aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram WYBORY W ZWIĄZKU
Czwartek, 23 listopada 2017
Imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa
Opublikowano 01-01-2014 23:15
Związkowcy ze spółki Przewozy Regionalne odstąpili w piątek od zamiaru rozpoczęcia 7 stycznia strajku w naszym regionie (kujawsko-pomorskim). Na decyzję wpłynęło zapewnienie, że w styczniu nie będzie zwolnień, ale jeśli dojdzie do nich później, strajk odbędzie się.
Bezterminowy strajk miał rozpocząć się o północy, z 6 na 7 stycznia. Bezpośrednią przyczyną była nieoczekiwana informacja o zamiarze zwolnienia ze spółki około 200 pracowników mimo wcześniejszych zapewnień, że redukcji nie będzie. W piątek związkowcy podczas spotkania z dyrekcją kujawsko-pomorskiego oddziału spółki Przewozy Regionalne otrzymali zapewnienie, że do końca stycznia 2014 roku nie zostaną wręczone żadne wypowiedzenia. W związku z tym zdecydowali o odstąpieniu od strajku 7 stycznia, ale zapowiedzieli, że dojdzie do niego później, jeśli dojdzie do zwolnień.
Po wejściu w życie 15 grudnia nowego rozkładu jazdy na kolei Przewozy Regionalne straciły w woj. kujawsko-pomorskim większość dotychczas obsługiwanych tras kolejowych. Było to konsekwencją przetargu, który wygrał prywatny przewoźnik Arriva RP oferujący cenę o 6 mln zł niższą od PR. Rozstrzygnięcie przetargu postawiło w trudnej sytuacji kujawsko-pomorski oddział spółki Przewozy Regionalne. Ta spółka kolejowa bez przetargu otrzymała zlecenie na obsługę połączeń Bydgoszcz-Inowrocław, Toruń-Inowrocław-Gniezno, a także połączeń aglomeracyjnych Bydgoszcz-Toruń-Włocławek, ale to zaledwie 30 proc. zleceń, które przewoźnik miał w ostatnich latach. W sierpniu związki zawodowe i kierownictwo PR ustaliły, iż pracę zachowa co najmniej 432 spośród ponad 600 kolejarzy. Ratowanie kujawsko-pomorskiego oddziału spółki PR miało umożliwić zlecenie dodatkowych usług za ponad 13 mln zł, a kolejne 3 mln zł samorząd wojewódzki zadeklarował na pomoc dla zwalnianych kolejarzy.

