aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Niedziela, 04 października 2015
Imieniny: Edwina, Rosławy, Rozalii
Opublikowano 13-03-2013 21:44
więcej »
Opublikowano 12-03-2013 22:46
(12.03.2013) W referendum w sprawie solidarnościowego strajku generalnego w regionie Śląsko- Dąbrowskim wzięło udział 146 tysięcy 800 pracowników w blisko 600 zakładach. - Za strajkiem opowiedziało się około 95 proc. głosujących - poinformował Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności podczas konferencji prasowej Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego podsumowującej wyniki akcji referendalnej. 
    Przedstawiciele MKPS podziękowali pracownikom za liczny udział w referendum. - Wyraźnie widać, że na Śląsku pracownicy i ludzie powrócili do wspaniałej idei Solidarności. Cała akcja regionalna przeprowadzana jest pod hasłem „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” - przypomniał szef śląsko-dąbrowskiej „S”.  Członkowie komitetu podsumowali też przebieg rozmów w trójstronnych zespołach roboczych powołanych po styczniowym spotkaniu z delegacją rządową z wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim na czele. 14 marca w Katowicach dojdzie do ponownego spotkania przedstawicieli rządu z MKPS i pracodawcami, aby podsumować wyniki tych pracy. - Bardzo byśmy tego chcieli, żeby kolejne spotkanie i rozmowy z premierem Piechocińskim były przełomem. My naprawdę jesteśmy otwarci na jakiekolwiek dobre propozycje strony rządowej, ale niestety dotychczasowy przebieg prac i rozmów nie wskazuje na to, żeby 14 marca mógł takim przełomem być - ocenia Kolorz. - Nie konflikt jest naszym celem, tylko rozwiązanie konfliktu, ale jak ktoś do tego konfliktu prowokuje, to nic innego nam nie pozostaje.
 
więcej »
Opublikowano 12-03-2013 22:29
Dziś (w środę 13.03) prawdopodobnie dojdzie do ostatecznych uzgodnień pomiędzy zarządem firmy SHARP a komisją zakładową NSZZ"S" w sprawie warunków przeprowadzenia zwolnienia grupowego pracowników. Wprawdzie rozmowy właściwie zostały zakończone we wtorek (12.03, - minęło właśnie 20 dni od powiadomienia NSZZ"S" o zamiarze przeprowadzenia zwolnień) ale żadna ze stron nie jest z nich zadowolona. Właśnie dziś (środa) spodziewana jest wizyta w Łysomicach szefostwa Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przewodniczący ZR J. Żurawski chce ją wykorzystać jako "misję ostatniej szansy".
więcej »
Opublikowano 12-03-2013 22:01
 Kto sprzedawał sól wypadową jako sól spożywczą? Główny Inspektorat Weterynaryjny podaje nazwy tylko trzech zakładów:

- Amasol Sp. z o.o. , Chełmiczki 45, 88-121 Chełmce, gm., Kruszwica

- PPHU Konsalt, Chełmiczki 45, 88-121 Chełmce

- ZPS Łojewski Sp. z o.o., ul. 23 Stycznia 2, 63-130 Książ Wlkp.

Przez lata mogły one sprzedawać zafałszowaną sól. Do tej pory zatrzymano pięć osób, które usłyszały zarzut wprowadzenia do obrotu środka spożywczego szkodliwego dla zdrowia lub życia człowieka, za co może grozić do pięciu lat więzienia. Okazało się, że sejmowa restauracja Hawełka kupowała zamiast soli spożywczej sól przemysłową, być może podtruwając niechcący posłów. Hawełka znajduje się na 262. pozycji na liście, którą fundacja Pro-Test otrzymała od GiS, a na której opublikowane są wszystkie firmy korzystające z soli wypadowej.

   No, to teraz wszystko jasne dlaczego tak wielu posłów ma durnowate pomysły i ględzi! Najpierw wyżerali z rowów szczaw i mirabelki, co w połączeniu z "asfaltową solą" musiało dać lepszego kopa niż marycha. Dwie firmy z naszego regionu brały w tym udział  - to paskudnie... -  No, chyba, że udowodnią, iż sól od nich trafiała wyłącznie do Hawełki. Gdyby tak, to szacun ziomy!

