aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Środa, 25 listopada 2015
Imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa
Opublikowano 11-04-2013 08:12
Wczoraj (11.04) członkowie Solidarności naszego Regionu - podobnie jak w całym kraju - wzięli udział w rozmaitych lokalnych uroczystościach poświęconych 3 rocznicy katastrofy smoleńskiej. Nasze sztandary, znaki, a przede wszystkim członkowie związku pojawili się przy tablicach pamiątkowych, aby złożyć hołd ofiarom tragicznego lotu do Smoleńska. Spora grupa Solidarnościowców była też w Warszawie, gdzie uczestniczyli w obywatelskich obchodach.
   Kwiaty składano m.in. pod tablicą we Włocławku (tam grupie naszej przewodził Janusz Dębczyński), w Grudziądzu i w Toruniu, gdzie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, po mszy za Ojczyznę zapalono znicze przy niedawno odsłoniętym Epitafium Smoleńskim. Tam msza będzie odprawiana każdego 11 dnia miesiąca, o godz 1800.
Film z odsłonięcia toruńskiego Epitafium możesz zobaczyć tu - www.tvp.pl/bydgoszcz/aktualnosci/spoleczne/epitafium-smolenskie-w-toruniu-z-plaskorzezba-zmarlej-pary-prezydenckiej/10670363
więcej »
Opublikowano 08-04-2013 18:45
  Przy udziale prezydenta miasta i członków Prezydium ZR obradowała dziś (8.04) Rada Oddziału Inowrocław. Najważniejszymi punktami zebrania były informacja prezydenta Ryszarda Brejzy o sytuacji gospodarczo- społecznej Inowrocławia i niejako wiążący się z tym problem zagrożonej zwolnieniami załogi Zakładów Soda Polska Ciech.
    Prezydent Brejza od zawsze przyjmuje zaproszenia Solidarności do wspólnych narad nad lokalnymi sprawami i mamy wrażenie, że zawsze referuje je szczerze. Tym razem także mówił o problemach, lecz wiele miejsca poświęcił inwestycjom, z których wynika, iż miasto wytrwale dąży do umocnienia swojego statusu miejscowości uzdrowiskowej. W przededniu sezonu - dosłownie za dwa tygodnie  - zostanie otwarty basen z wodą geotermalną, dodatkowo podgrzewana przez system kolektorów. Umiejscowiono go w coraz większym i w coraz lepiej urządzonym kompleksie sanatoryjno- uzdrowiskowym, zaś obok umiejscowione będzie coś, co jest spodziewano jako hit, mianowicie pijalnia miejscowych wód leczniczych.
    Wiele czasu poświęcono na ocenę sytuacji pracowników Sody Polskiej - firmy która dzięki doskonałej pracy swojej załogi przynosi potężne zyski, a mimo to mądrale, którzy niedawno przejęli ster rządów chcą zwalniać doświadczonych pracowników. Wykonuje się tam rozmaite zadziwiające posunięcia, jakby komuś zależało na celowym dławieniu firmy. Na razie nie można ujawnić całej wiedzy jaką posiadł związek, a jednak to trzeba powiedzieć, iż z firmy przyjaznej miastu, funkcjonującej w jego społeczeństwie, stała się jakąś karykaturą, mającą gdzieś otoczenie społeczne, co jeden z uczestników obrad określił jako "politykę kolonialną" (wycisnąć ile się da, a potem zwłoki zostawić - niech gniją).
  Jeszcze w tym tygodniu związek podejmie decyzje jak potraktować to kolejne wyzwanie i jakimi środkami zareagować.
Piotr Grążawski
 
