aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Sobota, 25 kwietnia 2015
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
Opublikowano 03-12-2012 20:26
Nie do wiary, a jednak! "Amerykański" korespondent TVN "nadaje z Ameryki", czyli z mieszkanka na Ursynowie i to świeżo po jakiejś balandze... Tak próbują wciskać nam ciemnotę.
 
więcej »
Opublikowano 03-12-2012 08:01

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania Okręgu Kujaw Zachodnich (1980-1981)

     16 października 1980 roku w auli I LO odbyło się pierwsze spotkanie inowrocławskich pracowników oświaty, na którym powołano Międzyszkolny Komitet Założycielski Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, do którego weszli: Henryk Łada (przewodniczący), Anna Pasela (zastępca przewodniczącego), Stanisław Laskowski, Mirosław Zacharczyk (sekretarze komitetu) oraz Alfred Krysiak, Stefan Łożykowski, Józef Matuszewski, Zygmunt Rynarzewski, Marian Frąszczak, Anna Balcerzak, Bogdan Grudziński, Barbara Antoszkiewicz, Henryk Korecki i Włodzimierz Syczyło. Wolę przystąpienia do związku wyraziło ok. 170 osób, podjęto także decyzję o rejestracji w inowrocławskim MKZ.
      Organizacje terenowe nowego związku bardzo szybko zaczęły powstawać w inowrocławskich szkołach oraz na terenie Kujaw zachodnich. W październiku 1980 roku zawiązała się grupa inicjatywna w Szkole Rolniczej w Kościelcu Kujawskim, na czele której stanął Jan Dankowski. Silne struktury powstały na terenie gminy Kruszwica, gdzie w październiku 1980 roku z inicjatywy Bolesława Lewandowskiego powołano komitet założycielski. 19 listopada odbyło się zebranie organizacyjne przygotowujące wybory władz NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kruszwicy, a tydzień później przewodniczący Bolesław Lewandowski podpisał porozumienie z Gminnym Dyrektorem Szkół Romanem Tschurlem dotyczące swobody działania nowego związku zawodowego. 2 grudnia 1980 roku zorganizowano zebranie wyborcze koła NSZZ „Solidarność” miasta i gminy Kruszwica. Szefem struktur został nauczyciel ze SP nr 2 w Kruszwicy – Ryszard Zalewski.
    Całość można przeczytać w zakładce "Historia Regionu" (po lewej)
więcej »
Opublikowano 03-12-2012 07:33
Image and video hosting by TinyPic

     W Sali Wystaw Czasowych przy ul. Kasztelańskiej 22 w Inowrocławiu udostępniano do zwiedzania ciekawą ekspozycję p.t. "Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność w Inowrocławiu 1980 - 1990". Na planszach zostały zaprezentowane reprodukcje zdjęć i dokumentów związanych z działalnością NSZZ „Solidarność” w Inowrocławiu w latach 1980-1990. Autorzy starali się przedstawić najważniejsze wydarzenia z działalności związku w mieście oraz, w przypadku planszy poświęconej NSZZ RI „Solidarność”, na kujawskiej wsi. Wystawa została dofinansowana ze środków budżetu Miasta Inowrocławia w 2012r. przeznaczonych na stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną.

    Szczególną pomoc okazały: Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” Oddział w Inowrocławiu, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy, Klub Inteligencji Katolickiej oraz Soda Polska CIECH SA. Paulina Zielińska – absolwentka Wydziału Nauk Historycznych UMK (2011r.), obecnie studiuje kierunek Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo na UMK; członek PTH, Oddział w Inowrocławiu. Wojciech Gonera – absolwent Wydziału Nauk Historycznych UMK (2011r.); członek PTH, Oddział w Inowrocławiu.   naciśnij - więcej
 

Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 29-11-2012 20:30
Zobacz bardzo dobre wystąpienie Piotra Dudy podczas XXVI KZD
więcej »
Opublikowano 29-11-2012 19:31

Ten tekst dotarł do redakcji 29 listopada

    W sobotę, 3 listopada b.r. pożegnaliśmy Przemka Zella. Człowieka, który do końca życia pozostał – jak powiedział nad jego grobem przewodniczący Regionu Toruńsko – Włocławskiego NSZZ „Solidarność” Jacek Żurawski – niepokorny.