Fot. - Premier po śniadaniu u Hawełki. Zacierki były z naszą solą - rewelacja!

więcej »
Opublikowano 11-03-2013 20:37
Rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy pozwala na wprowadzenie elastycznego czasu pracy. Ma to się odbywać za zgodą pracowników ale jak znamy życie w naszych firmach, to owa zgoda w bardzo wielu firmach będzie jedynie formalnością.
Posłowie PO chcą iść jeszcze dalej - proponują m.in. obcięcie stawek za nadgodziny. O ich odrzucenie w pierwszym czytaniu wnioskowali posłowie klubów PiS, RP, SLD i SP.
   Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy i ustawy o związkach zawodowych przewiduje m.in. wprowadzenie ruchomego czasu pracy (pracodawca wskazuje nie godzinę, ale przedział czasowy, w którym pracownik ma się pojawić w pracy i przepracować określoną liczbę godzin). Rząd proponuje też możliwość wydłużenia do 12 miesięcy okresów rozliczeniowych czasu pracy. Obecnie w podstawowym systemie czasu pracy (8 godzin na dobę) dopuszczalny okres rozliczeniowy wynosi do 4 miesięcy (choć ustawa przewiduje wyjątki np. w rolnictwie i hodowli czy przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób - do 6 miesięcy). Przedłużenie okresu rozliczeniowego ma pozwolić pracodawcom na "bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy pracowników - zależnie od zapotrzebowania na pracę w poszczególnych miesiącach" - głosi uzasadnienie projektu.
 
Image and video hosting by TinyPic
   Przeciwko tym rozwiązaniom jest opozyc ja oraz my - "Solidarność". Wskazujemy, iż nowelizacja doprowadzi do stosowania przez pracodawców nieuczciwych praktyk wobec pracowników - zmuszania ich do niewolniczej pracy w czasie, który powinien być czasem wolnym, a także w weekendy, przy jednoczesnym drastycznym obniżeniu wynagrodzenia. Wskazujemy też na to, iż przy wysokich podatkach i rosnących cenach nowelizacja popchnie pracowników na skraj nędzy, nie rozwiązując jakichkolwiek problemów rynku pracy czy gospodarki. W zamian prominentny poseł PO Niesiołowski radzi nam karmić dzieci szczawiem, który rośnie na rowach... Imć Onufry Zagłoba powiedział kiedyś (w "Potopie") o Rochu Kowalskim coś , co doskonale pasuje do tego jamochłona z PO - "Już żelazny hełm na głowie nosi i słusznie, bo kapusta z sagana najlepsza".
więcej »
Opublikowano 10-03-2013 14:58
     Pracodawcy     GRUPY     ENERGA     prowadzą     restrukturyzację,     która spowoduje znaczne ograniczenie zatrudnienia, skutkiem czego wielu z nas straci miejsce pracy. Związki zawodowe GRUPY ENERGA wszczęły spór zbiorowy w celu zabezpieczenia interesów wszystkich pracowników. Nasi Pracodawcy po raz kolejny ignorują żądania Pracowników.
Związki Zawodowe, działające w GRUPIE ENERGA, protestują przeciwko:
- systematycznemu ograniczaniu zatrudnienia,
- przesuwaniu pracowników do innych spółek,
- łamaniu prawa pracy,
- działaniom restrukturyzacyjnym zmierzającym do likwidacji miejsc pracy i pogorszenia dotychczasowych warunków pracy pracowników,
- prowadzeniu pozorowanego dialogu społecznego.
Związki Zawodowe nie godzą się na lekceważenie i niezauważanie podstawowych problemów pracowników. Uważamy, że należy rozpocząć zdecydowane, zgodne z prawem, działania protestacyjne. 
        Międzyzakładowy Komitet Protestacyjno Strajkowy domaga się:
1.  Stworzenia osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego. (Chodzi o to, aby przedsiębiorstwa nie zwalniały ludzi i nie likwidowały miejsc pracy w czasie kryzysu, tylko razem z rządem płaciły postojowe).
2.   Wprowadzenia systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego. (Chodzi o to, aby rząd wspierał przedsiębiorstwa, które wykańcza zbyt drogi prąd, bo inaczej te zakłady i miejsca pracy zostaną przeniesione za wschodnią granicę).
3.   Ograniczenia stosowania umów śmieciowych. (Chodzi o to, aby ludzie mieli stałą i stabilną pracę, aby mogli odkładać na emerytury).
4.    Likwidacja NFZ. (Chodzi o to, aby nasze składki trafiały na leczenie pacjentów w naszym regionie, a nie były przejadane przez urzędników w Warszawie).
5.   Utrzymania rozwiązań emerytalnych, przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze. (Chodzi o utrzymanie emerytur pomostowych na wcześniejszych, sprawiedliwych zasadach, aby ludzie przed emeryturą nie trafiali na bruk bez środków do życia).
więcej »
Opublikowano 10-03-2013 14:15
 
