aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Piątek, 20 stycznia 2017
Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
Opublikowano 26-08-2013 21:17
     27.08. Warszawa (PAP) - Pracownicy Przewozów Regionalnych są gotowi strajkować, jeśli władze firmy nie zawrą z nimi paktu gwarancji pracowniczych - wynika ze wstępnych wyników referendum strajkowego w spółce. Oficjalne wyniki mają być znane do końca tygodnia.W referendum pracownicy samorządowego przewoźnika odpowiadali na pytanie: "Czy jesteś za podjęciem akcji strajkowej w przypadku niezawarcia przez zarząd spółki Przewozy Regionalne ze związkami zawodowymi paktu gwarancji pracowniczych?". Referendum trwało trzy tygodnie.

   Przewozy Regionalne to największy polski pasażerski przewoźnik kolejowy; uruchamia średnio 1,8 tys. pociągów w ciągu doby, z których korzysta ok. 300 tys. pasażerów dziennie. Spółka powstała w wyniku podziału PKP w 2001 r. Przez kilka lat należała do Grupy PKP, po czym w 2008 r. w wyniku usamorządowienia jej udziały przeszły na własność zarządów 16 województw.
Kilka miesięcy temu marszałkowie województw zaczęli pracować nad nową formułą funkcjonowania firmy. Ich ustalenia nie zostały na razie podane do publicznej wiadomości. W ubiegłym tygodniu zarząd kujawsko-pomorskich Przewozów Regionalnych zgłosił urzędom pracy zamiar zwolnienia do końca roku większości prawie 700-osobowej załogi. Planowane redukcje wymusiło przegranie przetargu na obsługę części połączeń kolejowych w Kujawsko-Pomorskiem. (PAP)

więcej »
Opublikowano 26-08-2013 21:17
 
więcej »
Opublikowano 26-08-2013 21:17
"Rząd Tuska jest pierwszym w ostatnim dwudziestoleciu, któremu udało się wręcz zjednoczyć wszystkie trzy ogólnopolskie centrale związkowe zasiadające w Komisji Trójstronnej, w proteście przeciwko swojej polityce (choć reprezentują one „różne światy” tak jak Solidarność i OPZZ). Ta sytuacja jest tak nadzwyczajna, że często w publicystyce politycznej, jest ona określana jako jedyny cud Donalda Tuska."
Zbigniew Kuźmiuk
więcej »
Opublikowano 26-08-2013 21:17

*25 lipca 2013 roku ok. godz. 11.30 na terenie zakładu gospodarki odpadami w Lipnie, podczas wykonywania prac związanych ze spawaniem konstrukcji metalowej wiaty składowiska odpadów z wysokości ok. 4,0 metrów spadł pracownik firmy wykonującej konstrukcję wiaty. W chwili wypadku pracownik stał na drabinie i spawał elementy konstrukcji słupa i belki nośnej, w pewnym momencie utracił równowagę i spadł na betonową posadzkę doznając urazów głowy.

*25 lipca 2013 roku ok. godz. 16.00 na terenie zakładu przetwórstwa mleka w Piotrkowie Kujawskim, podczas uzupełniania roztworu sody w zbiorniku linii myjącej nastąpiła gwałtowna reakcja chemiczna powodująca wyrzut cieczy ze zbiornika wprost na twarz poszkodowanego.

*22 lipca 2013 roku ok. godz. 13.15 na terenie budowy w Toruniu w trakcie prac związanych z demontażem rusztowania pracownik spadł z wysokości ok. 3,0 metra doznając złamania kości nóg.

*20 lipca 2013 roku ok. godz. 08.10 na terenie zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych w Frydrychowie pracownik stojąc na drabinie na wysokości ok. 3,0 metrów wykonywał pracę związaną z wymianą żarówki w oprawie oświetleniowej. W pewnym momencie utracił równowagę i spadł na posadzkę. W wyniku upadku i uderzenia głową o podłoże poszkodowany doznał pęknięcia kości czaszki.

*12 lipca 2013 roku ok. godz. 09.10 na terenie zakładu przetwórstwa warzyw w Dąbrowie Chełmińskiej, podczas wykonywania pracy związanej z utrzymaniem czystości w pomieszczeniu kuchni nagle zasłabła i straciła przytomność pracownica zewnętrznej firmy sprzątającej.