Image and video hosting by TinyPic

Na fot. trzeci z lewej - Przemysław Zell przed Halą Oliwii w Gdańsku Oliwie, gdzie trwał I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ"S 1981r

Gdy w sierpniu 1980 r. podniosły się głosy robotniczego protestu w stoczniach naszego Wybrzeża, z postulatami do władz fabryki wystąpili również pracownicy Cukrowni Chełmża. Ich niezrealizowanie wywołało uzasadnione oburzenie załogi. Tomasz Zieliński tak wspominał tamte wydarzenia: „Zdenerwowanie pracowników sięgnęło zenitu. Wylegli na plac przed biuro związków zawodowych i PZPR. Po niedługim czasie zaczęto skandować: „Strajk ! strajk !”. Kol. Zell nie kazał na siebie długo czekać. - Co koledzy, strajkujemy ? – zapytał. - Tak, tak – odpowiedziano.”

     Strajk istotnie wybuchł, trwał w dniach od 18 do 25 września 1980 r. a Przemysław Zell został przewodniczącym Komitetu Strajkowego. Jednym z głównych osiągnięć strajku było utworzenie na terenie Cukrowni Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. I to jest pierwszy przykład „niepokorności” Przemka Zella. Kto pamięta lub zna tamte czasy, to zdaje sobie sprawę, że stanięcie na czele akcji strajkowej było niewątpliwym aktem odwagi. Nie każdy wówczas zdecydowałby się wystąpić otwarcie przeciw totalitarnej, komunistycznej władzy. Po zalegalizowaniu „Solidarności” P. Zell został wybrany pierwszym przewodniczącym związkowej Zakładowej Komisji Robotniczej. Działał również na szerszym polu. W listopadzie 1980 r. jako delegat z cukrowni Chełmża uczestniczył w branżowych negocjacjach pomiędzy Komisją Koordynacyjną Przemysłu Cukrowniczego NSZZ „Solidarność” a Komisją Resortu Przemysłu Spożywczego i skupu w Pruszczu Gdańskim.     wciśnij - więcej
więcej »
Opublikowano 29-11-2012 18:13
Image and video hosting by TinyPic
   Dziś (29.XI) obradował Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego. Prezydium złożyło informację o przebiegu swych prac, natomiast obecni dwaj delegaci (Żurawski i Dębczyński) przedstawili najważniejsze kwestie jakie poruszał ostatni Krajowy Zjazd Delegatów w Kielcach. W dalszej części obrad zajęto się rozpatrzeniem odwołania jakie złożył jeden z inowrocławskich związkowców od decyzji komisji zakładowej wykluczającej go ze związku. Zarząd Regionu po wysłuchaniu zarówno wnoszącego sprawę, jak też przedstawiciela rzeczonej kz, oraz po dyskusji, rozstrzygnął odwołanie w trybie tajnego głosowania. Niejednomyślnie podtrzymano stanowisko komisji zakładowej.
   Dalej podjęto kilka uchwał o znaczeniu wewnątrzzwiązkowym, a po przerwie rozpatrywano sprawę sytuacji w Podregionie Grudziądz. Tam 18 komisji zakładowych podjęło decyzję (w formie uchwały) o opuszczeniu Regionu Toruńsko-Włocławskiego i zgłoszeniu akcesu do Regionu Bydgoskiego. Choć w samym Grudziądzu są kz (i to jedne z największych), które zdecydowanie opowiadają się za pozostaniem w obecnej strukturze, to ponieważ owe 18 organizacji stanowi większość, zatem zgodnie ze Statutem związku procedura przejścia mogła być rozpoczęta. Ostateczna decyzja będzie należała do Komisji Krajowej. Tymczasem po zapowiedzi przewodniczącego Żurawskiego, że nie ma zamiaru w najmniejszym stopniu przeszkadzać grudządzianom w ich zabiegach, Zarząd Regionu podjął uchwałę o zlikwidowaniu Podregionu Grudziądz. 
    Ta decyzja w żadnym razie nie zmienia statusu grudziądzkich komisji zakładowych, ponieważ Podregion jest jedynie wewnętrzną - nie występującą w Statucie - jednostką administracyjną Zarządu Regionu, natomiast w wypadku gdyby misja przejścia do innego Regionu z różnych powodów się nie powiodła, wszystko można odtworzyć. Jedyna kwestia jest taka, że w ważniejszych sprawach kz będą się teraz zwracały bezpośrednio do Zarządu Regionu (w praktyce do Prezydium ZR).
   Fot. Piotr Grążawski
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 29-11-2012 18:11

