aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Czwartek, 25 maja 2017
Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
Opublikowano 14-10-2013 18:29
33 lata temu, w Lokomotywowni PKP Toruń Kluczyki trwała akcja SB zniechęcania kolejarzy do wstępowania w szeregi tworzącego się NSZZ "Solidarność". Koordynujący całość kapitan Marian Kolbowicz posługiwał się w tej wrednej robocie zarówno tajnymi współpracownikami, jak też kontaktami operacyjnymi (forma świadomej współpracy z organami bezpieczeństwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, ale bez wymogu podpisania zobowiązania). Doniesienie o przygotowaniach do założenia NSZZ"S" złożył do SB (do kapitana Kolbowicza) dyrektor naczelny DRKP Toruń inżynier Czesław Zieliński 23 września 1980 roku. Ustalono, że najbardziej radykalne postulaty wychodzą od maszynistów i w związku z tym zwołano naradę w celu - jak to zgrabnie ujęto w notatce - "neutralizacji inspiratorów". Uczestniczyli w niej: dyr. Zieliński, naczelnik Makosz, naczelnik działu kadr Kapiwąs, naczelnik działu finansów Kwiatkowski i sekretarz KZ PZPR Jaruga. Całe to towarzystwo wpadło na pomysł wezwania na pomoc przewodniczącego Oddziału ZG Związku Zawodowego Kolejarzy Żywolewskiego, lecz ten zdecydowanie odmówił. 
Od tego posiedzenia zaczęła się akcja zniechęcania kolejarzy do wstępowania w szeregi Solidarności poprzez prowadzenie indywidualnych rozmów ostrzegawczych i dawanie do zrozumienia, że są "na widelcu", natomiast Służba Bezpieczeństwa zajęła się najaktywniejszymi związkowcami "S", również poprzez fabrykowanie na nich "haków",  "dowodów" np. na rzekome malwersacje. Niestety wydatnie pomagali im w tym; donosząc, uczestnicząc w manipulacjach oraz wręcz szpiegując kolegów:
* Tajny współpracownik Andrzej Góral (syn Jana, urodzony 24.10.1943) o pseudonimie "Aleksander", pracownik Lokomotywowni PKP Toruń.
* Tajny współpracownik Mieczysław Stygar (syn Stanisława, urodzony 09.06.1943) o pseudonimie "Michał", pracownik Lokomotywowni PKP Toruń.
* Tajny współpracownik Jerzy Modrak (syn Juliana, urodzony 22.01.1947), o pseudonimie "Jaworski", dyspozytor DRKP Toruń.
* Tajny współpracownik Krystyna Kasprowicz (córka Alfonsa, urodzona 02.05.1948), o pseudonimie "Wrzos", referentka DRKP Toruń.
* Kontakt operacyjny Bolesław Majewski (syn Jana, urodzony 25.04.1943), o pseudonimie "MB", pracownik Lokomotywowni PKP Toruń.
* Kontakt operacyjny Andrzej Gościński (syn Alojzego, urodzony 09.10.1948), o pseudonimie "AG", pracownik Lokomotywowni PKP Toruń.
Ci ludzie wyrządzili innym mnóstwo krzywd, za które nigdy nie przeprosili.
Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 14-10-2013 18:13
Dziś (14.10) Prezydium ZR zaczęło akcję, której efektem ma być zwiększenie liczby członków związku w Regionie. Jest ona prowadzona wspólnie z Działem Rozwoju Komisji Krajowej, którego przedstawicielem jest min. Dariusz Gojowczyk (widoczny na fot z lewej). Całość ma trwać około 3 miesięcy i zakończy się podsumowaniem - bilansem oraz omówieniem doświadczeń. Prezydium zdecydowało, że kampanię trzeba zacząć od Włocławka i dlatego swoje posiedzenie zwołało do tego miasta.  
Na zdjęciu - podczas posiedzenia we Włocławku
tekst & foto Piotr Grążawski
 
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 13-10-2013 19:56
33 lata temu, w Lokomotywowni PKP Toruń Kluczyki trwała akcja SB zniechęcania kolejarzy do wstępowania w szeregi tworzącego się NSZZ "Solidarność". Koordynujący całość kapitan Marian Kolbowicz posługiwał się w tej wrednej robocie zarówno tajnymi współpracownikami, jak też kontaktami operacyjnymi (forma świadomej współpracy z organami bezpieczeństwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, ale bez wymogu podpisania zobowiązania). Niedawno w tej sprawie otrzymałem stosowne dokumenty, a jutro wieczorem na tej stronie zostaną ujawnione pseudonimy i nazwiska zdrajców sprzedających swoich kolegów. Ci Judasze doprowadzili do niewinnego oskarżenia i skazania (uwięziono go 6 stycznia 1982 roku, a więc w stanie wojennym) na więzienie uczciwego człowieka, członka NSZZ "Solidarność" przy PKP, któremu przy okazji złamano karierę zawodową. Nikt nigdy tych gagatków nie napiętnował, zaś oni oczywiście nigdy nie przeprosili i dziś udają miłych gości.
Już raz to zrobiliśmy w przypadku agentów grudziądzkich (konferencja do obejrzenia w zakładce Multimedia), czas na toruńskich sprzedawczyków.
tekst Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 12-10-2013 20:21

