aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Sobota, 29 08 2015
Imieniny: Beaty, Racibora, Sabiny
Opublikowano 25-02-2013 19:19
Szanowni  Państwo,
     Informujemy, że 2 marca 2013 w godz. 1015 - 15.00 w auli ośrodka dydaktycznego UMK (Grudziądz, ul. Sienkiewicza 22) odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Profilaktyki i Rehabilitacji Uzależnień - "Razem w działaniu. Zadania i wyzwania".
Organizatorem Konferencji jest Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny "KARAN".
Patronat objął Prezydent Grudziądza Robert Malinowski.
Wstęp wolny - zainteresowanych zapraszamy.
 
więcej »
Opublikowano 24-02-2013 21:55
    Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to idealne miejsce pracy. W ostatnich latach płace w tej instytucji wzrosły o ponad 30 proc. Średnie wynagrodzenie w centrali w Warszawie wyniosło ponad 6 tys. zł. Raport Najwyższej Izby Kontroli na temat działania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie pozostawia wątpliwości – w KRUS warto pracować. Powód? Dobre, szybko rosnące zarobki. W czasie, kiedy inspektorzy Izby prowadzili kontrolę (lata 2008–2011), średnia płaca w Kasie wzrosła niemal o 34 proc. i w 2011 r. wynosiła 3,7 tys. zł.
    Żenujące dla urzędników może być także porównanie ich podwyżek ze wzrostem rent i emerytur wypłacanych przez KRUS. Świadczenia są waloryzowane o wskaźnik inflacji. W ub.r. rolnicze emerytury były wyższe o niecałe 5 proc. Kwota najniższego świadczenia emerytalnego nie przekroczyła 800 zł.
więcej »
Opublikowano 24-02-2013 21:42
- Od 2014 r. szykuje się rewolucja w zwolnieniach lekarskich. Papierowe blankiety zostaną zastąpione przez elektroniczny system, który pozwoli ZUS błyskawicznie sprawdzić, czy pracownik nie symuluje choroby - donosi "Rzeczpospolita",bowiem informację o zwolnieniu pracodawca i ZUS otrzymają tuż po jego wystawieniu. Nowy system pozwoli przede wszystkim na kontrolowanie krótkich zwolnień lekarskich - mówi minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Liczy, że ze zmian najbardziej będą zadowoleni pracodawcy. Czekaliśmy na to od dłuższego czasu - nie kryje ekspert PKPP Lewiatan Monika Zakrzewska. Jak mówi, teraz pracownik ma 7 dni na dostarczenie zwolnienia pracodawcy, a nawet więcej, jeśli wyśle je pocztą. W efekcie informacja o chorobie dociera do firmy praktycznie po zakończeniu zwolnienia, więc trudno skontrolować, czy pracownik faktycznie jest chory, czy też wyjechał na egzotyczne wakacje lub remontuje mieszkanie - podkreśla Zakrzewska. ZUS dzięki nowemu systemowi może zaoszczędzić nawet 180 mln zł rocznie. Zakład w 2012 r. wydał na zasiłki ponad 12 mld zł. I na skontrolowane 620 tys. osób, które je pobierały, zakwestionował wypłaty w prawie 1/10 przypadków.
więcej »
Opublikowano 21-02-2013 20:38
Zarząd firmy SHARP działającej w specjalnej Pomorskiej Strefie Ekonomicznej pod Toruniem (w Łysomicach) powiadomił tamtejszą kz NSZZ "Solidarność" o zamiarze zwolnienia ponad 200 pracowników. Dalszym kilkudziesięciu mają być wręczone wypowiedzenia zmieniające warunki umowy o pracę (na gorsze).
   To początek procesu zwolnienia grupowego, jaki czeka pracowników. Teraz przedstawiciele Zarządu Firmy i komisja zakładowa przystąpią do negocjacji, które w efekcie powinny odpowiedzieć na podstawowe pytanie - czy skala zwolnień musi być tak duża i jakie będą kryteria doboru do wypowiedzeń. Wiemy, ze przedstawiciele SHARPa mają już jakieś propozycje w tej sprawie. Jak dalece są do przyjęcia do wiadomości, oraz na ile pokrywają się ze stanowiskiem związkowców - to zobaczymy, bo teraz przedwczesnymi spekulacjami nie ma co psuć gruntu do negocjacji.
   Z doniesień własnych wiemy, że w załodze zawrzało. "Nie wykluczamy żadnej formy protestu" - deklaruje wielu. Zarząd Regionu Toruńsko- Włocławskiego jest w stałym kontakcie ze związkowcami Firmy Prezydium ZR zaplanowało na poniedziałek 25 lutego, o godz. 1300konferencję prasową (w toruńskiej siedzibie ZR przy ul. Piekary)  poświęconą wyłącznie tej sprawie. Oprócz przewodniczącego ZR i wytypowanych członków Prezydium uczestniczyć w niej mają także przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ "S" w SHARPie i byc może inni kompetentni w sprawie. Nie wykluczone, że w jej trakcie zostanie ujawniona część działań, jakie mogą być podjęte przez Region dla wsparcia pracowników SHARPa w spodziewanym proteście.  
   Przyczyną zwolnień i wypowiedzeń jest podobno potrzeba reorganizacji i kłopoty ekonomiczne pracodawcy - czyli standard.
 
