do 8 czerwca.
Ifo wg. PAP
więcej »
Opublikowano 11-04-2016 08:56
Image and video hosting by TinyPic
W piątek 8 kwietnia obradowali członkowie Zarządu Regionu. Tym razem głównym tematem obrad była sytuacja związkowców w regionalnych zakładach pracy. Według relacji - jedyną firmą, gdzie trwa spór zbiorowy jest toruńska Geofizyka. W kilku firmach działania związku wywołały podwyżki wynagrodzeń, lub ich dodatków, choć zazwyczaj ich wysokość średnio satysfakcjonuje pracowników. Zauważono tez ciekawe (jedynie z socjologicznego punktu widzenia) zjawisko, że pracownicy - pomimo spełnienia wszystkich warunków - nie awansują, gdyż ... nie ma pieniędzy na przeszeregowania (awans- wyższa grupa- wyższy zarobek). Tak jest m.in. w Państwowej Straży Pożarnej, choć przedstawiciele firm przemysłowych też wspominają o podobnych kłopotach, z tym, że jak stwierdził szef jednej z największych organizacji związkowych Włocławka, tam awanse są, tyle, że pracownika utrzymuje się w dolnej strefie stawki grupy zaszeregowania.
   W dalszej części obrad podjęto kilka uchwał, w tym o zarejestrowaniu nowej komisji zakładowej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włocławku - serdeczni8e witamy wśród związkowej braci!
Rozpatrzono też odwołanie związkowca od decyzji komisji zakładowej o wykluczeniu go z NSZZ"Solidarność". Po wysłuchaniu stanowiska i argumentów przedstawiciela komisji zakładowej, a także po wystąpieniu wykluczonego związkowca - Zarząd Regionu, minimalną większością głosów unieważnił decyzję komisji zakładowej.
Fot. Przerwy w obradach są zawsze okazją do nieoficjalnej wymiany poglądów...    
więcej »
Opublikowano 06-04-2016 21:28
Image and video hosting by TinyPic
Jedna z toruńskich firm branży motoryzacyjnej zaproponowała ciekawą akcję. Otóż jest gotowa udzielić członkom związku, tym którzy okażą specjalną ulotkę (o czym za chwilę) 20 procentowego rabatu na usługę wymiany opon, a ponadto od każdej transakcji przekaże umówioną kwotę na cel dobroczynny.
Przedstawiciel firmy przekazał Zarządowi Regionu pewną ilość specjalnych ulotek uprawniających do 20% rabatu w usłudze i każdy z członków związku może ją otrzymać. Tak więc jeżeli do tej pory nie wymieniliście opon w swoim samochodzie, w sekretariacie ZR możecie otrzymać kupon rabatowy.
Firma jest toruńska i działa tylko na terenie tego miasta.
więcej »
Opublikowano 05-04-2016 09:04
Image and video hosting by TinyPic
   4 kwietnia - jak co tydzień - obradowało Prezydium ZR. Tematem były przygotowania do najbliższego zebrania Zarządu Regionu, a także do rozmaitych przedsięwzięć w nadchodzących dniach, a tych będzie sporo.Z najważniejszych  - 20 kwietnia wyjazd do Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej i udział w uroczystościach nadania tytułu Pracodawca Przyjazny Pracownikowi, który na wniosek związku otrzymała dyrekcja OSIR Inowrocław.
   24 kwietnia pielgrzymka NSZZ"S: do sanktuarium w Licheniu, natomiast 22-23 kwietnia ostatnie z serii dużych szkoleń w Kruszwicy. Rozpoczęto też przygotowania do Walnego zebrania Delegatów Regionu, które odbędzie się w Inowrocławiu.
Wszystko wskazuje na to, iż w najbliższych dniach podejmiemy realizację kolejnego programu - częściowo ze środków UE. Tym razem chodzi o tworzenie wśród związkowców i pracodawców jednostek pomocniczych we wspieraniu przedsiębiorczości lokalnej, a także poprawie dialogu. Pod dość "okrągłym" tytułem jest sporo pożytecznych działań, o których będziemy informowali zaraz po ewentualnym podpisaniu umów z partnerami społecznymi..
 
więcej »
Opublikowano 30-03-2016 22:13
Image and video hosting by TinyPic
Wypadki śmiertelne – luty 2016
   * 1. 17 lutego 2016 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 21 grudnia 2015 roku ok. godz. 18.15 na autostradzie w okolicach Brna, na terenie Czech uległ pracownik firmy transportowej z miejscowości Mlewiec. Poszkodowany kierując samochodem ciężarowym zasłabł podczas jazdy. Zjechał pojazdem z drogi. Wezwano służby medyczne. Przybyły lekarz stwierdził zgon.