Jak podają różne media Kraków zalewa fala pseudograffiti, czyli po prostu durnowatych bazgrołów farbą w spreyu, wykonanych nierzadko na zabytkowych budowlach. Nie pomaga zwiększanie zasięgu monitoringu, częstsze patrole policji. Sprawcy wiedzą, że ryzykują niewiele, bo prawo ich bazgroły traktuje jedynie jako wykroczenie, a nie przestępstwo. Także u nas, w Toruniu, Włocławku, Inowrocławiu, Chełmnie, Brodnicy nie brakuje półgłówków owładniętych manią niszczenia. Żeby daleko nie szukać wystarczy wyjść z Toruńskiej siedziby Zarządu Regionu, by dostrzec bohomazy nabazgrane na zabytkowych, niedawno odnowionych ścianach. Trzeba tępić tę plagę wszelkimi dostępnymi środkami, bo to nie jest nawet namiastka sztuki, a uzewnętrznianie stanu umysłu i kultury. Zaznaczam - mowa tu o pseudograffiti (bazgrołach na czym popadnie, bez zgody właściciela obiektu), bo graffiti prawdziwe ma honorowe zasady i często jest prawdziwą sztuką.   

Image and video hosting by TinyPic
Współcześni barbarzyńcy gotowi są zniszczyć nawet zabytki naszych miast. Toruński "Łuk Cezara" ufajdany bohomazami. Fot. & tekst Piotr Grążawski.
więcej »
Opublikowano 11-10-2013 00:00

Ruszył nowy serwis informacyjny „Tygodnika Solidarność” tygodniksolidarnosc.com

 Czytelnicy znajdą tu informacje, analizy i komentarze dotyczące bieżących wydarzeń społecznych, politycznych, a także, a może przede wszystkim - z życia NSZZ Solidarność.
 Zamieszczamy w serwisie felietony, materiały video i galerie zdjęciowe. Informacje podzieliliśmy na 10 kategorii: Związek, Kraj, Świat, Praca, Społeczeństwo, Porady Prawne, Historia, Kultura, Sport i Turystyka. W ramach każdej z nich na stronie głównej portalu codziennie pojawiają się najświeższe informacje i komentarze.
 Czytelnicy znajdą w serwisie także omówienie najważniejszych materiałów zamieszczanych w wydaniu papierowym „Tygodnika Solidarność”.
 Nowy serwis „Tygodnika Solidarność” to także forum publicystyczno-informacyjne służące wymianie opinii i informacji, głównie w środowisku związkowców i pracowników, ale otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Zapewniamy obiektywne dziennikarstwo na wysokim poziomie merytorycznym.
 Wejdź na nową stronę: www.tygodniksolidarnosc.com
 
więcej »
Opublikowano 10-10-2013 23:08
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sierpniu wyniosło 3.760,45 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 2,0 proc., a w ujęciu miesięcznym spadło o 1,8 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści szacowali, że wynagrodzenie w sierpniu wzrosło o 2,9 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym spadło o 0,9 proc. Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło w sierpniu 3.757,26 zł i wzrosło rdr o 2,0 proc., a wobec lipca spadło o 1,8 proc.GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w sierpniu było zatrudnionych 5.493,8 tys. osób, czyli zatrudnienie spadło o 0,5 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,1 proc. Analitycy prognozowali, że zatrudnienie w sierpniu spadło rdr o 0,6 proc. rdr oraz nie zmieniło się mdm.
więcej »
Opublikowano 10-10-2013 22:52
Kilkudziesięciu związkowców "Solidarności" z różnych zakątków Polski wzięło udział w pikiecie w Inowrocławiu. Zorganizowano ją przed domem prezesa Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej "Cuiavia", który zdaniem związkowców łamie prawa pracownicze i związkowe.
- Tak aroganckiego i butnego prezesa w swojej karierze zawodowej jeszcze nie spotkałem - mówi Zbigniew Sikorski, przewodniczący Sekcji Krajowej Mleczarstwa i Koncentratów Spożywczych "Solidarność" .
Byliśmy wielokrotnie skłonni do zawarcia kompromisu, wszystkie propozycje były odrzucane - mówią związkowcy. Pikietą chcieli skłonić prezesa do zaprzestania zwolnień. Twierdzą, że osoby tracą pracę tylko za to, że są związkowcami.
Prezes "Cuiavii" sprawy nie chciał komentować. Sąd Rejonowy w Inowrocławiu zdecydował tymczasem o przywróceniu do pracy Hieronima Stachela, zwolnionego ponad 10 miesięcy temu przewodniczącego "Solidarności" w O.S.M. "Cuiavia".
więcej »
Opublikowano 09-10-2013 21:16
Jak niemal każdego tygodnia spotkali się dziś na obradach członkowie Prezydium Zarządu Regionu. Głównym tematem były sprawy związane z angażowaniem się Regionu w realizację różnych programów unijnych. Jeden jest właśnie w fazie początkowej, natomiast nie wykluczone, że jeszcze w tym roku Prezydium zaproponuje Zarządowi Regionu wejście w następny, realizowany równolegle. Tematyka znakomicie pokrywa się z zadaniami określonymi w Statucie naszego związku (głównie aktywizacja osób bezrobotnych, oraz zagrożonych utratą pracy, szkolenia). 
    W dalszej części obrad omawiano m.in. sprawy organizacyjne związane ze zbliżającą się uroczystością 29 rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki (18.X. godz 1700 Tama we Włocławku), omówiono stan finansów (stabilne), a także rozpatrzono kilka spraw mniejszej wagi, z zakresu bieżącego administrowania strukturami i majątkiem związku.
Fot. Włocławska relikwia błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, na codzień przechowywana w tamtejszym Sanktuarium.
Fot i tekst  - Piotr Grążawski
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 07-10-2013 18:31
więcej »

« poprzednia
1|2|...112|113|114|...|206|207|208
następna »