aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Niedziela, 14 lutego 2016
Imieniny: Liliany, Walentyny, Walentego
Opublikowano 28-04-2013 15:58
Image and video hosting by TinyPic
 Tak przynajmniej zapewnia Janusz Dębczyński, obecny wiceprzewodniczący Regionu Toruńsko-Włocławskiego, a jednocześnie ostatni szef rozwiązanego w czerwcu 2006 roku Regionu Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Celowo podaję w tytule tego newsa, iż pojawi się "spisana historia", ponieważ jeszcze nie wiadomo, czy będzie to forma jednej książki, czy cykl zeszytów historycznych. Zobaczymy.
Przypomnę, że wspomniany Region przestał istnieć w czerwcu 2006 roku, ponieważ właśnie wtedy doszło do połączenia dwóch sąsiadujących z sobą terytorialnych struktur Solidarności (toruńskiego z kujawsko-dobrzyńskim). Negocjacje zjednoczeniowe firmowali ówcześni przewodniczący: Władysław Krypel (Region Toruński) i Janusz Dębczyński (Region Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej). Historia Solidarności kujawsko-dobrzyńskiej sięga oczywiście 1980 roku. W budowę struktur tamtejszego Regionu zaangażowało się bardzo wielu ludzi. Dość powiedzieć, że w czerwcu 1981 roku liczba członków związku wynosiła 65200 członków, a we wrześniu już 72200. Tuż przed stanem wojennym włocławsko- dobrzyńska Solidarność skupiała około 90 tysięcy związkowców!
Ciekawostką jest, że już 11 października 1980 roku w Wydziale IIIA włocławskiej bezpieki (kierował nią wówczas płk Henryk Dojerski) założono sprawę obiektową o kryptonimie "Niezależni", której celem było rozpracowanie, dezintegracja i pacyfikacja działalności regionalnych struktur związku. Z dokumentów ocalałych po włocławskiej Służbie Bezpieczeństwa wynika, że te bandziory pierwszą listę osób do internowania opracowali już 6 listopada 1980 roku! Po ogłoszeniu stanu wojennego z terenu Regionu internowano 88 osób. Po 89 roku ponownie powołano do życia Region Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej NSZZ "S", ale - jak wszędzie - do związku przystąpiło znacząco mniej pracowników.
Opracowanie i wydanie historii tej byłej struktury (obecnie stanowi Oddział Zarządu Regionu Toruńsko- Włocławskiego) wypełni nie tylko pewną lukę, lecz - jak znam tego rodzaju przedsięwzięcia -  z pewnością przyczyni się do ożywienia wielu wspomnień, mogących potem wzbogacić... wydanie drugie - poprawione.
Tymczasem trzymamy kciuki za włocławian, aby dzieło doprowadzili do końca.
Piotr Grążawski
fot. Janusz Dębczyński podczas Krajowego Zjazdu Solidarności w Kielcach.
więcej »
Opublikowano 28-04-2013 15:58

Zapraszamy na III Toruński Marsz Rotmistrza Pileckiego! W zeszłym roku maszerowała razem z nami Kompania Honorowa Wojska Polskiego i kilkaset toruńczyków. W tym roku liczymy na więcej gdyż i więcej będzie się działo! Po Marszu odbędzie się wyjątkowy koncert Tadka Firmy Solo, który zaprezentuje materiał z płyty "Niewygodna Prawda" określanej mianem "patriotycznego rapu". Jest to głos młodego pokolenia, które nie tylko pamięta o polskich bohaterach, ale również o ich pamięć walczy.

Rok temu było tak...LINK : Relacja z II Toruńskiego Marszu Rotmistrza Pileckiego

Poniżej przedstawiamy szczegółowy program tegorocznego Marszu:.

11 maja 2013

12:00 - Msza Święta w Kościele Garnizonowym pw. Św. Katarzyny
13:00 - Marsz: Plac Świętej Katarzyny - Pomnik Ofiar Stalinizmu
15:00 - Koncert Tadek Firma Solo - Amfiteatr Parku Etnograficznego - wstęp wolny

