aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Poniedziałek, 29 08 2016
Imieniny: Beaty, Racibora, Sabiny
Opublikowano 26-06-2013 21:53

Aby legalnie działać w Polsce, ale również omijać ustawę antylichwiarską właściciele lombardów zawierają z klientami umowę kupna - sprzedaży. Jest tam pewien ciekawy zapis, który mówi o tym, że klient może odstąpić od umowy w terminie 20 dni, jednak musi zapłacić odstępne. Po odstąpieniu od umowy strony zwracają sobie to, co nawzajem świadczyły: klient dostaje z powrotem np. złoto, a sam oddaje 300 zł, plus płaci np. 30 zł odstępnego od umowy. W taki właśnie cudowny sposób, lombardy omijają górną granicę prowizji, jaką można w Polsce uzyskać od pożyczek, czyli 22 proc. To, że właściciele lombardów, muszą prowadzić skrupulatną ewidencję wszystkich transakcji – przychodów i rozchodów – jest oczywiste. Jednak ilu robi to rzetelnie?

Postanowiłem zadzwonić do kilku takich punktów rozmieszczonych na terenie naszego kraju. Okazało się, że klienci tych placówek zastawiają wszystko – złoto, biżuterię, płyty, zegarki, a z chwilą największej desperacji nawet cenne pamiątki rodzinne.

