aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczki, przewozu osóbProgram
Czwartek, 18 09 2014
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława
Opublikowano 20-05-2014 16:36
    W poniedziałek sejmik województwa zgodził się zmienić budżet i przeznaczyć 3 mln zł na pożyczkę dla spółki Kujawsko Pomorski Transport Samochodowy (firma powstała z połączenia dawnych PKS-ów we Włocławku, Brodnicy, Inowrocławiu i Lipnie). Województwo za darmo dostało je od skarbu państwa pod koniec 2010 r., w kwietniu 2012 wszystkie połączyły się w jedną spółkę z siedzibą we Włocławku. Od początku przedsiębiorstwem kierowali ludzie marszałka województwa Piotra Całbeckiego (Platforma Obywatelska), którzy jak się okazało mieli co najmniej mgliste pojęcie o zarządzaniu biznesem transportowym. Sztandarowym przykładem jest tu sam były prezes (niedawno odwołany) Marek Błaszkiewicz - były burmistrz Rypina, z wykształcenia historyk. Temu, za całe kompetencje wystarczyła legitymacja przynależności do PO, zaś jego zastępcy Andrzejowi Wasielewskiemu - absolwentowi pedagogiki - legitymacja PSL. Kolejni członkowie rad nadzorczych posiadali mniej więcej podobne kwalifikacje... No i efekt tego jest dość opłakany. W 2011 r. straty KPTS wyniosły przeszło 3,5 mln zł, w 2012 już prawie 4 mln zł, wynik za 2013 r. ma być ogłoszony w najbliższych tygodniach. Nieruchomości KPTS są obciążone hipotekami, a część autobusów (tych lepszych) zastawiona. Do tego dochodzi afera ze sprzedażą terenu dworca w Brodnicy, który wbrew przepisom został zbyty w drodze bezprzetargowej (Solidarność wniosła do prokuratury o zbadanie sprawy). Aktualnie prezesem jest Tomasz Fica, który do firmy został "ściągnięty" od konkurencji, czyli z Arriva Bus. Ten, po miesiącu urzędowania wypowiedział układ zbiorowy pracy i najwyraźniej ma zamiar nie tylko ściąć i tak małe pensje pracowników, lecz ograniczyć zatrudnienie.
     W odczuciu pracowników koalicyjni radni sejmiku samorządowego nie chcą rzetelnie przyczynić się do ratowania firmy (trzeba by przedtem dużo poczytać dokumentów), ponieważ w obecnej sytuacji 3 mln. zł pożyczki pozwoli jedynie "opędzić" najpilniejsze długi powstałe na skutek nieudolnego zarządzania. Zresztą wołanie radnego Wojciecha Jaranowskiego (PiS) - "3 mln zł będzie kroplą w morzu potrzeb i nie pomoże tej spółce. Czy nie ma możliwości zwiększenia tej kwoty do 10 mln zł?!" - pozostało bez echa.  Podobnie jak uwagi radnego Stanisława Pawlaka (SLD) - Kto uderzy się w piersi i powie, "tak, zawiniliśmy, bo za długo trzymaliśmy ten zarząd"? ...
 
    Nikt się nie uderzył. Radni sprawdzili na koncie, czy wpłynęła wypasiona dietka, wsiedli do swoich fur i rozjechali się do domów. Wszak piękna wiosna idzie, nieprawdaż?!
Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 20-05-2014 15:46
     W 1995 roku powstała spółka akcyjna, której większościowym udziałowcem jest obecnie Województwo Kujawsko-Pomorskie. Kierunek ku komercjalizacji lotniska został odwrócony w 2010 roku (czyli za czasów obecnego marszałka z PO). Gmina Bydgoszcz posiada niecałe 23 procent udziałów. Oprócz tego jest jeszcze kilku innych akcjonariuszy. W latach 2005-2012 Port Lotniczy Bydgoszcz S. A. przyniósł straty w wysokości 66,5 miliona złotych. Zysku nie udało się wygenerować ani razu od 1995 roku. Liczba obsługiwanych pasażerów musiałaby wzrosnąć dwukrotnie, może trzykrotnie, w stosunku do liczby z 2013 roku, aby lotnisko mogło zacząć „wychodzić na zero” (eksperci z Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA twierdzą, iż aby mogło na siebie zarobić, musi obsłużyć przynajmniej 1 mln pasażerów rocznie - jest to praktycznie granica rentowności) . W ciągu najbliższych lat niemal na pewno do tego nie dojdzie. W 2012 r. w tym porcie lotniczym obsłużono 340 tys. pasażerów, czyli o 10 proc. więcej niż w 2011 r. We wrześniu 2013 r. przewozy wyniosły 34 200 pasażerów, czyli o 2 proc. mniej niż rok wcześniej. Oferowanie w sezonie zimowym 2013/2014 to 118,6 tys. miejsc, o 87,9 proc. więcej niż w poprzednim sezonie zimowym.
   Liczba mieszkańców naszego województwa wynosi w przybliżeniu 2094100, ilu z nas korzysta z lotniska do którego sejmik województwa tak ochoczo i bez marudzenia dokłada pieniądze? Z szacunkowych badań wynika, że do 10 procent ludności kujawsko-pomorskiego na codzień korzysta z komunikacji autobusowej. Wniosek jest dość prosty - trzeba odłożyć "mocarstwowe ambicje o lotniskach" a zająć się lepiej lokalnym transportem samochodowym.
Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 19-05-2014 21:16