więcej »
Opublikowano 28-04-2013 15:58
Image and video hosting by TinyPic
Oprócz weekendu majowego, można wziąć pod uwagę możliwości jakie daje przywrócone Święto Trzech Króli, dni w okolicach Bożego Ciała czy Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wynika to ze zmian w prawie pracy. Oprócz tego, że pracownikowi należy się wolne w innym terminie (jeśli święto wypadnie w dzień wolny z tytuły pięciodniowego tygodnia pracy) to jest również więcej czasu na wykorzystanie zaległego urlopu - a to już mocno sprzyja generowaniu dłuższego czasu wolnego od pracy - informuje „Dziennik Gazeta Prawna". Kiedy można sobie zorganizować mega długi weekend? Oprócz weekendu majowego, można wziąć pod uwagę możliwości jakie daje przywrócone Święto Trzech Króli, dni w okolicach Bożego Ciała czy Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia) - wylicza „DGP". Suma? Co najmniej cztery długie weekendy w roku.
więcej »
Opublikowano 26-04-2013 20:19
Obradujący dziś Zarząd Regionu podjął kilka uchwał raczej o znaczeniu wewnątrzzwiązkowym (przyjęcie nowej komisji zakładowej, udzielenie pełnomocnictw do występowania w imieniu związku itp.), lecz największe znaczenie miała dyskusja na temat aktualnej sytuacji pracowników, prób psucia prawa pracy i sposobów zablokowania niekorzystnych tendencji. Zarząd Regionu przyjął też do realizacji udział w specjalnym seminarium na temat pozyskiwania członków związku.
"Nie ma innego wyjścia" - stwierdził Żurawski - "Niestety rząd swoją nieustępliwością, lekceważeniem zmusza nasz, abyśmy zmierzali do strajku generalnego." Zaapelował do działaczy związkowych - "Trzeba oswoić się, że taki strajk może zostać proklamowany i na to oswajanie nie ma zbyt wiele czasu. Chyba nadchodzi sprawdzian dla każdego członka związku. Tu już nie wystarczy powiedzieć - no przecież płacę składki. Teraz idzie sprawdzian odwagi".
   Tymczasem wiadomo, że w związku, w każdej komisji zakładowej zostanie przeprowadzony sondaż. Prawdopodobnie wśród pytań będą i takie dotyczące poparcia poszczególnych form protestu. Każda z nich jest z kategorii "ciężkiej artylerii" (strajki, blokady, nawet areszt Sejmu - to akurat mamy przećwiczone).
   Także po dzisiejszych obradach widać wyraźnie, że w tej kwestii panuje raczej nastrój dużej powagi i świadomość odpowiedzialności za to co może nastąpić. Z drugiej strony kończą się już wszystkie pokojowe sposoby. Rząd namawia, żeby tylko takie stosować ale one są kompletnie nieskuteczne. Znakiem czasu jest też fakt, że do wspólnej akcji przystępują inne centrale związkowe (w tym OPZZ). To najwymowniej świadczy o radykalizacji nastrojów i o tym, ze nie przesadzamy strasząc wybuchem społecznym.
   Wiele czasu zajęła analiza sytuacji pracowników inowrocławskiej Sody Polskiej Ciech i omówienie sposobów dalszego postępowania przez związek. W tym miejscu polecam doskonały artykuł pani Grażyny Ostropolskiej "W obronie polskiej sody", która na łamach dzisiejszych "Nowości", także  "Expressu" (jutro pewnie będzie w internecie, więc podamy link) znakomicie ujęła ten problem.
Piotr Grążawski
Image and video hosting by TinyPic
Fot. Fragment sali obrad Zarządu Regionu
więcej »
Opublikowano 25-04-2013 21:51
    Wizytę rozpoczęli (bo przywiózł też swoją małżonkę) od wizyty w Toruńskich Zakładach Materiałów Opatrunkowych w Kowalewie Pomorskim. Nowe obiekty produkcyjne zlokalizowane są na terenie podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Prezydent obejrzał pięć działów zakładu: "Folii i laminatów", "Opakowań i recyklingu", "Wyrobów medycznych", "Wyrobów higienicznych" i "Opakowań medycznych". W Toruniu otworzył Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Centrum to zespół sześćdziesięciu nowoczesnych laboratoriów badawczych, wyposażonych z myślą o naukach ścisłych (fizyka, chemia, medycyna); powstało dzięki 50 mln zł wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.  - Inwestycja daje nowe możliwości realizowania badań i spełniania ambicji rozwojowych - zauważył błyskotliwie Komorowski.
Potem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika spotkał się ze środowiskiem astronomów i młodych miłośników astronomii. Z gmachu biblioteki uniwersyteckiej połączono go i rozmawiał z uczniami znajdującymi się w czterech astrobazach - przyszkolnych obserwatoriach astronomicznych zbudowanych przez samorząd wojewódzki w Radziejowie, Kruszwicy, Jabłonowie i Unisławiu.
   Prezydent zachęcał władze Torunia do organizowana dla mieszkańców wspólnych seansów nocnych obserwacji nieba. Zadeklarował, że sam gotów jest przyjechać na takie spotkanie i przywieźć swój prywatny teleskop, który przechowuje w domu letniskowym na Suwalszczyźnie....
 Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 25-04-2013 21:11
Marszałek województwa podkarpackiego (z PSL) proponował pracę za seks. Do bur Solidarności w naszym Regionie zgłaszanych jest sporo podobnych przypadków (trzeba by się może zastanowić nad prowadzeniem osobnej statystyki), ale mówienie, że jest to proceder powszechny chyba nie ma podstaw. To oczywiście wcale nie znaczy, że cokolwiek można odpuścić w walce z tym wyjątkowo upokarzającym zjawiskiem. Obleśny cap z PSLu przypomniał, ze takie skandaliczne postępowanie na rynku pracy ma miejsce.

