aktualnościzdjęciaszkoleniaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczki, przewozu osóbZwolniony ale wygrany
Wtorek, 02 09 2014
Imieniny: Dionizy, Izy, Juliana
Opublikowano 11-05-2014 12:00

       W poniedziałek w Toruniu w sądzie okręgowym o godz. 9.00  będzie  już  czwarta sprawa  związkowa. Sprawy są jawne. Można przyjść jako publiczność i słuchać.  Ostatnio na salę jako publiczność weszli i słuchali zeznań świadków  związkowcy z sekcji energetycznej: z Wrocławia, Legnicy, Gorzowa, Rzeszowa, Gdańska, Kalisza. Jako swiadkowie związków wystąpili już : A.Bogucki (2x), W. Juszczyński (2x), R. Rutkowski (2x), G. Stępiński (1x), L. Zuba (3x), Bębnowski (1x), Grodecka (1x), Z. Okołotowicz (1x). Po stronie pracodawców: W. Szada (2x), T. Kruszyński (1x).
      Wiecie dobrze, że tego rodzaju wsparcie jest bardzo pomocne dla nas i naszej sprawy. Strona nas pozywająca widzi bowiem determinację pracowników w walce o  prawdę, godność, miejsca pracy . Widzą to dziennikarze i widzi to sąd.
Dlatego proszę Was gorąco wesprzyjcie nas wchodząc na Facebooka i czytajcie co tam podajemy na bieżąco, odhaczcie też przy komentarzach lajka (lubię to). Jeżeli jesteś pracownikiem ENERGI - raczej nie zostawiaj komentarza.
     Pamiętajcie tu nie ma już czasu na ociąganie się. Mamy wielką szansę na sukces w tej walce i upublicznienie naszej strasznej sytuacji. Świadkowie są super i to co mówią i ile mówią doprowadza juz teraz do histerii obrońców pracodawców.  Jeszcze Wy dorzućcie nam swoje wsparcie na facebooku a będzie bardzo dobrze.  Proszę zróbcie to  to przed poniedziałkiem !!!!!

