aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Sobota, 25 marca 2017
Imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli
Opublikowano 22-05-2016 22:22
hosting
Minione WZD Regionu mimo gorącej atmosfery dyskusji o różnych sprawach funkcjonowania lokalnych struktur jest dość zgodnie oceniane jako bardzo dobre pod względem merytoryki.
- Już dawno tak otwarcie nie mówiliśmy wyłącznie o naszych sprawach - podkreślano. Zauważono też, że ani przez moment kolejni mówcy nie odwoływali się do kwestii politycznych. Wprawdzie przygotowany przez Prezydium ZR program działań nie zyskał akceptacji - zebrani uznali go za zbyt radykalny - to możliwe, iż zajmie się nim Zarząd Regionu. 
  Na fot . Dariusz Ludwikowski z Toruńskiej Geofizyki w trakcie swego wystąpienia podczas WZD.
  Jeżeli chcecie zobaczyć foty z WZD, to jak zwykle w Galerii, albo kliknijcie ten link -www.solidarnosc.torun.pl/82,zdjecia.html
więcej »
Opublikowano 20-05-2016 18:48
hosting
Dziś (20.05), w godzinach popołudniowych zakończyło się Walne Zebranie Delegatów Regionu. Podczas obrad przyjęto kilka uchwał i stanowisk, lecz przede wszystkim przeprowadzono dyskusję nad kondycja regionalnych struktur związku i wytyczono kierunek dalszego działania.
    W sali inowrocławskiego OSiR stawiło się 94 delegatów na 137 wybranych. Po krótkich wystąpieniach zaproszonych gości (wojewody Mikołaja Bogdanowicza, prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy, dyrektora OSiR Wiesławy Pawłowskiej) złożono szereg sprawozdań, a następnie odbyła się dyskusja. Główny jej nurt dotyczył kwestii finansów, ponieważ jak wyszło z referatu przewodniczącej Regionalnej Komisji Rewizyjnej Elżbiety Bańka nie wszystkie komisje zakładowe odprowadzają składki w wysokości jaką zakłada Statut (że poprzestańmy na tym oględnym stwierdzeniu). Zdaniem skarbnika Mariusza Kawczyńskiego taka postawa znacznie utrudnia trafne planowanie budżetu.
hosting
   Chociaż sprawy finansów i kolejnych planów finansowych bardzo zajęły delegatów, to jednak w debatach poruszano także inne kwestie. Jerzy Romański (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) wskazywał na powszechnie niedocenianie nagłaśniania i pokazywania sukcesów związku - których przecież nam nie brakuje.
Jan Jóśków  (Oświata Wąbrzeźno) podniósł sprawę złego prawa, jakie czasami uchwalają samorządy lokalne, a które dotyczy kwestii wynagrodzeń nauczycieli. W tej sprawie WZD przyjęło stanowisko wzywające wojewodę do weryfikacji uchwał samorządów i innych aktów prawa miejscowego (Jóśków podał konkretne przykłady złego prawa dotąd "przechodzącego" przez biuro prawne wojewody).
   Jan Dybicz (Zakłady Tłuszczowe Kruszwica) był inicjatorem wystosowania apelu do Prezydenta Rzeczpospolitej o jak najszybsze wypełnienie postanowień umowy społecznej o emeryturach. Przypomniał też, iż przyjęcie zasady przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 (kobiety) i 40 (mężczyźni) lat nie oznacza, iż każdy kto osiągnął taki pułap stażu zostanie "wymieciony" z czynnego wykonywania zawodu. "To by było uprawnienie, a nie obowiązek przejścia na emeryturę" - uzasadniał Dybicz.
Jerzy Wiśniewski (Oświata Toruń) w dwóch znakomitych mowach przekonywał o konieczności obrony dawno wytyczonych pryncypiów NSZZ "Solidarność", zwłaszcza gdy idzie o stabilność zatrudnienia, wysokość płacy itd. Zauważył, że ostatnio jakby mniej przypominamy o zasadach na których wyrósł szczególny etos - właśnie NSZZ"S".
Władysław Marcinkiewicz (UMK Toruń) po analizie listy obecności członków ZR wygłosił pogląd, że kilka osób powinno się wytłumaczyć z szczególnie dużej absencji na zebraniach, ponieważ jak to sformułował "mandatu związkowego nie można pełnić byle jak".
Do kwestii podniesionych na WZD będziemy jeszcze wracać w najbliższych dniach.
Teksty, foto Piotr Grążawski
 
