aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram WYBORY W ZWIĄZKU
Środa, 17 stycznia 2018
Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
Opublikowano 17-01-2018 21:13
  hosting  Ministerstwo sprawiedliwości (Zbigniew Ziobro), podjęło ważną decyzję, która ma usprawnić pracę Sądu Rejonowego w Toruniu.  Prezes Sądu Rejonowego w Toruniu został dziś odwołany z funkcji - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Podobny los spotkał prezesa SR w Łodzi.
    Powód? Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku chodzi o niską efektywność pracy sądów. Ze stanowiskiem w Toruniu pożegnał się sędzia Andrzej Kurzycha. Sąd Rejonowy w Toruniu kiepsko wypadł w badaniach przeprowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości Jak informuje Polska Agencja Prasowa, ministerstwo zwróciło uwagę, że przeprowadzone przez resort badania efektywności pracy sędziów w Łodzi i Toruniu wykazały niezadowalającą efektywność Sądu Okręgowego w Łodzi, Sądu Rejonowego Łódź Śródmieście i Sądu Rejonowego w Toruniu. Sąd Rejonowy w Toruniu zajął 49 miejsce w rankingu 53 sądów rejonowych gospodarczych w zakresie odsetka spraw gospodarczych cywilnych merytorycznie rozpoznanych. - Spośród wszystkich sądów rejonowych w kraju toruński sąd zajmuje pod względem opanowania wpływu spraw dalekie 232 miejsce - poinformował resort sprawiedliwości.
więcej »
Opublikowano 15-01-2018 20:30
hosting
W Kobylnikach pod Kruszwicą odbyło się doroczne spotkanie członków Zarządu Regionu, związkowców Oddziału Inowrocław, samorządowców, polityków, działaczy gospodarczych. Obecni byli m.in. poseł Ewa Kozanecka (PiS), prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, jeden z największych inowrocławskich przedsiębiorców Tadeusz Chęsy, prezesi, właściciele spółek.
    Zanim to nastąpiło - najpierw przeprowadzono krótkie obrady Zarządu Regionu, podczas których podjęto jedną uchwałę o znaczeniu wewnętrznym, a także podsumowano pierwszy etap akcji wyborczej w związku (idzie dobrze) i oceniono sytuację w zakładach pracy regionu (brak większych konfliktów - rok zaczął się spokojnie).
    W części drugiej, w przyjaznych, rzeczowych rozmowach z zaproszonymi gośmi podsumowano wydarzenia gospodarczo-społeczne minionego roku, a także próbowano określić ramy współpracy na ten rok. Pewną ostrożność w wypowiedziach członków Solidarności wywoływał fakt, że rok bieżący będzie rokiem wyborczym.
Fot u góry - poseł Kozanecka pomiędzy dwoma wiceprzewodniczącymi ZR T. Jeziorkiem i J. Dęmbczyńskim, poniżej - fragment sali obrad
Text i fot Piotr Grążawski
hosting
więcej »
Opublikowano 14-01-2018 13:26
hosting
   Jan Dybicz - przewodniczący komisji zakładowej w ZT Kruszwica S.A. został ponownie wybrany przewodniczącym. Wybory nowych władz odbyły się 12 stycznia.
    Komisja zakładowa przy Zakładach Tłuszczowych Kruszwica SA nalezy do największych w Regionie. Sdąd pochodzi wielu znanych działaczy związkowych z Janem Dybiczem na czele, który od wielu lat prowadzi Walne Zebrania Delegatów Regionu. Wybory odbyły się w sposób dwustopniowy, ponieważ najpierw wybrano delegatów (pochodzą oni z podzielonego na wydziały zakładu i jego filii terenowych), a następnie - 12 stycznia zebrano wszystkich elektorów (ponad 50) w sali pałacu w Kobylnikach (lezy tak blisko Kruszwicy, że właściwie można do niego dojść z miasta).