profil bronimymiejscpracysolidarność - jest tu  -

www.facebook.com/bronmymiejscpracysolidarnosc

więcej »
Opublikowano 10-05-2014 21:19
Najcenniejszym materialnym majątkiem naszych lokalnych struktur związkowych jest kamienica , zwana popularnie „Łukiem Cezara” (chodzi tu o nazwisko pruskiego architekta, który zaprojektował przebicie przejścia w jej murach – o czym niedawno pisałem). Jej wartość podnosi głównie fakt, iż stanowi ona unikatowy przykład budownictwa barokowego w Toruniu (co najdobitniej ilustrują sztukaterie elewacji od Starego Miasta). Mało brakowało, a ten zabytek został by stracony na zawsze, ponieważ Rada Miejska Torunia, w 1925 roku debatująca nad stworzeniem nowego ładu przestrzenno- komunikacyjnego miasta podjęła decyzję o rozbiórce domu (oraz dwóch pobocznych), tym samym chcąc otworzyć historyczne śródmieście na Bydgoskie Przedmieście. Tak radykalne rozwiązanie problemu prostego skomunikowania przedmieść ze starą zabudową wywołało istną burzę. Zaprotestowali przede wszystkim konserwatyści i miłośnicy toruńskich „starożytności”. W pierwszym rzędzie chodziło o sam fakt zniszczenia zabytku, a w drugim – co podnosili konserwatyści – „barbarzyńskiej próby zacierania kontrastu pomiędzy śródmieściem, wzniesionym według zasad urbanistyki średniowiecznej, a nowoczesnymi przedmieściami”. To drugie najczęściej zbywano koniecznością postępu i udrożnienia miasta mającego przecież stanowić jeden organizm, natomiast co do „Łuku Cezara” pojawił się pomysł rozebrania kamienicy i jej wiernego odbudowania w innym miejscu, gdzieś na granicy dwu obszarów urbanistycznych (lokalizację wskazywano nawet w obszarze ulic Piekary, czy Różanej, gdzie ponoć swego czasu wzniesiono „bezstylowe” domy na gruzach zniszczonych zabudowań jeszcze w czasach ... wojen napoleońskich i jeden z nich proponowano rozebrać, aby „dał plac”). Ta pozornie godząca propozycja tylko rozjuszyła miłośników starego Torunia, w wyniku czego konflikt rozgorzał na nowo, a decyzja Rady Miejskiej o rozbiórce tylko rozwścieczyła konserwatystów.
Piotr Grążawski
Fot - zdjęcie wykonano ok 1934 roku, gdy trwała przebudowa prawej kamienicy "Łuku Cezara"
Ciąg dalszy nastąpi
więcej »
Opublikowano 08-05-2014 22:09
Od lewej: Sławek Dorsz i Wiesław Herliczko - obaj z Włocławka, obaj w Zarządzie Regionu, obaj są filarami coverowo- rockowego zespołu  ARSENAŁ, obaj grają w nim na gitarach - i to jak! Do redakcji strony dotarły najnowsze, jeszcze nie publikowane nagrania ich grupy. Zrobimy z nich klipy i najpierw pojawią się na naszej solidarnościowej stronie.
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 08-05-2014 21:05
  ".... Za niesprawność strategicznych bezzbiornikowych podziemnych magazynów ropy i paliw zbudowanych w kawernach solnych w Inowrocławskich Kopalniach Soli SOLINO S.A., które miały gwarantować bezpieczeństwo państwa w razie różnego rodzaju kryzysów i zagrożeń np. energetycznych, militarnych, itd. W kryzysie obejmującym skalę globalną czy lokalną, z jakim mamy obecnie do czynienia (na Ukrainie), odpowiada obecny Rząd pod kierownictwem Pana Premiera Donalda Tuska oraz Zarządy PKN Orlen S.A. i SOLINO S.A. powołane po 2007 r. ..." (fragment stanowiska związków zawodowych)
  Od 3 stycznia 2013 pomiędzy organizacjami związkowymi działającymi w Inowrocławskich Kopalniach Soli "SOLINO" S.A. , a Zarządem Inowrocławskich Kopalni Soli "SOLINO" S.A. trwał spór zbiorowy. Wystąpiła konieczność powołania zawodowego mediatora, którym została dobrze znana toruńskim związkowcom Anna Majchrzak.
   Niestety, podczas rozmów prowadzonych na etapie mediacji strony nie doszły do porozumienia. W związku z tym 5 maja spisano protokół rozbieżności kończący etap mediacji. Z uwagi mediatora wynika, że wiele problemów będących przedmiotem sporu zbiorowego wykracza poza uprawnienia decyzyjne Zarządu IKS "SOLINO" S.A. Anna Majchrzak uważa wręcz, że rozwiązanie konfliktu jest niemożliwe bez włączenia się w rozmowy  przedstawicieli Zarządu PKN ORLEN S.A. , który jest jedynym akcjonariuszem IKS "SOLINO" S.A. i w którego kompetencjach leży podjęcie wiążących decyzji.
    Tymczasem cała sprawa dotyczy niesłychanie ważnych spraw, daleko wykraczających poza lokalne problemy. Tu przytoczę tylko fragment stanowiska reprezentacji związków zawodowych:
    ".....Niezrozumiałe decyzje podjął wobec Solino S.A. były Minister Skarbu Państwa Pan Mikołaj Budzanowski. Dobrze znał stan faktyczny podziemnych bezzbiornikowych magazynów ropy i paliw zlokalizowanych w IKS Solino S.A. w okolicach Inowrocławia. Miał wiedzę jakie należy zastosować rozwiązania techniczne, żeby uzyskać zaplanowane parametry techniczne zawarte w projekcie technicznym przyjętym dla tych magazynów.
Pomimo to, podjął decyzje o sprzedaży akcji Inowrocławskich Kopalni Soli Solino S.A. na rzecz PKN Orlen S.A. Wiedział, że PKN Orlen po raz kolejny nie wywiąże się z dobrowolnie przyjętego na siebie obowiązku zbudowania za odpłatnością bezzbiornikowych magazynów ropy i paliw w kawernach solnych w IKS Solino S.A . Nie zbudowanie sprawnych magazynów pod koniec minionej kadencji parlamentu spowodowało wprowadzenie zmian do ustawy Prawo Energetyczne. Zmiany naniesiono na wniosek rządu. Parlament dopuścił składowania za granicami państwa strategicznych rezerw ropy i gazu. Minister podjął decyzję bez gwarancji, że PKN Orlen doprowadzi do pełnej zdolności manewrowej powyższy magazyn, pomimo zgłaszanych merytorycznych protestów między innymi pismem z dnia 30.12.2008 r. W piśmie tym wskazywano w jaki sposób rozwiązać problem bezzbiornikowych podziemnych magazynów.
Swoją decyzją Minister Skarbu Państwa spowodował utratę kontroli Państwa nad strategiczną Spółką, a ponadto umożliwił Spółce PKN Orlen S.A. wywłaszczenie pracowników z prawa do akcji Solino S.A. poprzez przymusowy ich wykup".
CAŁE STANOWISKO ZWIĄZKOWCÓW PRZECZYTASZ PO NACIŚNIĘCIU ZAKŁADKI "DOKUMENTY" (górna listwa) albo bezpośrednio tu - www.solidarnosc.torun.pl/79,dokumenty.html
więcej »
Opublikowano 07-05-2014 21:56
Kandydat PO do europarlamentu, zwany też "Miszczu z Bydgoszczu" znów się skompromitował, bo po zwycięstwie Zawiszy Bydgoszcz w rozgrywkach Pucharu Polski na swoim twiterze napisał, iż  bardzo się cieszy, ponieważ "Zawisza" została... Mistrzem Polski! Wyjaśniamy Drogi Miszczu z Bydgoszczu, że jeszcze nie, bo jednak zdobyć puchar, to nie to samo co wywalczyć mistrzostwo Polski, czego zresztą "Zawiszy Bydgoszcz" szczerze życzymy.
więcej »
Opublikowano 07-05-2014 21:26
     Zbliża się kolejny termin sprawy sądowej jaką nasz ulubiony dyrektor Adam Skowroński (sanatorium "przy Tężni") wytoczył szefowi Regionu Jackowi Żurawskiemu. Skowroński poczuł się zszargany przez związkowca, oddał go do sądu i teraz co jakiś czas mamy wręcz obowiązek przypominania o tej dość groteskowej postaci (dowodów na właściwość zastosowania tego przymiotnika mamy aż nadto), a zawsze wówczas, gdy zbliża się termin sprawy. Z najwyższą przyjemnością będziemy wyciągali na zewnątrz rozmaite, choć nieraz dziwne posunięcia "dobrego menadżera" (słowa marszałka województwa) i tak - co jakiś czas - do jesieni, do wyborów samorządowych... 
Do odwiedzin naszej strony zapraszam jutro. Red.
więcej »
Opublikowano 07-05-2014 21:23
Po ostatnich obradach Zarządu Regionu w Chełmży mogliśmy zwiedzić tamtejszą katedrę. Przy okazji powstała taka filmowa pocztówka...
więcej »
Opublikowano 07-05-2014 20:49
      Podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia jest zgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Pełny skład TK - przy sześciu zdaniach odrębnych co do różnych punktów wyroku - uznał, że zaskarżone przez NSZZ „Solidarność”, posłów PiS i OPZZ przepisy o podwyższeniu wieku emerytalnego do 67 lat są zgodne z konstytucją i konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy.
    Sejm uchwalił zmiany w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w maju 2012 r. Przed zmianami kobiety miało prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni - 65 lat. Od 2013 r. zgodnie z zaskarżoną ustawą wiek emerytalny wzrasta co kwartał o miesiąc - dla mężczyzn będzie wynosił 67 lat w 2020 r., a dla kobiet - w 2040 r. Ustawa pozwala też przejść wcześniej na częściową, 50-proc. emeryturę; dla kobiet jest to wiek 62 lat, dla mężczyzn 65 lat.
 