Pierwszy raz w historii kampanii wyborczych w III RP wyborcy mają okazję do skorzystania z wyjątkowej ściągawki przy oddawaniu swojego głosu poparcia. Solidarność stworzyła stronę internetową www.sprawdzampolityka.pll, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem od chwili jej powstania. Wyborcy wyposażeni w tę ściągawkę nie są zadani tylko na autoreklamę partii politycznych czy decydowania ze względu na celebryckość jakiegoś kandydata. Jest szansa przyjrzenia mu się jak rzeczywiście pracował, jeśli był parlamentarzystą. A obecny wyścig do europarlamentu tym się wyróżnia, że startuje ich wielu. Również ministowie miłościwie nam panującej od 7 lat koalicji PO-PSL uciekają masowo do europarlamentu. Widać boją się skutków swoich rządów. Przy ich okazji podnieśli na przykład rodakom wiek emerytalny, ale wystarczy być raz europosłem i zniknie problem środków na życie przed osiągnięciem wieku emerytalnego gdy zabraknie zatrudnienia. Co ciekawe, właśnie kandydaci z partii rządzącej jak Rostwoski, Szejnfeld, Rosati, Pitera, którzy głośno krzyczeli, że należy nam wydłużyć wiek przejścia na emeryturę, z takim upragnieniem czmychają do Brukseli i Strasburga. Dlatego warto jednak głęboko się zastanowić 25 maja kogo chce się wybrać. Czy ludzi, którzy myślą o innych swoich rodakach, mają na względzie sytuację życiową, materialną swojego narodu czy tylko swoje interesy. To jedno kryterium w zupełności wystarczy, aby wybrać świadomie i odpowiedzialnie.