    Porządek zebrania ujęto aż w 27 punktach, a mimo to jego realizacja przebiegła nadzwyczaj sprawnie i bez opóźnień. Wszystko odbyło się w pewnym napięciu spowodowanym wejściem do ZTK S.A. nowego inwestora strategicznego, co może się wiązać ze spodziewanym nowym podejściem właściciela do zarządzania zakładem, oraz jego załogą. Tu - jakby wyprzedzając ewentualne pytania - Dybicz jeszcze w trakcie swojego sprawozdania zaznaczył, że jego zdaniem najważniejszym składnikiem firmy jest załoga i tak jak dotąd - jej interesy będą priorytetem dla związku. Oświadczył, że już toczy rozmowy z kierownictwem na temat utrzymania wielu sprawdzonych zapisów socjalnych, negocjując poprawę tych, które tego wymagają ze względu na nowe warunki wewnętrzne i globalne.
   Z ważniejszych wystąpień koniecznie należy wspomnieć o przemowie szefa Społecznej Inspekcji Pracy - Tomasza Wietrzykowskiego. Stwierdził, iż za każdym razem, gdy zarządzający firmą próbują dociskać program tzw. "optymalizacji zatrudnienia" (oszczędzają na etatach) wypadkowość natychmiast rośnie. Nakładanie na i tak obciążonych wyśrubowanymi normami pracowników dodatkowych obowiązków powoduje obniżanie norm bezpieczeństwa. Zapowiedział, że związek nie ma zamiaru ustępować w tych sprawach.
    W trakcie pierwszych kilkudziesięciu minut do zebranych dołączył (wcześniej zaproszony) prezes Zarządu ZTK S.A. Wojciech Jakimczyk. Potem przedstawił pokrótce ogólne zamierzenia kierownictwa Firmy.
    Jan Dybicz był jedynym kandydatem na stanowisko przewodniczącego NSZZ Solidarność w kruszwickich "Tłuszczach" i otrzymał prawie komplet głosów (jeden oddany był nieważny). Pierwsze gratulacje otrzymał od obecnych na zebraniu członków Prezydium Zarządu Regionu, prezesa Firmy i tłumu koleżanek i kolegów ze związku. Nawet w kuluarach panowało powszechne przekonanie, że wobec nadchodzących wyzwań, już choćby związanych z nowym inwestorem strategicznym - doświadczony związkowiec na czele organizacji zapewni dobrą jakość działań.
Text i foto - Piotr Grążąwski
 
   
hosting
więcej »
Opublikowano 11-01-2018 21:15
hosting
   Już prawie 30 procent dużych komisji zakładowych w naszym regionie przeprowadziło wybory nowych władz. O dziwo - odwrotnie niż w latach ubiegłych - to właśnie duże organizacje związkowe zdecydowanie wiodą prym. Widocznie kierujący tymi mniejszymi wyszli z założenia, że i tak zdążą. Pewnie tak, ponieważ do końca kampanii jest jeszcze sporo czasu (do 31 marca) i wszystko da się ze spokojem zaplanować oraz przeprowadzić.
   12 stycznia będą się wybierali związkowcy z Zakładów Tłuszczowych Kruszwica SA. To jak na nasz Region potężna liczebnie komisja i dająca nam sporo bardzo aktywnych działaczy, gdzie zdecydowanym liderem jest dość powszechnie lubiany Jan Dybicz. Z braku odpowiedniej sali na miejscu - postanowili zebranie przeprowadzić w stosownym do tego obiekcie położonym w sąsiednich Kobylnikach.
Życzymy sukcesów i dobrego wyboru.
Text & foto Piotr Grążawski Fot. w siedzibie kz w Kruszwicy (z lewej Jan Dybicz)
więcej »
Opublikowano 08-01-2018 20:48
   Jeżeli dotąd ktokolwiek miał wątpliwości "jak to z Lechem Wałęsą było", to obecnie może już takowe odrzucić w kąt. Dokumenty znalezione u Kiszczaka, gdzie m.in. były własnoręcznie podpisywane przez LW doniesienia na kolegów i opisujące ich zaangażowanie w walkę podziemną są absolutnie prawdziwe - autentyczne. Prawdziwość podpisów Wałęsy potwierdzili najlepsi biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dr. Jana Sehna w Krakowie.