    Szykujemy się na strajk kolejarzy przed świętami i Nowym Rokiem - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 minister transportu Sławomir Nowak. Zaapelował jednocześnie do związkowców, by nie strajkowali.    Nowak stwierdził też, że ma "wrażenie, że w dialogu ze związkami chodzi o pretekst polityczny". - Żeby udowodnić, że ktoś ma przewagę, że zablokuje zmiany na kolei, że wykolei ten pociąg - tłumaczył minister. Według niego, sprawa świadczeń przejazdowych to pretekst, by wynegocjować wysokie świadczenia finansowe. Zapowiedział zdecydowanie, że w 2013 roku podwyżek nie będzie, bo w 2012 każdy pracownik PKP dostał 250 zł podwyżki. Cała ta sprawa rzeczywiście mogła by być WIELKIM ŚWIŃSTWEM, gdyby nie jeden drobny szczegół - ŻADNA CENTRALA ZWIĄZKOWA NA KOLEI NIE PLANOWAŁA W NAJBLIŻSZYM CZASIE STRAJKU. NOWAK ZWYCZAJNIE GO WYMYŚLIŁ!

  Facet ma zwidy i straszy Polaków Czarnym Ludem jak "Wyborcza" Agrobomberem. Na miejscu premiera zainteresowałbym się co ten gagatek pali, że najwyraźniej mózgownica mu się rozpuszcza i publicznie rozgłasza takie brednie. Jeszcze co wykracze nieborak...   Red.

więcej »
Opublikowano 29-11-2012 18:07
TORUŃSKI KLUB DYSKUSYJNY

Lepsze Państwo

 

Zaprasza na Mszę Świętą

w intencji świętej pamięci gen. Andrzeja Błasika i innych Ofiar Tragedii Smoleńskiej

w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. św. Faustyny 7 w Toruniu w niedzielę 2 grudnia o godzinie 12:15

Po Mszy Św. ok. godz. 13.15 odbędzie się w Kaplicy Szkolnej spotkanie z panią

Ewą Błasik

żoną śp. gen. Andrzeja Błasika

na temat kłamstw dotyczących Tragedii Smoleńskiej

więcej »
Opublikowano 25-11-2012 13:59
Pierwszego dnia Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Kielcach, wieczorem podczas kolacji- "do kotleta" zagrał jazzowy band i to jak!!! Na moje pytanie o nazwę grupy, basista odparł - Dziś? To proste! Jazz Band Solidarność!
Tak też wszyscy to przyjęli, a Wasz wysłannik potraktował kamerą. Popatrzcie, posłuchajcie, bo z ich grania emanuje super pozytywna siła. Klip "okrasiłem" obrazkami i krótkimi filmikami ze zjazdu.
więcej »

« poprzednia
1|2|...112|113|114|...|161|162|163
następna »