Molestowanie seksualne może podlegać pod odpowiedzialność nie tylko z Kodeksu pracy, ale też z Kodeksu karnego. Grożące sankcje wynoszą do 12 lat pozbawienia wolności.Kodeks karny w art. 197 §1- 4 stanowi, że „Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”. Karze pozbawienia wolności podlega także sprawca, który, doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności lub dopuszcza się zgwałcenia wspólnie z inną osobą.Molestowanie seksualne w miejscu pracy może mieć również znamiona przestępstwa określonego w art. 199 § 1 Kodeksu karnego. Doprowadzenie danej osoby – przez nadużycie stosunku zależności(np. służbowego) lub wykorzystanie krytycznego położenia – do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Ściganie tych przestępstw następuje na wniosek pokrzywdzonego/ pokrzywdzonej. Musimy pamiętać, że o molestowaniu w miejscu pracy mówimy nie tylko wtedy, kiedy sprawcą jest przełożony, ale również wówczas gdy jest to koleżanka/kolega z pracy.

Skierowanie sprawy na drogę sądową

Jeżeli szukanie pomocy u przełożonego, pracodawcy czy w Państwowej Inspekcji Pracy nie przyniosło efektu, należy pomyśleć o zwróceniu się do prokuratora z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub złożeniu pozew do sądu.
  Przysługuje ci prawo wystąpienia na drogę sądową zarówno w procesie karnym, jak i cywilnym. Roszczeń z zakresu prawa pracy możesz dochodzić przed sądem pracy.

 

więcej »
Opublikowano 24-04-2013 20:56

 Obradujący wczoraj w Warszawie sztab protestacyjny NSZZ “Solidarność” postanowił, że – wobec braku jakiejkolwiek odpowiedzi rządu na postulaty Związku – przeprowadzi wśród członków NSZZ „Solidarność” referendum na temat akcji protestacyjnej do dnia 19 czerwca br.

Zebrani w Warszawie przewodniczący Regionów i Sekretariatów branżowych, tworzący Krajowy Sztab Protestacyjny NSZZ „S” postanowili, że wobec braku jakiejkolwiek odpowiedzi rządu na postulaty Związku – przeprowadzi wśród członków NSZZ „Solidarność” referendum na temat akcji protestacyjnej do dnia 19 czerwca br. W referendum będzie pytanie także o przystąpienie do strajku generalnego. W trakcie trwania referendum, będą prowadzone akcje regionalne i branżowe – w tym szeroka akcja informacyjna o postulatach Związku.
więcej »
Opublikowano 24-04-2013 20:17
    Komisja Trójstronna omawiała m.in. rządowe projekty wydłużenia do roku okresów rozliczeniowych, zmniejszenia stawek za godziny nadliczbowe oraz postulatem Solidarności, by płaca minimalna stopniowo wzrastała do wysokości połowy przeciętnego wynagrodzenia, przywileje emerytalne oraz rządowy projekt tzw. ustawy antykryzysowej, która zakłada państwowe dotacje dla przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem.
    Po spotkaniu Komisji Trójstronnej Tusk zapowiedział, że nie wycofa się z projektu uelastycznienia czasu pracy, nie będzie powrotu do emerytur pomostowych, ale będą zmiany w tzw. umowach śmieciowych - zapowiedział premier.
   Piotr Duda oświadczył, że w odpowiedzi na sztywną postawę rządu nasz związek rozważy jaką formę protestu należy w tej sytuacji podjąć.
   Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego zajmie się tym na najbliższej - piątkowej sesji, choć porządek obrad proponowany przez Prezydium nie przewiduje takiego punktu.
Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 23-04-2013 21:24
  Życie Związku charakteryzuje się sporą dynamiką. Niemal codziennie pojawiają się nowe sprawy, nowe problemy, nowi ludzie. W tym ferworze wiecznej akcji nie zawsze jest czas na przystanek refleksję, trochę relaksującego śmiechu. Całe szczęście, że wśród członków i sympatyków naszej organizacji mieliśmy i mamy ludzi szeroko rozumianej kultury. To dzięki nim NSZZ „Solidarność” wciąż tworzy wokół siebie specyficzną atmosferę również artystyczną. Mamy swoich muzyków, aktorów, historyków, pisarzy, malarzy- twórców plakatów, rysowników... No właśnie. Akurat minęła kolejna rocznica śmierci Antoniego Chodorowskiego (15 lutego 1999) i druga Szymona Kobylińskiego (15 kwietnia 2002). Obaj byli ludźmi niezwykłymi, obaj byli rysownikami (choć nie tylko), obaj (zwłaszcza, szczególnie mocno A Chodorowski) byli związani z ruchem Solidarności i obaj zostawili po sobie trwały ślad w kulturze współczesnej Polski, stąd warto pielęgnować pamięć o nich i popularyzować ich sylwetki.
O dwóch rysownikach - Piotr Grążawski
Fot. z lewej - Antoni Chodorowski, z prawej Szymon Kobyliński
                                                                                        wciśnij "więcej"
więcej »

« poprzednia
1|2|...112|113|114|...|183|184|185
następna »