     Firma SHARP to dobra, uznana marka na rynku światowym. Cieszymy się, że jest  u nas w regionie, że właśnie zatrudnia naszych solidnych, pracowitych ziomków. Wypada wierzyć, że ma jakiś chwilowy kłopot, być może nawet tak poważny, iż musi na jakiś czas rozstać się z niewielką częścią pracowników. Jeżeli tak rzeczywiście jest, to mamy nadzieję, że Ci Pracownicy zostaną potraktowani adekwatnie do reklamowanego wizerunku SHARPa, czyli wielkodusznie, z gestem i nie doświadczymy żenującego skąpstwa w odprawach, właściwego "dziadowskim" zakładom, których produkty trzeba tępić na coraz ciaśniejszym rynku... Zobaczymy...
red. Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 19-02-2013 20:38

Podczas straconej dekady po ogłoszeniu stanu wojennego z kraju na stałe wyjechało mniej osób niż w ciągu ostatnich dwunastu lat – informuje Dziennik Gazeta Prawna. Jak ustaliła gazeta  w okresie 2000–2012 wymeldowało się 298,9 tys. osób, czyli średniej wielkości miasto. Dzisiaj o opuszczeniu Polski na stałe decydują kryteria ekonomiczne, a nie polityczne. Są jednak bardziej istotne, bo nawet w czasach opresji komunistycznych mniej osób zdecydowało się na trwałą emigrację. Z najnowszego spisu powszechnego wynika, że za granicą przez ponad rok przebywa 1,5 mln Polaków

– W ubiegłym roku wyjechało za granicę ok. 100 tys. osób. W najbliższych 5 latach dołączy do nich kolejne 500–800 tys. – szacuje prof. Iglicka. – Z badań wynika, że aż 64 proc. młodych Polaków uważa, że tylko praca i życie za granicą stwarzają dla nich jakąkolwiek szansę na przyszłość.
   A czy to czasem nie miało być tak, że to zza granicy mieli tu wracać? Nie to obiecywał premier? ... Niestety ich słowa nie warte są funta kłaków. Rząd i część parlamentu zachowuje się jak w podbitym kraju - po prostu go łupi. Nas łupi...
więcej »
Opublikowano 19-02-2013 20:18
   Rozpoczęła się dziś (19.02), przewidziana na dwa dni kontrola Krajowej Komisji Rewizyjnej.
W związku z koniecznością sprawdzenia całej dokumentacji związanej ze sprawa ewentualnego przejścia Grudziądza pod inną jednostkę administracyjną związku, a także decyzją Komisji Krajowej rozpoczęła się dziś kontrola KKR w naszym Regionie. Jej członkowie sprawdzą różne dokumenty związane ze sprawą, od finansowych, po protokóły posiedzeń ZR, obecności, składki itd. Dziś odbyło się spotkanie KKR i Prezydium ZR, a później także z innymi osobami (m.in. z Grudziądza). 
KKR przygotuje pisemną opinię w sprawie, która ma być pomocna Komisji Krajowej do podjęcia ostatecznej decyzji.
Na fot. Część KKR w czasie rozmowy z przewodniczącym ZR Toruńsko-Włocławskiego J. Żurawskim w naszej "Kaplicy"
 
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 18-02-2013 22:04

Podstawowym obowiązkiem każdej organizacji związkowej jest sporządzenie, zatwierdzenie a następnie przekazanie do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego, które obejmuje: bilans, rachunek wyników oraz informację dodatkową. Sprawozdanie finansowe sporządza się na koniec roku kalendarzowego, a przekazuje do urzędu skarbowego w ciągu 10 dni od jego zatwierdzenia uchwałą przez komisję zakładową. Warto tez wiedzieć, jak wspierać finansowo członków związku, by nie narazić ich na konieczność odprowadzania dodatkowego podatku.

Bilans i rachunek wyników organizacje związkowe sporządzają w wersji uproszczonej, której wzór stanowi załącznik do rozporządzenia ministra finansów z 15 listopada 2001 roku.

                                                                      kliknij - więcej
więcej »
Opublikowano 17-02-2013 21:49
Coraz więcej kujawsko-pomorskich pracodawców nie wypłaca w terminie pensji swoim pracownikom. Tak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy.  W całym kraju kwota niewypłaconych należności z tytułu wynagrodzeń i innych świadczeń wzrosła z prawie 140 mln zł w 2011 roku do prawie 230 mln w roku 2012.
więcej »
Opublikowano 17-02-2013 21:20
Image and video hosting by TinyPic
Brodnicki Szpital Powiatowy ponownie wraca pod zarząd starosty. Ponownie, ponieważ przez ostatnie lata funkcjonował jako placówka Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu. Mogło to tak jeszcze potrwać, zwłaszcza, ze pacjenci i pracownicy brodnickiej placówki zgodnie przyznają, że połączenie obu jednostek odbiło się dość korzystnie na funkcjonowaniu opieki zdrowotnej w mieście. Jednak po ostatnich wyborach samorządowych, gdzie starostą powiatowym został Piotr Boiński (PSL), a jego zastępcą Jędrzej Tomella (PO), panowie (ciekawostką jest, że obaj przegrali wybory na burmistrza; pierwszy w Jabłonowie Pomorskim, zaś drugi w Brodnicy) wyraźnie nie mogli dogadać się z dyrekcją szpitala w Grudziądzu i rozwiązano łączącą strony umowę. Jej termin wypowiedzenia minie ostatniego marca. Po tym terminie brodnicki szpital znów będzie musiał funkcjonować samodzielnie. Konieczne będzie odtworzenie struktur zaplecza, a i związki zawodowe przystępują do przekształceń dostosowawczych.
Na fot. Barbara Ostrowska i Maria Wilangowska - obie w komisji zakładowej Solidarności 
więcej »

« poprzednia
1|2|...112|113|114|...|172|173|174
następna »