aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram WYBORY W ZWIĄZKU
Czwartek, 26 kwietnia 2018
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
Opublikowano 27-07-2017 22:07
hosting
   Ustalenie minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku na poziomie 2,1 tys. zł wobec 2080 zł zaproponowanych Radzie Dialogu Społecznego - postuluje resort pracy. W czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2018 r., który powstał w MRPiPS. Resort pracy zaproponował, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w przyszłym roku wyniosło 2,1 tys. zł, a stawka godzinowa - 13,70 zł. Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wysokość świadczeń ustalona przez Radę Ministrów nie może być niższa niż zaproponowana do negocjacji Radzie Dialogu Społecznego (6 czerwca), tj. odpowiednio 2 080 zł oraz 13,50 zł.
   Jako że Rada Dialogu Społecznego nie uzgodniła kwot w ustawowym terminie (30 dni od dnia otrzymania propozycji), Rada Ministrów zobowiązana jest do ustalenia ich wysokości w drodze rozporządzenia do 15 września. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2018 r., obliczona zgodnie z zasadami określonymi w ustawie, powinna wynosić co najmniej 2 049,30 zł, natomiast wysokość minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych - 13,30 zł. (Wzrost o 2,5 proc. w stosunku do wynagrodzenia obowiązującego w roku bieżącym, przy relacji do prognozowanego na 2018 r. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na poziomie 46,1 proc.).
 Więcej tu - samorzad.pap.pl/depesze/temat_dnia/176130/Minimum-2100-zl
więcej »
Opublikowano 26-07-2017 21:35
hosting
    Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, który w ostatnim czasie stał się przedmiotem wielu sporów i szerokiej debaty publicznej, dotyczy materii ustrojowej i dlatego też nie jest objęty zakresem kompetencji związków zawodowych oraz Rady Dialogu Społecznego. Mimo to, została w nim zawarta propozycja przepisów, które regulują sposób wygaszania stosunków pracy pracowników Sądu Najwyższego, którzy nie są sędziami. W ocenie NSZZ "Solidarność" propozycja brzmienia art. 93 § 2-4 projektu ustawy, który odnosi się do tej materii, rażąco narusza zasady ochronne dotyczące trwałości zatrudnienia pracowników.
   W związku z powyższym, zwracam się do Pana Prezydenta o uwzględnienie zgłaszanych zastrzeżeń w dalszych pracach legislacyjnych i usunięcie art. 93 § 2-4 z projektu lub jego odpowiednią zmianę. - czytamy w liście Przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy do Prezydenta RP Andrzeja Dudy
Więcej tu - www.tysol.pl/a9683-Piotr-Duda-w-liscie-do-Prezydenta-RP-w-obronie-pracownikow-Sadu-Najwyzszego%21
więcej »
Opublikowano 24-07-2017 21:54
hosting
  hosting Zadymiarze z KODu, Nowoczesnej i PO kompletnie zabrudzili placyk przy pamiątkowej tablicy Solidarności na toruńskiej Starówce. Przypomnę, że jest ona dedykowana tym, którzy słuchając wezwania podziemnej Solidarności w maju 1982 roku wzięli udział w masowym proteście torunian. KODziarstwo i ci pozostali "demokraci" zalali dokumentnie bruk przed tablicą woskiem ze świec. Zanim wykonano te foty część zalegających śmieci, naniesionych tu przez zadymiarzy została już uprzątnięta przez toruńskiego radnego (PiS) Karola Wojtasika.
więcej »
Opublikowano 22-07-2017 19:16
hosting
Widok na jezioro Mlewiec, gdzie odbyły się zawody wedkarskie. W naszej galerii fotograficznej możesz zobaczyć zdjęcia z zawodów wędkarskich. W tym celu wejdź na zakładkę "zdjęcia" (górny pasek z lewej) lub po prostu kliknij ten link - www.solidarnosc.torun.pl/82,zdjecia.html
więcej »
Opublikowano 22-07-2017 18:51
  hosting 22 lipca na jeziorze Mlewiec (między Kowalewem Pomorskim a Chełmżą) odbyły się zawody wędkarskie im. Józefa Ciemielewskiego, o puchar Przewodniczacego Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego. W klasyfikacji indywidualnej wygrał je Mirosław Stanisławski, natomiast drużynowo reprezentacja PKP1 Toruń. Sędziował Bogdan Krygier PZW.
Wyniki drużyn:
1. PKP1 Toruń 15,310 kg
2. PKP2 Toruń 11,650 kg
3. UMK Toruń 11,360 kg
4. ELANA Toruń 10,450 kg
5. Podregion Lipno – 5,540 kg
6. Rodzinna Drużyna J. Ciemielewskiego 4,120
Indywidualnie 5 miejsc:
1. Mirosław Stanisławski
2. Sławomir Kalinowski
3. Grzegorz Lewandowski
4. Władysław Górczyński
5. Marian Gołębiewski
    Specjalne podziękowania i gratulacje dla kolegi Andrzeja Charchuły niedawno odznaczonego Honorową Odznaką Ministra Środowiska za Zasługi Dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To już stało się długą tradycją, że latem zwołują się wędkarze-członkowie NSZZ”S” aby wspólnym połowem ryb uczcić pamięć zapalonego wędkarza, wiceprzewodniczącego Regionu Toruńskiego śp. Józefa Ciemielewskiego. Choć impreza ma charakter zawodów i jest przeprowadzana według regulaminów PZW i sędziowanie także sprawują pełnoprawni członkowie tej organizacji, to więcej tu ducha przyjaźni, niż rywalizacji. Nawet złowione ryby niemal w całości i – co ważne – żywe po przeważeniu trafiają do jeziora.