hosting
więcej »
Opublikowano 18-05-2016 07:18
hosting
 
więcej »
Opublikowano 16-05-2016 22:37
hosting
 
   W ramach naszej niepisanej współpracy z placówkami kultury regionu zapraszam dziś wszystkich na spore wydarzenie artystyczne w Inowrocławiu jakim jest koncert Korteza w Inowrocławiu 28 maja 2016 godz. 19.00. Przypomnę, iż w tym roku Kortez otrzymał nagrodę Fryderyka - debiut roku!
    Pozwolę sobie też zauważyć, iż członkowie Solidarności wchodzą na koncert taniej!
   Piosenki Korteza są kameralne, a on sam momentami nawet nie tyle śpiewa, co szepcze. Nie ma nic przeciwko, gdy bywa porównywany do Skubasa (wokalista 2 nominacje do Fryderyków) czy Fismolla (polski muzyk tworzący utwory liryczne, akustyczne). Oczywiste skojarzenia, bo to kolejny na naszej scenie facet z gitarą. Ale ten aranżacyjny sztafaż może trochę zmylić. Z tymi swoimi dyskretnymi, organicznie zaaranżowanymi numerami Kortez trafi i do fanów dubstepowych dekonstrukcji Jamesa Blake'a ("Uleciało"), barokowego alternatywnego popu Woodkida ("Ludzie z lodu") czy melancholii Beirutu ("Niby nic"). Porcja emocji ukryta w tych pozornie stonowanych numerach jest ogromna.
   "Mało kto w polskich piosenkach potrafi mówić o swoich uczuciach tak otwarcie jak Kortez w "Zostań" czy "Od dawna już wiem". Mało kto też w tej swojej otwartości potrafi pójść tak daleko, żeby zamknąć płytę numerem zatytułowanym po prostu "Dla mamy". W tym cynicznym świecie, w którym wszyscy chcemy być strasznie cool, to naprawdę spora odwaga" - Robert Sankowski.
Zobacz klip z Kortezem - www.youtube.com/watch
więcej »
Opublikowano 15-05-2016 21:35
hosting
Walne Zebranie Delegatów Regionu coraz bliżej i Prezydium Zarządu Regionu praktycznie zakończyło już do niego przygotowania. Wiele wskazuje na to, że na prowadzącego WZDR zostanie ponownie zaproponowany Jan Dybicz z Kruszwicy. Ma spore doświadczenie w kierowaniu dużymi zebraniami, dobry refleks i parę innych zalet.
Fotografia ma już niemal dwa lata - z poprzedniego WZD ale wcale nie jest nieaktualna...
więcej »
Opublikowano 12-05-2016 20:07
hosting
    Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego inwigilowała obrońców krzyża, mówił o tym w Sejmie koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który przedstawiał wyniki audytu dotyczące działalności służb specjalnych w latach 2007-2015. Wśród obrońców krzyża ABW umieściła swojego agenta. Specjalnym nadzorem objęto ks. Stanisława Małkowskiego, sprawdzano również osoby, które się z księdzem kontaktowały. Ks. Stanisław Małkowski działał w opozycji demokratycznej w latach 70. i 80. W okresie stanu wojennego był jednym kapelanów Solidarności, a na liście Służby Bezpieczeństwa był na pierwszym miejscu do odstrzelenia. SB jednak zmieniła w między czasie swoje plany i na początek uprowadziła i uśmierciła jego przyjaciela księdza Jerzego Popiełuszkę.   
       Jak widać dla rządów Platformy Obywatelskiej ks. Małkowski chyba stanowił również zagrożenie jak dla władz komunistycznych. ABW za rządów PO-PSL inwigilowała także inne środowiska, m.in. blogerów Salonu24, członków Związku Strzeleckiego "Strzelec", a wszystko odbywało się na zlecenie szefa ABW Krzysztofa Bondaryka. Inwigilowani byli również dziennikarze. ABW śledziło poczynania 52 dziennikarzy. Inwigilowani byli nawet działacze ruchów na rzecz obrony życia poczętego. Inwigilacją byli objęci również organizatorzy marszów antyrządowych, czy też wyrażających poparcie dla Radia Maryja. Był prowadzony rejestr tych osób, a nawet spisywano numery rejestracyjne autokarów wiozących ludzi na demonstracje.
Fot. Pogrzeb księdza Popiełuszki. Ksiądz Małkowski klęczy nad zamurowywaną kryptą ze zwłokami kapelana Solidarności
więcej »
Opublikowano 08-05-2016 21:24
W brodnickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji prężnie działa komisja zakładowa NSZZ"S". Tamtejsi związkowcy są inicjatorami wielu akcji i to nie tylko wewnątrzzakładowych, lecz również o zasięgu ogólnopolskim (np. dwukrotnie organizowali olimpiady sportowe pracowników przedsiębiorstw wodociągowych).
W ubiegły piątek (6 maja) odbyło się tam zebranie członków, podczas którego dokonano wyboru nowych władz komisji zakładowej i Społecznego Inspektora Pracy (taki był wniosek związkowców). W zebraniu uczestniczył przewodniczący ZR Jacek Żurawski i sekretarz ZR Piotr Grążawski.
Nowym przewodniczącym kz wybrano starego działacza związkowego (funkcję te pełnił kilkukrotnie) Edmunda Mroczyńskiego (na fot stojący). Dotychczasowego przewodniczącego uczyniono (w tajnym głosowaniu - rzecz jasna ) Społecznym Inspektorem Pracy.
hosting
 