   Niestety, nie ma żadnych wątpliwości pierwszy przewodniczący NSZZ Solidarność - zanim nim został - był agentem komunistycznej bezpieki i z zadziwiającą łatwością sprzedawał kolegów - przynajmniej tak jednoznacznie wynika z dokumentów.
   Ekspertyza jest dość "ciężka" do czytania, najeżona drobiazgowymi uwagami, opisami, odnośnikami, "okraszona" fachowymi terminami ale jednocześnie jest przerażająca... Instytut Pamięci Narodowej zamieścił ją w całości na swojej stronie www. Link do niej to ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty/45423,Opinia-Instytutu-Ekspertyz-Sadowych-im-prof-dr-Jana-Sehna-w-Krakowie-wydana-w-sl.html
hosting
więcej »
Opublikowano 08-01-2018 20:35
hosting
Wypadki śmiertelne - grudzień 2017
* 1. 02 grudnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia ok. godz. 13.40 na terenie zakładu naprawy pojazdów w Bydgoszczy uległ pracownik zatrudniony na stanowisku pracownika gospodarczego. Poszkodowany został znaleziony nieprzytomny w pomieszczeniu hali produkcyjnej. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon mężczyzny.
* 2. 06 grudnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 28 listopada 2017 roku ok. godz.17.30 uległ pracownik zakładu remontowo – budowlanego w Bydgoszczy. Poszkodowany, po zakończonej budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego porządkował teren. Pracodawca chcąc skontaktować się z pracownikiem kilkakrotnie dzwonił do niego telefonicznie. Wszystkie próby były nieskuteczne, dlatego przyjechał na miejsce wykonywania pracy. Tam odnalazł nieprzytomnego pracownika. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon mężczyzny.
* 3. 07 grudnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia ok. godz. 03.45 uległ pracownik zakładu przetwórstwa owocowo- warzywnego w Tucholi. Poszkodowany, zatrudniony na stanowisku kierowcy wózka jezdniowego podnośnikowego po skończonej pracy polegającej na załadunku towaru na samochód udał się do pomieszczenia szatni celem przebrania. Siedząc na krześle uskarżał się na ból w klatce piersiowej. Wezwano pogotowie ratunkowe. Przybyły lekarz stwierdził zgon mężczyzny.
* 4. 12 grudnia 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia ok. godz. 10.30 na budowie w Bydgoszczy uległ pracownik zakładu budownictwa inżynieryjnego w Łodzi. Podczas rozładunku rur przy użyciu HDS nastąpił upadek transportowanego ładunku. Spadające rury uderzyły także pracownika, który w wyniku odniesionych urazów poniósł śmierć.
Wypadki ciężkie – grudzień 2017
* 1. 05 grudnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia ok. godz. 11.35 uległ pracownik zakładu przetwórstwa drewna we Włocławku. Podczas obsługi frezarki dolnowrzecionowej do obróbki drewna doszło do kontaktu lewej dłoni poszkodowanego z będącym w ruchu frezem. Spowodowało to uraz palca wskazującego i kciuka.
* 2. 11 grudnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 23 sierpnia 2017 roku uległ pracownik hurtowni wielobranżowej w Świeciu. Poszkodowany zatrudniony na stanowisku kierowcy wracał samochodem od klienta. W miejscowości Grubno doszło wypadku komunikacyjnego. Na łuku drogi nadjeżdżający z przeciwka kierowca innego samochodu zmienił pas jezdni, co doprowadziło do czołowego zderzenia pojazdów. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał wielonarządowych obrażeń ciała.
* 3. 13 grudnia 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia ok. godz. 10.40 na terenie zakładu produkcji papieru w miejscowości Poledno uległ pracownik firmy budowlanej ze Świecia. Pracownicy utwardzali podłoże płytami betonowymi. Nastąpił upadek płyty, która uderzyła w nogę jednego z pracowników powodując otwarte złamanie kości nogi.