Image and video hosting by TinyPic
8 marca, przed siedzibą Wojskowych Zakładów Uzbrojenia w Grudziądzu odbyła się kilkuset osobowa demonstracja. Załoga fabryki nie chce włączenia jej w struktury Grupy Bumar. Przed zakładem w południe zgromadzili się pracownicy firmy i członkowie ich rodzin. Protestujący przygotowali transparenty z napisami "Nie dla Bumaru", "Stop z komercjalizacją" i "Chcemy pracy". Protest trwał godzinę.
   Zgromadzenie zwołano w Grudziądzu, gdyż w ostatniej chwili została odwołana ogólnopolska pikieta w tej samej sprawie, planowana na piątek (8 marca) w Warszawie przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Do stolicy mieli zjechać na protest przedstawiciele jedenastu zakładów planowanych do konsolidacji z grupą Bumar. Manifestację odwołano jednak, gdyż prace rozpoczął zespół międzyresortowy, który ma rozpatrzyć warianty konsolidacji.
   Wieli pracowników WZU w Grudziądzu nie specjalnie wierzy w skuteczność pracy owego zespołu, lecz na razie to chyba ostatnia nadzieja.
    Od kilku tygodni pracownicy WZU zbierają podpisy pod petycją do premiera, aby wstrzymał konsolidację. Dotychczas zebrali pod nią poparcie ponad pięciu tysięcy osób.
   Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. w Grudziądzu są jednoosobową spółką Skarbu Państwa, podlegającą MON. Istniejąca od 50 lat firma specjalizuje się obecnie w rakietowej technice obronnej, wykonując m.in. remonty rakietowych zestawów przeciwlotniczych.
     Do końca marca rząd ma podjąć decyzję w sprawie dalszej konsolidacji przemysłu zbrojeniowego. Dotychczasowy program obejmował lata 2007-12 i zakładał włączanie kolejnych zakładów do grupy Bumar. Zastrzeżenia wobec tej koncepcji wyrażały HSW i wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne podległe MON. Ostatnio przedstawiciele firm zbrojeniowych i ministerstw, którym one podlegają, omawiali dwie koncepcje. Jedna zakłada bezpośrednie połączenie zakładów, druga przewiduje wariant pośredni - skupienie kilku zakładów (także wchodzących obecnie w skład grupy Bumar) w grupie pancernej wokół HSW, przed ostateczną fuzją w jeden koncern zbrojeniowy.
więcej »
Opublikowano 10-03-2013 13:12
    W Rejonach Energetycznych koncernu energetycznego "ENERGA" (dawniej Zakład Energetyczny Toruń) przeprowadzono wśród załóg referendum strajkowe. Z naszych informacji wynika, że wzięła w nim udział taka liczba zatrudnionych aby bez kłopotów - w świetle przepisów- można uznać je za ważne. Tym razem chodzi o zgodę związkowców na 4 - godzinny strajk solidarnościowy, mający wesprzeć postulaty Śląska, a także pracowników zatrudnionych w administracji sądowej (ci mają prawny zakaz strajku), jednak przywódcy związkowi energetyków, w dyskusjach przed referendum już dołączyli lokalne postulaty.
   Trzeba tu dodać, że pracownicy energetyki są tak zmęczeni, stłamszeni permanentnymi reformami, restrukturyzacjami, nowymi biznes planami, przesunięciami itd., że zwyczajnie "siadają nerwowo". Po koncernie krąży kawał: " W grupie kapitałowej ENERGA dziewięciu na dziesięciu pracowników pracuje w stresie. A gdzie pracują pozostali?... Ano pozostali pracują w zarządzie, radach nadzorczych oraz zespołach projektowych.
więcej »
Opublikowano 10-03-2013 12:51
Zakończył się etap tworzenia struktur związkowych w sklepach sieci Kaufland działających na terenie naszego Regionu. Najwięcej pracowników przystąpiło do Solidarności w Brodnicy (gdzie zaczęła się akcja wyborcza). Wszędzie wybrano przedstawicieli - delegatów, którzy będą reprezentowali związkowców wobec lokalnego kierownictwa poszczególnych sklepów, a także wezmą udział w zjazdach delegatów tej wielkiej struktury (siedziba we Wrocławiu).  
   W całej akcji obyło się bez najmniejszych konfliktów z zarządzającymi, ponieważ dużo wcześniej Solidarność na szczeblu krajowym wynegocjowała stosowne porozumienie z właścicielami sieci Kaufland.
    Koleżanki i kolegów serdecznie witamy w gronie związkowców NSZZ"S" i życzymy dobrej współpracy z pracodawcą. Wszystkich zachęcamy do odwiedzania sklepów tej sieci, bo tam pracują nasi ludzie, zaś ich kierownictwo rozumie, że pracownik też ma prawa.
Na fot - sklep Kaufland w Brodnicy
więcej »

« poprzednia
1|2|...112|113|114|...|175|176|177
następna »