więcej »
Opublikowano 08-05-2016 20:54
hosting
 
– Jesteśmy związkiem zawodowym i nie bierzemy udziału w demonstracjach politycznych. My nie aspirujemy do objęcia władzy w Polsce, a ci, którzy będą demonstrowali w sobotę, takie ambicje mają i nie mogą się pogodzić z utratą władzy. Nie chcą przy tym czekać do końca kadencji, czyli jeszcze trzy lata, tylko chcą tej władzy już teraz. A Polska – wbrew temu, co niektórzy próbują nam wmówić – jest krajem demokratycznym. Każdy może demonstrować i tak tratuję również tę manifestację – jako przejaw demokracji. Natomiast „Solidarność” nie widzi potrzeby demonstrowania akurat teraz. Sami wyszlibyśmy na ulicę, gdyby rzeczywiście była łamana Konstytucja, gdyby były łamane prawa pracownicze, ale taka sytuacja nie ma w tej chwili miejsca. Nieraz jako związek zawodowy udowodniliśmy, że potrafimy demonstrować i jak zajdzie potrzeba, to będziemy to robili. Jednak dzisiaj w tej hucpie nie będziemy brali udziału.
więcej »
Opublikowano 04-05-2016 21:47
Image and video hosting by TinyPic
    20 maja, w Inowrocławiu (hala OSiR przy ul. Aleja Niepodległości 4) odbędzie się Walne Zebranie Delegatów Regionu Toruńsko-Włocławskiego. Obrady rozpoczną się o godzinie 10, lecz przedtem o godzinie 9.00 odbędzie się msza święta w kościele pod wezwaniem św. Józefa w intencji dobrych obrad.
    Oddział Włocławek i Toruń zorganizują autobusy do przewozu delegatów, natomiast związkowcy z Podregionów powinni taki transport zbiorowy dla swoich delegatów także załatwić - to spoczywa na przewodniczących Podregionów.
Delegatom zostanie zaproponowany 10- punktowy porządek obrad, gdzie także przewiduje się wystąpienia zaproszonych gości (w tym wojewody kujawsko-pomorskiego). 
    Prezydium ZR rozesłało do wszystkich delegatów "Informację o pracy Zarządu Regionu" za okres sprawozdawczy, czyli około 2 lata. Ten zjazd powinien mieć charakter roboczy, stąd skromniejszy program i oprawa.
Fot. Obiekty OSiR Inowrocław przy Alei Niepodległości
więcej »

« poprzednia
1|2|...16|17|18|...|203|204|205
następna »