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 08-04-2013 18:45
    W inowrocławskich "Wodociągach", które gościnnie użyczyły swoich pomieszczeń do obrad Rady Oddziału trwa wielka modernizacja bazy. Nie było by w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż wiele prac budowlanych wykonuje niewielka brygada pracowników firmy i to jak! Przewodniczący Solidarności w Inowrocławskich "Wodociągach" Stefan Ciećka z dumą pokazywał pracę swoich kolegów, rzeczywiście wartą obejrzenia, ze względu na jakość wykonania.
   Tu jednak nie chodzi o laurki, a o fakt, ze istnieją jeszcze firmy dobrze zarządzane, znakomicie współpracujące ze związkami zawodowymi, gdzie atmosfera pracy jest normalna. To teraz prawdziwe rodzynki, których niestety nie za wiele w naszym regionie. Ponieważ obiecaliśmy to przewodniczącemu komisji zakładowej - pokazuję niżej fragment gabloty z trofeami sportowymi jakie przez ostatnie parę lat wywalczyli pracownicy firmy. Wyszlo, że załoga inowrocławskich wodociągów to także wszechstronna, silna sportowa ekipa. Tak pół żartem pół serio - byc może, iż tajemnica ich sukcesów tkwi w doskonałej jakości leczniczej wodzie, którą wkrótce mają zamiar "zalać" lokalny (na razie) rynek najlepszych wód. Za chwilę zostanie uruchomiona zakładowa rozlewnia, zaś my nie omieszkamy powiadomić wszystkich o tym wydarzeniu.
Piotr Grążawski
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 08-04-2013 18:06
    Jak zdradził związkowcom prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza w swoich (i rzecz jasna Rady Miejskiej) planach uatrakcyjnienia turystycznego Inowrocławia przewidzieli nie tylko nowe baseny z wodą geotermalną, pijalnie, czy casino, lecz także dość  zaskakujący pomnik. Mianowicie w samym centrum części uzdrowiskowo- rekreacyjnej ma stanąć pomnik... teściowej!
    Jeszcze raz - pomnik teściowej.... Nie, nie nagrobek, a pomnik, taki no... cokół, na cokole stoi teściowa z brązu. Na pytania związkowców co owa teściowa będzie trzymała w ręku (np. wałek do ciasta, lub tym podobne atrybuty) i czy będzie w papilotach prezydent jedynie uśmiechał się tajemniczo, zastrzegając, że kuracjusze nie powinni mieć żadnych przykrych skojarzeń, bo kobieta będzie miała dobrotliwy wyraz twarzy (czyli jak w bajkach) , a poza tym TEŚCIOWA to instytucja, którą wypada szanować (z tym się zgadzamy), bo jak praktyka dowodzi jest podporą niejednej rodziny (no!).
   Z tego co wiemy, to będzie jedyny taki pomnik w Polsce! Zapraszamy się na odsłonięcie!
Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 07-04-2013 22:08
   Możliwość wydłużenia do roku okresu rozliczeniowego czasu pracy zakładają m.in. projekty zmian w Kodeksie pracy zaproponowane przez rząd oraz posłów PO. Mimo sprzeciwu większości klubów, Sejm skierował je do dalszych prac. 
  Związek już kolportuje w całym kraju ulotkę-plakat pt. "Nie daj się orżnąć", w której ostrzega przed skutkami nowelizacji: pracą ponad siły, nawet przez 12 godzin dziennie od poniedziałku do soboty przez ponad pół roku. "Nowelizacja Kodeksu pracy i wprowadzenie rocznego okresu rozliczeniowego zrobią z ciebie pracownika na rozkaz. Nigdy nie będziesz mieć pewności, ile będziesz pracować i ile zarobisz" 
Rys. Piotr Grążawski
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 05-04-2013 20:12
19,1% mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego jest bez pracy, czyli prawie 162 tysiące osób. Przez luty liczba bezrobotnych w naszym województwie wzrosła o 2,6 tys. osób.
   W lutym codziennie pracę traciło średnio aż 2050 Polaków! A nadchodzi kolejna fala zwolnień! Obecnie w naszym województwie każdego dnia traci pracę około 130 pracowników! 
więcej »
Opublikowano 04-04-2013 20:54
Zaczęła się rozbiórka części zabudowań Zakładów Sprzętu Motoryzacyjnego POLMO S.A. w Brodnicy. Na początek poszła brama główna. To właśnie przy niej, we wrześniu 1980 roku ((choć wówczas wyglądała nieco inaczej), podczas strajku w fabryce zbierali się mieszkańcy miasta, aby choć słowo zamienić ze swoimi bliskimi protestującymi po drugiej stronie... Od tamtego czasu minęła epoka.
   Firma ma długoletnie tradycje. Powstała jeszcze w czasach pruskiego zaboru, rozbudowywana w okresie dwudziestolecia międzywojennego, w czasie niemieckiej okupacji i za PRL. W najlepszym momencie pracowało w niej blisko 1,5 tys brodniczan, zaś zakład utrzymywał własne klasy zawodowe, całkiem dobry klub piłkarski (był jego głównym sponsorem), zbudował osiedle mieszkaniowe, dokładał do rozmaitych inicjatyw społecznych, a nawet niekonwencjonalnych jak na państwową firmę (np. sfinansowanie pokrycia blacha miedzianą zwieńczenia wieży XIV wiecznego kościoła - brodnickiej fary). Ostatnie zyski POLMO przyniosło za czasów rządów PiS (2007) potem już było tylko gorzej. Gospodarcze eksperymenty tych mądrali, którzy rządzą teraz ewidentnie dołują zakład. Kilka lat temu dokonano bolesnych zwolnień grupowych, potem wypowiedziano część układu pracy (m.in likwidując "jubileuszówki"), sprzedano jedyny składnik przynoszący regularne zyski (olbrzymią kotłownię, zaopatrującą znaczną część miasta w energię cieplną i ciepłą wodę) i teraz firma ledwo zipie, wyprzedając nieruchomości oraz inne składniki majątku gromadzonego przez lata.
   Niewielu wierzy, że jeszcze jest jakaś przyszłość dla POLMO. Znaczna część zabudowań firmy przylega do linii brzegowej Drwęcy. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, iż jeszcze tuż po wojnie rozciągały się tam łąki, na których rósł dorodny ... szczaw.
Fot. Rozbiórkę zaczęto od bramy głównej. Jak widać pierwsza litera już padła... Za chwilę padnie wszystko co widać na zdjęciu i jeszcze więcej...
Image and video hosting by TinyPic
Fot & text Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 03-04-2013 19:30
Problem mobbingu może dotyczyć blisko połowy pracowników w Polsce. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2011 r. tylko kilkaset osób złożyło pozwy z tytułu nękania.