Jerzy Kłosiński, redaktor naczelny Tygodnika Solidarność

więcej »
Opublikowano 19-05-2014 18:20
      450 kierowców Kujawsko-Pomorskiego Transportu Samochodowego może wkrótce mieć wypowiedziane warunki pracy i płacy! Następne grupy pracownicze tuż po nich...
    Do przewodniczącego kz NSZZ "Solidarność" przy Kujawsko-Pomorskim Transporcie Samochodowym S.A. we Włocławku (dawne PKS Brodnica, Włocławek, Inowrocław, Lipno) Zdzisława Kulki dotarła pierwsza partia kilkudziesięciu zawiadomień o "zamiarze wypowiedzenia  wszystkich warunków pracy i płacy wynikających z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników KPTS. Przyczynami są: wypowiedzenie układu zbiorowego (o czym już donosiliśmy), oraz "trudna sytuacja ekonomiczna pracodawcy".
"To na razie jest zawiadomienie o zamiarze" - mówi Kulka. "Teraz, zgodnie z prawem mamy pięć dni na zastanowienie się co z tym zrobić, jaką dać odpowiedź pracodawcy. Już po wstępnej analizie pisma prezesa KPTS widzę, że bez uściślenia paru zagadnień - o których teraz nie chcę publicznie mówić - trudno będzie udzielić jakiejś odpowiedzi. Do ostatniego sierpnia będą działały postanowienia układu zbiorowego pracy, potem musi go zastąpić albo nowy układ, albo wynegocjowany regulamin, bo o jakieś podstawy prawne trzeba będzie oprzeć system wypłat wynagrodzeń.... A w ogóle, to od wielu lat nie ma w branży jednego spokojnego kwartału... Zmieniają się prezesi, prawnicy, zastępcy, kierownicy i wszyscy zaczynają od dobierania się do pracowników, a nasze pensje i tak należą do jednych z najniższych w województwie...".
Firma jest własnością samorządu województwa kujawsko-pomorskiego i nie pytajcie kto rządzi w Sejmiku...
więcej »
Opublikowano 19-05-2014 18:13
W dniu 17 maja w ANWIL zostało podpisane porozumienie pomiędzy Pracodawcą a przedstawicielami organizacji związkowych regulujące tegoroczne kwestie płacowe.
Zgodnie z podpisanym porozumieniem od 1 maja br. nastąpi wzrost płacy zasadniczej w wysokości przeciętnie 100 zł brutto miesięcznie dla pracownika. Indywidualny wzrost płacy zasadniczej w ANWIL powiązany będzie z wynikami oceny rocznej za 2013 rok. W myśl porozumienia, od maja br. Pracodawca będzie pokrywał także składki obowiązującego w ANWIL grupowego ubezpieczenia na życie w wysokości 40 zł brutto miesięcznie. Ponadto, uzgodniono wypłatę nagrody z okazji Dnia Chemika w wysokości 8,5% Osobowego Funduszu Płac za 2013 r. Szczegółowe zasady naliczenia nagrody określone będą w Regulaminie ustalonym przez strony. Pracownicy ANWIL otrzymają również dodatkowe świadczenia w łącznej wysokości rocznej 3 250 zł brutto dla uprawnionego pracownika w następujących ratach:
• 600 złotych brutto (wypłacone w kwietniu 2014 roku);
• 400 złotych brutto płatne nie później niż do 31 maja 2014 roku;
• 500 złotych brutto płatne w lipcu 2014 roku;
• 500 złotych brutto płatne w sierpniu 2014 roku;
• 1250 złotych brutto płatne w grudniu 2014 roku.
Jak podkreślił Arkadiusz Banaszek, Członek Zarządu ANWIL i Przewodniczący Zespołu Negocjacyjnego reprezentującego Pracodawcę: „Mimo dużej rozbieżności wstępnych stanowisk, wszystkim partnerom zaangażowanym w negocjacje zależało na tym, by osiągnąć kompromis. Dziękuję przedstawicielom Związków Zawodowych za wykazane zrozumienie a także za troskę o dobro i przyszłość ANWIL.”
Podpisane porozumienie kończy zaistniały pomiędzy stronami spór zbiorowy.
źródło informacji - www.anwil.pl i NSZZ"S" Włocławek
więcej »
Opublikowano 19-05-2014 17:39
Marzenna Drab była jedynym posłem, który co roku składał także NSZZ"S" sprawozdania ze swej pracy. Pamiętamy, że wspierała nas w utrzymaniu biur terenowych, służyła pomocą w wielu sytuacjach, więc teraz gdy kandyduje do PE w wdzięcznością i przyjemnością przykładamy choć mała cegiełkę do Jej kampanii. Marzenna Drab  jest absolwentką Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studiów Podyplomowych na Uniwersytecie Gdańskim z zakresu zarządzania funduszami Unii Europejskiej. Doświadczenie zawodowe zdobyła pełniąc funkcje: Kierownika Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu, Sekretarza Miasta Grudziądza, Wiecewojewody Kujawsko-Pomorskiego. W latach 2007 - 2011 była posłem na Sejm RP, zaś obecnie sprawuje funkcję wicestarosty aleksandrowskiego.
                                                                                                    Szanowni Państwo!
                    25 maja bieżącego roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Chciałabym, abyśmy odnieśli w nich wspólny sukces. Wierzę, że Województwo Kujawsko-Pomorskie będzie miało merytorycznych i skutecznych europosłów wywodzących się z Naszego Regionu. Europosłów dbających o polskie interesy narodowe i Nasze regionalne oraz o dobro Polaków w Unii Europejskiej.  Proszę o Państwa głos.
Z wyrazami szacunku
Marzenna Drab
 
więcej »
Opublikowano 19-05-2014 17:37
Szanowni Państwo !
W imieniu Pani Marzenny Drab i Pana prof. Andrzeja Zybertowicza (kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego) serdecznie zapraszamy na spotkanie i wykład zatytułowany "Polityka bezpieczeństwa Polski".
Wykład wygłosi prof. A. Zybertowicz.

Termin: 20 maja 2014 r., godz. 18.30
Miejsce: Grudziądz, ul. Sienkiewicza 22 - Aula U M K.
więcej »
Opublikowano 16-05-2014 21:26
W czasie konferencji prasowej w siedzibie inowrocławskiej Solidarności (16.05) prof. Zybertowicz odniósł się też do niszczenia jego plakatów przez polityczna konkurencję.
więcej »
Opublikowano 16-05-2014 18:54
Podczas dzisiejszej wizyty prof. Zybertowicza w inowrocławskiej Solidarności doszło także do konferencji prasowej. W trakcie jej trwania profesor poruszył m.in. sytuację pracowników SODY i Zakładów Uzbrojenia z Grudziądza. Oto co sądzi na ten temat.
 
więcej »

« poprzednia
1|2|...16|17|18|...|142|143|144
następna »