Zdechł pies! Teraz zostało nam już tylko wykazać konsekwencję w obywatelskim głosowaniu podczas wyborów (trzech kolejnych). Trzeba aby każdy zrobił choć minimum, żeby odsunąć od decyzji, tych, którzy nas uraczyli sytuacją. Może politycy dzisiejszej opozycji dotrzymają słowa i cofną skutki głupich kalkulacji obecnej koalicji. Przy okazji - wzruszył mnie  Prezes TK prof. Rzepliński, powiadając, iż "ma poczucie, że traktujemy w tej ustawie i w dyskusji o tym pracę jako swoistą katorgę, torturę, rzecz niemal haniebną i chcemy jak najszybciej obywateli uwolnić od tej katorgi, i jak najszybciej uczynić z nich emerytów". Niech to powie robotnikom budowlanym, energetykom, kierowcom, zdołowanym nauczycielom, ludziom bezskutecznie szukającym pracy - tym 50+.... Czy człowiek musi odchodzić na emeryturę jako kompletny wrak? Przecież ci którym miła praca do śmierci i tak mogli to robić. Zaledwie jedna trzecia Polaków jest zadowolona z zajęcia, jakie wykonuje - wynika z badań firmy Sedlak & Sedlak, reszta pracuje, bo musi i tak nie rzadko przez kilkadziesiąt lat.... Dokładanie im kolejnych, tylko po to aby rząd miał na kolejne teledyski, nic nie robiący Senat, prezydenta kręcącego kotyliony i rozbudowę administracji jest mocno wredne . Red.