Ludzie wpadają w spiralę gdy nie mają pieniędzy. Początkowo zaczynają sprzedawać drobne przedmioty, ale często kończy się na ważnych pamiątkach rodzinnych. – mówi mi pracowniczka jednego z punktów.
Pracownicy lombardów zaznaczają, że są to ludzie, którym zwyczajnie brakuje pieniędzy na leki i jedzenie.
Przeczytaj więcej tu - wpolityce.pl/artykuly/56746-rzeczpospolita-lombardowa-co-jeszcze-musi-zastawic-polak-aby-przezyc-miesiac
więcej »
Opublikowano 25-06-2013 21:38
Podobno lepsza praca byle jaka, niż żadna. Hmmm... nie jesteśmy do końca przekonani. Ostatnio, parę osób pytało o pieniądze, jakie można zarobić na roznoszeniu ulotek. Zaznaczano, że chodzi o pracę sezonową dla dziecka (student też dziecko). Sprawdziłem jak się sprawy mają i gdyby rzecz ująć krótko, to jedyna słuszna odpowiedź brzmi - zależy jak się umówisz. Trochę konkretów wygląda tak:. Niektórzy płacą za godzinę, inni za ulotkę. W Toruniu i Włocławku za wydanie jednej ulotki można zarobić od 2 groszy w górę (w Toruniu za niektóre ulotki można wynegocjować "nawet" 5 groszy, we Włocławku to pułap mało spotykany). Łatwo policzyć, że gdy rozdamy 200 ulotek, to zarobimy "aż" 4 złote. Za niektóre ulotki- ze względu na ich treść - zleceniodawca płaci lepiej, jednak nie każdy może je roznosić (np. ulotki rozmaitych agencji... nie koniecznie pocztowych). Tu przebitka jest duża, bo spotkałem się z oświadczeniem, że za rozdanie 600 ulotek pewien gość dostał 80 złotych. Z kolei w Brodnicy za rozniesienie 800 druczków, pracownik dostał 40 zł, choc podobno standardem jest  dycha za 200 ulotek... Mam też wiadomość od "ulotkarza" na etacie dużej firmy handlowej. Pracuje w weekendy i czasem w tygodniu, od 13 do 21, za jak najbardziej przeciętną stawkę (8 zł netto za godzinę, niezależnie od liczby rozdanych ulotek).
Generalnie roznoszenie ulotek jest zajęciem z kategorii "byle jakie".
Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 25-06-2013 21:24
Dawno planowana demonstracja energetyków ENERGI w Gdańsku jednak się odbędzie. Sztab, który ją przygotowywał, wynegocjował termin, a potem natrafił na rozmaite zagrywki władz Gdańska w sumie powodujące niemożność przeprowadzenia demonstracji w uzgodnionej dacie, nie tyle ją odwołał (jak podali niektórzy), co przesunął termin. W czwartek 27 czerwca związkowcy ruszają spod swych siedzib, by się spotkać w Gdańsku. Wsparcie z innych branż mile widziane. W naszym regionie koordynuje MKZ ENERGI z przewodniczącym Józefem Adamczewskim, a także ZR i biura terenowe związku.
Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 23-06-2013 21:28
Pracownicy tymczasowi, którzy nawet miesiąc czekali na wypłatę od agencji pracy tymczasowej za kilka czy kilkanaście dni pracy nie wygrają z nią przed sądem. Chodzi o przypadek, kiedy na przykład ktoś był zatrudniony przez pięć pierwszych dni miesiąca. - Taki pracownik poczeka na pensję maksymalnie do dziesiątego dnia następnego miesiąca - mówi Bartłomiej Raczkowski z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy. Dodaje, że z literalnego brzmienia przepisu wynika, iż pracodawca dokonuje wypłaty wynagrodzenia niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, ale ten zapis należy traktować jako dyrektywę, bez realnej sankcji za jej naruszenie. - Pracodawca nie zapłaci więc odsetek od pensji wypłaconej zatrudnionej przez siebie osobie po zakończeniu miesiąca - mówi Bartłomiej Raczkowski. Państwowa Inspekcja Pracy nieśmiało(!) broni pracowników tymczasowych. Jej zdaniem ustalenie terminu wypłaty wynagrodzenia na określony dzień w granicach do dziesiątego dnia następnego miesiąca przy krótkotrwałych umowach budzi zastrzeżenia. Według inspekcji odsuwanie terminu wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę stanowi pewną formę kredytowania przez pracownika agencji pracy tymczasowej. Inspekcja wskazuje, że zgodnie z art. 85 par. 2 Kodeksu pracy, wynagrodzenie powinno być wypłacane niezwłocznie po ustaleniu należnej pracownikowi kwoty. Gdy kilkudniowy, czy kilkunastodniowy okres pracy u danego pracodawcy użytkownika został zakończony, nie powinno być żadnych problemów z ustaleniem pensji dla osoby zatrudnionej. Wynagrodzenie to powinno być wypłacone bez zbędnej zwłoki.
Portal samorządowy
więcej »
Opublikowano 23-06-2013 21:09
23.06. W Brodnicy, niemal w samo południe odbył się marsz w obronie tradycyjnych wartości polskiej rodziny. Obyło się bez partyjnych symboli, bo przecież  akurat to zagadnienie nie wywodzi się z jakichś doktryn ostatnio wymyślonych (choć są ugrupowania które nie szanują tradycji). Po marszu, wielu jego uczestników wzięło udział w festynie. Rozstrzygnięto też konkurs rysunkowy dla dzieci ("Przedstaw swoją rodzinę"), gdzie główną nagrodą był dwudniowy pobyt dla całej rodziny w słynnym  górzneńskim komfortowym ośrodku "Wapionka".
 
więcej »
Opublikowano 22-06-2013 20:31
więcej »
Opublikowano 22-06-2013 20:26
Czas pracy w 2013 r. dla pracowników, których dniem wolnym, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy jest sobota. Za okres rozliczeniowy przyjmujemy 1 miesiąc.
 
Okres rozliczeniowy - miesiąc
Liczba dni pracy
Liczba godzin pracy
Liczba dni wolnych
Czerwiec
20
160
10
Lipiec
23
184
8
Sierpień
21
168
10
Wrzesień
21
168
9
Październik
23
184
8
Listopad
19
152
11
Grudzień
20
160
11
więcej »
Opublikowano 21-06-2013 17:52

W niedzielę 23 czerwca o godz. 1600 w Inowrocławiu odbędzie się marsz w obronie wolnych mediów.

Wymarsz od Skweru Jana Pawła II ulicami: Solankową, Królowej Jadwigi, Rynek, Św. Ducha, Krzywoustego i Jagiellońską. Marsz zakończy się modlitwą przy relikwiach Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w kościele p.w. Św. Ducha

więcej »
Opublikowano 19-06-2013 22:06
 
więcej »

« poprzednia
1|2|...112|113|114|...|191|192|193
następna »