* 4. 21 grudnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 20 grudnia 2017 roku ok. godz. 18.30 uległ pracownik zakładu produkcji elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego w Ostaszewie. Poszkodowany pomagał operatorowi linii technologicznej produkcji metalowych wyprasek w czyszczeniu rolek prostowarki wchodzącej w skład linii produkcyjnej. W pewnym momencie, gdy ręka poszkodowanego znajdowała się strefie roboczej prostowarki operator uruchomił napęd rolek. Spowodowało to pochwycenie dłoni i efekcie doprowadziło do urazu palców.
* 5. 21 grudnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 05.12.2017 roku uległ pracownik zakładu wspomagającego produkcję rolną w Bydgoszczy. Poszkodowany kierując samochodem służbowym wyjeżdżając z drogi podporządkowanej wymusił pierwszeństwo przejazdu na innym użytkownikowi drogi co spowodowało zderzenie pojazdów. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał wielonarządowych urazów.
* 6. 21 grudnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia ok. godz. 12.30 uległ pracownik jednostki utrzymującej porządek i bezpieczeństwo publiczne w Grudziądzu. Poszkodowany zatrudniony w sekcji łączności i informatyki wykonując swoje obowiązki służbowe nagle zasłabł i stracił przytomność. W wyniku podjętej akcji reanimacyjnej zdołano przywrócić oddech. Poszkodowany został przewieziony do szpitala.
* 7. 22 grudnia 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 15 grudnia 2017 roku uległ pracownik zakładu produkcji wyrobów metalowych we Włocławku. Poszkodowany obsługiwał prasę hydrauliczną. W trakcie pracy lewa dłoń pracownika znalazła się w strefie roboczej maszyny, w efekcie czego doszło do zmiażdżenia i amputacji czterech palców lewej ręki.
Źródło bydgoszcz.pip.gov.pl/pl/
więcej »
Opublikowano 03-01-2018 21:20
hosting
    Inowrocławska "Solidarność" zaangażowała się w akcje pomocy rodakom na dawnych kresach Rzeczpospolitej (o czym już pisaliśmy). Teraz nadszedł czas podsumowań i jak informują sami uczestnicy akcji - "pomogliśmy w miejscowościach: Rakańce (Polska Szkoła Podstawowa), Soleczniki (Polska Szkoła Specjalna), Turgiele, Ejszyszki, Butrymańce, Wilno (m.in. Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki, Szkoła Średnia im. Szymona Konarskiego, Klub Weteranów Armii Krajowej), Janczuny, Balańdziszki, Niemenczyn, Połuknie, Rudziszki, Nowa Wilejka. Na Wileńszczyznę pojechaliśmy dwoma busami ciężarowymi, busem osobowym z 11 Wolontariuszami i przede wszystkim zapakowanym po korek 25-tonowym TIR-em. Wartość pomocy jaką organizujemy od 4 lat, dzięki Darczyńcom i Partnerom, szacujemy na ponad pół miliona złotych.
   Dla jasności dodam, że podane tu podsumowanie dotyczy nie tylko samych członków naszego związku, lecz wszystkich zaangażowanych. Generalnie przedsięwzięcie firmowane jest przez Car­i­tas Archi­diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, jednak w Inowrocławiu głównym koordynatorem był właśnie NSZZ "Solidarność" i osobiście szef tamtejszych struktur Mariusz Kawczyński, który oświadczył, że - Czwarta edycja „Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach – Boże Narodzenie 2017” zakończona. Ze zbiórką darów wystartowaliśmy 19 października. Udało się zebrać 100 000 PLN. Dziękujemy!!!