   * 2. 19 lutego 2016 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 19 lutego 2016 roku ok. godz. 07.35 na terenie zakładu branży ogólnobudowlanej w Grudziądzu uległa osoba wykonująca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy. Poszkodowany w trakcie przygotowywania się do pracy, będąc w pomieszczeniu gospodarczym zapalił papierosa. Po chwili zasłabł i osunął się na podłogę. Wezwany na miejsce lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon na skutek nagłego zatrzymania krążenia krwi.
   *3. 23 lutego 2016 roku pracodawca zawiadomił inspektora o wypadku, któremu w dniu 23 lutego 2016 roku ok. godz. 14.20 na terenie stacji kolejowej Inowrocław Towarowy uległ pracownik firmy przewozów kolejowych w Tarnowskich Górach. Poszkodowany zatrudniony na stanowisku maszynisty pojazdów trakcyjnych, będąc w kabinie lokomotywy elektrycznej ET-22 stracił przytomność. Wezwany na miejsce lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon.
 
Wypadki ciężkie – luty 2016.
   *1. 11 lutego 2016 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 10 lutego 2016 roku ok. godz. 23.30 na terenie zakładu produkcji papieru i tektury w Polednie uległa pracownica zewnętrznej firmy świadczącej usługi podwykonawcze. Operator wózka jezdniowego podnośnikowego podczas wykonywania manewru cofania najechał na poszkodowaną poruszającą się ciągiem komunikacyjnym. W wyniku zdarzenia pracownica doznała skomplikowanego złamania kości obu nóg i została przetransportowana do Szpitala Uniwersyteckiego im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy.
   * 2. 12 lutego 2016 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 11 lutego 2016 roku ok. godz. 14.00 na terenie warsztatu naprawczego uległ pracownik firmy budowlanej w Bydgoszczy. Podczas prac związanych ze zbrojeniem koparki pracownik został uderzony w stopę przez osprzęt maszyny. Po przewiezieniu do szpitala podjęto decyzję o amputacji pourazowej dwóch palców stopy.
   * 3.16 lutego 2016 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 11 stycznia 2016 roku ok. godz. 11.30 na terenie hali produkcyjnej zakładu przetwórstwa drewna w Sępólnie Krajeńskim uległa pracownica zatrudniona na stanowisku pomocnika stolarza. Wykonując pracę związaną z obsługą pilarki do cięcia poprzecznego pracownica zasłabła. Lewa dłoń poszkodowanej przedostała się w strefę niebezpieczną (roboczą), w wyniku czego nastąpił kontakt palców z narzędziem tnącym. Poszkodowana doznała urazu palca serdecznego oraz ran szarpanych palca małego.
   * 4. 16 lutego 2016 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w 15 lutego 2016 roku ok. godz.09.00 w terenie leśnym w okolicach miejscowości Lubówiec uległ pracownik firmy usług komunalnych w Skępem. W trakcie porządkowania terenu, podczas przewracania drzewa, znajdujący się w pobliżu pracownik został uderzony gałęzią w głowę. Po przewiezieniu do szpitala stwierdzono pęknięcie kości czaszki.
   * 5. 17 lutego 2016 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 10 lutego 2016 roku ok. godz. 18.45 na terenie hali produkcyjnej zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych w Toruniu uległa osoba wykonująca pracę zarobkową na podstawie umowy zlecenie. Poszkodowany, używając haka usiłował usunąć włókno, jakie zostało zakleszczone w maszynie. Podczas wykonywania tej czynności nie wyłączył zasilania maszyny. W pewnym momencie część maszyny pochwyciła rękę, co spowodowało urazową amputację części dłoni.
   * 6. 22 lutego 2016 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 18 lutego 2016 roku ok. godz. 10.30 na terenie hali produkcyjnej zakładu produkcji wyrobów metalowych w miejscowości Biskupice uległ pracownik zatrudniony na stanowisku mechanika. Pracownik ustawiając prasę mechaniczną mimośrodową doznał urazu zmiażdżenia palca dłoni. Po przewiezieniu do szpitala palec został amputowany.
   * 7. 22 lutego 2016 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 12 czerwca 2015 roku ok. godz. 08.30 na terenie hali produkcyjnej zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych w miejscowości Otowice uległ pracownik, zatrudniony na stanowisku ślusarza. Poszkodowany ustawiał – zmieniał sterowanie prasy na ręczne i zaczął tłoczenie detalu – „dźwigienki” układając i wyjmując element z przyrządu ręcznie. W pewnym momencie w trakcie wyjmowania elementu z przyrządu nastąpiło samoczynne uruchomienie prasy, co spowodowało zmiażdżenie dwóch palców lewej dłoni.