więcej »
Opublikowano 06-05-2014 20:33
Image and video hosting by TinyPic
Na zaproszenie Zarządu chełmżyńskiej cukrowni i komisji zakładowej NSZZ"S", członkowie Zarządu Regionu po zakończeniu obrad zwiedzili ten supernowoczesny zakład, wciąż będący w fazie udoskonalania i "przezbrajania" technologicznego. Ponieważ wewnątrz firmy nie można fotografować, więc pozostało nam jedynie zdjęcie "na tle" (w środku, w białym kasku pani Aleksandra z Zarządu Firmy - niewyczerpane źródło wiedzy o zakładzie).
      Cukrownia w Chełmży została zbudowana w 1882 przez niemiecką spółkę akcyjną. Była wówczas największą w Europie!  Pierwszą kampanię cukrowniczą rozpoczęto tu 25 września 1882 roku. W roku 1904 została zniszczona przez pożar, odbudowana w 1905. W latach 1911–1914 średnia roczna produkcja cukru przekroczyła 31 tys. ton, po I wojnie światowej największa cukrownia w Polsce, w latach 1921/1922 wytworzyła 10 tys. ton cukru, a w latach 1926/1927 – 33 tys. ton. Po II wojnie światowej nadal czynna, stała się podstawą do utworzenia kombinatu przemysłowego Chełmża, produkującego nie tylko cukier, ale także artykuły z produktów ubocznych, powstających przy przerobie cukru. W październiku 2000 roku większościowy pakiet akcji przejął koncern Nordzucker AG. Od tego momentu znacznie przyspieszono unowocześnianie zakładu. Zobaczcie ten krótki film archiwalny z 1947r, bo takich klimatów już dawno tu nie ma....
Piotr Grążawski
 
więcej »

« poprzednia
1|2|...16|17|18|...|139|140|141
następna »