*02 lipca 2013 roku ok. godz. 23.30 na terenie zakładu produkcji wyrobów izolacyjnych w Chełmży podczas wykonywania zwykłych czynności pracownik nagle zaczął się uskarżać na złe samopoczucie i ostry ból jamy brzusznej. Na teren zakładu wezwano pogotowie ratunkowe, lekarz zadecydował o przetransportowaniu poszkodowanego do szpitala, gdzie w godzinach nocnych nastąpił zgon pracownika.

*02 lipca 2013 roku ok. godz. 15.30 na terenie zakładu branży remontowej w Janikowie pracownik wykonywał otwory w stalowym kołnierzu za pomocą palnika gazowego. W trakcie wymiany butli z tlenem doszło o samozłapłonu, spowodowało to poparzenie termiczne ciała u poszkodowanego.  Źródło - Państwowa Inspekcja Pracy

więcej »
Opublikowano 26-08-2013 21:17
 
więcej »
Opublikowano 19-08-2013 21:57

Dziś (poniedziałek 26 sierpnia) zakończyło się referendum w Przewozach Regionalnych. Pracownicy spółki mieli w nim zadeklarować, czy są za strajkiem. Związkowcy walczą o przetrwanie firmy. Obawiają się, że Przewozy Regionalne będą wypierane przez kolejowe spółki samorządowe. Żądają więc paktu, który da pracownikom gwarancje zatrudnienia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę podstawę do odszkodowań.

Referendum strajkowe jest ostrzeżeniem dla bezczynnych osób odpowiedzialnych za przyszłość spółki, bo firma wymaga reform. Przewozy Regionalne powinny dowozić pasażerów do stacji węzłowych, gdzie ludzie mogliby się przesiąść do pociągów PKP Intercity. Obecnie połączenia obu spółek nie są ze sobą dobrze zgrane. Wyniki referendum będą znane w najbliższych godzinach. Marszałek Województwa Piotr Całbecki chce, żeby Kujawsko- Pomorskie Przewozy Regionalne obsługiwały połączenie BiT City między Bydgoszczą a Toruniem oraz tzw. pakiet inowrocławski. Dotychczas nie rozstrzygnięto przetargu na realizację tego zadania. Jeżeli strony dojdą do porozumienia, uratowany zostanie Kujawsko-Pomorski Zakład Przewozów Regionalnych w Bydgoszczy. W przyszłości władze województwa do projektu szybkiej kolei metropolitalnej BiT City chcą włączyć również inne miejscowości np.: Włocławek i Inowrocław. Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z nowego rozdania Unii Europejskiej w latach 2014-2020.
Fot. Jak tak dalej pójdzie to niedługo możemy podróżować jedynie takimi zestawami.
     
więcej »
Opublikowano 19-08-2013 21:57

Lider partii PJN Paweł Kowal zapowiedział w poniedziałek, że wyśle do premiera Donalda Tuska list z prośbą o dyskusję na temat walki z bezrobociem w Polsce. "Są dwa dobre powody, by akurat dziś mówić o bezrobociu.: pierwszy to dane GUS, które pokazują, że nawet okres prac sezonowych nie spowodował zmniejszenia bezrobocia. Drugi to rozpoczynający się sezon w Parlamencie Europejskim" - zaznaczył Kowal na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie.
Przypomniał, że Polsce przyznano ponad 2 mld zł ze środków Europejskich na aktywizację bezrobotnych, szczególnie tych młodych, bezpośrednio po studiach. Zaapelował do innych europosłów i rządu o debatę. "Czujcie się za to odpowiedzialni. Zacznijmy dyskusję, jak użyć tych pieniędzy" - powiedział lider PJN. Według Kowala najważniejsze w walce z bezrobociem. jest wspieranie przedsiębiorczości. Proponujemy też odważny ruch, odważniejszy niż ten, na który zdecydował się minister pracy. i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz: likwidację powiatowych urzędów pracy" - dodał europoseł. Nawiązał w ten sposób do majowych zapowiedzi Kosiniaka-Kamysza, że MPiPS przygotuje reformę urzędów pracy, zakładającą m.in. współpracę ośrodków pomocy społecznej z urzędami pracy oraz oddzielenie ubezpieczenia zdrowotnego od statusu bezrobotnego, a także do realizowanych m.in. w województwach: mazowieckim, podkarpackim oraz dolnośląskim programów pilotażowych, testujących powierzanie aktywizacji bezrobotnych agencjom zatrudnienia.
   Według pomysłu PJN, obowiązki powiatowych urzędów pracy, takie jak prowadzenie statystyki bezrobocia, wydawania zaświadczeń czy dysponowanie zasiłkami przejęłyby ośrodki opieki społecznej na poziomie gmin.