   * 8. 29 lutego 2016 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 10 lutego 2016 roku ok. godz. 13.30 na terenie punktu skupu złomu w Rypinie uległ pracownik zatrudniony na stanowisku pracownika fizycznego – magazyniera. Podczas demontażu (rozbijania) skrzyni biegów przeznaczonej do recyklingu w prawe oko poszkodowanego wbiły się trzy metalowe elementy. Po przewiezieniu do szpitala poddano poszkodowanego operacji usunięcia obcych ciał z gałki ocznej.
 Źródło Państwowa Inspekcja Pracy
więcej »
Opublikowano 26-03-2016 11:35
Wszystkim życzymy zdrowych, wesołych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.  Dużo zdrowia, wielu sukcesów zawodowych, powodzenia w życiu rodzinnym, wiary, siły, miłości i pieniędzy!
Niech Chrystus Zmartwychwstały nigdy nas nie opuszcza w naszej pracy! Wesołego Alleluja!
Zarząd Regionu
Toruńsko-Włocławskiego
NSZZ Solidarność
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 23-03-2016 20:41
Image and video hosting by TinyPic
18-19-20 marca, w Inowrocławiu i Kruszwicy odbyła się seria szkoleń działaczy związkowych różnych branż. Szczególnie w pierwszym, którego tematem było "Karta Nauczyciela i nurtujące zagadnienia - art. 20 ustawy KN (tryb rozwiązywania stosunku pracy, tryb propozycji obniżki wymiaru zatrudnienia na rok szkolny, procedura uzupełniania etatu w innej szkole) - zakaz konkurencji w zawodzie nauczyciela, - procedura udzielania urlopu dla poratowania zdrowia z uwzględnieniem weryfikacji zaświadczeń lekarza pierwszego kontaktu w WOMP – medycyna pracy) - procedura postępowania dyscyplinarnego" udział wzięło kilkudziesięciu związkowców oświaty.
. Szkolenie przeprowadziła Pani Ewa Weśniuk-Cieśla Starszy Inspektor Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy wraz z Tomaszem Wietrzykowskim Koordynatorem ds SIP Region Toruńsko - Włocławski NSZZ ,, Solidarność".
W drugim, trzydniowym szkoleniu, przeprowadzonym w obiektach OSIR Kruszwica, a przeprowadzonym przez prawnika Regionu uczestniczyło 20 kursantów.
Fot. Marcin Gralak
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 23-03-2016 20:40
Image and video hosting by TinyPic
    W sobotę 19 marca br w Bydgoszczy odbyły się obchody 35. rocznicy Wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981, w czasie których doszło do pobicia działaczy "Solidarności" oraz niezależnego ruchu chłopskiego. Obchody zorganizowane zostały przez NSZZ RI "Solidarność" oraz "Solidarność". Gospodarzem uroczystości był Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI "Solidarność" Janusz Walczak", Przewodniczący NSZZ RI "Solidarność" Regionu Bydgoskiego Leszek Walczak oraz Przewodniczący NSZZ RI "Solidarność" Regionu Toruńsko-Włocławskiego Jacek Żurawski. Patronat Honorowy nad uroczystościami objął Prezydent RP Andrzej Duda.
   Uroczystości rozpoczęto złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski w 1981 roku, następnie uczestnicy przeszli do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta w intencji rolników. Po mszy świętej w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego - dawnej sali Wojewódzkiej Rady Narodowej, odbyła się uroczystość, podczas której zasłużonym działaczom związkowym wręczono odznaczenia państwowe oraz związkowe.
   Prezydent RP Andrzej Duda wystosował list to uczestników obchodów, który został odczytany przez Przewodniczącego NSZZ RI "Solidarność" Jerzego Chróścikowskiego. Prezydent w liście podkreślił, że "Kryzys bydgoski, nazwany również prowokacją bydgoską, w sposób szczególny ukazał słabość fundamentów, na których opierał się reżim komunistyczny. (...) Brutalny atak ZOMO w siedzibie WRN w Bydgoszczy miał przerwać protest przeciwko niedopuszczeniu do rozmów ze stroną rządową ludzi Solidarności i członków oczekującego na rejestrację niezależnego związku rolników". List wystosowany do uczestników przez Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego odczytał Poseł na Sejm RP Jan Krzysztof Ardanowski.
Fot. Wojciech Gonera, tekst NSZZ "S" RI
więcej »

« poprzednia
1|2|...16|17|18|...|202|203|204
następna »