Tekst & foto Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 20-07-2017 20:34
Została opublikowana nowa ordynacja wyborcza Solidarności. Komisja Krajowa przyjęła ją w tym roku w czerwcu i według jej postanowień przeprowadzimy najbliższą kampanię wyborczą w związku na kadencję 2018-2022.
Nowa ordynacja wyborcza związku jest do ściągnięcia poprzez ten link www.solidarnosc.org.pl/images/files/dokumenty/statut/Wybory/Ordynacja_wyborcza_2017_Uchwaa_KK_i_tekst.pdf
więcej »
Opublikowano 18-07-2017 21:20
hosting
   Dwaj strażacy z podlaskiej „Solidarności” Przemysław Piotrowski (26 lat) i Marek Giro (29 lat) zginęli walcząc z pożarem magazynu w Białymstoku w maju br. Pozostawili w głębokim żalu swoich najbliższych, przede wszystkim malutkie dzieci. Jeden osierocił kilkumiesięczne dziecko, drugi wkrótce miał zostać ojcem.
   Solidarność" apeluje o solidarną pomoc dla rodzin związkowców - Nie bądźmy obojętni, wesprzyjmy osierocone rodziny dowolną darowizną. Oprócz pomocy finansowej liczy się również świadomość Rodzin, że nie pozostały osamotnione w obliczu nieszczęścia. Bądźmy razem i bądźmy solidarni z bliskimi tej tragedii! - mówi Jerzy Wielgus, szef Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych. Akcja prowadzona jest wspólnie przez Fundację „Dorastaj z Nami” i Fundację Pomocy PSP „Solidarni” przy wsparciu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz wszystkich central związkowych Państwowej Straży Pożarnej. Darowizny można dokonać za pomocą formularza na stronie www.dorastajznami.org/pomoz_dzieciom_strazakow_z_bialegostoku lub przelewem konto 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006 z dopiskiem „Białystok”.
   Zbiórka na powyższe konto jest zgłoszona do stosownych władz i jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami. Obydwie fundacje posiadają pełne zaufanie Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” szczególnie, że fundacja Solidarni została założona przy udziale naszego Związku i prowadzą ją strażacy-związkowcy non-profit.
więcej »
Opublikowano 17-07-2017 07:04
   Wczoraj, w Toruniu - podobnie jak w kilku innych miastach- przed gmachem tutejszego sądu miało miejsce zgromadzenie przeciwników zmian w organizacji sądów, które planuje rząd. Nieco mniej niż 200 uczestników spotkało się na chodniku ul. Piekary (obok kompleksu sądowego jest siedziba Zarządu Regionu NSZZ"S") i trzymając w ręku zapalone świece chwilę stało u wejścia do sądu, a następnie wszyscy rozeszli się. Pewna grupa zatrzymała się też przed pamiątkową tablicą Solidarności.    
   W tym zgromadzeniu żaden z członków Zarządu Regionu, jak również znanych działaczy związkowych nie wziął udziału.Tym razem protestujący KODziarze nie wyżywali się na drzwiach siedziby ZR.
więcej »
Opublikowano 13-07-2017 21:22
hosting
   Ponieważ ponownie otrzymaliśmy kilka sygnałów od oszukanych pracowników (właściwie dotyczy to w większości ich dzieci - uczniów zatrudnionych "na wakacje" - zaniżono im pensje, po naszej interwencji wyrównano) przypominamy, że:
* Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 roku wynosi 2000 złotych brutto. Podwyżka płacy minimalnej sprawiła, że pracownik zatrudniony za najniższą krajową dostanie na rękę (netto) ok. 1459 złotych.
   WAŻNE: Przepisy dotyczące płacy minimalnej obowiązują tylko w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, czyli na etat. Nie stosuje się ich do umów cywilno-prawnych, czyli umowy zlecenie czy o dzieło.
* Minimalna stawka godzinowa w 2017 roku Od 1 stycznia 2017 r. dla pracujących na umowach zlecenia oraz umowach o świadczenie usług obowiązuje minimalna stawka za godzinę pracy w wysokości 13 złotych brutto. Stawka dotyczy również samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm.
   Nad przestrzeganiem nowych przepisów czuwa teraz Państwowa Inspekcja Pracy. Za niepłacenie minimalnej stawki grozi grzywna od 1 tys. do 30 tys. złotych.
* Minimalne wynagrodzenie - odprawa dla zwalnianych pracowników Wzrost płacy minimalnej pociąga za sobą również podwyżkę innych świadczeń. Od 2017 roku wyższa jest odprawa dla zwalnianych grupowo. Nie może ona przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia. Wynosi więc 30 tys. zł brutto (w 2016 roku jest to kwota 27 750 zł brutto).
* Płaca minimalna - dodatek za pracę w nocy Jak zapisano w art. 151 kodeksu pracy, każdemu pracującemu w porze nocnej, czyli między godz. 22 a 7, należy się dopłata do pensji w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z płacy minimalnej. Oznacza to dodatek do każdej godziny pracy w porze nocnej w wysokości od 2,3 do 2,5 zł (w zależności od miesiąca).
więcej »

« poprzednia
1|2|...16|17|18|...|226|227|228
następna »