więcej »
Opublikowano 19-08-2013 21:57
Image and video hosting by TinyPic
We Włocławku główne uroczystości Sierpnia 80 odbędą się 1 września, o godz. 1230 mszą świętą w Katedrze. Po zakończeniu części religijnej planuje się złożenie kwiatów w miejscach pamięci.
W Toruniu, 1 września, w kościele Najświętszej Marii Panny, o godz 12 msza św. w intencji członków Solidarności, natomiast po jej zakończeniu złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową.
W Inowrocławiu, 1 września, w kościele Zwiastowania Najświętszej Marii Panny msza święta o godz. 1030. Bezpośrednio po tym składanie kwiatów pod tablicą ks. Popiełuszki.
 
Fot. - Przepiękne, klasycznie gotyckie wnętrze Włocławskiej Katedry. Kto jeszcze nie widział tej perły architektury naszego regionu, ten ma okazję i pretekst 1 września pojechać do Włocławka...
więcej »
Opublikowano 19-08-2013 21:57
23 sierpnia. Po raz pierwszy po krótkiej wakacyjnej przerwie zebrali się członkowie Zarządu Regionu aby omówić sytuację i zadecydować o najważniejszych sprawach wynikających z kierowania regionalnymi strukturami związku. Gościem zebrania był Janusz Walczak szef Solidarności Rolników Indywidualnych Regionu Kujawsko-Pomorskiego, a także przedstawiciele kilku
Image and video hosting by TinyPic
grudziądzkich komisji zakładowych. Wysłuchano sprawozdań z pracy Prezydium i Komisji Krajowej. Tu najważniejsza informacja do publikacji jest taka, że wybory władz związkowych na nową kadencję można przeprowadzać w komisjach zakładowych już od 1 listopada (2013r - rzecz jasna).
   W wystąpieniu Janusza Walczaka należy podkreślić jego deklarację o wzajemnej współpracy przy organizowaniu protestów, dlatego NSZZ"S"RI także weźmie udział w naszej "akcji warszawskiej" (11-14 września). Przewodniczący "S" RI poruszył też sprawę wykupu ziemi z zasobów państwa. Mówił o dziwacznych praktykach z zachodnich terenów Polski, gdy na rynek wystawia się nieraz 100 hektarowe pola za olbrzymie pieniądze, zamiast np. 10 hektarowe, na które stać polskich rolników chcących powiększać areał swoich gospodarstw. Rezultat jest taki, że te wielkie kupują rozmaite szemrane spółki, często będące przykrywką kapitału niemieckiego. Zdaniem Walczaka - w ogóle jest coraz więcej sygnałów na to, że rozmaity kapitał spekulacyjny, który ostatnio poniósł straty na innych rynkach, odbija je sobie teraz na rynku rolnym, zaś odpowiednie agendy państwa polskiego, opanowane przez PSL kompletnie nie reagują.
   W dalszym ciągu obrad zapoznano się m.in. z sytuacją finansową Regionu (bez rewelacji ale i bez obaw) oraz podjęto szereg ustaleń o znaczeniu wewnątrz związkowym. 
6 września, w siedzibie ZR odbędzie się szkolenie członków zespołu do spraw promocji związku (godzina będzie podana telefonicznie).
Zdjęcie pod tekstem - na sali obrad grudziądzanie od lewej : B. Kamyszek, H. Kulpa, E. Szymborski, P. Kociorski, obok J. Wiśniewski (Toruń) , T. Jeziorek (Toruń)
Zdjęcie wyżej przewodniczący NSZZ"S" RI Janusz Walczak w rozmowie z J. Dębczyńskim.
Tekst & foto Piotr Grążawski
 
Image and video hosting by TinyPic
więcej »

« poprzednia
1|2|...112|113|114|...|200|201|202
następna »