Darczyńcami byli: PIOTR SZWAGRZYK, FRANCISZKA ŁOPATYŃSKA, MIECZYSŁAW SZCZYGIEŁ, MIROSŁAWA KUCOL, ODDZIAŁ INOWROCŁAW NSZZ ,,SOLIDARNOŚĆ’, ’ ZAKŁADY TŁUSZCZOWE,, KRUSZWICA’’ S.A.,  ZAKŁADY PRZETWÓRSTWA ZBOŻOWO-MŁYNARSKIEGO SPÓŁKA Z.O.O W KRUSZWICY,  PRZEDSZKOLE NR 14 ,, MUZYCZNA KRAINA’’ (SPOŁECZNOŚĆ PRZEDSZKOLA-RODZICE I NAUCZYCIELE WSZYSTKICH 3 FILI PRZEDSZKOLA),  TADEUSZ NAWARA, GABRIELA PATERNOGA, KOMISJA ZAKŁADOWA NSZZ ,, SOLIDARNOŚĆ’’ PRZY CIECH SODA POLSKA,  KOMISJA ZAKŁADOWA NSZZ SOLIDARNOŚĆ PRZY OSiR INOWROCŁAW,  KOMISJA ZAKŁADOWA NSZZ SOLIDARNOŚĆ PRZY ZAKŁADACH TŁUSZCZOWYCH ,,KRYSZWICA’’ S.A.
WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA SERCE I WSPANIAŁOMYŚLNOŚĆ!
Fot. u góry - Te urocze krasnoludki także brały udział w akcji. Pierwsza lewej - Gabriela Paternoga....Fot. u dołu - Chwila przerwy na kawę - po prawej niezwykle popularna i lubiana poseł PiS Pani Ewa Kozanecka (dla porządku - po lewej to oczywiście Mariusz Kawczyński).
info - Piotr Grążawski
 
hosting
więcej »
Opublikowano 02-01-2018 20:48
hosting
   29 grudnia 2017 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia „Budowa stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka”. Wnioskodawcą był Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie.
   Poseł Joanna Borowiak: „1 grudnia 2017 roku zostało podpisane porozumienie w sprawie” Budowy stopnia wodnego w Siarzewie poniżej Włocławka”. Porozumienie Resortu Środowiska, Resortu Energii oraz Resortu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. 4 grudnia 2017 roku oficjalnie tą ważną dla naszego miasta dla mieszkańców Włocławka i całego regionu informację ogłosił wiceminister Resortu Środowiska Mariusz Gajda. Na tę decyzję rządu Prawa i Sprawiedliwości czekaliśmy kilkadziesiąt lat „. „Włocławska zapora była obliczona na samodzielne funkcjonowanie maksymalnie 10, 15 lat. Funkcjonuje blisko 50 lat , stąd porozumienie w sprawie Budowy stopnia wodnego w Siarzewie – jest sprawą kluczową. Zapewni bezpieczeństwo przeciwpowodziowe , zapewni również nawodnienie czyli będzie ochraniać nasz teren rolniczy przed suszami, które są ostatnio bardzo dotkliwe. Zapewni bezpieczeństwo energetyczne nie tylko dla naszego regionu , ale również podniesie walory turystyczne , przyczyni się do rozwoju naszego regionu i co najistotniejsze przy bardzo wysokim dwucyfrowym bezrobociu stworzy nowe miejsca pracy .„- mówiła podczas konferencji Joanna Borowiak (przypomnę - aktywny członek NSZZ"S")
   Jarosław Chmielewski: „Jako przedstawiciel lokalnego samorządu bardzo cieszę się, że ta decyzja środowiskowa została wydana . Można powiedzieć Włocławek może wypłynąć dosłownie i w przenośni na szerokie wody. Myślę, że to jest bardzo dobra decyzja dla mieszkańców Włocławka , byłego województwa włocławskiego. Dlaczego? Ponieważ możemy zacząć rozwijać się turystycznie, możemy również zacząć rozwijać się gospodarczo poprzez ten impuls, który w tej chwili nastąpił. Zgodnie z harmonogramem od 2020 roku ten stopień wodny powinien być budowany, więc tak naprawdę jest to lada moment , chwila kiedy rozpoczniemy inwestycję na tym terenie„.
więcej »
Opublikowano 30-12-2017 20:31

hosting
więcej »

1|2|3|4|...|220|221|222
następna »