Nieoczekiwanie, przed świętami został jednak zwolniony dotychczasowy dyrektor kujawsko-pomorskiego zakładu PR. Jego następca poinformował załogę o tym, że w nowym roku pracować będą jednak nie 432 osoby, a 277 osób. Informacja ta przesądziła o zamiarze rozpoczęcia strajku od 7 stycznia.  Prywatny przewoźnik Arriva RP, który wygrał przetarg na obsługę części połączeń dotychczas należących do PR, od początku oferował przejęcie części pracowników tej spółki, głównie obsługi pociągów. Zainteresowanie ofertą było jednak - jak powiedział prezes Arrivy RP Damian Grabowski - znikome, a niektórym pracownikom PR odmówiły zgody na odejście z pracy przed upływem terminu wypowiedzenia.
więcej »
Opublikowano 31-12-2013 20:31
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU! NIECH BĘDZIE DLA NAS ROKIEM SUKCESÓW I WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI!
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 29-12-2013 23:23
Jutro, w poniedziałek 30 grudnia o godzinie 14.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa rozpoczyna się uroczysta sesja Rady Miasta Torunia. Podczas niej Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia odbierze Antoni Stawikowski  pierwszy Przewodniczący Zarządu Regionu Toruńskiego NSZZ "Solidarność". Rada Miasta przyznała ten tytuł z inicjatywy zarządu toruńskiej Platformy Obywatelskiej, na wniosek radnych PO. Warto przyjść i być osobiście uczestnikiem tego wielkiego i ważnego dla ludzi "Solidarności" wydarzenia.
Podczas tej samej sesji wieloletni proboszcz parafii katedralnej Świętych Janów, ks. Prałat Marek Rumiński zostanie odznaczony medalem "Za Zasługi dla Miasta Torunia"
na wstędze.
więcej »
Opublikowano 27-12-2013 16:08
Niemieckie związki zawodowe przeciwne są jakimkolwiek odstępstwom od minimalnych stawek ustawowych. - Kto płaci mniej niż 8,50 za godzinę, jest draniem - twierdzi szef DGB, największej związkowej centrali w kraju.
Michael Sommer, szef DGB, powiedział, że związki będą ściśle nadzorować płacenie ustawowych, minimalnych stawek i będą udaremniać ignorowanie regulacji w tej sprawie, jakie zawarte zostały w umowie koalicyjnej nowego niemieckiego rządu. Reprezentacja pracobiorców kategorycznie odrzuca jakiekolwiek odstępstwa od tej reguły, których domagają się zrzeszenia pracodawców.
- Ustawowe płace minimalne wchodzą w życie 1 stycznia 2015 r. i będziemy na to bardzo uważać - powiedział szef DGB w rozmowie z agencją prasową dpa. - O tym muszą pamiętać wszyscy pracodawcy-dranie, którzy są przekonani, że będą mogli się od tego wymigać - dodał. Wielkim sukcesem związków zawodowych określił to, że stawka 8,50 euro będzie obowiązywać także w wynagrodzeniach tzw. minijobs, czyli stosunków pracy o maksymalnym miesięcznym zarobku 450 euro, za które nie uiszcza się składek socjalnych.
Pracodawcy domagają się odstępstw
Pracodawcy, w których imieniu zabrał głos szef Niemieckiego Zrzeszenia Pracodawców (BDA) Ingo Kramer, obstają jednak przy tym, aby dla określonych grup pracowników nie obowiązywały stawki minimalne.
- Ludzie, którzy jeszcze nigdy w życiu nie pracowali, młodzież bez skończonych szkół, długotrwale bezrobotni czy ludzie bez jakichkolwiek kwalifikacji będą mieli częstokroć problemy, by gdziekolwiek znaleźć pracę, jeżeli trzeba im będzie płacić stawkę godzinną 8,50 euro - zastrzegał Kramer.
- W odniesieniu do tych grup pracowników potrzebne będą osobne regulacje - stwierdził szef BDA. Zaznaczył, że generalnie "przede wszystkim w nowych niemieckich landach regulacja ta wyhamuje postępy na rynku zatrudnienia".
Gazeta.pl
więcej »
Opublikowano 25-12-2013 10:14
Image and video hosting by TinyPic
 Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia nasz ulubiony dyrektor inowrocławskiego sanatorium "Przy Tężni" Adam Sowroński błysnął poczuciem czarnego humoru. Oto za ciężkie pieniądze (których nie miał dla pracowników) wykupił płatne ogłoszenie w jednej z dużych lokalnych gazet aby poinformować świat, że właśnie był otrzymał Certyfikat  "Przedsiębiorstwo Fair Play"!  Nie poinformował przy tym, że aby go zdobyć też musiał wpłacić spore pieniądze (tzw. "wpisowe"). Takie czasy, że można sobie kupić prawie wszystko, nawet zaświadczenie, że się porządnie prowadzi firmę - tyle, że to nic nie znaczy. Dostaliśmy sporo sygnałów z Inowrocławia, że to żałosne wydarzenie z zabiegami o nadanie przedsiębiorstwu certyfikatu wywołało w mieście wiele rozbawienia.... Jednak jeden z naszych korespondentów napisał, że "ów głupkowaty żart z Certyfikatem Fair Play" byłby całkiem na miejscu przed świętem  halloween, bo przed Bożym Narodzeniem oczekuje się dużo subtelniejszych zachowań". Baaa ...
Przypominamy - firma jest własnością samorządu naszego województwa - jeśli spotkacie swojego radnego sejmiku - zapytajcie go o sanatorium "Przy Tężni". W styczniu regionalna "Solidarność" rozpoczyna przygotowania do protestu i wcale nie będziemy się spieszyć....
Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 25-12-2013 10:14
 
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 25-12-2013 10:06
 
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 23-12-2013 19:15
 Ostatnie posiedzenie Zarządu Regionu w tym roku, choć zaczęło się od tzw. "ciężkich tematów"  (sytuacji pracowniuków w niektórych zakładach Regionu) potem przeszło w nieco lżejsze (drobne uchwały, ustalenia). Zaraz po relacjach z prac Prezydium obydwaj przewodniczący poinformowali, że podczas ostatniej Komisji Krajowej zgłosili wniosek o zorganizowanie w Toruniu ogólnopolskiej manifestacji w obronie łamanych praw pracowników. "Mamy zamiar zaprosić tu wielu ludzi z pokrewnych sanatoriom branż, choć oczywiście nie tylko - oznajmił Żurawski. - " Termin podamy później, choć nie wykluczamy, że właściwe podejście władz samorządu wojewódzkiego do skandalu w sanatorium "Przy Tężni" może zmienić nasze zamiary".
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 23-12-2013 19:00
Image and video hosting by TinyPic
   20 grudnia, w obecności ks. biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego zebrali się członkowie Zarządu Regionu i toruńscy działacze NSZZ "Solidarność" na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym. Foty z tego spotkania możesz naleźć pod zakładką "Zdjęcia" (u góry po lewej) albo klinij to -  www.solidarnosc.torun.pl/82,zdjecia.html
więcej »

« poprzednia
1|2|...112|113|114|...|217|218|219
następna »