Pojęcie mobbingu zostało zdefiniowane w Kodeksie pracy przez nowelę z dnia 14 listopada 2003 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2004 r. Zgodnie z art. 943 § 2 Kodeksu pracy mobbing definiowany jest jako: "działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników". Doświadczenie praktyków, prowadzących szkolenia antymobbingowe wskazują na niewielkie zainteresowanie administracji publicznej kursami z tego zakresu, pomimo prawnego obowiązku ich prowadzenia. Tymczasem sektor ów zatrudnia 3,5 mln pracowników - czyli co piątą aktywną zawodowo osobę w Polsce.

Czym grozi brak podnoszenia poziomu wiedzy pracodawców oraz zatrudnionych w zakresie ochrony przed mobbingiem? Kodeks pracy jasno stanowi, iż to na pracodawcy spoczywa obowiązek przeciwdziałania mobbingowi, wynikający z art. 943 § 1 Kodeksu pracy.

                                                                                      wciśnij - więcej

więcej »
Opublikowano 03-04-2013 18:28
     Nasi związkowcy z ENERGI od niedawna mają swoją, bardzo fajną stronę internetową. Wbrew pozorom (i temu jak dość łatwo je założyć) zbyt wiele komisji zakładowych nie może pochwalić się dobrze działającą stroną (lub jej po prostu nie ma). Może szkoda... Jasne, że w małej firmie, gdzie niewiele się dzieje poza produkcją, to treść "zawieszała by się" na tygodnie, a może nawet i miesiące, jednak i takie miejsca są odwiedzane przez użytkowników internetu (co prawda - często po prostu przez przypadek, ale jednak). Uważam, że nawet "uśpione" strony mogą w pewnym momencie być bardzo pożyteczne. Kiedy? A choćby wówczas, gdy będziemy chcieli przeprowadzić dużą kampanię informacyjną i jednocześnie "roztrzepać w sieci" ważne wiadomości, ogłoszenia itd. Już niedługo każdy emiter takich newsów może być przydatny, choćby odbierało go tylko dwóch ludzi...
   A co do strony toruńskich energetyków z ENERGI, to choć nazywa się dość oficjalnie "obywatelenergetyk", wcale nie jest szablonowa. Zresztą przekonajcie się o tym sami klikając tu -  obywatelenergetyk.com/, a jeżeli ktokolwiek z członków związku chce wypromować, czy tylko pochwalić się swoją, nawet prywatną stroną, blogiem - to zapraszamy do współpracy.
Piotr Grążawski
więcej »

« poprzednia
1|2|...112|113|114|...|179|180|181
następna »